Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Co to za lornetka?
Autor Wiadomość
fizyk5 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 10 Maj, 2017   Co to za lornetka?

Witam
Jestem tu nowy więc nie jestem do końca pewny czy w dobrym miejscu wstawiam to zapytanie.

Wpadła mi w ręce stara lornetka.
Chciałbym się coś więcej o niej dowiedzieć (rok produkcji, przeznaczenie).
Znalazłem tylko:
http://www.optyczne.pl/53...a_lornetki.html

Ta lornetka nie ma żadnych oznaczeń poza numerem i 6x30.

Nie ma oznaczeń woskowych, ani PZO made in Poland.

Nie ma podziałki do ustalanie odległości do obiektu w torze optycznym.

Ogólnie jest w bardzo dobrym stanie.
Daje dużo lepszy obraz niż moja pierwsza tania lornetka z zoomem.

Zamierzam popatrzeć przez nią na gwiazdki (kręci mnie astrofoto).
Jej numer przy okularze jest inny niż w książeczce.

Czy ktoś z was może coś więcej o niej napisać?
Wstawiam zdjęcia.
EDIT - nie chcą się załączyć
Pozdrawiam

5.jpg
Plik ściągnięto 2966 raz(y) 57,6 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 2967 raz(y) 73,82 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 2969 raz(y) 73,23 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 2969 raz(y) 68,07 KB

7.jpg
Plik ściągnięto 2969 raz(y) 82,92 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 10 Maj, 2017   

Z datą produkcmi to raczej ci nie pomogę. Ale jesli pytasz o przeznaczenke to do astro to raczej się ona nie nadaje. Poza tym używaj do czego chcesz :-)
 
 
fizyk5 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 10 Maj, 2017   

No cóż, może być trochę za ciemna do gwiazdek (mały obiektyw).
Ma za to duże pole widzenia.
Jej powiększenie, cóż kto co lubi.

Czy lornetka ma coś takiego jak światłosiłę? (średnica obiektywu/ogniskowa).

Jakie ma warstwy? (daje troszkę żółtawy kolorek).

Wiem, że dużo pytań, za każdą odpowiedź dziękuję.

4.jpg
Plik ściągnięto 2951 raz(y) 64,34 KB

 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 15 Maj, 2017   

Z polem wiszenia też nie jest tak pięknie, wszystkie współczesne lornetki 8x mają większe pola widzenia. Co do światłosiły: w lornetkach jej odpowiednikiem jest średnica źrenicy wyjściowej. Do astro to tak od 4 do 7 mm, w zależności od wieku i jakości nieba.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 15 Maj, 2017   

To PZO 6x30 w wersji dla wojska. One często nie miały znaczka PZO, ani napisów Made in Poland. Wydaje się być starym egzemplarzem, bo Twoje zdjęcia pokazują, że chyba nie ma żadnych powłok. Jeśli to prawda pochodzi pewnie
z okolic roku 1950. Do astro nada się średnio. Pole widzenia wcale nie jest imponujące, a jasność obrazu będzie słaba właśnie ze względu na brak powłok.
 
 
fizyk5 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 24 Maj, 2017   

Dziękuję za odpowiedzi.

Jeśli tak stara, to szkoda, że nie ma warstw.
A może są, ale tylko na wewnętrznych stronach soczewek? Jak to sprawdzić???
Ma źrenicę 5mm (na mój wiek odpowiednią :) ).
Ostatnio obserwowałem nią M13 w Herkulesie i inne gwiazdozbiory (pod ciemnym niebem, poza miastem). Gwiazdki szpileczki (w mojej ocenie), mogłaby być troszkę jaśniejsza.
Pole widzenia zadowalające. Troszkę mi posłuży do tych gwiazdek (widać zarys mgławicy Ameryka).

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 22