Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pentax K-500 test cyfrowej lustrzanki
Autor Wiadomość
maciej.latallo 
Bywalec
Redaktor



Posty: 160
Wysłany: Pią 27 Wrz, 2013   Pentax K-500 test cyfrowej lustrzanki

Serdecznie zapraszamy do lektury testu aparatu Pentax K-500 oraz dyskusji na jego temat.

http://www.optyczne.pl/in...rat&test_ap=241
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






bogdanek 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 247
Wysłany: Pią 27 Wrz, 2013   

Dla mnie gitara.
 
 
shooter 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Sob 28 Wrz, 2013   

Pentax robi bardzo fajne lustra, w zasadzie poza starym Nikonem D90 to nikt inny nie oferuje w tej półce dwóch pokręteł ekspozycji i dobrego wizjera, z K-30 i K-50 tak samo, a to nie jedyne przewagi nad konkurencją w tej półce :)

Zastanawia mnie tylko jedna kwestia - czy filmy kręcone Pentaxami (w testowanym K-500, ale i poprzednich, droższych modelach) nie wydają się wam dziwnie rozmyte ?
Niby 1080p, a całość wygląda tak jakby obiektyw źle ustawił ostrość (ale to nie to).
Może jakieś algorytmy uśredniające są nie teges ? (nie wiem jak wygląda z technicznego punktu widzenia sczytywanie i obróbka danych z matrycy podczas nagrywania filmów, gdy nie mamy do czynienia z natywną matrycą 1080p (2MP) ).
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 28 Wrz, 2013   

D90 to chyba jednak trochę wyższa półeczka niż K-500. Skoro K-500 jest nieco uproszczoną wersją K-50, to raczej bym D90 pozycjonował na tej samej półeczce co K-50.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sob 28 Wrz, 2013   

komor napisał/a:
Skoro K-500 jest nieco uproszczoną wersją K-50, to raczej bym D90 pozycjonował na tej samej półeczce co K-50.

Jaki jest sens pozycjonowania czegoś, co poprzez guzikologię jest tak obsługiwalne jak sprzęt z wyższej półki?

Po prostu, Pentax wprowadza nowy standard...
 
 
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Nie 29 Wrz, 2013   

Ten standard to juz Canon wprowadzil.

[ Dodano: Nie 29 Wrz, 2013 00:11 ]
(Wypuszczanie puszek bez liku mialem na mysli.)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 29 Wrz, 2013   

komor napisał/a:
D90 to chyba jednak trochę wyższa półeczka niż K-500.
W sensie tego, że to entry-entry level Pentaksa, a D90, to stary enthusiast Nikona, to na pewno... :wink:
Funkcjonalnie jednak, to jedynym okrojeniem w stosunku do D90 jest brak podświetlenia punktów AF i dłuższe synchro - poza tym, wszystko jest co najmniej na tym samym poziomie.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 29 Wrz, 2013   

O, Jaad wrócił. :) Funkcjonalnie tak, ale wiadomo, że Pentax musi dać więcej niż inni. :)
 
 
mar-kos 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pon 30 Wrz, 2013   

Wytłumaczcie mi coś takiego, jak to możliwe że takie różnice można zauważyć na zdjęciu przy iso 100, i które zdjęcie (aparat) prawidłowo oddaje detale?
Mam na myśli zielone tło butelki w otoczeniu napisu 'Basso'?
http://pliki.optyczne.pl/...00_iso00100.JPG
http://pliki.optyczne.pl/...0100_scenka.JPG
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pon 30 Wrz, 2013   

mar-kos, w tym przypadku akurat K-500 - tam jest raster, który powoduje lekką morę w przypadku 100D.

[ Dodano: Pon 30 Wrz, 2013 11:06 ]
http://pliki.optyczne.pl/...0100_scenka.JPG
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Wto 01 Paź, 2013   

cybertoman napisał/a:
Ten standard to juz Canon wprowadzil.

Od kiedy?
P.S.
cybertoman napisał/a:
(Wypuszczanie puszek bez liku mialem na mysli.)

aha...
 
 
shooter 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Sro 02 Paź, 2013   

@jaad75
K-500 i K-30/50 jeszcze nie mają ekranu monochromatycznego na górze ;)
__
A Canon dopiero w serii dwucyfrowej ma sensowny wizjer i dwa pokrętła, seria xxxD to jakieś przewartościowane wydmuszki są ;)
__
Nie potrafi nikt odpowiedzieć na pytanie co do ostrości filmów Pentaxa ?
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sro 02 Paź, 2013   

shooter napisał/a:
@jaad75
K-500 i K-30/50 jeszcze nie mają ekranu monochromatycznego na górze ;)
No fakt, zapomniałem.
shooter napisał/a:
Nie potrafi nikt odpowiedzieć na pytanie co do ostrości filmów Pentaxa ?
Nie chce mi się specjalnie sciągać przykładowych filmów, ale z K-5-tek są naprawdę świetnej jakości (tyle, że sporo zajmują), więc nie wiem, o które droższe modele Ci chodzi.
 
 
bogdanek 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 247
Wysłany: Czw 03 Paź, 2013   

Zrobiłem trochę filmów Pentaxem K-5 , i przyznaje ,że na telewizorze wyglądają świetnie nawet niedowiarkom z mojej rodziny szczęka opadła troszeczkę , co do ostrości to z manualnym samayangiem 85 1,4 filmy wychodzą bajkowe ,tylko że do filmowania. ten obiektyw ma strasznie małą głębię ostrości i przydała by się ogniskowa między 30 a 50 ze światłem 1,4 czy 1,8 czyli większą GO.Z ustawianiem ostrości , zero problemów.
 
 
shooter 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Czw 07 Sie, 2014   

Odpowiadając sobie samemu na pytanie z przed 8 miesięcy - tak filmy 1080p z większości nawet drogich aparatów/luster niestety są rozmyte, bo nie wykorzystują wszystkich pikseli matrycy. (tylko wybiórcze ? przy "matrycy 4k" co drugi ? w sumie nie wiem jak to funkcjonuje, ale pewnie interpolacja Bayera robi swoje i stąd mydełko ?)

W każdym razie RX100 III już sczytuje dane podczas filmowania z całej matrycy (i zwie to full sensor read out, a format zapisu to XAVC S z 50Mb/s i 1080p60) i faktycznie sample 1080p są ostre jak żyleta :grin:

Oczywiście Panasy, czy nawet smartfony, z nagrywaniem 4k również dają super ostry obraz ... przynajmniej oglądając na 1080p monitorze, ale nawet mając monitor/TV 4k pewnie nikt nie będzie rozwodził się nad jakością cropa filmów 4k, bo wyższe PPI zrobi swoje :)

Tylko z tym brakiem downsamplingu danych z całej matrycy do 1080p podczas filmowania w większości aparatów to trochę porażka :/ (a może celowe zagranie żeby nie zagrozić drogim amatorskim kamerom ? ;) )

Zastanawia mnie też olewactwo trybu filmowania w niektórych aparatach. Taki G1X, a więc w pewnym stopniu konkurent RX100 III ma tylko 1080p30 i to marnej rozdzielczości realnej, a matryca ma tyle pikseli, że można by zrobić 4k@30fps, 1080p60 z downsamplingiem 4:1 i 720p120.
Takie rozdzielczości i liczbę fps osiągają już topowe smartfony z drugiej połowy 2013 i 2014. A gdzieś w 2015 dojdą SoCe ARM z nagrywaniem 4k w h.265 (następca h.264/AVC, ~2x wyższa efektywność tj. bitrate/jakość).
A aparaty i kamery w lesie, marnując wielki potencjał :/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14