Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
SONY L5000 vs SAMSUNG NX300 vs OLYMPUS E-PL5
Autor Wiadomość
plasma555 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Nie 12 Kwi, 2015   SONY L5000 vs SAMSUNG NX300 vs OLYMPUS E-PL5

Witam,
od razu chciałem się przywitać gdyż nie znalazłem odpowiedniego wątku na forum :)

Jestem amatorem w robieniu zdjęć jednak od czegoś trzeba zacząć. Dużo podróżuje i potrzebuję małego i kompatybilnego urządzenia, które pozwoli mi robić zdjęcia i na nartach, w górach, na żaglach ale i w pomieszczeniach. Nie musi być pancerny, jednak najbardziej zależy mi na jakości zdjęć i filmów HD.

Czytając od paru dni wszelkie rankingi i inne artykuły ciężko znaleźć aktualne z 2015r i mam już zakręt głowy. Wiem, że bardzo ważna jest matryca oraz AF jednak jaki najlepszy jest wybrać i jaki aparat akurat go ma, to dokładnie chciałem się Was poradzić :)

Czytałem dużo o aparatach

-SONY L5000 16-50 : http://allegro.pl/sony-al...5224618729.html

- SAMSUNG NX300 : 18-55 http://allegro.pl/samsung...5229348018.html

- OLYMPUS E-PL5 14-42 40-150: http://allegro.pl/olympus...5248605230.html

Optyka we wszystkich jest podobno jednak jedynie OLYMPUS ma dodatkowy obiektyw jednak nie ma LAMPY na stałe co jest chyba trochę uciążliwe.

Zależy mi na aparacie uniwersalnym, poręcznym i niezawodnym.

Może z doświadczenia polecacie coś innego, co sprosta oczekiwaniom DOBRYCH ZDJĘĆ, DOBRY SZYBKI AF oraz VIDEO FULL HD.

Dzięki wielkie za pomoc bo mam zakręt głowy.


Pozdrawiam,
Jasiek
Ostatnio zmieniony przez plasma555 Nie 12 Kwi, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 12 Kwi, 2015   

SONY NX300? Nie bardzo wiem, o który model Sony ci chodziło.
 
 
plasma555 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Nie 12 Kwi, 2015   

Tak tak .... pomyliłem oznaczenia samsunga i sony. Miało być na odwrót :)
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 792
Wysłany: Nie 12 Kwi, 2015   

@plasma555:
Nie ma takiego aparatu jak Sony 16-50 czy Olympus 14-42. To są oznaczenia obiektywów. Aparaty to a5000 (alfa 5000) i PEN E-PL5. Oba z wymienną optyką. To oznacza, że możesz je konfigurować do zadań, podobnie jak lustrzanki. W przypadku Olympusa z linku masz go w tzw. dual kit, czyli zestaw aparat +2 obiektywy (krótki zoom standardowy oraz teleobiektyw zoom).
Zastanawiam się, czy świadomie wybrałeś aparaty z wymienną optyką. Aby je skonfigurować do swoich potrzeb (np. zdjęcia w pomieszczeniach w b. słabym świetle), musiałbyś zainwestować w 1-2 dodatkowe obiektywy, często za cenę porównywalną z tym podstawowym zestawem. To ma sens, nagrodą będzie bardzo dobra jakość. Ceną -większe gabaryty, konieczność wymiany obiektywów itp. Jak ma być małe, to polecałbym Olympusa/Panasonica, czyli system m4/3 (jak np. ten E-PL5). W tym systemie jeśli chodzi o filmy lepszy jest Panasonic, ale na tym moja wiedza o filmowaniu za pomocą aparatów się kończy (patrz niżej). Zdjęcia zrobią dobre aparaty z obiu marek. E-PL5 będzie O.K., jeśli szukałbyś Panasonica, to polecałbym GX7 (jedyny Panasonic ze stabilizacją w korpusie, tak jak wszystkie Olki, ułatwiony dobór obiektywów). Choć tu królem filmów jest b. droga seria GH. Sony i Samsung też są O.K. Nie doradzę konkretnego modelu, bo nie znam tych systemów. Z kompletem obiektywów o większym zakresie ogniskowych będą jednak zawsze większe i cięższe od analogicznego zestawu m4/3 (np. dla mnie to było istotnym kryterium, wybrałem Olka -też dużo podróżuję, chodzę po górach na wielodniowe tury itd.).
Jeśli jednak chcesz mieć sprzęt bardzo mały, nie wymagający technicznej zabawy z wymianą obiektywów, to możesz pomyśleć o jakimś kompakcie klasy premium. Z nielicznymi wyjątkami odbędzie się to kosztem zakresu ogniskowych (popularnie mówiąc zakresem zoomu), ale też ma sens -możesz mieć mały, podręczny aparat "wszystkomający". Szukaj (np. w bazie optycznych lub na dpreview.com za pomocą feature search) wśród kompaktów z matrycami 1/1.7", 1/1.6", 2/3", 1" oraz jasnym obiektywem, tzn. F/x, gdzie x jak najmniejsze (F/2.8 to granica przyzwoitości na szerokim kącie, a F/4 na tele, pożądane jeszcze mniejsze wartości).
Jeśli wystarczy Ci bardzo mały zasięg na tele, w granicach ekwiwalentu 100-140mm, to aparatów w klasie j.w. jest cały legion. Jeśli podniesiesz zasięg zooma na tele do odpowiednika 200mm i więcej, robi się już bardzo ciasno.
W pierwszej podgrupie masz Canona G*, G*X, FujiX*, Sony RX*, Panasonic LX* (gwiazdka oznacza jakiś numer, arabski lub rzymski). W drugiej Olympus Stylus-1, Nikon P7700/P7800, Sony R10, Panasonic FZ1000 (te dwa duże i drogie, ale wielkie matryce 1" i bardzo jasna optyka ze sporym zakresem zooma).
Tak jak pisałem, nie pomogę w kwestii filmów -zdaj się na testy/recenzje, albo Ci ktoś z biegłych w tym temacie doradzi, np. Wojmistrz.
Pozdrawiam
-J.
 
 
plasma555 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2015   

Jar napisał/a:
Nie ma takiego aparatu jak Sony 16-50 czy Olympus 14-42. To są oznaczenia obiektywów. Aparaty to a5000 (alfa 5000) i PEN E-PL5


Chodziło mi o obiektywy jakie są w komplecie.

Aparaty wybrałem wydaje mi się świadomie gdyż zależy mi na małych gabarytach i najlepszych jakościowo zdjęciach jakie można zrobić tym małym urządzeniem :)

Jar, dzięki Tobie wpadło mi jeszcze do wyboru pare modeli.... :zalamany:

Mógłbyś mi wyjaśnić na czym polega jasna optyka? I co to jest tele?

Dzięki :mrgreen:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2015   

plasma555 napisał/a:
Mógłbyś mi wyjaśnić na czym polega jasna optyka? I co to jest tele?


http://www.optyczne.pl//index.php?slownik=85
http://www.optyczne.pl/74...leobiektyw.html
 
 
plasma555 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2015   

komor napisał/a:
plasma555 napisał/a:
Mógłbyś mi wyjaśnić na czym polega jasna optyka? I co to jest tele?


http://www.optyczne.pl//index.php?slownik=85
http://www.optyczne.pl/74...leobiektyw.html


Dziękuję.

Czy dobrze rozumiem, że im większa przysłona i jaśniej tym lepiej ?
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2015   

mniejsza liczba przysłony (np. 1.8 jest mniejsze niż 5.6) => mniej przysłoniety obiektyw => większa dziura, przez którą wpada światło do aparatu => więcej światła wpada do aparatu => jaśniej => lepiej

Odwrotnie, czyli większa liczba przysłony, czyli mniej światła, czyli ciemniej - też jest czasem potrzebne, ale z tym jest mniejszy problem.
 
 
plasma555 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2015   

T.B. napisał/a:
mniejsza liczba przysłony (np. 1.8 jest mniejsze niż 5.6) => mniej przysłoniety obiektyw => większa dziura, przez którą wpada światło do aparatu => więcej światła wpada do aparatu => jaśniej => lepiej

Odwrotnie, czyli większa liczba przysłony, czyli mniej światła, czyli ciemniej - też jest czasem potrzebne, ale z tym jest mniejszy problem.


No i super wyjaśnione! W takim razie poszukam jeszcze. Miałem dzisiaj w ręce zarówno OLYMPUS EL-P5 jak i Samsunga NX300 ... przekonuje mnie bardziej Olympus pod względem obiektywów ale znowu dopinana lampa mi przeszkadza ... Muszę jeszcze zobaczyć inne, które wspomniał JAR :)
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sob 18 Kwi, 2015   

plasma555 napisał/a:
Miałem dzisiaj w ręce zarówno OLYMPUS EL-P5 jak i Samsunga NX300 ... przekonuje mnie bardziej Olympus pod względem obiektywów ale znowu dopinana lampa mi przeszkadza ... Muszę jeszcze zobaczyć inne, które wspomniał JAR :)



NX-300 też nie ma ani wbudowanej lampy, ani wizjera elektronicznego, podobnie jak E-Pl5.

Podstawowa różnica tych dwu aparatów leży w wymiarach matrycy - Samsung NX-300 ma matrycę APS-C, a Olek nieco mniejszą matrycę m 4/3. Z punktu widzenia jakości zdjęć lepiej jak matryca jest trochę większa, bo jest to niby szansa na mniejsze szumy i większą rozdzielczość, ale zależy jak dany aparat jest dopracowany. W tym konkretnym przypadku, według tutejszych (to znaczy na optyczne.pl) testów i testów na innych portalach, Olek jednak jest lepszy.

Powinieneś zresztą przeglądać testy, a przynajmniej zawarte w nich podsumowania i zdjęcia przykładowe.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
Lucas1981r 
Rozmowny


Pomógł: 5 razy
Posty: 288
Wysłany: Nie 19 Kwi, 2015   

Zawszw warto takze poczytac komentarze pod testem:
-> http://www.optyczne.pl/22..._%2874%29_.html
np.wg dxomark lepsza matryce ma nx300:
-> http://www.dxomark.com/Ca...E-PL5___851_839
 
 
plasma555 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Nie 19 Kwi, 2015   

Dzięki koledzy za radę! Bardzo mi pomogliście :)

Teraz już tylko zostaje mi wybór pomiędzy :

OLYMPUS E-PL5
http://www.mediamarkt.pl/...zarny,id-940660

OLYMPUS E-PL6
http://www.mediamarkt.pl/...arny,id-1025633

Pomóżcie podjąć tą ostatnią decyzję i lecę do sklepu :)


Pozdrawiam.
 
 
Lucas1981r 
Rozmowny


Pomógł: 5 razy
Posty: 288
Wysłany: Nie 19 Kwi, 2015   

HMmm to znaczy ja akurat wybralbym NX300 :razz:

W cnie Epl6 masz na allegro epl7 tak na marginesie ;) za 2044zł
 
 
plasma555 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pon 20 Kwi, 2015   

To w takim razie. Który będzie najlepszy? Często nowe modele wcale nie są lepsze od starych i jestem ciekawy jak jest w tym przypadku:

1) OLYMPUS E-PL5

2) OLYMPUS E-PL6

3) OLYMPUS E-PL7


Pozdrawiam :)
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 792
Wysłany: Pon 20 Kwi, 2015   

@plasma555:
Mam wrażenie, że na tym etapie musisz wybrać sam. Możesz jedynie sprawdzić, czy są jakieś różnice istotne (z Twojego punktu widzenia jako uzytkownika), które usprawiedliwiałyby zakup najnowszej wersji:
http://www.optyczne.pl/po...=1899&add2=1911
Jeśli nie, to możesz śmiało brać starszy model, a zaoszczędzone pieniążki potraktować jako wkład w kolejny obiektyw do zestawu.
Aha, sprawdź ewentualnie testy, tam mogli pewne różnice wychwycić. Także to, czy np. następca poprawia jakieś niedoróbki poprzednika czy wręcz odwrotnie
Pozdrawiam
-J.
P.S. Chodzi mi po głowie, że E-PL6 to była po prostu taka druga edycja E-PL5, przeznaczona (początkowo?) na rynek azjatycki (japoński?) wyłącznie. Nie mogę tego teraz na szybko sprawdzić, wiec wybaczcie, jeśli się błaźnię myląc z innym aparatem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14