Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Obiektyw -Pentax K10D
Autor Wiadomość
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   

Ok. To może na przykładach...
Żeby nie dostać zniekształceń twarzy 50-tką, nie powinno się kadrować ciaśniej niż powiedzmy coś takiego:

FA50/1.4 @ 3.5


Natomiast 77-ką możesz spokojnie kadrować tak:

FA77/1.8 Limited @ 4


Oczywiście przerysowania wynikające z ciasnego kadrowania np. 50-tką, czy 43-ką też można kreatywnie wykorzystać, ale nie jest to klasyczna ogniskowa portretowa (bez cropa to wogóle nie jest dobry pomysł do portretu). Osobiście nie udało mi się jeszcze zrobić fajnego portretu 31 Limited, mimo, że szkło samo w sobie jest fantastyczne...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Rusek 
Bywalec



Posty: 116
Skąd: Mars
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   

ja to wsycko piknie rozumiem - ale ostatnio mialem taka robote w ciasnym biurze i musialem wyjsc z biura i otworzyc drzwi aby zrobic cala sylwetke czlowieka, dlatego musze kupic w miare krotki obiektyw ktory pomoze mi w takich sytuacjach.

p.s jak wyswietliles swoje przyklady?
Ostatnio zmieniony przez Rusek Czw 02 Sie, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   

Zdjęcie z prawej zdecydowanie zniekształcone.
Ciekawy jestem tego obiektywu "75mm". Bo jeżeli to jest szkło mające 50mm to pisz 50mm. Nieważne gdzie obiektyw podłączysz ogniskowa zostaje bez zmian.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   

Ja również widzę wyraźne zniekształcenia - nosy przerysowane są na obydwu zdjęciach.
A co do wstawiania zdjęć, to jak zwykle znaczniki:
Kod:
[img]link do zdjęcia[/img]
 
 
Rusek 
Bywalec



Posty: 116
Skąd: Mars
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   

najwazniejsze ze klient znieksztalcen nie zauwazyl i kaske zaplacil :) ...panowie tak jak mowie zdjecia robie w roznych warunkach i sa one wypadkowa sytuacji oraz miejsca i czasu jaki mam, jesli robilbym fotki w studio to jasne ze nie pierdzielilbym sie z 50, jednak ja wyjezdzam do klienta, a tam czesto jest ciasno jak w d... Pozdrawiam

p.s jesli juz robimy testy to prosze przeslijcie zdjecie tej samej osoby z takim samym kadrem oraz oswietleniem - zrobione najlepiej w tym samym czasie (dwoma obiektywami), wowczas bedzie mozna czegos sie dowiedziec.

a tutaj przyklad zdjecia zrobionego 50 na 1.4

http://kimjestes.blogspot.com/
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   

No i ładnie, ale węższy kadr jest już w przypadku 50-tki niewskazany.
Zrozum, że im bliżej podejdziesz do fotografowanej osoby tym bardziej przerysowaną perspektywę dostaniesz, a żeby zrobić portretowy kadr 30-tką, musiałbyś podejść naprawdę blisko... Oczywiście, jeżeli planujesz mieć szkło którym zrobisz również całą sylwetkę w mniejszym pomieszczeniu, może faktycznie okazać się, że 50-tka Cię zadowoli, musisz jednak pamietać, że ciaśniejsze kadry portretowe nie będą tym szkłem wyglądały zbyt dobrze. Ewentualnie zastanów się nad typową portretówką i szkłem w okolicach 30mm do zdjęć całej sylwetki... W każdym razie zapomnij o klasycznych portretach szkłem o tej ogniskowej...
P.S. Apropos "testów", to wrzuciłem akurat to, co mam na Photobucket, ale zupełnie przypadkiem jest to ta sama osoba...;-)
W sumie oświetlenie też to samo - AF540FGZ + Sto-fen...:-)
Ale wiem o co Ci chodzi - jak będę miał okazję, to może się pobawię w ten sam kadr np. 31-ką, 50-tką i 77-ką, żeby pokazać różnice - narazie cierpię na chroniczny brak czasu...
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

Jeżeli robi się zdjęcia za "kaskę" to już jakąś wiedzę trzeba mieć. To, że klientom byle co się podoba to świadczy też o poziomie klientów. Czasami przerażony jestem jak mało wymagają. Powinno to niby cieszyć, ale ja nie cierpię robić byle czego i byle jak. Dlatego być może jak widzą końcowy efekt to się dziwią, że tak można i ... dają sami z siebie więcej "kaski" :lol:
Podstawa to wymagać od siebie, rozwijać się a nie poprzestawać na byle czym. Pomijam fakt, że jest to zwykłe psucie rynku. Zawodowiec nie może opierać się na tylko jednym obiektywie. Albo ma dwa body, albo zmienia szkła. To nie jest problem, nawet malutki. Trzeba tylko chcieć. Ja potrafię zmieniać obiektyw w trakcie ceremonii ślubnej nawet kilkanaście razy i nie odczuwam z tego powodu dyskomfortu.
Nie chcę nikogo urazić, ale takie pójście na łatwiznę i chęć robienia wszystkiego jedną stałką (przy tak odmiennych wymaganiach i kadrach) to jest nazywane w moich kręgach jako "sranie na warsztat". Krótko i po męsku.
Przekonywać nikogo do pewnych zachowań nie ma sensu, jak się zarabia na czymś pieniądze to się powinno na tym znać.
 
 
Rusek 
Bywalec



Posty: 116
Skąd: Mars
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

MM - mistrzu pokaz jakies fotki - chcialbym sie pouczyc!

dawno dawno temu jak jeszcze nie bylo tych "idiot" kamer cyfrowych, ludzie mieli jeden wielki format i trzaskali swietne foty, a teraz ludziom nawet dwa body z 10 obiektywami nie styknie, to sie dopiero nazywa profesjonalizm - dla mnie gadanie nie ma znaczenia - dla mnie licza sie efekty - dlatego mistrzu przestan tutaj kadzic miliardy postow - tylko pokaz jakies fotki - chetnie pouczylbym sie od tak doswiadczonego i dobrego fotografa slubnego, a i jeszcze jedno Drogi MM - nie psuje Tobie rynku poniewaz nie pracuje w polsce - wiec sie nie boj!!

do jaad > no ja o takim kadrze myslalem max, blizej to ja robie zdjecia tylko na swoje potrzeby a taki kadr w zupelnosci na okladke wystarczy ;) fajnie by bylo zrobic taki test,

p.s do MM - Cartier-Bresson używał głównie standardowego obiektywu o ogniskowej 50 mm.
 
 
protazy 
Bywalec


Posty: 155
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

A może jednak na początek jakąś lekturkę o perspektywie,ogniskowych i takich tam ???
Jak 30 lat temu zaczynałem przygodę z fotografią to też używałem wielu obiektywów ale do portretu była musowo co najmniej 50-tka a najchętniej 100-ka, i niema znaczenia czy ta ogniskowa jest na cropie czy na FF bo każda ogniskowa rządzi się własnymi prawami perspektywy. A ogniskowa 30mm sie nijak ma do zdjęć portretowych :roll:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

protazy napisał/a:
...i niema znaczenia czy ta ogniskowa jest na cropie czy na FF...

Z tym fragmentem, niestety nie mogę się zgodzić. Różne kąty widzenia na FF i APS-C wymuszają różne odległości przedmiotowe (jeżeli chcemy zachować ten sam kadr), a co za tym idzie różną perspektywę, przy tej samej rzeczywistej ogniskowej.
 
 
Rusek 
Bywalec



Posty: 116
Skąd: Mars
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

protazy napisał/a:
A ogniskowa 30mm sie nijak ma do zdjęć portretowych :roll:


mnie w szkole nauczycielki bardzo nie lubily bo jak mowily ze czegos nie mozna to ja wlasnie robilem na odwrot - tak sie zastanawiam - kto ustala normy - czym mozna a czym nie mozna robic portretow, pomijam kwestie
ze 30mm to bedzie 45mm, panowie jesli ktos lubi pokrzywione fotki to jego sprawa.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

Ależ wszystko można - jak chcesz, to możesz nawet używać fisheye'a 10-17, pytanie tylko, czy chcesz zachować w portrecie rzeczywistą perspektywę, czy świadomie przerysować pewne cechy. To ostatnie jest nieakceptowalne w klasycznym portrecie i może być trudne do zaakceptowania przez część Twoich klientów, co nie znaczy, że niektórym się nie spodoba...
Ostatnio zmieniony przez jaad75 Pią 03 Sie, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

Szkoda czasu na takiego trola. Jak jest taki mądry i wszystko wie to niech się nie pyta. A że ktoś lubi jak się mu shit wciska to tylko zazdrościć nierozgarniętych klientów.
 
 
Rusek 
Bywalec



Posty: 116
Skąd: Mars
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

MM - nie wiem w ktorym miejscu zatrolowalem - ale musisz byc naprawde wysokiej klasy profesjonalista - poniewaz nawalnica postow ktora wysypuje sie spod Twojej klawiatury swiadczy o bardzo duzej ilosci wolnego czasu w Twoim Zyciu, co oznacza ze zarabiasz kupe szmalcu na zleceniach i nie musisz tyrac calymi dniami - tylko wybierasz sobie te najlepsze, mimo wszystko dziekuje ze wziales udzial w naszej rozmowie, mam nadzieje ze kiedys bede mial szanse obejrzec Twoje fotografie aby sie czegos nauczyc. Pozdrawiam Serdecznie! i zycze Powodzenia w pracy Artystycznej!

p.s ja sie tylko zapytalem o obiektyw a nie o lekcje fotografii - mimo wszystko dziekuje! bardzo!
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pią 03 Sie, 2007   

Problem nie w "trolowaniu", a w Twoim niedorzecznym buncie przeciwko oczywistym dla większości faktom. Artystycznie możesz wyrażać siebie w dowolny sposób, ale jeżeli fotografujesz zarobkowo musisz niestety trzymać się pewnych schematów (żeby nie powiedzieć kanonów ;-) )...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 14