Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sob 10 Gru, 2016   

Fajna, tylko jakaś tak nierozbieralna. Żadnych śrubnek nie widać. Na szczęście nic jej nie dolega.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Kazik004 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Czy można jakoś wyliczyć parametry typu pole, średnica zrenicy wyjsc, w starszych lornetkach z opisu na obudowie np 4x36 i wymiarów lornetki?
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Kazik004, źrenicę wyjściową otrzymasz dzieląc średnicę obiektywu przez powiększenie. Pola nie policzysz, ale często było podawane na obudowie, jeśli nie, trzeba pytać wujka Googla.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

http://www.ebay.pl/itm/Va...wQAAOSwa~BYTC0F
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Kazik004 napisał/a:
Czy można jakoś wyliczyć parametry typu pole, średnica zrenicy wyjsc, w starszych lornetkach z opisu na obudowie np 4x36 i wymiarów lornetki?

Wymiary lornetki nie mają bezpośrednio nic do rzeczy: Vixen Ultima z obiektywami 56mm ma masę 1000 g, a SARD z obiektywami 42mm aż 1710! :shock:

Pole widzenia zależy od:
- powiększenia
- konstrukji optycznej okularu.
Prostsze lornetki mają okulary trójsoczewkowe (małe pole okularów rzędu 50°) bardziej zaawansowane mają okulary typu Erfle'a z polem widzenia 65°.
Przybliżony wzór wiążący pole widzenia lornetki "w", pole widznia okularu "o" i powiększenie "p" jest taki:

w x p = o

Dokładny wzrór jest taki:

2 arc tg (½w) x p = o

Temu tematowi w szczgólności poświęciłem ten wątek tu na forum:
http://forum.optyczne.pl/...7cc8302d#526119
 
 
Kazik004 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Dziękuję, po prostu zainteresowała mnie taka: mini astro 4x36, ale poza zdięciami w google nic nie wyskakuje,albo nie umiem znaleśc danych technicznych które pewnie ktoś z was by znał :wink: . Ciekawi mnie jak by sie spisała do bliskich obserwacji wieczornych w porównaniu do 8x32 .
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Monokular porro 8x30 Zeiss Oberkochen
http://www.ebay.de/itm/27...K%3AMEBIDX%3AIT

Monokular dachowy 8x30 Zeiss Oberkochen
http://www.ebay.de/itm/Fe...KMAAOSwnbZYIeRG

Czy ktoś z Was miał do czynienia z takim wynalazkiem? Ile to jest warte? Połowę tego co lornetka? Mniej? Więcej?

[ Dodano: Sob 17 Gru, 2016 14:57 ]
Liebe Genossen der DDR,
Unser Ferglas aus Jena jetzt in guten Haenden in Polen :)

ZJ8x30obiektyw.jpg
Plik ściągnięto 7126 raz(y) 170,06 KB

 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Sro 21 Gru, 2016   

Cześć Goornik, fajny ten quadroculars, czy ten mniejszy oddaje biel lekko zielonkawą ?
A propos monocularów, pamiętam, że podobnych używał Jason Born, ale chyba trudno będzie go namierzyć... :)
Życzę bardzo świątecznie i noworocznie :cool:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 21 Gru, 2016   

3mnich napisał/a:
Cześć Goornik, fajny ten quadroculars, czy ten mniejszy oddaje biel lekko zielonkawą ?

Oddanie bieli w Nikonie 8x30 "A" jest zaskakująco neutralne. Natomiast KOMZ nie podoba mi się pod tym względem, jest żółto-zielonkawy.
3mnich napisał/a:

A propos monokularów, pamiętam, że podobnych używał Jason Born, ale chyba trudno będzie go namierzyć... :)

Zgadza się, pamiętam ten film, trzyma w napięciu. Tak jak aukcja na ebayu, na której wygrałem monokular 8x30, (połówkę Dialyta) - jak tylko przyjdzie opiszę go tu.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 21 Gru, 2016   

A jak polujesz na monokulary to może takie cudo Ci się spodoba:
http://www.ebay.pl/itm/se...9MAAOSwiDFYLF76

z fajnym układem Porro II.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 22 Gru, 2016   

Arek napisał/a:
A jak polujesz na monokulary to może takie cudo Ci się spodoba:
http://www.ebay.pl/itm/se...9MAAOSwiDFYLF76

z fajnym układem Porro II.

Widziałem tę ofertę.
Fajny, ładny, mały i zgrabny, ale nie chcę się rozdrabniać - poluję na 9x35"A" i 7x35 "E"

[ Dodano: Nie 25 Gru, 2016 12:18 ]
WSZYTKIEGO OPTYCZNEGO WAM ŻYCZĘ

Chciałem przedstawić Wam ciekawostkę, ktróra wpadła w moje ręce niemal przez przypadek. Od pewnego czasu zastawiałem na ebayu sieci na 8x30 Zeissa z Oberkochen. Tymczasem wyszukiwarka pokazała mi także kilka monokularów. Jeden z nich, w pięknym stanie z oryginalnym pudełkiem, w późnej wersji dachowej przypadł mi szczególnie do gustu....no i kupiem. Przed Wami produkowany przez ZEISSa w Oberkochen

ZEISS IKON 8x30B Fernhorvosatz. czyli monokular 8x30B, będący jednocześnie przednim telekonwerterem "8x" do aparatów Zeiss Ikon. Sam monokular jest w stanie fabrycznie nowym (!) ma delikatne powłoki koloru słomkowego. Obraz zachwyca oddaniem bieli, ostrością w całym polu, bardzo komfortowym odsunięciem źrenicy. Gumowa muszla oczna może być odkręcona a gwint wokół soczewki okularu służy do mocowania adaptera łączącego ten monokular z obiektywem 50mm w Zeiss Ikonie. Dawało to efektywną ogniskową 400 mm. Specyficznym rozwiązaniem jest ogniskowanie za pomocą ruchu obiektywu (tak jak w Dialycie 8x30, który jest z tym monokularem spokrewniony) co trochę utrudnia obsługę monokularu jedną ręką. Na obiektywie jest bardzo precyzyjna skala odległości w metrach i stopach! Podczas obseracji wizualnych, obiektyw umożliwia ustawienie ostrości już od około 1 metra!

Trochę informacji na temat monokularów 8x30 Zeissa z Oberkochen jest tu:
http://www.marcocavina.co...alyt/00_pag.htm

Na ostatnim zdjęciu monokular stoi w czułym objęciu lornetki 8x30 Oberkochen, którą także dorwałem i wiąże się z nią ciekawa historia, ale to temat na osobny post.

zeiss8x30bmono-02.jpg
Plik ściągnięto 7321 raz(y) 286,21 KB

zeiss8x30bmono-03.jpg
Plik ściągnięto 7321 raz(y) 234,14 KB

zeiss8x30bmono-04.jpg
Plik ściągnięto 7321 raz(y) 226,42 KB

zeiss8x30bmono-05.jpg
Plik ściągnięto 7321 raz(y) 244,87 KB

zeiss8x30bmono-06.jpg
Plik ściągnięto 7321 raz(y) 207,65 KB

 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

piękna zabaweczka... szkoda że nie czuję zapachu...
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

Fajna sprawa :)

No to ja też mam historię związaną z Zeiss 8x30. Gdy goornik zapytał mnie o Zeissy 8x30 to odpisałem mu, że mam dwie sztuki: pierwszą bez B w nazwie i drugą 8x30 B (wersja z większym polem). Gdy jednak zacząłem ich szukać okazało się, że jestem w stanie zidentyfikować tylko model 8x30B, który zresztą w tym wątku opisałem. Modelu 8x30 nie miałem nigdzie pod ręką, na dysku nie widziałem też żadnych jej zdjęć. Uznałem więc, że musiałem się pomylić i 8x30 nie miałem. Znaczy się w rękach miałem dwie sztuki, bo raz kupiłem, ale odesłałem ze względu na opis na aukcji, który nie odpowiadał stanowi faktycznemu, a drugi raz prawie kupiłem. Sprzedający był jednak z Wawy więc pojechałem odebrać osobiście i tam też okazało się, że stan lornetki był na aukcji przedstawiony zbyt optymistycznie.

Oceniłem więc, że te dwie sytuacje wprowadziły mnie w błędny osąd, że niby mam 8x30, a w rzeczywistości nie mam. Coś tam jednak tliło się z tyłu głowy. W drugi dzień Świąt pojechałem z synem co CAMKu żeby grając w tenisa stołowego spalić trochę świątecznych kalorii. I w CAMKu znalazłem 8x30 :) Okazało się, że zamówiłem ją właśnie tam, bo loretkę kupiłem w trakcie jakiegoś wyjazdu i łatwiej było mi wysłać na CAMK, gdzie portier mógł ją odebrać w moim imieniu. W efekcie leżała tam sobie prawie niemacana i nieobfotografowana. Nadrobiłem tę zaległość i jej zdjęcia możecie obejrzeć tutaj: http://www.optyczne.pl/17...a_lornetki.html

W tym wątku nie będę więc jej opisywał, bo pozostawię to goornikowi, który już zapowiedział się ze swoim opisem.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

3mnich napisał/a:
piękna zabaweczka... szkoda że nie czuję zapachu...

Ten monokular jest zaskakująco duży, wręcz pancerny jak na parametry 8x30, szczególnie jeśli na codzień obcuje się z Monarchem 7 8x30.
Natomiast w temacie zapachu muszę Cię, Adam, rozczarować - sprzęt i pudełko jest bezwonne...
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

Arek, napisałeś: 8x30 B ( wesja z większym polem )...
Chyba jest odwrotnie. 8x30 B ma około 130m, wersja 8x30 około 150m - do poprawki w opisie lornetki ( jest 140m )

Marcinie, brak zapachu to poważny mankament... :cool:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,42 sekundy. Zapytań do SQL: 24