Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2020   

Swarovski SLC New 7x42 B

W 2004 roku firma Swaroski Optik odświeżyła swoją serię SLC, która zawierała modele o obiektywach 30, 42, 50 i 56 mm. W moje ręce jakiś czas temu wpadł model 7x42 B w bardzo ładnym stanie. Kilka fotek poniżej.

swa7x42_1a.jpg
Plik ściągnięto 4063 raz(y) 132,72 KB

swa7x42_2a.jpg
Plik ściągnięto 4063 raz(y) 105,19 KB

swa7x42_3a.jpg
Plik ściągnięto 4063 raz(y) 131,13 KB

swa7x42_4a.jpg
Plik ściągnięto 4063 raz(y) 100,33 KB

tri+slc_sm.JPG
Plik ściągnięto 4063 raz(y) 110,7 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2020   

Bardzo ciekawi mnie jak ją oceniasz np. na tle czarnej koleżanki ze zdjęcia i ogólnie innych 7x42?
Od jakiegoś czasu myślę o dobrej 7x42. Myślałem o FL, ale prawie ich nie ma, a jak są to w kosmicznych cenach. Poluję też na Dialyt, ale też nie jest łatwo... No i oczywiście są Trinovidy i Ultravidy (w sumie trochę tego jest...:) Na optyce myśliwskiej od jakiegoś czasu jest wystawiona właśnie taka SLC, a ostatnio jeszcze jedna, trochę drożej.
No więc jak ją oceniasz na tle konkurencji?
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2020   

A swoją drogą czy ona przypadkiem nie jest za młoda na miano lornetkowego klasyka sprzed lat...? :smile:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2020   

Obie są świetne, ale zrobię im pojedynek specjalnie dla Ciebie i coś napiszę.
 
 
adaher 
Maniak



Pomógł: 3 razy
Posty: 814
Skąd: Śrem
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2020   

Ooo!!! Super! :grin: Czekam z niecierpliwością! :grin:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

Arek ... masz od dawna dwie wspaniałe siódemki i jeszcze ich nie porównałeś ? . Szewc bez butów chodzi :)
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

Założę się że nawet nie wiesz ile masz lornetek :) . A może kupiłeś kiedyś Zeissa 7x42 FL i zapomniałeś :( . Leży bidulka w piwnicy i dojrzewa jak wino .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

Wiking69, Ty też patrzyłeś przez obie. Obie były na śniadanku lornetkowym, w którym brałeś udział. Co o nich powiesz? Pamiętasz szczegóły, która w czym była lepsza?
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

Wybrałbym Swarovskiego 7x42 SLC , ze względu na ergonomię i optykę . Swarovski ma gładką obudowę i delikatne wycięcie na kciuk . Ma też lepszą i płynniejszą regulację muszli ocznych . Leica ma tylko skrajne położenia , albo maksymalnie wysunięte albo schowane . Optyka w Leice jest wspaniała , komfortowa , nasycona kolorami . Ale obserwując liście na drzewach bardziej kontrastowy i wyrazisty obraz widziałem w Swarovskim . Ostrość na brzegach Swarek też ma lepszą . Dlatego gdybym miał wybrać jedną z nich , wolałbym Swarovskiego .
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

Kiedyś nad Zegrzem porównywałem przez kilka godzin trzy lornetki ... Leicę 7x42 BN , Leicę 8x32 BA i Zeissa 10x42 SF . I uświadomiłem sobie jak wspaniałą lornetką jest Leica 8x32 BA , rozdzielczość obrazu jest identyczna jak w Zeissie SF ( co mnie bardzo zaskoczyło ) , a wielkość i waga aż zachęcają do zabierania jej na wszystkie wyprawy i leśne wycieczki .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

Wiking69, no widzisz, pamiętasz i tak więcej ode mnie :) Za dużo tych lornetek przerzucam, żeby wszystko pamiętać. Jedyne co pamiętałem, to fakt, że przy tym samym polu 8 stopni SLC lepiej korygował brzegi - ostrość była tam trzymana prawie do diafragmy.

Swarek ma lepszy odstęp źrenicy, ale Leica jest mniejsza, lżejsza i poręczniejsza. Nawet bez wyprofilowań pod kciuki, trzyma mi się ją dobrze. W ogóle bardzo lubię Trinovidy i pasują mi do rąk bardzo dobrze:

https://www.optyczne.pl/p...2=1601&add3=244

W Leice masz do wyboru BA i BN. Tak się składa, że właśnie z 3mnichem wymieniamy się nimi. Ja miałem BA, a 3mnich BN. Jemu jednak bardziej odpowiada BA, bo wpada ciut bardziej w żółć, a BN w zieleń. Dla mnie są to ledwo wyczuwalne niuanse, 3mnich widocznie ma wzrok bardziej czuły na barwy niż mój. W każdym razie BN zostaje u mnie BA idzie do 3mnicha.

Oczywiście można jeszcze wchodzić w Ultravidy BR, HD lub HD+. Waga spada wtedy do 770 gramów, dostaje się ciut lepszą transmisję w krótszych długościach fali i powłoki hydrofobowe.
Choć wykonany lepiej będzie Trinovid (przynajmniej będzie go można włożyć pod wodę).

Cenowo, najlepiej wyjdzie Trinovid 7x42 BA/BN. W pięknym stanie wyrwiesz go za około 3000 zł. SLC w dobrym stanie jest praktycznie nie dokupienia poniżej 4000 zł. A jeśli dołożysz do około 4500-5000 zł masz już Ulravida. Np. tutaj:

https://www.ebay.pl/itm/L...bsAAOSwAtZe9IgT

Wystawiony na 999 funtów. Myślę, że jak się potargujesz zejdzie za 950 funtów.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

No dobra. Dzienny pojedynek dał następujące wyniki:

1. ostrość na brzegach lepsza w SLC
2. jasność i kontrast bardzo podobne z minimalnym wskazaniem SLC
3. CA w środku pola większa u Leiki, na brzegu większa u SLC
4. obie pokazują zauważalną dystorsję poduszkową, ale Leica ciut większą
5. BN faktycznie lekko wpada w zieleń, a SLC w żółć - ale to są niuanse, widoczne dopiero jak się zacznie mocno przyglądać i porównywać.

Jak pogoda się utrzyma, sprawdzę jeszcze w nocy.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14010
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2020   

Wyniki nocnego pojedynku:

1. astygmatyzm to remis. W obu gwiazdy prawie punktowe, iskrzenie minimalne, choć daje się je zauważyć.
2. koma też remis, pojawia się w podobnej odległości od centrum (~75%) a na brzegu jest średnia. Zniekształcenia mają trochę inny kształt, w SLC z gwiazd robią się trójkąty, w Leice półksiężyce
3. pociemnienie na brzegu niewielkie, choć ciut większe w Leice
4. pod ostre światło spajki większe w Leice, w jej przypadku widać też więcej duszków.

Podsumowując, SLC jest ciut lepszą optycznie lornetką. Aczkolwiek większą i cięższą.
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Nie 20 Wrz, 2020   

Najważniejsza jest dobra zabawa, jeśli czujesz się zmęczony, zostaw to, zrelaksuj się...
Przypuszczam, że jest na tym forum jakaś grupa uczestników, która bawi się nie tyle lornetkami, co czytaniem tych wszystkich postów z opiniami, testami i porównaniami - to znaczy śmieje się z nas, i może nawet nam współczuje, naszego przesadnego wkręcania się w temat.
Myślą oni sobie - dlaczego po prostu nie wezmą dobrego sprzętu do ręki i nie wyjdą na pole, tylko ciągle ślęczą przed komputerem porównując bez końca cyferki...?
Chyba muszę się z tym zgodzić, aczkolwiek, nie całkowicie...
Są takie osoby jak Arek, mające olbrzymi potencjał intelektualny, zadatki na Noblistę, których niezwykła płodność umysłu zmusza do poszukiwania "zagadek wszechświata", i rozwiązywania ich.
Również u siebie obserwuję taką tendencję, a ponieważ jesteśmy zbudowani jako ciało-umysł, każdy z elementów wymaga odrębnej troski. Dodałbym jeszcze aspekt psychiczno-emocjonalny, który też domaga się niezłej "strawy".
Wychodzenie na pole z lornetką, to ta kategoria cielesno-psychiczna, która jest bardzo ważna, wręcz niezbędna. Aby jednak utrzymać równowagę w sobie ( dla każdego proporcje są trochę inne ), trzeba też pomęczyć swój umysł. Jedni lubią krzyżówki, inni rozprawy o teorii względności, jeszcze inni telenowele... I tak jest OK.
To co jest najważniejsze w tej całej zabawie, to umiejętność bycia umysłem tam, gdzie stoją nasze nogi, lub siedzi nasz tyłek.
Czyli, jak jesteś na polu, bądź na polu, kiedy pracujesz przed monitorem, bądź przed monitorem, a nie na polu... Kiedy jesz posiłek, smakuj go i delektuj się nim...
To prosta recepta na dobry spokojny sen, ponieważ kiedy będziesz potrafił w ciągu dnia "być tam, gdzie jesteś", również kiedy znajdziesz się w łóżku, też będziesz to potrafił, czyli być w łóżku...
To takie proste, no nie... ?
:cool:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 20 Wrz, 2020   

To nierealne :( w XXI wieku . Stwierdzam to ze smutkiem , ponieważ mogę przejechać przez całą Warszawę w godzinach szczytu a myślami jestem w innej galaktyce . Ruszam autobusem z Ursynowa i ze zdziwieniem stwierdzam że jestem już na Żoliborzu . I nie pamiętam całej trasy , a nie mam automatycznego pilota :) . Zaczyna mnie to przerażać . Ostatnio widziałem zabawną kobietę za kółkiem , zwróciłem na nią uwagę ponieważ jechała wężykiem :( . Miała laptop na kierownicy i cały czas coś pisała , jednocześnie rozmawiała przez telefon , malowała usta i poprawiała fryzurę .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,52 sekundy. Zapytań do SQL: 17