Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zakup lornetki
Autor Wiadomość
lukcio30 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   Zakup lornetki

Witam
Jestem nowy na tym forum.Na początku chciałem się przywitać i przeprosić jeśli taki temat był już poruszany.
Mam zamiar jako początkujący obserwator amator kupić sobie lornetkę do obserwacji dziennych:przyroda,krajobraz i samoloty oraz nocnych:astronomia.Budżet jaki chcę przeznaczyć na taką lornetkę to max 400zł. Dobrze jakby lornetka miała dobre obiektywy tak 50mm oraz zoom 10x,bo nie wiem czy mniejszy zoom niż 10x nadaję się do obserwacji dziennych i nocnych obserwacji astronomicznych.Zastanawiam się nad lornetkami:Celestron SM 15x70-ale ją chyba odrzucę jako poszukiwaną lornetkę,, Bresser Corvette WP 10x50 i Bresser Special Jagd 11x56
Nie wiem którą lornetkę wybrać jako swoja pierwsza lornetkę obserwacyjno-astronomiczną.Może jesteście w w stanie polecić mi jakąś inną lornetkę jakiej poszukuje w cenie o jakiej piszę,podając uzasadnienie czemu akurat ta lornetka jest warta zakupu dla początkującego obserwatora amatora???
Liczę na bardzo dobrą pomoc :)

Proszę o bardzo,bardzo dokładna i możliwie szybką odpowiedź Dzięki
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






septimanus79 
Bywalec


Pomógł: 11 razy
Posty: 175
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

lornetka Nikon Action EX 10x50 jest optymalnym wyborem przy podanych kryteriach - ostatnio jej cena szybuje w górę ale można ją jeszcze dopaść za 480 - 490 zł. Tańszą opcją jest lornetka Nikon Action VII 10x50 do dostania za ok. 290 zł. Obydwa modele są bardzo popularne wśród obserwatorów nieba. Dają klarowny, kontrastowy obraz, a pierwsza z nich dodatkowo cechuje się świetną sprawnością optyczną i wykonaniem.

p.s. BTW, określenie "zoom" stosuje się do zmiennego powiększenia, więc używaj terminu "powiększenie" - np.: powiększenie 10x.
 
 
Absengard 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Posty: 176
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Kiedy szukałem na prezent lornetki o podobnych kryteriach zastanawiałem się właśnie między EX 10x50 a Celestronem SM 15x70. Obie polecane na forach astronomicznych EX głównie za optykę SM za duże powiększenie oraz dużą średnicę obiektywów dzięki czemu zbiera więcej światła od EX-a oraz ma więszkszy zasięg gwiazdowy Ja akurat sprezentowałem Celestrona gdyż koledze zależało własnie na powiększeniu i owym zbieraniu. Jednak jej minusem jest wielkość, dość duża waga. Ogólnie to nawet porro 10x50 jeśli chodzi o mobilność jest dość nieporęczna. Ciężko obserwować coś bez statywu gdyż różnice w drganiu 10vs15 są dość spore.
 
 
lukcio30 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Mam zamiar wstępnie zakupić lornetkę Nikon Action VII 10x50 CF,tylko nie wiem czy ta lornetka ma zoom i jaki to zoom oraz czy będzie dobra dla początkującego obserwatora amatora???

Proszę o bardzo dokładną i możliwie szybką odpowiedź Dzięki
 
 
Andrzej_X 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Posty: 105
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Lornetka Nikon Action VII 10x50 ma stałe dziesięciokrotne powiększenie. Nie ma zoom'a jeśli przez zoom rozumiesz zmienne powiększenie lornetki. I bardzo dobrze, unikaj lornetek ze zmiennym powiększeniem, ponieważ są ciemne, słabsze optycznie i mają wąskie pole widzenia w porównaniu ze swoimi odpowiednikami o stałym powiększeniu.
 
 
Absengard 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Posty: 176
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Nie ma zoomu gdyz zoom to powiększenie regulowane a takie omijaj szerokim łukiem. Powiekszenie jest 10x i jest stałe. Ja albo dołożyłbym do EX bo warto albo wzial SM 15x70. Action dla mnie odpada gdyż traci te argumenty którymi wyróznial sie EX nad SM.
 
 
lukcio30 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Czy zamiast Nikon Action VII CF 10x50 może lepiej kupić Nikon Action VII CF 12x50 lub nawet Nikon Action VII CF 16x50???
I jeszcze zapytam: jeśli kupie już lornetkę z powiększeniem 10x lub nawet 16x to jak w lornetce podczas obserwacji przybliżyć obraz przy takim powiększeniu jakie posiada lornetka jeśli jest to możliwe ???

Co do lornetek Nikon EX to ta seria niestety odpada bo przekracza mój budżet.

Proszę o bardzo dokładne i możliwie szybkie odpowiedzi na moje pytania Dzięki
 
 
lech pepliński
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 337
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Chłop swoje a baba swoje . :mrgreen: :twisted:
Tak , można przybliżyć .. Trzeba podejśc blizej .
 
 
lukcio30 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Ponawiam pytanie: Czy zamiast Nikon Action VII CF 10x50 może lepiej kupić Nikon Action VII CF 12x50 lub nawet Nikon Action VII CF 16x50???

Proszę o bardzo dokładną i możliwie szybką odpowiedź Dzięki
 
 
Bugi 
Początkujący


Posty: 25
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Zależy od Ciebie i tego co oczekujesz. 12 i 16 będą ciemniejsze, a obraz będzie bardziej drgał. Będziesz miał za to większe powiększenie. Do nocnych obserwacji na pewno będą gorsze od 10x50.
 
 
septimanus79 
Bywalec


Pomógł: 11 razy
Posty: 175
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

zasadniczo, im większe powiększenie tym mniejsze pole widzenia, a duże pole widzenia ma swoją wartość w obserwacjach bo łatwiej nawigować po niebie. Poza tym przy mniejszym powiększeniu obserwacje są bardziej komfortowe ze względu na mniejsze drgania obrazu. Dlatego właśnie uniwersalnym, optymalnym rozwiązaniem jest powiększenie 10x. Z drugiej strony Księżyc będzie efektowniej prezentował się przy powiększeniu 12x.
Tak więc sumując, rekomendowane powiększenie to 10x ale 12x też jest O.K.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

lukcio30 napisał/a:
Ponawiam pytanie: Czy zamiast Nikon Action VII CF 10x50 może lepiej kupić Nikon Action VII CF 12x50 lub nawet Nikon Action VII CF 16x50???

Proszę o bardzo dokładną i możliwie szybką odpowiedź Dzięki


Każda lornetka to kompromis. W tym przypadku 10x50 to najlepszy wybór. VII 10x50 jest lepiej skorygowana niż VII 12x50 dlatego proponuję właśnie 10x choć w niektórych sytuacjach to trochę małe powiększenie. 12x z kolei to mniej uniwersalne powiększenie choć do samolotów sprawdza się lepiej. 16x50 to lornetka o bardzo ograniczonym zastosowaniu.
 
 
lukcio30 
Początkujący


Posty: 44
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

I teraz mam dylemat wyboru pomiędzy lornetką Nikon Action VII CF 10x50,a Nikon Action VII CF 12x50?

Którą z tych lornetek wybrać na długie lata tak by nadawała się dobrze do obserwacji dziennych i nocnych z ręki:krajobrazu,przyrody,samolotów na wysokościach przelotowych i oczywiście astronomii tak by nie było żadnych drgań podczas obserwacji a obraz był wyraźny w dzień jak i w nocy???

Proszę o bardzo dokładną i możliwie szybką odpowiedź Dzięki
 
 
septimanus79 
Bywalec


Pomógł: 11 razy
Posty: 175
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

lukcio30, o co ci chodzi ? Przcież 3 osoby zarekomendowały ci powiększenie 10x jako optymalne.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 06 Mar, 2013   

Drgania będą i w 10x i w 12x, zwłaszcza na obiektach punktowych takich jak gwiazdy. Przy 10x trochę mniejsze.
Lornetka 12x jest dedykowana miłośnikom dużych ale bezstatywowych powiększeń, jednak zawsze coś za coś. Ja mam 12x50 bo właśnie taką chciałem mieć choć wiedziałem, że na leśne czy górskie szklaki raczej nie będę jej zabierał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14