Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Pon 23 Cze, 2014
Obiektyw od FX do aparatu DX?
Autor Wiadomość
crapshoot 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   Obiektyw od FX do aparatu DX?

Witam,

jestem posiadaczem DXowego aparatu Nikon D3100 i niebawem planuję przejsc na pełną klatkę, ale ze wzgledu na ograniczenia finansowe chcialbym to zrobić etapowo - pozbyć się szklarni DXowej i kupić jeden obiektyw do pelnej klatki. Konrketnie zastanawiam się czy mógłbym najpierw kupic Tamrona 24-70 2.8 i przez jakis czas uzywac go z body D3100? Czy taki obiektyw spelnialby swoją funkcję?

dzieki za odpowiedzi
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

crapshoot, akurat zoom standardowy słabo nadaje się do używania zamiennie na DX i FX. Szkła takie jak 50mm, 85mm, makro czy reporterskie zoomy 70-200 bez problemu można zamiennie używać na DX i FX, kupować je „na zapas” do FX, a na razie używać z DX. Ale zoom standardowy to dla FX zwyczajowo zaczyna się od 24 czy 28 mm, a kończy się na 70mm. Tymczasem na małej matrycy DX da to zbyt małe kąty widzenia, bo 24 czy 28mm na DX to nie jest szeroki kąt.
Dlatego dla DX powstały zoomy standardowe typu 18-55 czy 17-70, które są też odpowiednio mniejsze, lżejsze i tańsze niż pełnoklatkowe większe szkła 24-70. Oczywiście możesz używać 24-70 na DX, ale może Ci brakować szerokiego kąta. Dla mnie pomysł jest kiepski, jak będziesz miał kasę na korpus pełnoklatkowy to sprzedaż zooma standardowego DX i tyle.
 
 
crapshoot 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

komor, dzieki za podpowiedz. Mam w taki razie jeszcze jedno pytanie - napisales ze stalki takie jak 50, 85 mozna zamiennie stosowac na FX i DX, ale czy masz na mysli obiektywy do pelnych klatek? Jestem posiadaczem obiektywu Nikkor 35 mm 1.8 do DX, z ktorego jestem bardzo zadowolony i po podpieciu do pelnej klatki D600 na zdjeciach widac winiete :/
 
 
dragossani 
Entuzjasta



Pomógł: 13 razy
Posty: 710
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

Co do zasady wszystkie obiektywy pełnoklatkowe można stosować z aparatami DX. W odwrotnym przypadku (obiektyw DX na korpusie FX) będzie winieta. Komorowi chodzi o to, że pomimo tego że można, nie zawsze ma to sens. Jeśli jednak wiesz jakie będziesz miał pole widzenia z wybranym obiektywem i podejmujesz decyzję świadomie, to jest to wyłącznie kwesta wyboru. Ja przed długi czas fotografowałem jedną stałką i jest to całkiem fajne doświadczenie.
 
 
crapshoot 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

dzieki. czyli etapowo raczej sie nie uda...odwrotnie - najpierw body FX a potem obiektyw...? jest jakas inna opcja?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

crapshoot, 35mm to jest właśnie pierwsza stałka, której cena już mocno się zmienia przy przechodzeniu z DX na FX. O ile posiadany przez Ciebie 35/1.8 (dedykowany do DX) jest tani i fajny, to już pełnoklatkowy obiektyw 35mm sam sprawdź ile kosztuje. Przy czym do DX jest jeszcze bardzo fajna Sigma 30/1.4, która moim zdaniem jest fajniejsza, ze względu na nieco szerszy kąt widzenia oraz własności optyczne, choć oczywiście w zamian za wyższą cenę. No i ta Sigma też jest tylko do DX.
Teraz przechodząc od 35mm w dół, np. do 24mm ceny obiektywów pełnoklatkowych są już dość spore, zoom klasy 24-70/2.8 też swoje kosztuje, szczególnie jeśli jest przyzwoity.
Idąc od 35mm w górę jest już łatwiej i taniej, bo obiektywy 50mm są relatywnie tanie, nawet te ze światłem f/1.4, no i zawsze pełnoklatkowe, podobnie 85/1.8. Wszystko co dłuższe jest już w zasadzie pełnoklatkowe ale spokojnie używalne i przydatne także na małej matrycy DX. No, są jeszcze obiektywy makro dedykowane do DX, podobnie jak zoomy Sigmy 50-150/2.8, ale większość osób spokojnie używa na DX zarówno makro jak i zoomów 70-200 pełnoklatkowych.

Porada dragossani o jednej stałce też oczywiście ma sens, ale to musi być Twoja świadoma decyzja, a nie porada z forum.
 
 
crapshoot 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

dzieki wielkie za porade. jako ze planuje docelowo kupic Nikona D610, zabawa z zakupem oddzielnie body oddzielnie obiektywu nie ma wiec sensu?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

crapshoot, wszystko zależy co chcesz fotografować i czym. Jak chcesz koniecznie zooma, to musisz albo teraz przepękać z 24-70 na DX (ja bym nie chciał, ale są tacy, co zdecydowali się), albo po kupnie aparatu FX sprzedać jedno, kupić drugie. Rozwiązań jest parę, zależą od wielu czynników.
 
 
crapshoot 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

Fotografuje portret, troche sie bawie w reporterkę, krajobraz, przemysle wiec sprawe.

a co myslicie o obiektywie samyang 14 mm - z testów wynika ze jest to szeroki kąt ktory pasuje zarówno do DX i FX ?
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

Samyang 14mm to obiektyw manualny, nie wiem co tam nie bedzie dzialalo w Nikonie :) .
Ja mam (do C) i sobie chwale
 
 
crapshoot 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

skoro pisza ze jeste dedykowany zarowno do DX i FX czy te 14mm na FX bedzie rzeczywiscie takim szerokim kątem jak na obiektywan detykowanych do pelnych klatek?
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

Nie, na Dx i Fx to beda rozne katy. DX - 115.7°, FX - 90°
 
 
kozidron
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

crapshoot napisał/a:
skoro pisza ze jeste dedykowany zarowno do DX i FX czy te 14mm na FX bedzie rzeczywiscie takim szerokim kątem jak na obiektywan detykowanych do pelnych klatek?


Usjwo, nie zrozumiałeś, kolega do końca w 100% próbuje się upewnić czy on będzie działał zarówno pod dx jak i fx, koledze nawet nie chodzi o kąty, tylko czy będzie działał.

crapshoot, TAk będzie działał, uzywałem go na dx jak i teraz na fx, powiem nawet, że wole go na fx i na obu formatach można nazwać ten obiektyw szerokokątnym :smile:

crapshoot napisał/a:
czy mógłbym najpierw kupic Tamrona 24-70 2.8 i przez jakis czas uzywac go z body D3100?


mógłbyś, mi się to czasem zdarza(własnie tego tamrona), chociaż wolę te kąty na formacie FX ;)
 
 
crapshoot 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

tutaj znalazlem porównywarkę kątów i wlasnie 14 mm na DX i FX tak jak napisal Uswjo sporo sie rozni - na FX nie wyglada to na szeroki kąt.

kozidron wezme to pod uwage i rozwaze jeszcze raz kupno w pierwszej kolejnosci obiektywu :)

[ Dodano: Wto 29 Kwi, 2014 12:26 ]
http://imaging.nikon.com/...lator/index.htm
 
 
moronica 
Temu Panu już podziękujemy



Pomogła: 106 razy
Posty: 7414
Skąd: BN3
Wysłany: Wto 29 Kwi, 2014   

Usjwo napisał/a:
Nie, na Dx i Fx to beda rozne katy. DX - 115.7°, FX - 90°

ee chyba na odwrot? ;)

crapshoot, spokojnie mozesz uzywac szkiel przeznaczonych na pelna klatke na twoim korpusie zanim dorobisz sie tego d610. jedyne, o czym musisz pamietac, to to ze kazdy obiektyw bedzie mial wezszy kat widzenia na DX. tak wiec wszystko rozbija sie o to, jak bardzo bedzie potrzebny tobie szeroki kat. ale na to pytanie tylko ty mozesz sobie odpowiedziec. jesli interesuje cie bardzo szeroko no to ten samyang bedzie ok. na DX bedzie szeroko a na FX bardzo szeroko. jesli jednak potrzeba ci zwyczajnie uzupelnienia zakresu pelnoklatkowych obiektywow 24-70 to moze po prostu kup sobie jakiegos 18-55 za grosze, nawet uzywanego, tak na przeczekanie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15