Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
sb 800 kilka pytań
Autor Wiadomość
patryk_chemik 
Nowy


Posty: 8
Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   sb 800 kilka pytań

Hej
od niedawna posiadam Sb 800 z aparatem S5 pro ... jestem na etapie poznawania lampy rozumiem ze w ttl lampa doswietla przedewszystkim pierwszy plan natomiast TTL BL polega na równomiernym oswietleniu pierwszego planu i tła .....
czy moze mi ktos powiedziec czym sie róznia tryby TTl od trybów Automatyki wbudowanej lampy ? i teoretycznie i praktycznie ? dziekuje za pomoc , poczatkujacy uzytkownik sb 800 :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sro 01 Paź, 2008   

patryk_chemik napisał/a:
czy moze mi ktos powiedziec czym sie róznia tryby TTl od trybów Automatyki wbudowanej lampy ? i teoretycznie i praktycznie ?

W e/i/p itd. TTL, lampa wykonuje przedbłysk pomiarowy i na podstawie ilości światła odbitego od przedmiotu określana jest prawidłowa ekspozycja. Aparat sam informuje lampę o swoich ustawieniach.
W trybie automatyki własnej lampa oblicza prawidłową ekspozycję na podstawie ilości światła, która dociera do jej czujnika i informacji o parametrach aparatu wprowadzonych przez użytkownika.
W praktyce, tryb automatyki własnej nie wymaga przedbłysku, więc w niektórych sytuacjach jest nieodzowny (osoby z bardzo krótkim czasem reakcji... :cool: ), ale wymaga od użytkownika wprowadzenia wstępnych parametrów i systematycznego ich korygowania. Tryb TTL działa całkowicie automatycznie i poza ewentualną korektą błysku można zapomnieć o ustawianiu czegokolwiek na lampie, ale daje się stosunkowo łatwo oszukać w przypadku silnie odbijających światło powierzchni.
To tak w skrócie...
 
 
patryk_chemik 
Nowy


Posty: 8
Wysłany: Czw 02 Paź, 2008   

Mam jeszcze pytanie jak to jest z ustawianiem parametrów ekspozycji gdy mam załozoną lampe błyskowa ... chodzi o to ze Chce uzyskac poprawnie naswietlone zdjęcie bez lampy tak ustawiam parametry by mniej wiecej było w okolicach O EV dla przykładu jakies iso jakas przysłona no i niech czas bedzie 1/5 s natomaist gdy mam załozona lampe i ona doswietli plan to skad wiedziec np przy ustawionej wartosci przysłony i Iso jak ustawic czas migawki np czy 1/250 czy 1/125 czy 1/100 gdy w kazdym przypadku wartosc jest na duzym minusie.rozumiem ze im krótszy czas tym mocnej doswietli lampa natomiast im czas bedzie dłuzszy a tym samym ustawienie parametrow bedzie blizsze " teoretycznie poprawnej ekspozycji " tym doswietlenie lampą bedzie słabsze ? CHodzi o to ze zakładając warunki w którch przy ustawionej przysłoniei iso np ustawiajac 1/50 albo 1/250 oba zdjecia sa i tak bardzo ciemne natomiast jak doswietle lapma to oba sa tak samo jasne jak w takich sytuacjach lepiej ustawiac czas migawki ? z jednej storny mysle ze czas powinien byc jak najdłuzszy oczywiscie jesli taki moge uzyc bo wtedy bezie mniej swiatla z lampy a wiecej zastanego , z drugiej strony jezeli chce by np poruszajacy sie obiekty , osoba nie była rozmazana to powinienem uzyc jak najkrótszego czasu migawki ... czy się myle i to nie jest do konca tak ? :) Moze to głupie i banalne pytanie ale jezeli ktos moze to prosze o rade :)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pią 03 Paź, 2008   

W dużym skrócie (zresztą pisałem już parę razy na ten temat):

- masz jednocześnie dwie ekspozycje: zastane i błyskowe
- na ekspozycję zastanego wpływa przysłona, czas naświetlania, czułość
- na ekspozycję błyskowego wpływa siła błysku, przysłona, czułość
- w przypadku aparatów z migawką szczelinową (mechaniczną) na ekspozycję światła błyskowego nie wpływa czas otwarcia migawki, bo błysk trwa znacząco krócej od czasu synchro (nie wgłębiając się w szczegóły, zwykle najdłużej do ~1/800s)
- tryb M aparatu pozwala na "dowolne" mieszanie proporcji między ekspozycją światła zastanego i błyskowego, przy pomocy zmian czasu naświatlania
- jeśli udział błyskowego w mieszanej ekspozycji jest wyraźny, ruch zamrozisz błyskiem nawet przy długich czasach otwarcia migawki

By opanować zasadę pracy ze światłem mieszanym najlepiej zaczać od trybu manualnego na aparacie i lampie (ustaw czas na synchro i pozostałe parametry dla zastanego tak, by uzyskać czarną klatkę) i najpierw ustalić ilość i kierunek padania światła błyskowego (polecam sciągnąć lampe ze stopki i wyzwalać ją bezprzewodowo - korzystaj z zalet swojego systemu), a potem stopniowo dodawać zastane do miksu, wydłużając czas naświetlania, aż do uzyskania zadowalających efektów.
Tutaj masz dokładnie takie ćwiczenie:
http://strobist.blogspot....ashambient.html

W praktyce, najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest niedoświetlenie zastanego o 1-2EV i pozwolenie lampie na automatyczny dobór siły błysku przy wykorzystaniu przedbłysku pomiarowego. Tym sposobem martwisz się tylko o ekspozycję zastanego, a lampa wykonuje resztę za Ciebie, jeśli jednak chcesz uzyskiwać wyrafinowane efekty w sposób powtarzalny, zaprzyjaźnij sie z trybem manualnym lampy...

Czytaj Strobist - wkrótce lampa stanie się dla Ciebie tak naturalnym narzędziem, że zapomnisz, że można bez niej robić zdjęcia... :smile:
 
 
AuThoR 
Optyczny



Pomógł: 4 razy
Posty: 1565
Skąd: Bytom
Wysłany: Pon 06 Paź, 2008   

Patryk mam pytanko.
Bo właśnie sam chce kupić taką lampę i tak się zastanawiałem :
czy do tej lampki dołączają jakąś konkretną instrukcje obsługi (najlepiej po polsku) z konkretnymi wyjaśnieniami jej trybów pracy i z jakimiś przykładami czy to jest strikte techniczny opis?
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

AuThoR napisał/a:
instrukcje obsługi (najlepiej po polsku) z konkretnymi wyjaśnieniami jej trybów pracy i z jakimiś przykładami

tak, jest instrukcja i broszura z przykładami
 
 
patryk_chemik 
Nowy


Posty: 8
Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

Dzieki za odpowiedz

Author podaj maila to Ci przesle instrukcje po polsku
 
 
AuThoR 
Optyczny



Pomógł: 4 razy
Posty: 1565
Skąd: Bytom
Wysłany: Sro 08 Paź, 2008   

marcin_kusek@poczta.onet.pl

[ Dodano: Sro 05 Lis, 2008 18:52 ]
a ja jednak chyba po przeanalizowaniu skuszę się na SB-600, z tego co się naczytałem to dla mnie jako amatora ta lampa będzie w zupełności wystarczająca. Mimo tego że jest słabsza od sb800 to jednak jest chwalona...ze złymi opiniami się nie spotkałem.

Za różnicę w cenie zamierzam dokupić jakiś filtr, konwerter do makro i dyfuzor
 
 
Bartosz 
Nowy


Posty: 8
Wysłany: Czw 20 Lis, 2008   

AuThoR,
czesc. mam nikona D80+ 18-200 i zamierzam kupic lampe:) jak tam SB-600, zadowolony jestes? bo nie wiem, czy sie skusic na SB-800....
bede wdzieczny za pomoc. dzieki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15