Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
¤ Co zamiast KITA do Pentaksa
Autor Wiadomość
ania_011 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   ¤ Co zamiast KITA do Pentaksa

Witam :smile: Mam prośbę o pomoc w wyborze nowego obiektywu do Pentaxa K20 (aparacik mam z kitem 18-55). Pragnę pykać fotki głównie krajobrazowe, zdjęcia rodzinne,portrety czy architekturę, a powiem szczerze, że jestem amatorem i boję się utopić pieniądze. Chciałabym się zmieścić w kwocie do 1500 zł. Jestem osobą początkującą i chciałabym się na nowym obiektywie sporo nauczyć, więc interesowałby mnie obiektywny w o w miarę szerokich zakresach i jasny. Serdecznie proszę o rady
Ostatnio zmieniony przez komor Wto 27 Wrz, 2011, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






maput 
Optyczny



Pomógł: 24 razy
Posty: 1492
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   

Najwięcej się nauczysz na obiektywie o bardzo małym zakresie ;)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 28 Sty, 2011   

ania_011, jasny i szeroki zakres się wzajemnie wykluczają :) no i oczywiście kwestia ceny. Z obiektywów produkowanych przez samego Pentaksa to Ci nie doradzę, pewnie odezwą się koledzy posiadający P., ale z oferty firm trzecich możesz poczytać trochę przyklejone na samej górze wątki „Co zamiast kita do…”, dotyczące systemu Canon, Nikon, bo w nich jest już sporo informacji o obiektywach firm trzecich, którymi warto się zainteresować.
Tak skrótowo to polecane są często: nieśmiertelny Tamron 17-50/2,8, polecana przeze mnie Sigma 17-70. Który z nich jakie ma wady i zalety – znajdziesz w tamtych wątkach.
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Sob 29 Sty, 2011   Re: Jakie szkło do Pentaxa K20

ania_011 napisał/a:
Pragnę pykać fotki głównie krajobrazowe, zdjęcia rodzinne,portrety czy architekturę,

A jesteś w stanie podać czego konkretnie brakuje Ci w tym momencie w DA 18-55?

ania_011 napisał/a:

Chciałabym się zmieścić w kwocie do 1500 zł. Jestem osobą początkującą i chciałabym się na nowym obiektywie sporo nauczyć, więc interesowałby mnie obiektywny w o w miarę szerokich zakresach i jasny. Serdecznie proszę o rady

Za duży misz-masz żeby znaleźć do tego 1 uniwersalne szkło, w dodatku jasne i o szerokim zakresie ogniskowych w kwocie 1500zł ;)
Możesz pomyśleć o w miarę "uniwersalnym" zoomie jaśniejszym od DA18-55 (np. Sigma 17-70/2.8-4 OS HSM - masz tu dość szeroki zakres ogniskowych jak i pseudo-makro z odwzorowaniem 1:2.7, czy Tamron 17-50/2.8 - co prawda nie tak szeroki zakres ogniskowych, ale za to stałe światło, a może Pentax 17-70/4 SDM), możesz zakupić typową "portretówkę" (np. Pentax FA 50/1.4 który jest jasny i może służyć do portretu czy używany Pentax DA 70/2.4 Limited), może przypasowała by Ci nowa tania stałka w ofercie Pentaksa czyli DA 35/2.4, ciekawym tanim szkłem do krajobrazu może być Pentax 16-45/4, itp. itd.
Niestety sama musisz wiedzieć czego chcesz i jakie masz wymagania, bo tak to każdy może wyliczać co on by kupił, tylko niewiele z tego wynika...
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 29 Sty, 2011   

lotofag napisał/a:
np. Sigma 17-70/2.8-4 OS HSM - masz tu dość szeroki zakres ogniskowych jak i pseudo-makro z odwzorowaniem 1:2.7

A jest sens do aparatu posiadającego stabilizowaną matrycę kupować obiektyw z OS? Bo starsza wersja tej Sigmy, 17-70/2,8-4.5 nie ma stabilizacji, ale za to z odwzorowaniem schodzi do 1:2.3, a to już „prawie dwa” a nie „prawie trzy”. :)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sob 29 Sty, 2011   

komor napisał/a:
A jest sens do aparatu posiadającego stabilizowaną matrycę kupować obiektyw z OS?
Żeby móc sobie wybierać której chcesz używać?... :razz:
Ale tak serio, to chodzi o ten ciut jaśniejszy koniec i HSM, close-up i tak nie robi większej różnicy.
BTW, ja bym wolał Sigmę 17-50/2.8.
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Sob 29 Sty, 2011   

komor napisał/a:

A jest sens do aparatu posiadającego stabilizowaną matrycę kupować obiektyw z OS? Bo starsza wersja tej Sigmy, 17-70/2,8-4.5 nie ma stabilizacji, ale za to z odwzorowaniem schodzi do 1:2.3, a to już „prawie dwa” a nie „prawie trzy”. :)

W tym konkretnym przypadku dla HSMu (nie zapominaj, że starsza 17-70 jest w wersji dla Pentaksa napędzana śrubokrętem, miałem możliwość porównania i jednak nowsza wersja pracuje dzięki temu po prostu "kulturalniej"), OS (można sobie wybrać wydajniejszy wariant). O skalę odwzorowania bym się nie martwił, ot miły dodatek w już i tak dosć uniwersalnym szkle. Co do ciut jaśniejszego dłuższego końca - w egzemplarz który miałem zachowywał się praktycznie jak ten w teście Optycznych, widać było że dłuższe ogniskowe są słabsze i 70mm przy f/4 jakieś takie sobie... :wink: W każdym razie nie było raczej gorzej niż w starszej wersji, a krótsze ogniskowe miałem wrażenie że rzeczywiście sporo ostrzejsze.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 29 Sty, 2011   

A tym HSM to jest tak, że stara Sigma śrubokrętowa, z K20 kolegi Palindroma kręciła znacznie szybciej niż moja silnikowa z 40D. Porównywaliśmy bezpośrednio w tym samym miejscu/czasie/kadrze. Czyli podobnie jak z Sony bywa, że obiektywy ultradźwiękowe są wolniejsze od śrubokrętowych.
 
 
lotofag 
Optyczny
*******



Pomógł: 41 razy
Posty: 1974
Skąd: WA-WA
Wysłany: Sob 29 Sty, 2011   

Toż napisałem, że miałem możliwość bezpośredniego porównania :???:
Jak dla mnie nowa Sigma pracowała przynajmniej równie szybko jak nie szybciej, a przy tym ciszej.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 29 Sty, 2011   

lotofag, no to miło, że HSM Sigmy zaczyna tak dobrze działać. „Kulturalniej” zrozumiałem, że ciszej, a nie szybciej. :)
 
 
ania_011 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 03 Lut, 2011   

Na wstępie dziękuję serdecznie za pomoc. Poszukałam, poczytałam (co prawda dla laika nie jest to zadanie łatwe aby wszystko zrozumieć...) i tak sobie pomyślałam: a może Sigma 17-70mm f/2,8-4,0 DC Macro OS HSM kontra Sigma 18-50mm f/2,8 EX DC Macro. Co o tym sądzicie? Który da więcej możliwości?
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 03 Lut, 2011   

ania_011 napisał/a:
Który da więcej możliwości?
A na jakich możliwościach szczególnie Ci zależy? Ja bym wybrał 18-50, chociaż to nie jest szczególnie rewelacyjne szkło...
 
 
ania_011 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 03 Lut, 2011   

Wiem że nie można mieć wszystkiego w jednym obiektywie. Jestem osobą początkującą i zależałoby mi na szkle, które da sporo możliwości nauki przede wszystkim oraz w miarę uniwersalne. Jak czytałam test jednego i drugiego to brzmią one zachęcająco. Zastanawia mnie jak jest różnica między nimi np. w fotografowaniu pejzaży czy zdjęć portretowych?
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 03 Lut, 2011   

ania_011 napisał/a:
Zastanawia mnie jak jest różnica między nimi np. w fotografowaniu pejzaży czy zdjęć portretowych?
Pierwsze jest ciut szersze, więc daje nieco większe możliwości, jeśli chodzi o krajobraz i dłuższe, więc pozwoli fotografować headshoty z bardziej klasyczną perspektywą, ale jest też ciemniejsze, więc nie pozwoli na takie spłycenie GO, czy pracę w słabszym świetle zastanym, jak 18-50...
 
 
ania_011 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 03 Lut, 2011   

17-70 ma jeszcze dodatkowo stabilizację. Czy jest ona faktycznie dość istotna? W kitowym obiektywie Pentaxa 18-55 przeszkadza mi, że jest dość ciemny. Czy różnica pomiędzy Pentxem a Sigmą w możliwościach obiektywu i jasności będzie znacząca?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 17