Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Test aparatu Ricoh GR
Autor Wiadomość
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   Test aparatu Ricoh GR

W imieniu Redakcji serdecznie zapraszam do lektury i dyskusji.

http://www.optyczne.pl/24...u-Ricoh_GR.html
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






P_M_ 
Maniak


Pomógł: 8 razy
Posty: 992
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

Całkiem przyjemny kompakt. Niestety - DROOOOOGI. Może dlatego, że niszowy.
Wybór ogniskowej - kwestia gustu.
Co mnie wkurzyło? - opcje/funkcje uboższe niż w taniej lustrzance dla 'plebsu'.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

P_M_ napisał/a:
Niestety - DROOOOOGI
Drogi, to jest przy nim Coolpix A.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

P_M_ napisał/a:
Całkiem przyjemny kompakt. Niestety - DROOOOOGI. Może dlatego, że niszowy.
Wybór ogniskowej - kwestia gustu.
Co mnie wkurzyło? - opcje/funkcje uboższe niż w taniej lustrzance dla 'plebsu'.


Za 3 tysiace, gdy niedługo w sklpie będzie 5 stów taniej? średnio.
Jakie on ma mieć funkcje niby? PASM, WB, wybór trybu AF, wybór punktu AF, zmiana trybu pomiaru śwaitła, lock ekspozycji i AF, wygodny dostęp do ustawiania ekspozycji i wszystko.
Tanie 'luszczanki dla plebsu' niech mają funkcje. To ma robić zdjęcia.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

RB napisał/a:
To ma robić zdjęcia.
I robi bardzo dobre!
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

hijax_pl napisał/a:
RB napisał/a:
To ma robić zdjęcia.
I robi bardzo dobre!


Nooooo... do 3300 (centrum) i 2600 (brzeg) na Sigmie DP1 Merrill to sporo jednak temu Ricohowi brakuje (odpowiednio 2300 i 1600).

BTW: Całkiem udany aparacik.
Zauważam spore podobieństwo konstrukcyjne.
Zaleta: ISO użyteczne oczywiście większe niż 100 :mrgreen:
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

fatman napisał/a:
do 3300 (centrum) i 2600 (brzeg) na Sigmie DP1 Merrill to sporo jednak temu Ricohowi brakuje (odpowiednio 2300 i 1600).
Kwestia różnicy konstrukcyjnej matrycy. ;)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Wto 22 Paź, 2013   

BTW, te wysokie czułości z sampli scenki w RAW, mimo wyższego bezwzględnego poziomu szumów, wyglądają akurat na bardziej użyteczne niż z Coolpiksa A. Coś tam przynajmniej widać i wygląda, że da się sensownie odszumić.
 
 
1982Tomeczek 
Nowy


Posty: 1
Skąd: Tychy
Wysłany: Sro 30 Paź, 2013   

nawet okk jest
 
 
Elektron 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Pon 03 Mar, 2014   

Wybaczcie naiwność pytania... Ricoh GR chwali się możliwością blokady ostrości na określonej odległości. Jeden z trybów AF ("migawka") pozwala na ustawienie ostrości na wybraną wcześniej w konfiguracji aparatu odległość. Są to: 1, 1.5, 2, 2.5, 5 m lub nieskończoność. Dzięki temu można zrobić błyskawiczne pstryk.

I teraz moje pytanie. Czy bezlusterkowce Panasonica lub Sony mają taką funkcję?

(Bo czasem najszybszy autofocus jest za wolny.)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 04 Mar, 2014   

O ile w bezlusterkowcach nie „popsuli” czegoś, co wcześniej było w lustrzankach, to wystarczy ustawić ostrość na wybranej odległości, przestawić tryb ostrzenia z AF na MF i gotowe, można strzelać. Sposób przełączania między AF a MF może być różny w zależności od systemu i obiektywu - przełącznik na obiektywie lub odpowiednia opcja w korpusie.

AF=auto focus
MF=manual focus
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 791
Wysłany: Wto 04 Mar, 2014   

Sprawa nie jest taka prosta. Ricoh GR jest kompaktem i zrobienie w nim MF na zasadzie wyboru odległości ostrzenia z menu to żaden wyczyn -tak było już lata temu w kompaktach Canona i Sony (miałem DSC V1). Bardzo użyteczne rozwiązanie, w przypadku kompaktów o wiele praktyczniejsze w większości sytuacji niż manualne ostrzenie na ekranie LCD. Wynikało to po części z dużej głębi ostrości kompaktów. Jedynym znanym mi minusem był brak możliwości użycia tej wersji MF z konwerterami nasadkowymi. [edit: przynajmniej przy nastawie ostrości na nieskończoność, nie mogę twierdzić, że we wszystkich innych przypadkach też]
W bezlusterkowcach z takim rozwiązaniem się nie spotkałem (ale może o czymś nie wiem). W Olku ostrzy się MF na ekranie, w Panasonic-u (o ile mi wiadomo) też. Nastawa ostrości na zadaną odległość jest możliwa tylko przez zastosowanie skali na obiektywie, podobnie jak w lustrzankach. Problem w tym, że np. większość obiektywów AF systemu m4/3 (Oly&Panas) tej skali nie ma w ogóle, z wyjątkiem paru stałek (17/1.8 i 12/2.0 od Olka). Jak jest u Sony-ego, nie wiem, ale chyba podobnie.
Są oczywiście obiektywy czysto manualne do tych systemów i te skalę odległości z definicji mają. Niestety niektóre z nich są drogie i mało dostępne u nas. W przypadku obiektywu szerokokątnego, szczególnie do zdjęć nocnych, może to być (tzn. rezygnacja z AF) jakaś sensowna opcja -sam myślałem o czymś takim.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Elektron 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Pią 07 Mar, 2014   

Czyli takiej opcji (wybieranej w menu, bez manipulowania obiektywem) w bezlusterkowcach nie ma?

Przydałoby się coś takiego w np. NEX-ie, obok 1) AF (trwa chwilę) i 2) MF (kręcenie pierścieniem też trwa) 3) trzecia opcja (wybieram w menu: aparat chwyta ostrość na dzień dobry w odl. np. 2m-30m od obiektywu). Ile błyskawicznych, ograniczonych tylko prędkoścą migawki zdjęć by było można wtedy zrobić.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 07 Mar, 2014   

Jeżeli zależy Ci na określaniu odległości w metrach, to raczej takiej opcji nie będzie w bezlusterkowcach i lustrzankach, ale jeżeli potrafisz ustawić potrzebną odległość korzystając np. z podglądu na żywo, to sprawa jest załatwiona. Czemu manipulowanie obiektywem jest problemem? Ustawianie odległości w metrach w menu jest rozwiązaniem ułomnym, wprowadzonym w kompaktach z braku innej możliwości. Poza tym wybór pomiędzy „1, 1.5, 2, 2.5, 5 m lub nieskończoność” w przypadku optyki na matrycę mikro-4/3 czy lustrzankową to trochę za mało. Naprawdę wygodniejszą i elastyczniejszą metodą jest użycie pierścienia manualnej ostrości i wyłączenie AF.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 791
Wysłany: Pią 07 Mar, 2014   

Zgodzę się i nie zgodzę się jednocześnie z komorem. Owszem, w sporej większości sytuacji MF w postaci ostrzenia na ekraniku jest jak najbardziej O.K. ALE schody robią sie w 2 przypadkach:
-chcemy mieć aparat gotów do strzału w pewnym przedziale odległości (zone focusing); tu oczywiście sprawę ratuje pierścień na obiektywie ze skalą no i odpowiednio ustawiona przesłona; tylko tej skali zwykle brak. Można oczywiście wyostrzyć na czymkolwiek na ekraniku uprzednio, ale przy zdjęciach z reki nie ma jak sprawdzić, czy nam się focus nie przestawił; sam z tej opcji nie korzystałem, ale po nieco analogicznym foceniu kompaktem z nastawa odległości uznaję to za przydatne
- nocne zdjęcia ze statywu, gdy w kadrze lub jego pobliżu brak wystarczająco jasnych obiektów, aby na ekraniku w MF (o AF nie mówiąc) widać było cokolwiek pozwalającego wyostrzyć; nie każdy foci nocą w mieście; przy fotkach nocnego nieba daje się ostrość złapać na gwiazdach, ale tylko na tych najjaśniejszych (nie licząc jasnych planet i Księżyca); nie jest to z resztą zawsze takie banalnie proste; gorzej, gdy mamy np. spore zachmurzenie czy tzw. light pollution, a na tym niebie nadal coś do sfocenia (vide np. zorza polarna, he, he); krajobraz ze światłami na horyzoncie to też nie problem; tragedia się robi wtedy, gdy chcemy focić relatywnie bliską scenę <10m w zupełnej ciemnicy, niedawno sam miałem taką sytuację (leśna sceneria w świetle księżyca który wyszedł zza chmur), zero obiektów do ręcznego ostrzenia,w ekraniku E-PL1 jeno szumy (fakt, że nie wypróbowałem ISO z samego końca skali); mając opcję nastawy odległości (skalę na obiektywie) nie miałbym żadnych problemów ze zrobieniem zdjęcia (obiektyw 14mm)
Co do tego, czy opcja nastawy odległości w kompaktach była ułomna: taki pogląd uważam za nieporozumienie. W rzeczywistości w większości przypadków (wyjątek sam podawałem) było to b. dobre rozwiązanie, szybsze, powtarzalne i tym samym bardziej praktyczne od ostrzenia na ekranie, bo odpadał problem z głębią ostrości, który w przypadku aparatów z wiekszą matrycą trzeba brać pod uwagę. Żadna tam "proteza".
Pozdrawiam
-J.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13