Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
zdjęcia panoramiczne - jak (czym) to sie robi?
Autor Wiadomość
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sob 15 Mar, 2008   zdjęcia panoramiczne - jak (czym) to sie robi?

Np. takie jak tu: http://wiadomosci.gazeta....73,5024162.html

Nie da się raczej posklejać z osobno wykonanych zdjęć, bo byłyby szwy na poruszających sie elementach krajobrazu, jak taśma, trawa i gałęzie na wietrze, czy też łażący ludzie...

Co prawda widać na szybko skopiowane podłoże tam gdzie stał statyw i byc może taśma ostrzegawcza w pobliżu władzy też nie jest dziewicza (ale to może władza tak emanuje)...
Ostatnio zmieniony przez Arek Pon 24 Mar, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Sob 15 Mar, 2008   

Sorry, pomyliłem zdjęcia :-)

Tego do obracania nie widzę, muszę pobrać jakąś wtyczkę :???:
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sob 15 Mar, 2008   

Tutaj jest tego więcej...
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Sob 15 Mar, 2008   

maziek, nie wiem, ale widziałem kiedyś w książce dziwaczny sprzęt do robienia panoram. Przystawka panoramiczna 'Kaidan 360 one VR'
Może to coś podobnego.
 
 
Danin 
Początkujący



Posty: 37
Wysłany: Sob 15 Mar, 2008   

Wystarczy tylko blaszka kształtu "L" i Pano2QTVR Gui, albo PTGUi i oczywiście bardzo szerokokątne szkiełko. ;)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 16 Mar, 2008   

Niekoniecznie bardzo szerokie szkło, robiłem panoramy na 17 mm zwykłą Sigmą 17-70, a nawet na 50 mm, ale wtedy oczywiście wychodzi nieco inny charakter ujęcia. Bo to przytoczone z Gazety to oczywiście jest szeroki kąt. Te moje próby na 50 mm to przy krajobrazie dalekim się sprawdzają.

Co prawda nie jest to jakaś genialna ani skończona robota, krajobraz też nie spektakularny (a pogoda kiepska...), ale co tam, wrzucę link:

Panorama na Przeworno i Pd-Wschód (17 mm).mov (2,7 MB)

Panorama na Przeworno i Pd-Wschód (50 mm).mov (2,9 MB).

A ta „jakaś wtyczka” to oczywiście Quicktime VR, gdzie jest możliwość wyświetlania takich panoramicznych zdjęć. Można robić też takie całe wirtualne wycieczki, ustawiając w odpowiednich miejscach linki do przechodzenia np. z pomieszczenia do pomieszczenia. W ten sposób można skonstruować sobie wirtualną wycieczkę po muzeum. Tutaj jest spora lista takich wycieczek: http://www.panoramas.dk/museums.html

Jeśli chodzi o software to do Canona dołączają PhotoStitch (przynajmniej do macintoshowej wersji płyty, do Windows może być to coś innego). Program ten jest dość prosty w obsłudze i skuteczny. Te moje panoramki to właśnie efekt jego działania.
 
 
Ryteu 
Uczestnik


Posty: 52
Skąd: Wyspa
Wysłany: Sro 19 Mar, 2008   

Pełna amatorka ale...

http://picasaweb.google.pl/zychbartosz/PSCS3

...do sklejania panoram używam PanoramaFactory oraz Photoshop CS3 pierwszy kosztuje 100$ drugi troszeczkę drożej :razz: jednak efekt jest piorunujący, w trybie automatycznym jest rewelacyjnie, biorąc po uwagę, że zdjęcia były robione na ogniskowej 18mm i beczka jest dość spora, PS dał sobie rade... bawiłem sie w tryb półautomatyczny, czyli korekcje ręczna i jestem pewien, że doświadczony grafik, a raczej cierpliwy, poskleja 360* bez żadnego problemu. Co do poruszających sie pojazdów to taki pojazd musi być uchwycony w całości na jednej fotografii, wtedy inne się docina do tej z pojazdem(no problem może być np. z autostradą). Co ciekawsze, prosta panorama w trybie auto wychodzi nawet gdy fotki zrobimy "z ręki" ale po takiej zabawie konieczne jest mocne kadrowanie i wyrzucenie sporej ilości wystającego i nierównego obrazu.
Gdy używałem dłuższych ogniskowych to beczka była mniejsza ale ilość fotografii rosła w zastraszającym tempie, dla całego pokoju potrzebowałem 20fotek z 18mm, dla 50mm zaprzestałem na 35, wystraszyłem się, że komputer mi się zapali podczas sklejania.
20 fotek dla PSCS3 w trybie auto to ok 5-7minut twardej roboty ale wtedy sam Photoshop "zżera" 1600mb ram'u :grin: a procek, 2 rdzenie po 2.13ghz, jedzie na 100%

I jeżeli to kogoś zainteresuje Photoshop podczas sklejania zachowuje EXIF, PanoramaFactory nie.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14009
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 19 Mar, 2008   

http://www.path.unimelb.e...hoto/nodal.html

Maziek, o tym Ci mówiłem na wypadzie.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Sro 19 Mar, 2008   

A to kapuje teraz ;) .
 
 
BlueDun 
Nowy
Wielebny



Posty: 7
Skąd: wawa
Wysłany: Pią 21 Mar, 2008   

witam serdecznie mam Pelenga 8 mm , myślę ,że trzema fotami możnaby ogarnąć całe 360 st z zakładką , nie mam natomiast pojęcia jak to posklejać , zniekształcenia są jednak spore , mam soft pod PS , który je doprowadza do "stanu używalności", może jakby wtedy spróbować? :roll:
 
 
Arucard 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Nie 23 Mar, 2008   

wirtualnykraj.pl


moj kumpel tam pracuje i lata z lustrzanka za 4k ^^ wpiszscie miasto 'polkowice' to zobaczycie jego foty, panoramy same.
 
 
darmuszka 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008   

polecam program canonowski Photostich. Czasem trzeba pokombinowac z ogniskową ale sklejanie wychodzi na 80% fenomenalnie. Tak dla jasności nie uzywam canona, ale ten sofcik akurat jest ok,
Do przeglądania polecam darmowy Fastone
 
 
Allan 
Maniak



Pomógł: 5 razy
Posty: 773
Skąd: USA-POLSKA
Wysłany: Pon 05 Maj, 2008   Re: zdjęcia panoramiczne - jak (czym) to sie robi?

maziek napisał/a:
Nie da się raczej posklejać z osobno wykonanych zdjęć, bo byłyby szwy na poruszających sie elementach krajobrazu, jak taśma, trawa i gałęzie na wietrze, czy też łażący ludzie...


Da sie, da sie tylko trzeba troszke popracowac i to na zwyklym prostym edytorze
Nie mam na tym kompie akurat zadnego swojego przykladu panoramy (w pracy)
ale wysle pozniej z domu, i to zrobiona jeszcze na kompakcie - panorame archiwalna
z Polski z Kielc - juz nie ma tego widoczku bo postawili supermarket na jej srodku
 
 
paski27 
Początkujący


Pomógł: 3 razy
Posty: 49
Skąd: uk/bournemouth
Wysłany: Pią 09 Maj, 2008   

ja polecam cse ale z bridge wybrac photoshop-photomarge a reszta to juz twoj wybor i czekac
mozesz polaczyc ze soba ile zdjec chcesz ale to zalerzy od pamieci komputera przeznaczonej dla cs3
program sam dostosuje odcienie na zdjeciach
jezeli robisz z ogniskowymi ponizej 24 na ff najpierw preawdopodobne powinienes zrobic korekcje obiektywu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 15