Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jasne niebo i lornetka, na co mogę liczyć?
Autor Wiadomość
Joey Magnitudo 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   Jasne niebo i lornetka, na co mogę liczyć?

Witam serdecznie!

Zapałałem znów miłością do rozgwieżdżonego nieba. Za pierwszym razem popełniłem klasyczny błąd, kupując tani, słaby teleskop... Byłem młody i głupi, za to dziś - 10 lat później, niewiele mądrzejszy, za to z dostępem do internetu, patrzę w górę raz jeszcze i widzę... jasne niebo... Według https://www.lightpollutio...yers=B0TFFFFFFF z ledwością łapię się do żółtej strefy...

Dlatego pytanie, co zrobić, by nie przepaść znów na 10 lat?

Przeczytałem setki postów na różnych forach (zdobyłem nawet książkę P.Moore'a "Niebo przez lornetkę") i ostatecznie wybór padł na lornetkę Skyguide 15x70 (wolałbym uniknąć dużo tańszego SkyMastera 15x70). Podobno zobaczę piękne plejady, kolory niektórych gwiazd czy pierścienie Saturna. Na początek nieźle i do nauki w sam raz. Pytanie czy oby na pewno? Mieszkam na przedmieściach dużego miasta i mam sporo wątpliwości czy zabawa lornetką w takim miejscu ma w ogóle sens?

Pozdrawiam serdecznie i bardzo liczę na pomoc i wyrozumiałość :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Parę refleksji. Lornetka to piękna przygoda. Problem polega na tym, że trudno o jeden, uniwersalny sprzęt. Zawsze gdzieś pozostaje niedosyt. 15x70 to fajna lornetka - daje duże powiększenie ale nieco za małe do planet. Rozsądek każe zaproponować DO Extreme 15x70 ale SkyGuide nie jest zły...wszystko zależy od naszych oczekiwań. Na to pytanie zazwyczaj odpowiada doświadczenie, które buduje czas. 15x woła już o statyw. Komfort z ręki daje 10x plus refraktor albo Mak na planety. Ja wolałbym taki zestaw mimo, że 15x70 także daje wiele satysfakcji.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Zobaczysz dużo, choć na te pierścienie saturna to raczej bym nie liczył przy powerze 15x. Ale jajko będziesz widział na pewno. Zawsze jednak możesz wybrac się za miasto. Tylko kompana musisz mieć do takich eskapad. Samemu strach w ciemnościach grasować. Byłem kilka razy to serce mi kolatalo bo ciągle coś w kolo mnie się ruszało. Jeże, gryzonie, ptaki i inne stwory skutecznie cię rozpraszają.
 
 
Joey Magnitudo 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Dzięki za odpowiedź!

Jestem pewien, że to wspaniała przygoda, poza tym mobilność lornetki jest dodatkowym plusem. Ale wiem, że w 99% będę patrzył głównie przez balkon, a dziś widzę na niebie dosłownie kilka gwiazd, choć pamiętam takie dni gdy było ich 30-40! Czy przez wybraną przeze mnie lornetkę zobaczę ich dużo, duuużo więcej? Czy zobaczę kształt Andromedy, Oriona czy jakąś plejadę która mnie zachwyci mnogością gwiazd?
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 20 Cze, 2017   

Zobaczysz. Po to są lornetki, żeby widzieć to czego nie widać gołym okiem.
 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Sro 21 Cze, 2017   

Widzisz mało gwiazd, bo w czerwcu praktycznie niebo się nie ściemnia. Piszesz o Orionie, to gwiazdozbior typowo zimowy. Oczywiście w mieście niebo jest jaśniejsze i jest więcej świateł niż kiedyś, ale najlepszy czas na obserwacje lornetkowe przyjdzie dopiero w sierpniu/wrześniu.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Sro 21 Cze, 2017   

Joey Magnitudo, Mieszkasz w Wa-wie więc odpuść sobie lornetkę bo zaświetlenie nieba jest ogromne i zbyt dużo nie zobaczysz, no chyba że masz w planach wyjazdy kilkadziesiąt km od Warszawy w poszukiwaniu ciemniejszego nieba. Jeśli nie to skup się na planetach i Księżycu czyli tym co da się oglądać nawet z dużych miast. Określ jaki masz max budżet, coś pewnie doradzimy.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Cze, 2017   

Bez przesady. Nawet z miasta można zobaczyć całą masę fajnych obiektów. Wszystkie jaśniejsze gromady otwarte i niektóre kuliste, nawet na miejskim niebie, przez dobrą lornetkę będą wyglądać ładnie. Kilka przykładów:
http://www.optyczne.pl/index.php?art=340
http://www.optyczne.pl/index.php?art=333
http://www.optyczne.pl/index.php?art=318
http://www.optyczne.pl/index.php?art=303
http://www.optyczne.pl/index.php?art=290
http://www.optyczne.pl/index.php?art=365

Do tego M44, M36, M37, M38 i jeszcze kilkanaście innych.

Dorzuć do DO Extreme 15x70 ED i będziesz naprawdę zadowolony. Ewentualnie Celestron SkyMaster Pro 20x80.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Sro 21 Cze, 2017   

Wiadomo że jakoś będzie widać te najjaśniejsze obiekty DS, ale będzie to namiastka możliwości lornetki pod ciemnym niebem.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 21 Cze, 2017   

Jakość nieba to jedno a jakość lornetki to inna sprawa. Extreme ma wyraźnie lepszy obraz niż Skyguide - widać to wyraźnie na obiektach dziennych. Ta druga ma sporą dystorsję, większą aberrację ale na niebie dystorsja nie aż tak istotna.
Kiedyś na miejskie niebo polecano parametry 12x50, które bardziej wycinają LP. Zastanawiam się także nad parametrami 12x56 (DO Roh), czy 16x56 (Nikon M5).
Warto też pamiętać, że jaśniejsza lornetka pokaże pazur gdy już wyjedziemy za miasto.
Na koniec jeszcze raz napiszę - lornetka nie da nam atutów lunety i odwrotnie. Nawet najlepsza 15x70 to tylko kompromis.
 
 
Joey Magnitudo 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Nie 25 Cze, 2017   

Fantastycznie, szczególnie w odniesieniu do linków, które podał Arek. Jestem praktycznie zdecydowany na zakup lornetki. Budżet, który przewiduje to max - 1000zł, więcej mija się z celem, bo wówczas wolałbym już kupić teleskop za 2000-3000zł. Tymczasem lornetka ma udowodnić, czy chcę się w to bawić, jeśli nie, nie będę dużo stratny, a i tak będę miał uniwersalny sprzęt na całe życie.

W tym momencie myślę o Skyguide 15x70, ale naczytałem się, że jej parametry są trochę przekłamane, wiecie coś na ten temat i jaki ma to wpływ na obserwacje nieba?

Poza tym zacząłem rozważać również zakup SkyMastera Pro 20x80 - wygląda zachęcająco, ale mniejsze pole widzenia (3,2°) odbiera jej to, co jest głównym walorem lornetek... Nie mam doświadczenia, czy takie pole widzenia jest satysfakcjonujące? I nie mogłem też znaleźć szerszych opinii na jej temat, czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej na jej temat?

Ostatecznie wybór leży między

Skyguide 15x70 za około 800 zł

albo

SkyMaster Pro 20x80 za około 1100 zł

Co byście mi doradzili?
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 25 Cze, 2017   

Joey Magnitudo to że SkyGuide 15x70 ma mniejsze pole od SkyMastera Pro 20x80 to raczej normalne bo lornetki o mniejszym powiększeniu mają większe pole. Pomnóż powiększenie SkyGuide czyli 15 razy jego pole 4,4 = 66 i porównaj ze SkyMasterem 20 razy 3,2 = 64. Różnica w polach ich okularów wynosi dwa stopnie a to wartość pomijalna. Jeżeli tak bardzo zależy Tobie na polu to Celestron SkyMaster 20x80 ma 3,7 stopnia i jest dostępny:

http://teleskopy.pl/produ...ter_20x80_BaK-4

tu opinie;

https://www.amazon.com/Ce...0x80+binoculars
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Cze, 2017   

64 stopnie pola dużo więc przez taki sprzęt będzie się przyjemnie patrzeć. Pamiętaj że od wielkości pola ważne jest też jego skorygowanie. Sky Master Pro jest lepiej wykonaną lornetką od zwykłego SkyMastera, zarówno optycznie jak i mechanicznie - stąd wyższa cena. Coś za coś - sam musisz sobie odpowiedzieć na czym bardziej Ci zależy.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 26 Cze, 2017   

A może od razu z grunej rury i 22x100. A co się będziesz rozdrabniał. I mieści się w budzecie:
https://www.olx.pl/oferta...67-IDmDPOs.html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14