Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o ocenę ostrości zdjęć Canon 70D
Autor Wiadomość
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   Prośba o ocenę ostrości zdjęć Canon 70D

Witam
Jestem od niedawna posiadaczem Canona 70D. Przesiadka z 40D. Ze zmiany jestem nawet zadowolony, bo zależało mi na sprawnym Live View i uchylnym ekranie. Zresztą w reszcie możliwości to spektakularnego postępu nie widzę.
Niestety mam odczucie, że uzyskane zdjęcia są jakby odrobinę mniej ostre niż w starym body. Zrobiłem więc zdjęcia tablicy testowej ze statywu pod kątem 45 stopni. Wszystkie na największym otworze przysłony i skrajnych ogniskowych obiektywu. Poniżej zamieszczam pliki RAW (każdy ok. 22MB).
Cała lista:
CAŁA LISTA
lub poszczególne pliki:
RAW EF 70-300IS foto na 300mm f5.6
RAW EF 70-300IS foto na 70mm f4
RAW EF-S 15-85 foto na 85mm f5.6
RAW EF-S 60 macro foto na 60mm f2.8
Czy ktoś mógłby je ocenić. Wydaje mi się, że jest lekki BF, ale to nawet nie o to mi chodzi. Tak jak pisałem po powiększeniu do 100% brakuje mi punktu w którym zdjęcie byłoby tak samo ostre jak te z 40D.
Aparat jest na gwarancji i mogę wysłać go do serwisu. Mogę też dokonać jakieś mikroregulacji AF w aparacie. Ale może przesadzam i szkoda sobie zawracać głowy (nie mam już body 40D i porównuje do ogólnych zdjęć, a nie tablic testowych).
Z góry dziękuje za pomoc.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

W powiększeniu 100% nie będą tak samo ostre jak na 40D, bo masz teraz matrycę o znacznie wyższej rozdzielczości. Może najpierw wypróbuj mikroregulację zanim zaprezentujesz nam zdjęcia.
 
 
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

komor napisał/a:
W powiększeniu 100% nie będą tak samo ostre jak na 40D, bo masz teraz matrycę o znacznie wyższej rozdzielczości. Może najpierw wypróbuj mikroregulację zanim zaprezentujesz nam zdjęcia.

Zanim sięgnę do miroregulacji (którą swoją drogą nie bardzo wiem jak się posługiwać, ale pewnie jest o tym w instrukcji) to chciałbym pomocy w ocenie nie tyle BF czy FF ile spojrzenia na samo zdjęcie pod względem ostrości. Może jak pisałeś jest mniej ostre niż w 40D bo matryca inna, ale poza tym wszystko z nim OK. Ten chyba BF wydaje mi się minimalny i może szkoda się tym bawić by nie pogorszyć. Nie ma doświadczenia w tym względzie, po prostu chodzę i robię zdjęcia dla przyjemności stąd prośba o pomoc doświadczonych użytkowników.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Porównuj do wyników z LV, żeby ocenić, co możesz mieć z tych szkieł. Nigdy nie sprawdzaj celności AF na ukośnym celu. Płaszczyzna celu musi być zawsze prostopadła do osi obiektywu.

[ Dodano: Nie 15 Lut, 2015 13:25 ]
BTW, jeśli coś widać na tych zdjęciach, to raczej delikatny FF niż BF.
 
 
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

jaad75 napisał/a:
BTW, jeśli coś widać na tych zdjęciach, to raczej delikatny FF niż BF.

Myślałem, że ostrzenie przed celem to BF, jak widać myliłem się.
Co do zdjęcia pod kątem 45 stopni to gdzieś tam wyczytałem, że tak się powinno fotografować tą tablice testową.
Ale czy według Ciebie ostrość w najlepszym punkcie (czyli ciut przed celem) jest w normie dla 70D? Jak trzeba mogę jeszcze wykonać zdjęcia na wprost, choć skoro w 70D może być gorzej niż w 40D to chyba nie ma się co przejmować tylko dalej cykać.
 
 
mozer 
Temu Panu już podziękujemy
bo Pentax



Pomógł: 86 razy
Posty: 8591
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Cytat:
Co do zdjęcia pod kątem 45 stopni to gdzieś tam wyczytałem, że tak się powinno fotografować tą tablice testową.

Absolutnie nie. Cel musi być prostopadły. Pod kątem 45 stopni ustawia się linijkę referencyjną pokazującą rozkład głębi ostrości.

Spójrz na jakikolwiek test AF na optycznych.
 
 
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

OK, powtórzę zdjęcia z ustawieniem prostopadłym, tylko wg mnie wtedy można zobaczyć, co najwyżej że zdjęcie jest nieostre, ale określenie BF czy FF staje się chyba niemożliwe. Na tych pod kątem od razu widać, że ostrość wypada przed lub za celem.
 
 
mozer 
Temu Panu już podziękujemy
bo Pentax



Pomógł: 86 razy
Posty: 8591
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

felis, "Pod kątem 45 stopni ustawia się linijkę referencyjną pokazującą rozkład głębi ostrości. "

[ Dodano: Nie 15 Lut, 2015 13:57 ]
felis napisał/a:
Na tych pod kątem od razu widać, że ostrość wypada przed lub za celem.


Nic nie widać, bo nie wiadomo gdzie AF celował...
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

Jak nie masz niczego podobnego do LensAlign, to domowym sposobem możesz na szybko zrobić coś takiego:

 
 
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Nie 15 Lut, 2015   

jaad75 napisał/a:
Jak nie masz niczego podobnego do LensAlign, to domowym sposobem możesz na szybko zrobić coś takiego:

OK dzięki za radę, postaram się w takim razie zrobić fotki czegoś takiego i zamieścić ponownie. Dziś raczej nie zdążę ale Jutro powinno się udać.
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Pon 16 Lut, 2015   

jaad75 napisał/a:
Jak nie masz niczego podobnego do LensAlign, to domowym sposobem możesz na szybko zrobić coś takiego:


Ostrzyles na LV? :razz:

felis napisał/a:
Myślałem, że ostrzenie przed celem to BF, jak widać myliłem się.


Back Focus,Front Focus
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pon 16 Lut, 2015   

Usjwo napisał/a:
Ostrzyles na LV? :razz:
:?:

[ Dodano: Pon 16 Lut, 2015 09:32 ]
Że żart taki? :roll:
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Pon 16 Lut, 2015   

jaad75 napisał/a:

[ Dodano: Pon 16 Lut, 2015 09:32 ]
Że żart taki? :roll:


Ze focus trafil ;)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pon 16 Lut, 2015   

Usjwo, w IIs raczej nikłe są szanse, żeby nie trafił - nie jesteś na bieżąco... :razz:
 
 
felis
Bywalec


Posty: 141
Wysłany: Pon 16 Lut, 2015   

Witam
Zdjęcia zrobione na nowo. Mam nadzieję, że bardziej się nadadzą.
Cała lista:
CAŁA LISTA
lub poszczególne pliki:
RAW EF 70-300IS foto na 300mm f5.6
RAW EF 70-300IS foto na 70mm f4
RAW EF-S 15-85 foto na 85mm f5.6
RAW EF-S 60 macro foto na 60mm f2.8
a tutaj ostrzone z LV choć mnie zależy na typowym AF:
RAW EF 70-300IS foto na 300mm f5.6
RAW EF 70-300IS foto na 70mm f4
RAW EF-S 15-85 foto na 85mm f5.6
RAW EF-S 60 macro foto na 60mm f2.8
Te na 300mm z 70-300IS/f4-5.6 są najmniej ostre, ale to raczej wina tego obiektywu, bo nawet z 40d był trochę nieprzewidywalny. Czasem pięknie trafiał w cel, a czasem przeciwnie. Z 70d tak samo. Widać ten egzemplarz lub ten typ tak ma.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14