Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVI Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 25-28 lipca 2024 roku w Hotelu Cukrowna Żnin
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Aparat do 2000 zł - wycieczki, wakacje, krajobraz
Autor Wiadomość
mac91 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Nie 13 Mar, 2016   

Nie chodziło mi o kompakt. Pisząc kompaktowy miałem na myśli jego gabaryty.
Poczytałem o aparatach bez lustra i myślę że właśnie czegoś takiego poszukuję. Mógłbym efektywnie uczyć się na nim oraz powoli wykorzystywać jego możliwości bez zmiany sprzętu przez jakiś czas.

Wymienna optyka będzie czymś na pewno wygodnym pod względem nauki lub po prostu urozmaicenia oraz powiększenia możliwości fotografowania.

Poczytałem również o Olympus OM-D E-M10 Mark II i wydaje się idealnym wyborem, jednak jego cena znacznie przekracza 2000 zł.

Zależy mi na stabilizacji obrazu, która w tym aparacie wygląda na całkiem przyzwoitą.
Wizjer też jest przydatnym elementem, gdyż osobiście nawet tak wolę robić zdjęcia. Głównie będę fotografował na zewnątrz więc słońce świecące na wyświetlacz może przeszkadzać....

Czy coś w tym przedziale cenowym znajdzie się coś co spełni takie oczekiwania ?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Nie 13 Mar, 2016   

Możesz kupić EM-5. Mam tylko taką uwagę, że lepiej go kupić z normalnym obiektywem 14-42 II r, a nie tym skróconym (chyba nazywanym ED). Skrócony obiektyw jest znacznie mniej osrtry dla krótszych ogniskowych i chyba nie można stosować z nim konwertera szerokokątnego. A ten ostatni to całkiem sympatyczne uzupełnienie II r, z którego jestem bardzo zadowolony.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
mac91 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Nie 13 Mar, 2016   

Rozumiem. Ciekawy aparat, już poczytałem coś o nim. Z tym że nie mogę go nigdzie znaleźć w cenie do 2000-2300 zł.... Chyba, że szukam nie na tych stronach.

Ogólnie zanim kupię aparat to chciałem jechać do sklepu stacjonarnego i go obejrzeć, "pobawić" się nim chwilę. Ale zanim to zrobię chciałem mieć już jakieś 2-3 typy.
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Pon 14 Mar, 2016   

WojciechW napisał/a:
Możesz kupić EM-5. Mam tylko taką uwagę, że lepiej go kupić z normalnym obiektywem 14-42 II r, a nie tym skróconym (chyba nazywanym ED). Skrócony obiektyw jest znacznie mniej osrtry...
Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW


14‑42mm f/3,5‑5,6 EZ Pancake tego nie bierz. Z oznaczeniem --> EZ... bo oznaczenie ED występuje w znacznej części obiektywów m4/3. Wersja EZ Pancake jest faktycznie ponoć słabsza optycznie. Coś za coś, w takich gabarytach.
 
 
mac91 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Wto 15 Mar, 2016   

Znalazłem coś takiego : Olympus OM-D E-M5 + ED 12-50 mm w cenie ~2500 zł....
Czy to były dobry wybór ?

Słyszałem opinię, że Olympus ma małą matrycę i nie polecano mi go. Czy będzie to problematyczne lub po prostu będzie uciążliwe z czasem ?

Jaki inny aparat mógłbym wybrać zamiast tego ? Co osobiście polecacie ?

Ogólnie EM5 przypadł mi do gustu ze względu na stabilizację matrycy oraz uszczelnienie. Podoba mi się też jak aparat :) Chociaż nie miałem go jeszcze w rękach....
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Wto 15 Mar, 2016   

mac91 napisał/a:
Słyszałem opinię, że Olympus ma małą matrycę i nie polecano mi go.

Ta, pytaj się "pana w sklepie" to poleci wiadro kompresji...

Matryca micro 4/3, apsc, ff - wszystko zależy od kasy i potrzeb.
mac91 napisał/a:
Ogólnie EM5 przypadł mi do gustu

Kup. Dobry aparat.

P.S. Polecam ewentualnie Panasonic GX7 w jakimś kicie.
Też dobry, a nawet nieco lepszy momentami.
 
 
mac91 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

Podesłano mi jeden tekst na temat porównania matryc, potem już sam szukałem i trochę się naczytałem o tym.

Rzeczywiście, osobiście po przeczytaniu kilku artykułów, nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy micro4/3, a APS-C, oczywiście jeżeli chodzi o moje potrzeby dla których chcę kupić aparat.

muzyk napisał/a:
Matryca micro 4/3, apsc, ff - wszystko zależy od kasy i potrzeb.


Rozumiem, że większe potrzeby = większa kasa :mrgreen:
Ale na to przyjdzie czas :)

Myślę, że zawsze można w razie potrzeby przeskoku, czy ogólnej chęci zmiany zmienić system i nie jest to jakiś wielki problem, chociaż na pewno kosztowny.

Poczytałem parę testów OM-D-E i na prawdę co raz bardziej zaczyna mi odpowiadać ten aparat. Brakuje mi dosłownie paru rzeczy, typu tej lampy wbudowanej (chociaż dają w zestawie doczepianą), oraz kilku bajerów które ma już OM-D-E5 Makr II, jak np. WiFi. Jak już o model wyższy aparat coś ma, to chce się to mieć :p chociaż to zbędne....
Jednak trzeba wybrać jakiś kompromis cena/zastosowania/potrzeby.

WojciechW napisał/a:
Możesz kupić EM-5. Mam tylko taką uwagę, że lepiej go kupić z normalnym obiektywem 14-42 II r, a nie tym skróconym (chyba nazywanym ED). Skrócony obiektyw jest znacznie mniej osrtry dla krótszych ogniskowych i chyba nie można stosować z nim konwertera szerokokątnego. A ten ostatni to całkiem sympatyczne uzupełnienie II r, z którego jestem bardzo zadowolony.


Mógłbyś podać mi jakiś link do obiektywu o którym mówisz ? Chciałbym poczytać też na jego temat, bo ciężko mi znaleźć bez ED... A jak są to najczęściej ED EZ, chyba że to dopisują sprzedawcy żeby mieć więcej słów do wyszukania ;)

avalon napisał/a:
14‑42mm f/3,5‑5,6 EZ Pancake tego nie bierz. Z oznaczeniem --> EZ... bo oznaczenie ED występuje w znacznej części obiektywów m4/3. Wersja EZ Pancake jest faktycznie ponoć słabsza optycznie. Coś za coś, w takich gabarytach.


Czyli lepiej dopłacić trochę i mieć inny obiektyw jako kitowy ?

Na samym początku na pewno będę korzystał z kitowego obiektywu i podejrzewam, że najbliższe na najbliższe wakacje pojedzie ze mną tylko ten kitowy, a chciałbym przywieźć już dobre zdjęcia.
Wiem, że mogę robić jednym obiektywem zdjęcia portretowe, krajobrazu i zbliżenia tylko mija się to z celem. Czy ten obiektyw 14-42 II, o którym pisze WojciechW, będzie wystarczająco uniwersalny ? Czy są po prostu obiektywy typu 'must have' i tyle, jeden do portretu, jeden do krajobrazu i powiedzmy ten kitowy do pstrykania fotek "typowych z wakacji leżąc na plaży" ;)
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

Cytat:
Poczytałem parę testów OM-D-E i na prawdę co raz bardziej zaczyna mi odpowiadać ten aparat. Brakuje mi dosłownie paru rzeczy, typu tej lampy wbudowanej (chociaż dają w zestawie doczepianą), oraz kilku bajerów które ma już OM-D-E5 Makr II, jak np. WiFi. Jak już o model wyższy aparat coś ma, to chce się to mieć :p chociaż to zbędne....
Jednak trzeba wybrać jakiś kompromis cena/zastosowania/potrzeby.

To może jednak ten OMD E-M10?
Wbudowana lampa, WiFi, sterowanie z poziomu telefonu/tableta, focus peaking, tryby Live bulb/composite/time to wcale nie są takie niepotrzebne bajery.
Musisz sam zdecydować czy wolisz to, czy trochę lepszą stabilizację i uszczelnienia.

Cytat:
Wiem, że mogę robić jednym obiektywem zdjęcia portretowe, krajobrazu i zbliżenia tylko mija się to z celem. Czy ten obiektyw 14-42 II, o którym pisze WojciechW, będzie wystarczająco uniwersalny ? Czy są po prostu obiektywy typu 'must have' i tyle, jeden do portretu, jeden do krajobrazu i powiedzmy ten kitowy do pstrykania fotek "typowych z wakacji leżąc na plaży" ;)

Do krajobrazu 14 to czasem trochę za wąsko, ale nie jest to jakiś wielki problem i powinien wystarczyć do krajobrazu i tych "typowych z wakacji leżąc na plaży".
Bardziej przydałby się jakiś jasny do portretu, tym bardziej że obiektywy "portretowe" w m43 są o wiele tańsze od tych szerokokątnych.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 371 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

mac91 napisał/a:
Mógłbyś podać mi jakiś link do obiektywu o którym mówisz ?

Polecam skorzystanie z szukajki. Wchodzisz na Optyczne.pl, w menu na górze wybierasz pozycję Obiektywy, w menu Producent wybierasz interesującego Cię producenta (tym razem chodzi o Olympusa), po dokonaniu wyboru menu Model zawęzi się jedynie do produktów wybranego producenta. Zobaczysz tam parę pozycji z ogniskowymi 14-42, w tym taki co na końcu nazwy ma „II R”. Po jego wybraniu dostaniesz się do parametrów, no i będziesz widział pełną nazwę, której możesz potem poszukać na Ceneo czy w wybranym sklepie internetowym. Akurat ten model nie jest przetestowany przez Optycznych, więc nie ma linku do testu. W przypadku niektórych pozostałych będzie dodatkowo link do testu.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

mac91 napisał/a:
Rozumiem, że większe potrzeby = większa kasa :mrgreen:

Nie że większe, tylko konkretne. Bawiąc się FF, nie przeszkadza mi używać aparcików typu GF1, czy GX7. Czasem jakiś 40de się trafi, by poprzez kilka klepnięć lustra kurz oddalić :mrgreen:
 
 
mac91 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

snufkin napisał/a:
Jednak trzeba wybrać jakiś kompromis cena/zastosowania/potrzeby.
To może jednak ten OMD E-M10?
Wbudowana lampa, WiFi, sterowanie z poziomu telefonu/tableta, focus peaking, tryby Live bulb/composite/time to wcale nie są takie niepotrzebne bajery.
Musisz sam zdecydować czy wolisz to, czy trochę lepszą stabilizację i uszczelnienia.


W pierwszej kolejności jak znalazłem serię OM-D-E właśnie ta 10-ka mi najbardziej podeszła, a konkretnie MK II. Jednak brak uszczelnienia oddaliły te plany. Chcę móc robić zdjęcia w różnych warunkach, też w trakcie lekkich opadów, mżawki, porannej rosy czy w warunkach powiedzmy z kurzem, czy piaskiem. Obawiałbym się za bardzo o sprzęt....chyba, że są to błędne obawy ?
Tak czy inaczej wolałbym mieć to uszczelnienie....
Ale również, te dodatki które wypisałeś i teraz dochodzi do wyboru co bardziej będzie mi potrzebne/przydatne :neutral:
Jeżeli chodzi o stabilizację to chodzi mi o to, żeby móc robić zdjęcia z ręki bez przesunięć, wiadomo w jakimś sensownym czasie naświetlania, co do dłuższych niestety zawsze musi być statyw... Więc podejrzewam, że ta z 10-ki byłaby też dobra ;)

Może jakieś rady ?

komor Dzięki, jakoś do tej pory nie zwróciłem uwagi na to. Pewnie dlatego, że zapatrzony byłem tylko w napis "TESTY" :razz:



muzyk napisał/a:
Nie że większe, tylko konkretne. Bawiąc się FF, nie przeszkadza mi używać aparcików typu GF1, czy GX7. Czasem jakiś 40de się trafi, by poprzez kilka klepnięć lustra kurz oddalić :mrgreen:


Ale do tego to już i umiejętności inne i właśnie potrzeby, nawet samych aparatów, co do tego kurzu :razz:
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

mac91 napisał/a:
Ale do tego to już i umiejętności inne

Ależ...

zawsze wychodzę z złożenia, że każdy kupuje to co chce.
Możesz sobie nawet średni format za kilkadziesiąt tysięcy euro kupić, jeśli Cię stać.
Umiejętności - owszem. Trzeba się trochę orientować w obsłudze aparatu by różne pstryki uskuteczniać, ale trzeba mieć solidną wiedzę jak robić portrety, ślub itp.
Do tego wszystkiego dochodzi bardzo ważna rzecz: pomysł na zdjęcie - czyli kreatywność, talent.
 
 
mac91 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

Dokładnie, każdy kupi to co chce, ale po co początkującemu taki sprzęt jak napisałeś ? Bo mnie stać ! Pewnie dlatego...
Tutaj umiejętności to o czym mówisz, do tego pomysł na zdjęcie ale również doświadczenie i znajomość sprzętu. Za dużo czynników się robi... :p

No nic, trzeba się zabrać za któryś z nich :)

Korzysta ktoś może z aparatu bez uszczelnienia w wyżej wymienionych przeze mnie warunkach ? Jak to może odbić się na sprzęcie ? Zastanawiam się teraz czy to uszczelnienie jest mi tak bardzo niezbędne...
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

avalon napisał/a:
14‑42mm f/3,5‑5,6 EZ Pancake tego nie bierz. Z oznaczeniem --> EZ... bo oznaczenie ED występuje w znacznej części obiektywów m4/3. Wersja EZ Pancake jest faktycznie ponoć słabsza optycznie. Coś za coś, w takich gabarytach.


Czyli lepiej dopłacić trochę i mieć inny obiektyw jako kitowy ?[/quote]

Osobiście wolę i wolałem dopłacić i do nowej 5-ki mkII i do 12-40 PRO ale to zupełnie inne pieniądze. I jak zawsze można nieodkrywczo stwierdzić, że coś za coś.
Tutaj test praktyczny starej 5-ki wraz z dwoma kitami, które rozważasz: http://forum.olympusclub....OlyTosterze-%29
Warto zajrzeć do działu Giełda, na forum olympusclub, czasem można wyhaczyć sprzęt w fajnych pieniądzach. Chyba, że w grę wchodzi tylko funkiel nówka ;)

Tutaj dla porównania testy m.12-50 m14-42 na optycznych:
--> http://www.optyczne.pl/25...%87_obrazu.html
--> http://www.optyczne.pl/17...%87_obrazu.html
Choć pisałeś, że w grę wchodzi tylko uszczelniany korpus, więc głupio byłoby nie mieć też uszczelnianego szkła. Tą drogą eliminacji pozostaje Ci wybrać m.12-50 :)
Ostatnio zmieniony przez avalon Sro 16 Mar, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Sro 16 Mar, 2016   

mac91 napisał/a:
W pierwszej kolejności jak znalazłem serię OM-D-E właśnie ta 10-ka mi najbardziej podeszła, a konkretnie MK II. Jednak brak uszczelnienia oddaliły te plany. Chcę móc robić zdjęcia w różnych warunkach, też w trakcie lekkich opadów, mżawki, porannej rosy czy w warunkach powiedzmy z kurzem, czy piaskiem. Obawiałbym się za bardzo o sprzęt....chyba, że są to błędne obawy ?
Tak czy inaczej wolałbym mieć to uszczelnienie....
Ale również, te dodatki które wypisałeś i teraz dochodzi do wyboru co bardziej będzie mi potrzebne/przydatne :neutral:
Jeżeli chodzi o stabilizację to chodzi mi o to, żeby móc robić zdjęcia z ręki bez przesunięć, wiadomo w jakimś sensownym czasie naświetlania, co do dłuższych niestety zawsze musi być statyw... Więc podejrzewam, że ta z 10-ki byłaby też dobra ;)

Może jakieś rady ?

A jaki chcesz podpiąć obiektyw? Uszczelniany korpus to tylko pół sukcesu. Potrzebny jeszcze uszczelniany obiektyw. A z tym średnio lub nawet kiepsko. Ledwo przeciętny 12-50 lub koszmarnie droga armata 12-40.
Cóż, ja używam OMD E-M10 w górach latem i zimą, w różnych warunkach pogodowych i działa do dziś. Aparaty nie mają jakichś dziur, przez które przelewa się woda. Problem może być dopiero gdy już solidnie leje, ale wtedy trzeba mieć jakiś sensowny powód i pomysł na zdjęcie by wyciągać nawet uszczelniany aparat.

Ja stałem przed podobnym dylematem i wybrałem M10. Uszczelniony M5 kupię dopiero kiedyś w przyszłości, gdy będzie na rynku jakiś sensowny uszczelniony obiektyw.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14