Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2011   

Niedawno Arek pokazał Nikona 7x35 E, który jest niemal ikoną wśród klasyków porro. Nic dziwnego, walory jakie pokazuje ta seria są naprawdę znakomite. Niedawno nabyłem brata bliźniaka tej siódemki czyli 10x35 E. Różni się on praktycznie tylko powiększeniem, a co za tym idzie inną konstrukcją okularu. Poza tym jest identyczny.

Produkcja tej serii to lata:
od 1978 roku model 10x35 E i 8x30 E
1984 rok wchodzi model 7x35 E
1988 rok modernizacja serii E o zastosowanie optyki o wielowarstwowych powłokach.
1999 koniec produkcji serii E i początek E II gdzie zrezygnowano z modelu 7x35

W serii E mniejszy model 8x30 miał około 1,5 cm krótszy tubus obiektywu. Lornetka ta wykonana jest w całości z metalu oprócz koła nastawiania ostrości i pokryta jest materiałem skóropodobnym. Mam jeszcze 8x30 EII ( nowszy i zarazem ostatni model z serii E ) który jest pokryty podobnym materiałem. Ale niestety – można o tym przeczytać na międzynarodowych forach - ten drugi ma pewną wadę, która polega na tym że kiedy ręka trochę się spoci trzymając lornetkę, skóra dłoni zaczyna się przyklejać do lornetki. Jest to dość nieprzyjemne uczucie, wrażenie jakby była posmarowana klejem. Wyjściem jest używanie rękawiczek, lub mycie rąk co dwie minuty... W prezentowanym modelu ten problem nie występuje.

Druga sprawa to ergonomia użytkowania. Starszy model ma trochę inną konstrukcję, która umożliwia wygodniejszy chwyt lornetki jedną ręką, ponieważ można łatwo wsunąć palec serdeczny głęboko między obudowę pryzmatów a oś regulacji ostrości. W nowszym modelu to też jest wykonalne, ale u osób z cienkimi palcami.

Nowsza seria E jest trochę bardziej zaawansowana optycznie, aczkolwiek, różnice są nieznaczne.
Nowa seria zbudowana jest w oparciu o szkło tak zwane "ekologiczne", gdzie poprzednia seria wyposażona jest w tradycyjne szkło optyczne zawierające między innymi ołów.
Część użytkowników twierdzi że szkło tradycyjne posiada lepsze własności optyczne od szła ekologicznego, ja osobiście nie widzę wielkiej różnicy. Z moich porównań wynika, że nowsza seria minimalnie lepiej ostrzy w centrum obrazu ( prawdopodobnie powodem jest nowsza technologia nakładania powłok ), posiada o kilka stopni większe pole widzenia - dla przykładu nowy model 10x35 E II ma 7 stopni, prezentowany 6,6 stopni. Praktycznie nie ma to większego znaczenia, ponieważ powyżej 65% pozornego pola trudno jest już uchwycić
brzeg obrazu. Nieostrość o brzegu pola ma podobną koncepcję.

W starszym modelu krótsza jest odległość od źrenicy lornetki do oka o 1,5 mm co może mieć znaczenia dla osób w okularach. Co jest dla mnie jedną z najistotniejszych rzeczy w lornetce, to możliwość długich obserwacji bez zmęczenia wzroku. Ten Nikon, pomimo małej źrenicy wyjściowej, spisuje się wybornie.

Oddzielną kwestią jest futerał do tej starszej serii. Zauważyłem, że lata 80-te i 90-te były wyjątkowe w historii naszej cywilizacji. Na świecie panowała wówczas filozofia JAKOŚCI.
To było widać w wielu branżach przemysłu, rozrywki itp. Czuć było, że firmy i osoby kreujące dobra, wkładały w to trochę duszy i serca, zależało im na podnoszeniu standardów, w przeciwieństwie do czasów obecnych, gdzie główną motywacją jest rachunek ekonomiczny.
Oczywiście, dokładać do interesu nikt nie chce, ale co się stało z nami i naszymi motywacjami ?
Artyści zastępowani są świetnymi rzemieślnikami… Wracając do Etui powiem krótko, to jest arcydzieło sztuki kaletniczej. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak pięknie wykonanym futerałem do lornetki. Żeby było jeszcze ciekawiej, wykonany jest również w Japonii jak sama lornetka ( widoczne na zdjęciu )

Kilka parametrów: 10x35
Odstęp źrenicy 12,4mm
Źrenica wyjściowa 3,5mm
Pole 6,6 stopni
Waga 610 gram
Wysokość 112 mm
Szerokość 172 mm
Głębokość 65 mm
Wodoszczelność brak

DSC06137.JPG
Plik ściągnięto 12560 raz(y) 372,16 KB

DSC06139.JPG
Plik ściągnięto 12560 raz(y) 338,23 KB

DSC06141.JPG
Plik ściągnięto 12560 raz(y) 365,89 KB

e..JPG
Plik ściągnięto 12560 raz(y) 177,02 KB

e.JPG
Plik ściągnięto 12560 raz(y) 182,75 KB

EII + E .JPG
Plik ściągnięto 12560 raz(y) 232,69 KB

Ostatnio zmieniony przez Arek Nie 09 Kwi, 2017, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2011   

O to właśnie chodzi. Ten futerał to taka wisienka na torcie. Dla jego samego można kupić tą lornetkę.
 
 
arni100 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 58
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2011   

super egzemplarz,zazdroszczę Ci i będę szukał do kolekcji takiego samego modelu :mrgreen:
 
 
Adam Bieniasz
Początkujący


Posty: 38
Skąd: podkarpackie
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2011   

Niezgorszy futerał był do Zeissa z Oberkochen 8x30B (ten egzemplarz z powiększonym odstępem źrenicy i powiększonym polem i należał do ostatnich serii). Z ciekawostek to rzepka na pasku aby lornetka nie suwała sie z ramienia.
Pozdrawiam

Zeiss 8x30B.JPG
Plik ściągnięto 17468 raz(y) 128,48 KB

 
 
arni100 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 58
Wysłany: Czw 08 Wrz, 2011   

Adam Bieniasz napisał/a:
Niezgorszy futerał był do Zeissa z Oberkochen 8x30B (ten egzemplarz z powiększonym odstępem źrenicy i powiększonym polem i należał do ostatnich serii). Z ciekawostek to rzepka na pasku aby lornetka nie suwała sie z ramienia.
Pozdrawiam



No futerał jest ładny ,mam takie dwa egzemplarze,jedną jak na zdjęciu i drugą zwykłą,niestety mylisz się co do pola,zwykła ma 68 stopni,wersja B 50 stopni, po 1968 zwiększono je do 60-ciu.:cool:
 
 
Adam Bieniasz
Początkujący


Posty: 38
Skąd: podkarpackie
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011   

Arni100 wydawało mi się, że z lornetkami Zeissa 8x30B (czyli dla okularników z odsuniętą źrenicą wyjściową) było tak, że pierwsza wersja miała pole okularu około 48 st , ulepszona około 52 a 60 to miała ale 8x30B z pryzmatami dachowymi (oczywiście mogę się mylić, moja wiedza bazowała na stronie http://binofan.home.att.net której już teraz nie widzę). Jeżeli znasz jakieś wiarygodne źródło opisujące te lornetki to z chęcią poczytam lub popatrzę (fajnie było mieć zdjęcie takiej lornetki z jej cechami odróżniającymi).
Co do mojej lornetki to kupiłem ją za stosunkowo małe pieniążki w b. dobrym stanie w celach kolekcjonerskich (w tej klasie używam Nikona 8x30EII). Obraz w tej lornetce jest nieznacznie wpadający w brąz, ale wzrok do tego się przyzwyczaja i potem tego nie zauważa. Pole obrazu jest b. płaskie. Najlepsze w tej lornetce jest zupełny brak astygmatyzmu (super ostry obraz) i perfekcyjne wykonanie każdego elementu. Jednak w porównaniu do Nikona 8x30EII pod względem użytkowym to widać jak optyka poszła do przodu w ciągu tych 30-40 lat dla topowych lornetek.
 
 
Dawid1984 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 620
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011   

3mnich, Piękne są te Twoje Nikony ,design ponadczasowy.Tak z ciekawości w jakich kwotach oscyluje cena tych modeli?
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011   

Dziękuję Dawid, ja podziwiam Twoją stronę YouTube (-:
Czasami jak siedzę na łące, to myślę, że to co tam widzę - wystarczy -...
Dziesiątkę, miałem okazję ( dzięki Arkowi ) kupić nową z Francji, za około 1000 zł,
ósemka jest u mnie kilka lat i sprowadziłem ją z niemieckiego sklepu - ceny nie pamiętam, chyba niecałe pięćset EURO.
A ty jakiej optyki używasz do podglądania ptaszków?
pozdrawiam ciepło
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011   

Dawid1984, rzuć okiem:
http://cgi.ebay.pl/NIKON-...=item43a9329652
 
 
arni100 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 58
Wysłany: Sob 10 Wrz, 2011   

Adam Bieniasz napisał/a:
Arni100 wydawało mi się, że z lornetkami Zeissa 8x30B (czyli dla okularników z odsuniętą źrenicą wyjściową) było tak, że pierwsza wersja miała pole okularu około 48 st , ulepszona około 52 a 60 to miała ale 8x30B z pryzmatami dachowymi (oczywiście mogę się mylić, moja wiedza bazowała na stronie http://binofan.home.att.net której już teraz nie widzę). Jeżeli znasz jakieś wiarygodne źródło opisujące te lornetki to z chęcią poczytam lub popatrzę (fajnie było mieć zdjęcie takiej lornetki z jej cechami odróżniającymi).
Co do mojej lornetki to kupiłem ją za stosunkowo małe pieniążki w b. dobrym stanie w celach kolekcjonerskich (w tej klasie używam Nikona 8x30EII). Obraz w tej lornetce jest nieznacznie wpadający w brąz, ale wzrok do tego się przyzwyczaja i potem tego nie zauważa. Pole obrazu jest b. płaskie. Najlepsze w tej lornetce jest zupełny brak astygmatyzmu (super ostry obraz) i perfekcyjne wykonanie każdego elementu. Jednak w porównaniu do Nikona 8x30EII pod względem użytkowym to widać jak optyka poszła do przodu w ciągu tych 30-40 lat dla topowych lornetek.


właśnie kolego na stronie Binofan jest opis tych wersji,podaję linki:
http://binofan.co.cc/bino/z8x30.htm
http://binofan.co.cc/bino/z8x30b.htm
o różnicy w polu pisze też na stronie http://www.holgermerlitz.de/seven8x30.html w artykule o klasycznych lornetkach porro 8x30.
Moje okazy kupiłem za cenę dość dobrą,łącznie 1150 zł,biorąc pod uwagę ich stan,obraz tak jak zauważyłeś i ja też już o tym pisałem jest wpadający w brąz ale ogólnie super,jakość wykonania to wzór do naśladowania,po prostu bajka.Mam też nikona 8x30 e II i moja opinia jest taka sama jak twoja,deklasuje on pod względem obrazu starą poczciwą lornetkę z Oberkochen,co nie oznacza że to kiepskiej jakości sprzęt,do puki nie miałem nikona byłem bardzo zadowolony ,na tym przykładzie widać jak duży jest postęp w optyce,szczególnie jakością zastosowanych powłok ,pozdrawiam. :cool:
 
 
Dawid1984 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 620
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 12 Wrz, 2011   

3mnich napisał/a:
ja podziwiam Twoją stronę YouTube (-:
Dziękuje
3mnich napisał/a:
A ty jakiej optyki używasz do podglądania ptaszków?

Czyli tak to co w stopce : Lornetka Kowa Genesis 8x33 , Luneta : Opticron ES80 GA ED v3+ okular HDF x32+Fs10.
Arek napisał/a:
Dawid1984, rzuć okiem:
http://cgi.ebay.pl/NIKON-...=item43a9329652
Super są dzięki za linka ,szkoda ze na razie dopadł mnie kryzys finansowy :neutral:
 
 
szyminiuxx 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Wto 27 Wrz, 2011   

witam mam pytanie z jakiej lornetki jest ten futerał,dostałem go od prababci . ps.dzięki za odp.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 
 
arni100 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 58
Wysłany: Wto 27 Wrz, 2011   

po oznakowaniu widać że to prawdopodobnie od jakiegoś Zeissa z drugiej wojny światowej :cool:
 
 
turst 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Nie 18 Gru, 2011   

Witajcie
Mam taką lornetkę którą kupiłem kiedyś na giełdzie fotograficznej w Stodole.
Z napisów wynika że to Panorama8x63, pole 6,2 stopnia i że jest produkowana w Japonii.
Czy to może być jakaś produkcja Zeissa w Japonii, jak twierdził sprzedający?Czy wie ktoś co to jest za sprzęt i ile może być wart?
Soczewki są w bardzo dobrym stanie, chociaz wydaje mi się że lornetka ma już parę lat.
Chyba ją będę chciał sprzedać bo mam już 6 lornetek :grin:

IMG_4361.jpg
Plik ściągnięto 9604 raz(y) 51,8 KB

IMG_4367.jpg
Plik ściągnięto 9592 raz(y) 65,74 KB

IMG_4366.jpg
Plik ściągnięto 9605 raz(y) 53,82 KB

 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   


By mnichy at 2012-01-06


By mnichy at 2012-01-06


By mnichy at 2012-01-06
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,67 sekundy. Zapytań do SQL: 27