Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Nie 29 Lip, 2012   

Madibar, dziękuję za uznanie, ale czy nie nazbyt kobiecy ?

[ Dodano: Czw 02 Sie, 2012 10:39 ]
Tym razem jesteśmy we wczesnych latach siedemdziesiątych.
Małe dzieło sztuki wzornictwa, rodem z Japonii - produkcja, ale firma amerykańska, mało popularna o nazwie Mayflower.
Optyka nie zachwyca tak jak obudowa, jest na poziomie DDR-owskiej Jeny, ale mniej zażółcona.
Futerał klasyczny ze skóry w stanie takim jak sama lornetka i tu ciekawostka: futerał wewnątrz i lornetka pchną landrynkami...
Ciekawe czy to fabryczny zabieg, czy poprzedni właściciel miał takiego bzika jak ja na punkcie higieny ?
Pole całkiem spore, bo 11,5 procent ( udało mi się, tym razem podałem właściwe określenie pola (-: ), ale wrażenie większego pola robi Jason 7x50.
Muszle oczne są z gumy z możliwością zawinięcia w dół.
Waży około 700 gram i jest wysoka na 115 mm

Jeszcze kilka zdjęć... no i czas na małe wakacje !

Miejcie się dobrze Optyczni (:

DSC07243.JPG
Plik ściągnięto 6297 raz(y) 295,91 KB

DSC07245.JPG
Plik ściągnięto 6297 raz(y) 292,18 KB

DSC07246.JPG
Plik ściągnięto 6297 raz(y) 269 KB

DSC07248.JPG
Plik ściągnięto 6297 raz(y) 267,98 KB

Ostatnio zmieniony przez Arek Nie 09 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 05 Sie, 2012   

Arek napisał/a:
3mnich, koniecznie przynieś tego Jasona na lornetkowe śniadanie :)

Macie w Warszawie cos takiego?

a tak wogole, to pozdrwaiam z Bawarii :mrgreen:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 06 Sie, 2012   

Ano mamy. Wymagany 7 dan lornetkologii. Ty chyba się łapiesz :)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 10 Sie, 2012   

Leitz Amplivid 6x24

Leitz Amplivid 6x24 to jedna z najciekawszych lornetek i jeden z fajniejszych rarytasów kolekcjonerskich. Pojawiła się na rynku w roku 1958 jako prekursor lornetek dachowych.
Sama w sobie jest bardzo ciekawą konstrukcją. Po pierwsze, ma ekstremalnie duże pole widzenia 212m/1000m (czyli 12 stopni!), a udało się je uzyskać dzięki zastosowaniu specjalnego układu optycznego łączącego pryzmaty dachowe oraz lustra. Po drugie, jest jakby łącznikiem pomiędzy lornetkami Porro a późniejszą serią Trinovid (w której też pojawił się model 6x24 z tak dużym polem), ma bowiem jeszcze charakterystyczny dla lornetek Porro mostek okularowy, który w Trinovidach został zastąpiony wewnętrznym ogniskowaniem. Po trzecie, produkowano ją tylko przez 6 lat w niewielkich seriach, jest przez to dość poszukiwanym rarytasem rynku kolekcjonerskiego.

Osoby obecne na V Zlocie w Sulejowie miały okazję pobawić się tą lorneteczką. Bardzo mała, lekka i poręczna, po przyłożeniu do oka oszałamia 72-stopniowym polem własnym okularów. Oczywiście pole to jest dość nieostre na brzegu, ale wada ta nie drażni jakoś mocno. Obraz nie jest biały i jasny, bo mamy tutaj powłoki jednowarstwowe, a na lustrach zwykłe aluminium, gdzie na jednym odbiciu tracimy ponad 10% światła. Bardzo jestem ciekaw jaki obraz dawałaby współczesna konstrukcja tego typu z powłokami dielektrycznymi na lustrach i powłokami wielowarstowowymi na soczewkach.

Podsumowując, przejdźmy do parametrów.

Powiększenie: 6x
Średnica obiektywu: 24 mm
Pole widzenia: 12 stopni (212m/1000m)
Wymiary: 110x100 mm
Waga: 355 gramów

amplivid_1.jpg
Plik ściągnięto 9840 raz(y) 83,07 KB

amplivid_2.jpg
Plik ściągnięto 9840 raz(y) 88,57 KB

amplivid_4.jpg
Plik ściągnięto 9840 raz(y) 80,64 KB

 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Pią 10 Sie, 2012   

rzeczywiści lornetka niespotykanej urody. Tylko Leica umiała i po dziś dzień robi takie piękności.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 10 Sie, 2012   

To piwersza "szóstka", która naprawdę mi się spodobała.....
Wykonanie i ergonomia - perfekcyjne
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 13 Sie, 2012   

PZO 2.5x25

Zwykle nie interesuje się najmniejszymi lornetkami, ale ten model kupiłem z obowiązku patriotycznego. To teatralna lornetka o parametrach 2.5x25 wyprodukowana przez Polskie Zakłady Optyczne. Jest to banalnie prosta konstrukcja Galileusza. Lornetka jest naprawdę bardzo mała - jej wymiary to 93x44 mm. Każdy z tubusów jest porównywalny z rolką filmu fotograficznego, co dobrze widać na jednym ze zdjęć.

Jeśli chodzi o jakość obrazu to nie ma nad czym się rozpisywać. Jest słaba. Nie widzę tą lornetką jakoś wyraźnie lepiej (więcej) niż "gołym okiem".

Niemniej dostanie tej lornetki w naprawdę dobrym stanie wcale nie jest proste, więc jak nadarzyła się okazja, nie omieszkałem z niej skorzystać.

Powiększenie: 2.5x
Średnica obiektywu: 25 mm
Pole widzenia: 8 stopni
Wymiary: 93x44 mm

pzo1.jpg
Plik ściągnięto 10149 raz(y) 49,9 KB

pzo2.jpg
Plik ściągnięto 10149 raz(y) 43,43 KB

pzo3.jpg
Plik ściągnięto 10149 raz(y) 53,7 KB

pzo4.jpg
Plik ściągnięto 10149 raz(y) 57,33 KB

 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Wto 14 Sie, 2012   

może tym razem pobawię się w jasnowidza i spróbuję przewidzieć Twoją i moją przyszłość ?
Oto ona :


By mnichy at 2012-08-14

:shock:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Sie, 2012   

Tylko półeczki powinny być za szkłem i podświetlone LED-ami ;)
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Wto 14 Sie, 2012   

Arek, po 21 grudnia może być kłopot z prądem... (:

Minolta to znana marka wśród fotografów, zwłaszcza tych w moim wieku i starszych.
Udało mi się wyszperać starego klasyka z lat sześćdziesiątych, z całą obudową wykonaną z metalowych części - dosłownie żadnego plastiku.
Waży 1170 gram i jest dość przystojna bo ma 175 mm wysokości.
Made in Japan - uwielbiam to zdanie, niesie ono ze sobą pewien ładunek emocjonalny, kojarzy mi się ze starą szkołą samurajów, gdzie najważniejsza była jakość, nieważne w jakiej dziedzinie.
Sama optyka jest trochę zaskakująca, mianowicie jest to najbardziej "żółta optyka" jaką mam aktualnie w posiadaniu, w przeciwieństwie do starego Audubona który wybiela jeszcze mocniej to, co już jest białe...
To ciekawy efekt wizualny, dający wrażenie mocnego kontrastu i jest przy tym bardzo ostra w centrum.
Musiałem poprawić trochę kolimację, optyka wewnątrz była nienagannie czysta. Ten model jest świetnie uszczelniony.
Mankament to bardzo mała odległość odstępu źrenicy, bo koło 10mm, niestety nie widać całego pola które jest całkiem spore - 7,2 procent - Arku, czy dobrze napisałem ?

Świetnie leży w dłoniach i jest dość stabilna jak na 10 kę.

Jeszcze kilka zdjęć i tyle.

DSC07271.JPG
Plik ściągnięto 7248 raz(y) 263,95 KB

DSC07276.JPG
Plik ściągnięto 7248 raz(y) 214,95 KB

DSC07278.JPG
Plik ściągnięto 7248 raz(y) 371,32 KB

DSC07285.JPG
Plik ściągnięto 7248 raz(y) 365,65 KB

Ostatnio zmieniony przez Arek Nie 09 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 14 Sie, 2012   

3mnich napisał/a:
niestety nie widać całego pola które jest całkiem spore - 7,2 procent - Arku, czy dobrze napisałem ?

Jak zwykle, niezawodnie, i z właściwym sobie urokiem, źle :mrgreen: . 7,2° (słownie: stopni)
A lornetka słusznych gabarytów i piękna
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Wto 14 Sie, 2012   

Goornik, obiecuję że było to przedostatni raz...

[ Dodano: Wto 14 Sie, 2012 18:25 ]
Dodam jeszcze do Minolty - powłoki pojedyncze, BAK 4 i dawno nie widziałem tak precyzyjnie dopracowanych źrenic wyjściowych.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 14 Sie, 2012   

E no fajna. Kolejne danie do menu na śniadanie :)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 20 Sie, 2012   

Z ostatniej chwili: mój Nikon 10x70SP przeszedł właśnie chrzest bojowy pod ciemnym, bieszczadzkim niebiem.
To jest tak: tu w Bieszczadach w szukaczu 50mm Soligora widzę to, co w Nikonie w Łodzi
W Nikonie widzę to, co w Łodzi w achromacie 120 mm
A w archomacie 120 mm widzę to, o czym Charlie Messier lub Willy Herschel mogli pomarzyć :D
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Wto 21 Sie, 2012   

Goornik, czy zdarzyło Ci się zobaczyć coś na niebie co mogło by być nazwane np. NOL ?

[ Dodano: Wto 21 Sie, 2012 12:35 ]
Asahi Pentax 6x25 WF CF z końca lat pięćdziesiątych.
Kiedy byłem dzieckiem, dostałem od dziadków podobną konstrukcję, nie pamiętam nazwy, ale frajdy było sporo, była to pierwsza lornetka jaką miałem w ręku.
Zafundowałem sobie podróż do przeszłości.
Pamiętam tylko że tamta z dzieciństwa była 12x50 i miała Bak 7.
Pamiętam również, że mając wtedy niecałe 10 lat musiałem ją rozebrać na części, żeby zobaczyć co jest w środku... udało się na szczęście jakoś poskładać z powrotem.
Niestety, dziadkowie pożyczyli ją potem komuś obcemu i po jakimś czasie powróciła w dwóch kawałkach. Tata próbował ją posklejać masą dentystyczną ( to był wtedy jedyny dobry klej pod ręką ), ale optyka miała już sporego zeza, co uniemożliwiało spokojne patrzenie.
Od tamtej pory zacząłem śnić o lornetkach i następną kupił mi ojciec kilka lat później ( rosyjska 8x40 z żółtymi zakładanymi filtrami ), może to tłumaczy moje zamiłowanie do tego koloru do dziś...

Ale wróćmy do chwili obecnej.
Ten model jest dość mały bo tylko 11cm szerokości i 6 cm głębokości. Waży 440 gram
Nie jest specjalnie szczelny, dlatego musiałem "odkurzyć" w środku i dopieścić na zewnątrz.
Ma pryzmaty Bak 4 i dość spore pole jak na taką konstrukcję bo aż 11 stopni.
Ma dość oryginalny odcień białego, w zasadzie to nie jest biały, tylko zielono-szary.
Podobno w starych lornetkach Pentaxa to jest standard.
Prawdopodobnie za ten stan rzeczy odpowiadają powłoki na okularach, które są - pod odpowiednim kontem patrząc - koloru złotego.
Chociaż to powiększenie 6x jest bardzo niestabilna w ręku z powodu kształtu. Dobrą 10-kę porro można utrzymać trochę stabilniej.
Jest to taki świetny metalowy gadżet z optyką w środku, przez którą można nawet trochę popatrzyć.
Przyznam że ostrość optyki jest na medal, ale tylko w centrum, przy takim polu trudno się spodziewać cudu.
Ma oczywiście małe zgrabne czarne skórzane etui ( made in Japan ).
Jakość wykonania i użytych materiałów oraz waga w stosunku do wielkości, sprawia dużą przyjemność trzymając ją w dłoni.
Niedawno miałem okazję popatrzeć przez Arka 6x24 Leitz, oczywiście optyka znacznie lepsza i stabilniejsza.

Tyle na temat Optyczni, do usłyszenia (:

Małe sprostowanie do Pentaxa, kolor bieli to niebieskawo szary, a nie zielono szary jak napisałem.
Patrząc na błękit nieba przez tę lornetkę, niebieski jest ciemniejszy i bardziej intensywny.

DSC07444.JPG
Plik ściągnięto 7395 raz(y) 151,42 KB

DSC07455.JPG
Plik ściągnięto 7395 raz(y) 194,5 KB

DSC07456.JPG
Plik ściągnięto 7395 raz(y) 199,01 KB

DSC07457.JPG
Plik ściągnięto 7395 raz(y) 184,78 KB

Ostatnio zmieniony przez Arek Nie 09 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 2,25 sekund. Zapytań do SQL: 37