Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

Po pancernej lornetce porro z Niemiec, czas na kolejną perełkę tej samej kategorii, a jest nią bez wątpnienia długo przeze mnie szukany

ZEISS 15x60B/GA T*


Po długich poszukiwaniach wreszcie jest u mnie, w zacnym otoczeniu, bo wśród swojego przodka i praprzodka. Prezentowany tu ZEISS, to jedna z dwóch ostatnich klasycznych lornetek porro tej marki (trzech, jeśli doliczyć do nich stabilizowanego 20x60s). Lornetka budowana była stosunkowo krótko i ciężko o nią na rynku sprzętu używanego. Z zewnątrz jest niemal identyczna jak jej poprzednik, najbardziej widoczna różnica to inne okulary, z miękkimi muszlami ocznymi (takimi samymi jak w Dialytach 7x42 i 8x56) oraz inna kosmetyka, czyli symbol T* na pokrętle ostrości został zastąpiony przez stylizowaną literę Z, czerwone T* powędrowało na tylną pokrywkę mostka okularowego. Co ciekawe, ten model nie ma skali rozstawu gałek ocznych, a jedynie znacznik dla rozstawu 65 mm. Mój egzemplarz miał tego pecha, że którymś z jego poprzednich właścicieli był zapewne jakiś rzeźnik - gumowe, jakże charakterystyczne pokrywki zostały odcięte nożem...... :cry:
Jeśli chodzi o porównanie z poprzednikiem: poza oczywistym komfortem obserwacji (duże odsunięcie żrenicy), model 15x60B cechuje się świetną ostrością na brzegu, natomiast poprzednik - ku mojemu zaskoczeniu - jest bardziej neutralny kolorystycznie. Żeby było jasne - nie jest jaśniejszy, ale 15x60B jest delikatnie pomarańczowo-zielony.

Pierwszym obiektem, na który w nocy spojrzałem z balkonu była gromada kulista M13 w Herkulesie - co za widok! Ten ZEISS to jedna z tych lornetek którymi można obserwować godzinami, czerpiąc radość z wyśmienitej optyki.....

zeiss15x60B-01.jpg
Plik ściągnięto 3787 raz(y) 235,53 KB

zeiss15x60B-02.jpg
Plik ściągnięto 3787 raz(y) 198,4 KB

zeiss15x60B-03.jpg
Plik ściągnięto 3787 raz(y) 232,63 KB

zeiss15x60B-04.jpg
Plik ściągnięto 3787 raz(y) 187,17 KB

zeiss15x60B-05.jpg
Plik ściągnięto 3787 raz(y) 185,59 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

Piękny zestaw :)
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

To jest WZÓR Porro!
Siermiężny konkret.

Brawo Panie Marcinie! :cool:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

Gratuluję i szczerze zazdroszczę . Widać że soczewki w okularach są dużo większe od swojego starszego brata . Wiesz ile jest soczewek w okularach , masz jakiś schemat optyki ? . Z jakiego kraju do Ciebie przyleciała ? . Możesz Zeissa B porównać z jakąś współczesną 15-ką dachową Nikona .
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

Przyjechala z Niemiec, a schematu optyki nie mam. Ciężko mi ją porównać do wspłóczesnej dachówki Nikona, bo jedyne, co z grubsza by pasowało to Monarch 5 16x56, ale nie mam go w zasięgu ręki.
Natomiast porównanie z 12x50 SE daje dużo do myślenia....
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

goornik napisał/a:

Natomiast porównanie z 12x50 SE daje dużo do myślenia....



A konkret poproszę...

:cool:
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

Też jestem ciekawy takiego porównania , zwłaszcza którą częściej będziesz zabierał w plener . Na zagranicznych forach często słyszę określenie ... łatwy obraz . Określa się w ten sposób lornetki przez które można prowadzić bardzo długie obserwacje , w wyniku których nie odczuwamy dyskomfortu dla naszych oczu ani bólu głowy . Marcinie która lornetka bardziej zasługuje na tytuł ... mistrz łatwego obrazu . Zeiss 15x60 B czy Nikon 12x50 SE ? .
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

Fajnie wyszło, bo przedwczoraj wyciągnąłem z szafy Nikona 12x50 SE, żeby sobie przez niego trochę popatrzeć więc też jestem ciekaw :)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

OBIE lornetki są miodem dla oczu i zmysłów, ale......
- gdyby po lornetkę o dużym powiększeniu sięgał w pobudek tylko obserwacyjnych, pewnie były to ZEISS, większe powiększenie, ogumowany, hermetyczny.
- gen kolekcjonerski każe mieć obie, bo one się w pewnym sensie uzupełniają, ich walory mają dużą część wspólną, choćby zbliżona wielkość źrenicy wyjściowej
NIKON 12x50 SE jest lżejszy, lepiej leży w ręku, nisko nad horyzontem da się nim skanować teren przez rozsądnie długi czas, 5° pola też jest korzystne. Kolorystyka obrazu rzecz gustu.
ZEISS 15x60 B/GA T* to kawał solidnej lornetki, ale częściej muszę w niej "szukać" ostrości, pole 4,3° jest nieco ciasne, muszle oczne są twardsze niż w SE, więc fizycznie czuć, że lornetka oparta jest w okolicach łuków brwiowych....

W kategoriach remisowych: obie są podobnie ostre na brzegu, kolory cieplejsze w Zeissie, czy lepsze? Inne.... Nikon nawet podczas dnia robił wrażenie lekko jaśniejszego, a wynik modelu 10x42 w Arkowym teście potwierdza wybitną transmisję.

SE_i_ZEISS.jpg
Plik ściągnięto 3710 raz(y) 321,72 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

Jeśli chodzi o transmisję Nikona 12x50 SE mamy konkret. Mam dwie sztuki z różnych lat produkcji przetestowane na spektrofotometrze.

nik12x50.jpg
Plik ściągnięto 3697 raz(y) 54,1 KB

 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

Marcinie ... Zeiss Oberkochen 15x60 miał odsunięcie oka od źrenicy wyjściowej 9 mm . Jak oceniasz ten parametr w Zeissie 15x60 B/GA T* . Czy jest powyżej 15 mm ? . Drugie pytanie dotyczy głębi ostrości ( ważny parametr w lesie ) . Który model Zeissa daje większy komfort obserwacji związany z głębią ostrości . Trzecie pytanie dotyczy ostrości na brzegach . Jak oceniłbyś w procentach ostrość w obu Zeissach . Ostatnie pytanie dotyczy ceny :) . Było bardzo drogo ?
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

16-18 odsunięcie źrenicy - bardzo komfortowe
Do lasu to nawet bym nie brał ZEISSa - chyba, że miałbym nim zapolować na dzika. Głębia jest mała. (nie)ostrość na brzegu - sprawa subiektywna i dyskusyjna, do tego jeszcze zależna od tego na co patrzymy. W modelu 15x60 powiedziełbym, że ostrość "sypie się" na 70% promienia pola. W wersji 15x60B - sądzę że to 80-85%.
Co do ceny - na tyle mało, że mnie było stać. Na tyle dużo, że przez dłuuuuugi czas nie kupię nic kolejnego. Cena ocierała się o czterocyfrową, a mam świadomość, że gdyby były pokrywki gumowe i pudełko, to 1500€ spokojnie by pękło. Ja mam gołą lornetkę z deszczochronem i ori paskiem ZEISSa
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

Marcinie bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) . Życzę Ci miłego wieczoru ...
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2020   

Dziękuję Marcin,

przyznam, że zainspirowałeś mnie tymi zakupami "dużego kalibru"...
Arek z kolei podsunął pomysł przerobienia tematu nowej serii Razor UHD.
Z tej mieszanki wyszło coś takiego, co właśnie zamówiłem wczoraj:
http://www.scopeviews.co.uk/VortexRazor18x56.htm
:cool:
 
 
ppv 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 357
Skąd: pomorskie
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2020   

interesujący ten 18x56. ciekawe że wzrokowiec w swoim porównaniu nikona se 12x50 vs razor hd 12x50 wybrał nikona, też się przychylacie do tego zdania? trudno kupić tego nikona
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,54 sekundy. Zapytań do SQL: 22