Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Canon EOS 70D - test aparatu
Autor Wiadomość
kufel 
Optyczny
PentaX albo śmierć!



Pomógł: 29 razy
Posty: 5762
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

muzyk napisał/a:
Zatem ponawiam pytanie dodając: lepsza matryca generalnie, czy po prostu lepsza, bo więcej pikseli?
jesli pytasz tylko w kontekście canona to :
muzyk napisał/a:
lepsza matryca generalnie
plus atut większej ilości pikseli (czyli to co pislaem wczesniej o skalowaniu)

[ Dodano: Pią 25 Paź, 2013 01:16 ]
muzyk napisał/a:
Czyli... nowsze, o większej liczbie Mpx matryce nieznacznie mniej szumią, ale po przeskalowaniu szum jest znacznie mniejszy.
taaak :) choc nie wiem czy nieznacznie to dobre okrelsenie,ale na pewno zauważalnie mniej. zobacz porównanie z poprzedniej strony.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

Takie coś znalazłem
kufel napisał/a:
lepsza matryca generalnie
plus atut większej ilości pikseli (czyli to co pislaem wczesniej o skalowaniu)

No trudno z tą "lepszą generalnie" - bo tu zachodzi porównanie "per piksel" z którego np. 7D wychodzi przegrany w porównaniu do 30D.

Po przeskalowaniu za pewnie nie, tyle że "po przsekalowaniu" - czyli to, o co pytałem, czyli większą rozdzielczość.
 
 
moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

muzyk, a kiedy to "per pixel" tak naprawde ma zastosowanie? jak ktos publikuje swoje prace, czy to cyfrowo czy wydruki, to obrabia pod konkretny rozmiar. chyba nie wydrukujesz niewielkiej odbitki z 30d i odpowiednio wiekszej z 7d i nie bedziesz przy ich pomocy probowal udowodnic, ze 30d produkuje lepszy obrazek
 
 
kufel 
Optyczny
PentaX albo śmierć!



Pomógł: 29 razy
Posty: 5762
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

muzyk napisał/a:
No trudno z tą "lepszą generalnie" - bo tu zachodzi porównanie "per piksel" z którego np. 7D wychodzi przegrany w porównaniu do 30D
trudno nazwać to laboratoryjnym testem. mogliby zadbać o takie detale jak ekspozycja etc. muzyk zobacz wyniki na dxo i zobacz porównanie, które zalinkowałem- 7d vs 50d.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

moronica napisał/a:
a kiedy to "per pixel" tak naprawde ma zastosowanie?

Nie o to mi chodzi.

Zadałem pytanie i Kufel się odniósł, jednocześnie po trochu zaprzeczając innym wypowiedziom, które zacytowałem, stąd pytanie:
czy nowsze matryce, o większej liczbie pikseli są:
rzeczywiście lepsze, nawet bez przeskalowywania, tzn. mimo, że ten sam rozmiar i większa rozdzielczość, generują nieznacznie mniejsze szumy,
czy te "nieznacznie mniejsze szumy" tak naprawdę są na tyle nieznaczne, że dopiero po przeskalowaniu, widać mocne strony nowszych sensorów?
moronica napisał/a:
chyba nie wydrukujesz niewielkiej odbitki z 30d i odpowiednio wiekszej z 7d i nie bedziesz przy ich pomocy probowal udowodnic, ze 30d produkuje lepszy obrazek

Nic nie będę próbował, tylko pytam po raz kolejny (pardon za upierdliwość) znawców, czy postęp w zmniejszaniu szumów wiąże się definitywnie/generalnie/głównie z tym, że dana matryca jest nowsza, czy ze zwiększaniem ilości Mpx. :roll:

Kufel twierdzi, że tak. Inni nie do końca. Zatem?
 
 
kufel 
Optyczny
PentaX albo śmierć!



Pomógł: 29 razy
Posty: 5762
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

muzyk napisał/a:
Nic nie będę próbował, tylko pytam po raz kolejny (pardon za upierdliwość) znawców, czy postęp w zmniejszaniu szumów wiąże się definitywnie/generalnie/głównie z tym, że dana matryca jest nowsza, czy ze zwiększaniem ilości Mpx. :roll:
odpowiedź juz padła ;) wraz ze wzrostem mpix rośnie szum. cały szkopuł tkwi w technologii produkcji/oprogramowania, by dokładając mpix właśnie tego wzrostu szumu uniknąć. no i jak pokazuje doświadczenie jest to możliwe .
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

kufel napisał/a:
odpowiedź juz padła

gdyby tak było, nie pytałbym dalej.

kufel napisał/a:
wraz ze wzrostem mpix rośnie szum. cały szkopuł tkwi w technologii produkcji/oprogramowania, by właśnie tego wzrostu szumu uniknąć. no i jak pokazuje doświadczenie jest to możliwe .

Właśnie to nie jest takie jednoznaczne, jak się Was czyta.

Obrazki z netu z różnych testów starają się temu zaprzeczać, co pisze - ALE ...
pada sakramentalne, no tak, ale NIE per piksel. :!:
Ok. PEŁNA ZGODA.
Zatem skoro nie per piksel, który nazwę synonimem braku postępu w skuteczności oprogramowania celem zmniejszenia szumów mimo wzrostu Mpx,
to... wzrost Mpx, dający możliwość widzialnego zmniejszenia szumu po przeskalowaniu?
 
 
kufel 
Optyczny
PentaX albo śmierć!



Pomógł: 29 razy
Posty: 5762
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

muzyk napisał/a:
kufel napisał/a:
odpowiedź juz padła

gdyby tak było, nie pytałbym dalej.
owszem , bylo:

kufel napisał/a:
nowsze matryce canona na wyższych iso po prostu pracują lepiej od swoich poprzedników- mniej szumią , wiec i obrazek wygląda lepiej. większa ilość pikseli a co za tym idzie skalowanie w przeglądarce jpg , czy wydruk odbitki z pliku o większej rozdzielczości te jakosc jeszce "poprawia".
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

muzyk, ponieważ jak widzę czujesz się przez nas skrzywdzony :) to muszę po przerwie wrócić do tego. Aby rozwiać wątpliwości i sprzeczności, które się pojawiły w wypowiedziach doprecyzujmy.

Moim zdaniem na ISO bazowym (100) starsze Canony szumią mniej, tzn. moje dobrze naświetlone zdjęcia z 400D czy 40D nie mają widocznego ziarna, kiedy oglądam je na 100%, czyli per-pixel. Są bardziej gładkie. Kiedy przechodzę na 50D a potem 7D (nadal ISO 100), to obraz jest powiększony (bo większa ilość pikseli) i pojawia się lekkie ziarno.
Na wysokich ISO sytuacja się odwraca, przy np. ISO 1600 nowsza matryca generuje mniej kolorowych ciapek, więcej jest detalu. Przy ISO 3200 na 50D uwidacznia się banding w cieniach, szczególnie jak chcesz z tych cieni coś wyciągnąć. Na 60D czy 7D tego nie ma.

Mam nadzieję, że to wyjaśnia sprawę. A teraz parę uprzejmych złośliwości. :)

muzyk napisał/a:
Cóż... dziwności. Niech Wam, dogmatykom i złotosłówcom dookreśleniowcom, strażnikom poprawności pojęciowej w fotografii będzie.

Ciekawi mnie, jak Ty reagujesz, jak ktoś zobaczy organy w kościele i zapyta się Ciebie: jak duży wzmacniacz jest potrzebny, żeby to zagrało. Albo jak ktoś zobaczy klawikord czy melotron i powie: ale fajne pianino.

muzyk napisał/a:
RGB - przecież wiadomo o czym mowa i po co robienie szumu o nic? (…) Tymczasem, wziąwszy pod uwagę najzwyklejszy monitor do fotografii (pardon, grafiki) widać jak na dłoni w opisie, że najczęściej używanym pojęciem jest Adobe RGB (np. Eizo - podawane są wartości w procentach dotyczące właśnie Adobe RGB) i sRGB. Stąd ten skrót...

Widzisz? Sam podajesz, że używane są dwie przestrzenie, AdobeRGB oraz sRGB i dziwisz się, co dziwnego jest w doprecyzowaniu o którą przestrzeń w końcu chodzi?

muzyk napisał/a:
kufel napisał/a:
Ty naprawdę myślisz ze te uwagi to tak ze złośliwości?...

Gorzej. Z wyniosłości, albo nie wiem, po prostu z braku jakiejś zwykłej życzliwości.

Po prostu powtarzasz wielokrotnie pewne nieścisłości i upierasz się przy nich, stąd reakcja. Jak widzisz nie uwzięła się na Ciebie jakaś jedna wybrana osoba, tylko kilka zwraca uwagę, więc trzeba wyciągnąć wnioski… :)

muzyk napisał/a:
Może przyzwyczaiłem się za bardzo do skrótów, będąc w kraju "długich wyrazów, nazw" które bardzo często się skraca... jak np. HBF, ZOB itp.

Ale HBF zawsze oznacza to samo pojęcie. Nie używa się tego skrótu do przystanku tramwajowego albo postoju taksówek, prawda?
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

komor napisał/a:
Na wysokich ISO sytuacja się odwraca, przy np. ISO 1600 nowsza matryca generuje mniej kolorowych ciapek, więcej jest detalu. Przy ISO 3200 na 50D uwidacznia się banding w cieniach, szczególnie jak chcesz z tych cieni coś wyciągnąć. Na 60D czy 7D tego nie ma.
Dokladnie tak. I tym razem mówimy o widoku per pixel. Stąd po przeskalowaniu różnice stają się jeszcze wyraźniejsze i wysokie ISO z np. 7D jest dość użyteczne, a 40D już nie za bardzo.
komor napisał/a:
Ciekawi mnie, jak Ty reagujesz, jak ktoś zobaczy organy w kościele i zapyta się Ciebie: jak duży wzmacniacz jest potrzebny, żeby to zagrało. Albo jak ktoś zobaczy klawikord czy melotron i powie: ale fajne pianino.
To bardziej jakby ktoś na flet prosty mówił flet prosty, ale flet poprzeczny uparcie skracał do flet i twierdząc, że w poważnej muzyce tylko takiego się używa, więc zawsze wiadomo o co chodzi. Tyle, że fotografii nie tylko Adobe RGB się używa...
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

komor napisał/a:
ponieważ jak widzę czujesz się przez nas skrzywdzony

Skrzywdzony to nie, ale jakoś tak niesympatycznie się zrobiło.

komor napisał/a:
Ciekawi mnie, jak Ty reagujesz, jak ktoś zobaczy organy w kościele i zapyta się Ciebie: jak duży wzmacniacz jest potrzebny, żeby to zagrało. Albo jak ktoś zobaczy klawikord czy melotron i powie: ale fajne pianino.

Hmm, ale ja tu nie nazywa, aparatu kamerą filmową, tylko nie dodałem "Adobe" do RGB, co wyjaśniłem później, skąd to - bo najpowszechniej używane i występujące: w aparatach, monitorach. No, ale ok. Niech będzie, że powinno być zawsze i już: "Adobe RGB".
komor napisał/a:
Widzisz? Sam podajesz

tak widzę, że wyjaśniłem "skąd ten skrót" - się wziął, tzn. RGB jako (wiadome) Adobe RGB.
komor napisał/a:
Po prostu powtarzasz wielokrotnie pewne nieścisłości i upierasz się przy nich, stąd reakcja. Jak widzisz nie uwzięła się na Ciebie jakaś jedna wybrana osoba, tylko kilka zwraca uwagę, więc trzeba wyciągnąć wnioski… :)

No może trochę się upierałem, ale... z tego wynikło konkretne pytanie, które kilka razy postawiłem i nie doczekałem się satysfakcjonującej odpowiedzi, bo macie różne poglądy na ten temat, tzn. nowsza, o większej rozdzielczości matryca to:

a) lepiej kontrolowane szumy - bo nowsza, mimo, że ten sam rozmiar i większe upakowanie "punkcików"?
b) czy szumy kontrolowane podobnie jak w starszej o mniejszej rozdzielczości, ale przez to, że nowsza ma więcej pikseli, wychodzi w szumach bardziej na korzyść po przeskalowaniu?

Jak do tej pory, Kufel twierdzi, że a, a inni, że raczej b - no może z domieszką a, w kwestii oprogramowania.
jaad75 napisał/a:
To bardziej jakby ktoś na flet prosty mówił flet prosty, ale flet poprzeczny uparcie skracał do flet i twierdząc, że w poważnej muzyce tylko takiego się używa, więc zawsze wiadomo o co chodzi.

Tu masz rację. Są to dwa zasadniczo różne instrumenty.
jaad75 napisał/a:
Tyle, że fotografii nie tylko Adobe RGB się używa...

Tak, zgadzam się z tym, tyle, że ... j.w. - skrót wziął się z powszechności Adobe RGB.
No, ale - od teraz będę się pilnował i dodawał "Adobe", żeby RGB nie było smutno. :wink:
komor napisał/a:
Ale HBF zawsze oznacza to samo pojęcie. Nie używa się tego skrótu do przystanku tramwajowego albo postoju taksówek, prawda?

Tak tak. To był tylko przykład na w ogóle myślenie skrótami.
Już ok.
 
 
kufel 
Optyczny
PentaX albo śmierć!



Pomógł: 29 razy
Posty: 5762
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

muzyk napisał/a:
Jak do tej pory, Kufel twierdzi, że a, a inni, że raczej b - no może z domieszką a, w kwestii oprogramowania.
komor dokładnie już opisał jak to wygląda. ja pisałem o szumach na wysokim iso.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

kufel napisał/a:
wiec ogolnie wszyscy mowimy "a". nie ma tu sprzecznosci.

Ok.
Czy Jaad, też się z tym zgadzasz, czy masz zastrzeżenia?
 
 
kufel 
Optyczny
PentaX albo śmierć!



Pomógł: 29 razy
Posty: 5762
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

muzyk napisał/a:
Jak do tej pory, Kufel twierdzi, że a, a inni, że raczej b - no może z domieszką a, w kwestii oprogramowania.
no... nie do konca tylko a.

[ Dodano: Pią 25 Paź, 2013 11:59 ]
muzyk napisał/a:
Ok.
Czy Jaad, też się z tym zgadzasz, czy masz zastrzeżenia?
edytowałem posta bo na poczatku inaczej zintepretoweslem co napisales.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

To co, c) tzn. - nowsza, więcej pikseli, szumy lepiej po przeskalowaniu, ale przed sama z siebie, bo nowsza mniej szumi mimo, większej liczby punktów?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 14