Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
EF 24mm f2.8 czy EF 20mm f2.8 USM?
Autor Wiadomość
kudlatypawelek 
Bywalec


Posty: 100
Wysłany: Nie 28 Maj, 2017   EF 24mm f2.8 czy EF 20mm f2.8 USM?

Cześć,

chciałem prosić Was o podpowiedź. Aktualnie mam Canona 600d i parę szkieł do niego (kit, nifty-fifty, EF 28 f2.8mm, EF 70-210USM) Zastanawiam się nad jakimś szerszym kątem (jeśli dla cropa o 20mm/24mm można tak powiedzieć ;) ) Który z tych obiektywów będzie lepszy? Myślę o zakupie sprzętu używanego, poczytałem trochę o tych konstrukcjach, ale w sumie nadal nie mogę się zdecydować...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 28 Maj, 2017   

Obydwa te obiektywy to już mocna prehistoria, choć 20 mm jest szerszy i nowszy, ma też USM. No i ogniskowa bardziej różni się od 28mm, którego już masz. Nie chcesz rozważyć np. Samyanga 14 mm?
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 28 Maj, 2017   

Może chodziło o EF-S 24 mm f/2.8 STM http://www.optyczne.pl/po...d1=39&add2=1228
 
 
kudlatypawelek 
Bywalec


Posty: 100
Wysłany: Nie 28 Maj, 2017   

Nie chodziło o EF-S 24mm ;) . Ten mój EF 28 f2.8 to też stary kundelek, ale działa... Mam wadę wzroku, więc manualne ostrzenie to raczej nie dla mnie
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 28 Maj, 2017   

http://www.optyczne.pl/po...dd3=818&add4=20
 
 
kudlatypawelek 
Bywalec


Posty: 100
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

Kurka sorry za niedoprecyzowanie odnośnie zastosowania szkiełka. UWA chcę sobie zakupić oddzielnie i tu niekoniecznie ze światłem 2.8. Myślę nawet o plasticzku 10-18mm na EF-S. W przypadku stałek chodzi mi o ich zastosowanie indoor....i tak wiem, ze są superowe sigmy 20mm/24 f1.4 ale ich ceny są trochę nie dla mnie. Umówmy się kupiłbym takie coś gdybym miał porządne body, a nie 600d ;)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

Wiesz co, przy małym budżecie nie wiem czy rozdrabniałbym się na jakieś przedpotopowe szkła typu EF 20 f/2.8. To byle Sigma 17-70 ma f/2.8 na 17 mm, więc po co mi takie stałki. Tym bardziej, że ich jakość optyczna będzie raczej marna na małej matrycy. Chyba że to są szkła, które można na Allegro czy innym Ebay’u kupić za 100-200 zł, to wtedy brałbym tego 20mm. Ale z tego co widzę, to ceny tego obiektywu są wysokie, ktoś wie czemu?
 
 
kudlatypawelek 
Bywalec


Posty: 100
Wysłany: Pon 29 Maj, 2017   

Powolutku myślę nad pełną klatką, 70-210 USM, 50 mark 2 i ef 28mm się nadadzą. Do tego taki 20mm na początek by chyba się nadawał? Po zakupie korpusu nie pobięgnę od razu do sklepu żeby chapnąć jakieś 24-70 2.8 albo inną Lkę ;) Choć widzę, że macie bardzo negatywne nastawienie do tych konstrukcji. Są aż tak podłe?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 30 Maj, 2017   

Nie wiem czy są podłe, ale trzeba popatrzeć na ich daty premier.
EF 20 mm f/2.8 USM – czerwiec 1992
EF 24 mm f/2.8 – listopad 1988

Nie bardzo rozumiem czemu cena 20mm stoi w okolicach 1200 zł na Allegro i 300–500€ na Ebay. Jestem przekonany, że to dawno nie aktualizowane ceny z dawnych list cenowych, albo szukanie jelenia. Może to i najtańszy sposób na 20mm na pełnej klatce, ale mając 600D i niewielki budżet wolałbym zainwestować w Sigmę 17-70 i cieszyć się fajnymi zdjęciami teraz, a nie może kiedyś.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 30 Maj, 2017   

Jest słaby https://www.dxomark.com/L...95_619_1426_619 -trzeba wejść w Measurements > Sharpness > Field map (lub Profiles)

z zoomami 17-70 i 17-50 //2.8 https://www.dxomark.com/L...19_619_1053_619

z zoomami 10-20, 11-20 https://www.dxomark.com/L...56_619_1451_619
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

Nie umiem zrozumieć 20 czy 24mm na APS-C jako szerokiego kąta. Zazwyczaj każdy zaczynał z 18-55mm, kudlatypawelek wspomniał "kit" więc domyślam się, że taki ma, a ja jako szerokie traktuję to co poniżej 18mm... ale to moje zdanie. Zwłaszcza nowe 18-55mm są na tyle dobre optycznie, że na f/3.5 przebijają staruszki pod pełną klatkę, nawet po lekkim przymknięciu do owych 3.5.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 02 Cze, 2017   

Wojmistrz, też mam takie zdanie. Jedyne, co może usprawiedliwiać szukanie takiej stałki to bokeh i plastyka, ale szkła Canona f/2.8 z tamtych czasów – nie wiem czy są wzorem plastyki. Manualne Zeissy, owszem, ale cena też nie taka, no i kudlatypawelek nie chce manuali.
 
 
kudlatypawelek 
Bywalec


Posty: 100
Wysłany: Sob 03 Cze, 2017   

Szeroki kąt do architektury mam zamiar zakupić w formie 10-18, albo 10-22. Ten 20/24 f2.8 miałby być przyrządem do pracy indoor gdzie brakuje światła i wtedy można od biedy ratować się tym 2.8 (choć wiem, że to nadal dosyć ciemno). Takim 10-X nie będę raczej walczył w pomieszczeniach, bo to za szeroki kąt i nawet ciemniej. Dodatkowo są to obiektywy z mocowaniem EF, więc od biedy "podpasują" do pełnej klatki, po zakupie której na pewno będę musiał trochę "polizać rany" w kwestii finansów
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 03 Cze, 2017   

kudlatypawelek, każdy ma swoją strategię, ale ja zawsze byłem zwolennikiem tezy, że FF kupuje się wtedy, kiedy ma się przynajmniej drugie tyle na szkła – wymianę lub dołożenie do tych, które gromadziło się do APS-C. Szkoda byłoby mi kasy na te starocie, Sigma 17-70 da ci ostrzejsze 17 mm na f/2.8 plus zalety (i wady) zooma.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 07 Cze, 2017   

Na statywie nigdy nie ma braku światła :) To tak, co do tej architektury.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14