Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Tamron 17-50 FF/BF test "z ręki"
Autor Wiadomość
bjzenek
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   Tamron 17-50 FF/BF test "z ręki"

Na canonie 400D

Niedawno zawracałem głowę na lustrzankach, czas na obiektywy :)

No więc - żona twierdzi, że wszystko idealnie bo "ostrzy tam gdzie chcę".

Ja jak zwykle wolę sprawdzić. Niestety brak statywu zaowocował strzałami "z ręki". Oto efekty:

http://www.fiz-webstudio.com/temp/IMG_1200.jpg
http://www.fiz-webstudio.com/temp/IMG_1203.jpg
http://www.fiz-webstudio.com/temp/IMG_1224.jpg
http://www.fiz-webstudio.com/temp/IMG_1225.jpg
http://www.fiz-webstudio.com/temp/IMG_1232.jpg


Wygląda ok. Tam gdzie po lewej stronie jest 10 FF, tam po prawej 10BF więc wygląda na symetryczne, czyli ok... (o ile wkleiłem fotki te które chciałem - każdym razie to co źle po jednej stronie, kompensuje się po drugiej).


PS Wiem że kąt daleki od idealnego 45 st. wiem że krzywo itd... mimo wszystko coś tam można wydedukować jak mniemam.... jest dobrze, średnio czy źle ?
Ostatnio zmieniony przez bjzenek Nie 09 Gru, 2007, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komar_kzy 
Rozmowny



Posty: 225
Skąd: Kartuzy k. Gdanska
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Czego ten post ma dotyczyc? Chcialeś sie pochwalić zakupem? Nie rozumiem :?:
 
 
bjzenek
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Nie mam zielonego o fotografii wiec sie pytam ludzi ktorzy maja wieksze pojecie.

Wg mnie obiektyw nie ma FF/BF, aczkolwiek pewnosci nie mam. Dużo się naczytałem o problemach z tamronami i teraz mam coś w rodzaju fobii chyba...

No wlaśnie. Jak to jest? Wydaje człowiek sporo kasy na obiektyw (sporo przynajmniej w porównanie z kitowym - cena 400d spadła o raptem 50eu po zabraniu kitowego) i co? Od razu do serwisu ? Troche jest to irytujace.... Po przeczytaniu postow ludzi majacych problemy z nieorginalnymi obiektywami (zwlaszcza tamronami) podpietymi do canonow troche sie przestraszylem....
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Ja też się nie znam, ale widze, że na ogół środek strefy ostrości nie jest na linii. Linia jest ostra, wers powyżej nie, a wers niżej tak. Drugi wers do góry jest zawsze nieostry a drugi w dól przeważnie tak. Czasem trzeci w dół jeszcze jest ostry. Tak jakby delikatnie przed - okiem laika.

Ale bardzo dziękuje za adres, który sobie odczytałem, zaraz sobie zrobię sam test (dotąd gwoździki w deskę rządkiem wbijałem ;) )
 
 
Smola 
Maniak



Pomógł: 5 razy
Posty: 817
Skąd: wawa
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Bjzenek kup 6 browarów. Ustaw je po przekątnej stołu czy biórka tak aby patrząc od strony małego boku mebla były widoczne etykiety. Tak co 10-15 cm. Odsuń sie od mebla na pare metrów. Ustaw sie od strony małego boku ( linia obiektywu prostopadle do krawędzi krótkiego boku mebla ). Wybierz punkt centralny AF, ustaw przysłone 2.8, rozstaw nogi, łokcie dociśnij do ciała, wstrzymaj oddech, zoomuj tak byś miał w kadrze stolik + butelki na nim i nic więcej. Postaraj sie zrobić tak by zachować czas przynajmniej 1/125 s lub krótszy.Złap ostrość na środkowy browar. Szczel pare fotek. Potem zwiększ przysłone do 5.6, może nawet 7.1 i zrób to samo. Mam nadzieje, że czas nadal będzie dość krótki. I bedziesz wyszytko widział. Jak ci działa Tamron, jego AF, jak sie głębia rozkłada itd.

P.S. To moga być także bobofruty, szampony, mineralki itp. Polecam browary bo gdyby sie okazało, że Tamron szwankuje to zawsze masz 6 browarów :lol:

I to nie Tamrony maja głównie problem z FF i BF, a Sigmy. Tamrony maja za to zawsze wolny i głośny AF. I nie strasz mnie bo za 2 tygodnie bede miał tego samego Tamrona. Od taki prezencik na swieta sobie robie.
 
 
Smola 
Maniak



Pomógł: 5 razy
Posty: 817
Skąd: wawa
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

komar_kzy napisał/a:
Czego ten post ma dotyczyc? Chcialeś sie pochwalić zakupem? Nie rozumiem :?:

Post dotyczy sprawdzenia poprawności działania AF w nowym zakupie. Tzn. czy nie ma BF lub FF.
 
 
bjzenek
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

maziek napisał/a:
Ja też się nie znam, ale widze, że na ogół środek strefy ostrości nie jest na linii. Linia jest ostra, wers powyżej nie, a wers niżej tak. Drugi wers do góry jest zawsze nieostry a drugi w dól przeważnie tak. Czasem trzeci w dół jeszcze jest ostry. Tak jakby delikatnie przed - okiem laika.

Ale bardzo dziękuje za adres, który sobie odczytałem, zaraz sobie zrobię sam test (dotąd gwoździki w deskę rządkiem wbijałem ;) )


Hm, ja jak sie przypatrzę to widzę np jak po lewej jest +6 to po prawej -6, ale mogę się mylić. Tak czy owak tekst wydaje się być ostry w każdym przypadku, ale na pewno podchodzi pod jedno z dwojga (przykłady z http://www.focustestchart.com/chart.html) :



Tim Jackson napisał/a:
When you view your test pic/s, you should be able to clearly see, as in the example on the right, that part of the chart is in focus, and that it gets obviously and progressively more out of focus as you move up or down, away from the in-focus part.

Notice how the sharpest part of the image is in the centre, between the two 2mm marks and how it gets blurry as you move away from the centre line, either up or down



Tim Jackson napisał/a:
It’s normal, particularly with longer focal lengths, to see the focused area, or depth of field, shifted slightly rearward, as in the pic on the right. This is not a problem as long as the focus line is still within the area that’s in focus.


I przykład FF/FB:



W moim wypadku lewa i prawa strona (wybrane tam gdzie efekt jest najbardziej symetryczny - mniej wiecej tak samo po lewej i prawej):




No więc CHYBA jest ok..... chyba :/ Teraz widzę że nie dałem rady zawęzić GO tak jak trzeba a więc popróbuję jeszcze trochę...

Smola napisał/a:
Bjzenek kup 6 browarów. Ustaw je po przekątnej stołu czy biórka tak aby patrząc od strony małego boku mebla były widoczne etykiety. Tak co 10-15 cm. Odsuń sie od mebla na pare metrów. Ustaw sie od strony małego boku ( linia obiektywu prostopadle do krawędzi krótkiego boku mebla ). Wybierz punkt centralny AF, ustaw przysłone 2.8, rozstaw nogi, łokcie dociśnij do ciała, wstrzymaj oddech, zoomuj tak byś miał w kadrze stolik + butelki na nim i nic więcej. Postaraj sie zrobić tak by zachować czas przynajmniej 1/125 s lub krótszy.Złap ostrość na środkowy browar. Szczel pare fotek. Potem zwiększ przysłone do 5.6, może nawet 7.1 i zrób to samo. Mam nadzieje, że czas nadal będzie dość krótki. I bedziesz wyszytko widział. Jak ci działa Tamron, jego AF, jak sie głębia rozkłada itd.

P.S. To moga być także bobofruty, szampony, mineralki itp. Polecam browary bo gdyby sie okazało, że Tamron szwankuje to zawsze masz 6 browarów

I to nie Tamrony maja głównie problem z FF i BF, a Sigmy. Tamrony maja za to zawsze wolny i głośny AF. I nie strasz mnie bo za 2 tygodnie bede miał tego samego Tamrona. Od taki prezencik na swieta sobie robie.


Prezencik fajny :D Tylko chyba ciężko w sklepie taki test wykonać, a jak się później okaże że coś jest nie tak...

No właśnie, takie testy jak mówisz sobie robiłem (nie dokładnie takie ale podobne) i wyglądało ok. Ale chciałem coś dokładniejszego. Jednak brak statywu znacząco obniża użyteczność mojego testu... Mimo wszystko wygląda, że na pewno znaczącego FF/BF nie ma, więc w najgorszym razie problem będzie widoczny przy bardzo wąskiej GO. Na razie będę dalej próbował "focić" tablice i analizować fotki żony...
Ostatnio zmieniony przez bjzenek Nie 09 Gru, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Postaw aparat na stole a test oprzyj przed nim o coś, żeby circa to 45 stopnibyło. Żeby oś obiektywu trafiała w środek testu postaw aparat np. na kilku książkach i już.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Testy na focus chartach to bzdura. Testuj na większych odległościach i na różnych ogniskowych. BF, który na focus charcie będzie wyglądał na kilku milimetrowy może na większych dystansach oznaczać np. nietrafienie z ostrością o metr i więcej...
 
 
bjzenek
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

maziek napisał/a:
Postaw aparat na stole a test oprzyj przed nim o coś, żeby circa to 45 stopnibyło. Żeby oś obiektywu trafiała w środek testu postaw aparat np. na kilku książkach i już.


I tak zrobiłem. I dalej nie wiem :? Trochę jakby FF ale napis zawsze ostry.

jaad75 napisał/a:
Testy na focus chartach to bzdura. Testuj na większych odległościach i na różnych ogniskowych. BF, który na focus charcie będzie wyglądał na kilku milimetrowy może na większych dystansach oznaczać np. nietrafienie z ostrością o metr i więcej...


No właśnie... Tutaj strzał w mewkę w środku kadru:

http://www.fiz-webstudio.com/temp/IMG_1361.jpg

I jakoś tak... hm... średnio :/ No dobra już nie zawracam głowy, bo chyba jednak nie jest aż tak źle. Dziękuję za porady i pozdrawiam !
 
 
Smola 
Maniak



Pomógł: 5 razy
Posty: 817
Skąd: wawa
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Bjzenek napisal:

Cytat:
Prezencik fajny Tylko chyba ciężko w sklepie taki test wykonać, a jak się później okaże że coś jest nie tak...


No ja nawet go nie zobacze. A co dopiero testować. Zamawiam przez net w cyfrowe.pl lub e-cyfrowe.pl i za 2 dni jest w moim domu. Sprawdze sobie nie na jakiśtam tablicach, a na drzewach, falszkach itd.

Jak coś bedzie do d.... to odsylam bo mam takie prawo do 7 dni. Mowie ze cos jest nie tak i prosze o inny egzemplarz. I tyle. A jak sie nie podoba to zgodnie z tym co sklepy inetrentowe pisza na swoich stronach mam prawo zwrocic towar w stanie nienaruszonym i poprosic o zwrot kasy. Mam nadzieje, ze w takiej sytuacji tak znane sklepy beda umialy sie zachowac.

Ale wielu z tego Tamrona jest zadowolonch i nie zglaszali problemow z AF. Może twój egzemplarz jest pechowy, albo ty szukasz dziury w całym zamiast robić zdjęcia :wink:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Moim zdaniem fotografowania focus-chartów z ręki, bez statywu to nieporozumienie, bo nigdy nie będzie wiadomo, czy brak ostrości to wada obiektywu czy akurat ręka ci się omsknęła i celowałeś niżej/wyżej niż trzeba. Stawianie aparatu na książkach to minimum, ale i tak nie wiem czy wystarczy, bo zawsze można coś przesunąć minimalnie ręką. Bez wężyka/pilota słabo widzę taki wariant.
Tym bardziej wobec tego, co pisze jaad75, czyli każdy milimetr na małym dystansie przekłada się na metry w dużym dystansie.
 
 
bjzenek
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Cytat:
Moim zdaniem fotografowania focus-chartów z ręki, bez statywu to nieporozumienie, bo nigdy nie będzie wiadomo, czy brak ostrości to wada obiektywu czy akurat ręka ci się omsknęła i celowałeś niżej/wyżej niż trzeba. Stawianie aparatu na książkach to minimum, ale i tak nie wiem czy wystarczy, bo zawsze można coś przesunąć minimalnie ręką. Bez wężyka/pilota słabo widzę taki wariant.
Tym bardziej wobec tego, co pisze jaad75, czyli każdy milimetr na małym dystansie przekłada się na metry w dużym dystansie.


Dlatego takiej zabawy zaprzestałem i próbujemy "w terenie" i szukam błędów focusa na "regularnych" fotkach. Ale jednak jestem przewrażliwiony i tyle, zwłaszcza że główny użytkownik obiektywu (żona) zastrzeżeń nie zgłasza.


Smola napisał/a:
Bjzenek napisal:

Cytat:
Prezencik fajny Tylko chyba ciężko w sklepie taki test wykonać, a jak się później okaże że coś jest nie tak...


No ja nawet go nie zobacze. A co dopiero testować. Zamawiam przez net w cyfrowe.pl lub e-cyfrowe.pl i za 2 dni jest w moim domu. Sprawdze sobie nie na jakiśtam tablicach, a na drzewach, falszkach itd.

Jak coś bedzie do d.... to odsylam bo mam takie prawo do 7 dni. Mowie ze cos jest nie tak i prosze o inny egzemplarz. I tyle. A jak sie nie podoba to zgodnie z tym co sklepy inetrentowe pisza na swoich stronach mam prawo zwrocic towar w stanie nienaruszonym i poprosic o zwrot kasy. Mam nadzieje, ze w takiej sytuacji tak znane sklepy beda umialy sie zachowac.

Ale wielu z tego Tamrona jest zadowolonch i nie zglaszali problemow z AF. Może twój egzemplarz jest pechowy, albo ty szukasz dziury w całym zamiast robić zdjęcia :wink:


No właśnie. Ja też nie zgłaszam. Ja się tych problemów doszukuję :D Ale chyba przestanę bo irytuję już nie tylko użytkowników forum ale i żonę :D

Myślę, że to wszystko wynika z tego, że wciąż laikiem jestem a za dużo się naczytałem. Coś w rodzaju syndromu studenta pierwszego roku medycyny, który ma objawy wszystkich chorób które poznał...

Dobranoc i życzę tamrona bez problemów z FF/BF !
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

Jednak, pomijając brak statywu, to nie rozumiem, dlaczego to bzdura. Rozumiem, że nie przesądza, ale nie rozumiem, że bzdura. To na odległości kilkudziesięciu cm jest najmniejsza głębia ostrości, rzędu milimetrów czy centymetra z okładem a nie na kilkunastu metrach, gdzie ma juz (w sumie nie wiadomo chyba jaki to obiektyw ;) ) ale na przykład 10m albo i do nieskończoności jeśli ogniskowa poniżej 50. Na kilkunastu metrach może być ostro ale co z tego, jeśli tylko dlatego, że nawet dla f/4 GO pokrywa?
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 09 Gru, 2007   

maziek napisał/a:
Jednak, pomijając brak statywu, to nie rozumiem, dlaczego to bzdura. Rozumiem, że nie przesądza, ale nie rozumiem, że bzdura. To na odległości kilkudziesięciu cm jest najmniejsza głębia ostrości, rzędu milimetrów czy centymetra z okładem a nie na kilkunastu metrach, gdzie ma juz (w sumie nie wiadomo chyba jaki to obiektyw ;) ) ale na przykład 10m albo i do nieskończoności jeśli ogniskowa poniżej 50. Na kilkunastu metrach może być ostro ale co z tego, jeśli tylko dlatego, że nawet dla f/4 GO pokrywa?

Bo oprócz tego, że istnieje głębia ostrości - depth of field, istnieje jeszcze coś, co można by nazwać głębią focusa - depth of focus
http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_focus
Stąd np. system AF kalibruje się na jak najszerszych, jasnych szkłach (oczywiście sprawdzonych pod kątem ff/bf), na odległościach kilkumetrowych...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13