Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nikon Monarch 10x56-wada optyczna?
Autor Wiadomość
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 11 Wrz, 2010   Nikon Monarch 10x56-wada optyczna?

Witajcie, jestem od krótkiego czasu posiadaczem Nikona Monarcha 10x56 DCF, kupionego w kraju, w bardzo porządnym sklepie-nie internetowym. Za dnia jest miło i ok, przy zakupie też nie było problemu. W końcu ustąpiły chmury i spojrzałem w niebo oraz na ciemną ulicę i zacząłem się zastanawiać... Wokoło odległych punktów świetlnych obserwowanych w nocy pojawiają się swoiste promienie świetlne w układzie tzw krzyża Św. Andrzeja-czyli wzór ukośnych linii przecinających się na tym punkcie-z czego dwie zorientowane w jednej osi produkuje prawy tubus, a drugą, krzyżująca się z pierwszą, parę drugi.. Na gwiazdach jest to mniej zauważalne, ale z kolei obserwuję, jak sadzę ze źródłem głównie w lewym tubusie coś, co jest chyba komą? Mianowicie, po prawej stronie Jowisza, czy gwiazdy pojawia się jakby rozmazany obraz na kształ komety, której głową jest Jowisz lub jasna gwiazda, właśnie... Proszę o poradę, czy to jest powód do wymiany lornetki, bo mam taką możliwość w sklepie w Krakowie (dali mi czas na sprawdzenie-dziękuję i pozdrawiam ul Studencką). Arku, Panowie z optyczni.pl ocenialiście ten model w wersji 8,5x56, czy to poprawne zachowanie mojej wersji 10x56? Proszę o pomoc. Pozdrawiam!
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Guliwer 
Maniak



Pomógł: 76 razy
Posty: 781
Wysłany: Sob 11 Wrz, 2010   

Poproś inne osoby, żeby popatrzyły przez lornetkę i powiedziały, czy też widzą te skrzyżowane promienie. Jeśli tak, to lornetkę wymień ale w nowej prawdopodobnie też będzie takie zjawisko.
Monarchy, to średnia ale niższa półka, więc mają trochę wad. Dachówki do astro nie bardzo się nadają.
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2010   

Dzięki, wiem, że to nie jest optymalny sprzęt do astro, ale miał być uniwersalny, więc mam świadomość kompromisu (nie do pogodzenia w pełni), jakkolwiek czy naprawdę trzeba wydać 3000-5000zł by mieć coś użytecznego? Trochę to frustrujące. Co jest przyczyną takich efektów?
 
 
Adam Bieniasz
Początkujący


Posty: 38
Skąd: podkarpackie
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2010   

Witam
Żródłem tych blinków (ja to tak nazywam) są pryzmaty dachowe a dokładnie linia podziału obrazu (czyli wierzchołek dachu) którą widać jak się patrzy do strony obiektywu (cienka ukośna linia). Niestety światło ma naturę falową i liniowe przeszkody robią takie efekty (tak samo jest w teleskopach lustrzanych Newtona czyli sławetne spajki od zawiszenia lustra). Oczywiście od jakości wykonania pryzmatu też zależy że blinki będą większe (jakość a zwłaszcza czystość). Więc albo się przyzwyczaisz albo kupić sobie trzeba lornetkę z pryzmatami np porro, gdzie nie ma rozbicia obrazu.
Druga wada to efekt kiepskiej jakości (nie tak łatwo zrobić tanio jasną lornetkę gdzie wszytkię wady bardziej widać) , tak więc jak masz możliwość wymienić to radziłbym to zrobić i przeglądnąć co się bierze bo może być jeszcze gorszy egzemplarz (punkowe światło i patrzyć na niego i zmniejszać ostrość na + i - i patrzyć czy jest okrągła plamka)
pozdrawiam
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2010   

Bardzo dziękuję za fachowe wyjaśnienie-o skutkach dualnego charakteru światła nie pomyślałem... Sprawdzając lornetkę robiłem to dość długo, ale jasny dzień uniemożliwił ocenę w taki sposób, jak w nocy. Ciekawe, że na cloudynights. opis tej lornetki zawierał relację z podobnych problemów pierwszego egzemplarza, drugi był już bez takich wad (też w lewym tubisie!). Zatem czeka mnie kontakt ze sprzedawcą, ale wierzę, że nie będzie problemu-oby drugi był ok. Ogólnie lornetka dobrze sprawdza się w ogólnych zastosowaniach-ma czysty i jasny obraz, więc dalej ją polecam-problem jakościowej powtarzalności widać, że dotyka też średniej półki za ok 1500 zł. Choć widziałem też dyskusję o dylematach posiadacza Fuji 16x70 z podobnymi jak moja problemami... takie czasy.
 
 
Guliwer 
Maniak



Pomógł: 76 razy
Posty: 781
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2010   

Z ciekawości popatrzyłem właśnie na latarnie uliczne przez moje lornetki.
Dachówka “Foton” BKFC 7x35 ma te promienie świetlne (bliki). Lornetki porro ich nie mają.

PS. Twój Monarch jest od 1248zł http://www.skapiec.pl/sit...CFUqDzAod8Sm7Iw
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2010   

Kupiłem go w podobnej cenie, miałem na myśli pewną kategorię cenową. Biorąc pod uwagę jakość obrazu w dzień i w nocy-poza tymi komentowanymi zjawiskami-naprawdę jestem zadowolony i utwierdzam się w wyborze. Oczywiście, weźcie pod uwagę, że nie miałem dotąd lepszej lornetki, więc mój osąd jest mooocno subiektywny i pokorny wobec jego krytyki... Fajna ostrość, jakość wykonania, odwzorowanie bieli, poręczność i rozdzielczość oraz, jak dla mnie, przydatne parametry. Z Waszą pomocą chcę się czegoś nauczyć i mieć optymalny sprzęt w założonych cechach. Jeszcze raz dziękuję za porady!

[ Dodano: Czw 16 Wrz, 2010 14:31 ]
Witajcie. Zakończyłem w końcu historię z Monarchem. Drugi egzemplarz okazał się drastycznie gorszy od pierwszego-dodatkowo produkował jakieś dziwne odblaski, a trzeci jest poprawny-są bardzo małe artefakty, ale już nie w tej skali jak uprzednio. Podziękowania dla p. Artura z ul Studenckiej w Krakowie-mał dużo zrozumienia i cierpliwości! Wniosek-należy przegladać kilka egzemlarzy, bo nawet taka średnia półka Nikona nie gwarantuje powtarzalności! To stawia sklepy fizyczne ponad internetowymi-naprawdę warto je odwiedzać. Swoją drogą, jaka jest powtarzalność egzemplarzy topowych marek za topowe pieniądze?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 14