Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pilnie potzebna pomoc - bezlusterkowiec do podróży (pejzaże)
Autor Wiadomość
GWR 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   Pilnie potzebna pomoc - bezlusterkowiec do podróży (pejzaże)

Hej,

Mam pilny niestety temat, decyzję chciałbym podjąć możliwie do jutra, jutro planuję się wybrać do sklepu i sobie na żywo zobaczyć 1-2 konkretne aparaty i między nimi wybrać.
Czego szukam? Szukam aparatu dobrego do podróży i zdjęć plenerowych / zabytków w miastach, ale też zdjęcia „uliczne” – przy czym nie mówię tutaj o jakimś raftingu po Amazonce albo zdobywaniu Mount Everest w zimie, chodzi mi o w miarę nie-ekstremalne warunki przyrody (więc jakieś super-mega uszczelnienie jest mile widziane, ale nie jest absolutnym priorytetem). Chodzi raczej o wyjazdy podróżniczo-wakacyjne, czyli de facto od Chorwacji, przez np. europejskie miasta, po Azję, Amerykę Płd/Płn. Jak widać przekrój jest taki, że często loty są tanimi liniami, więc każdy cm i każdy gram ma znaczenie, dlatego też mój wybór padł na bezlusterkowce (no chyba, że ktoś mnie odwiedzie od tego pomysłu  ?). Cena – maks do ok. 2500 zł.

Wydaje mi się, że najważniejsze dla mnie będą (abstrahując od wagi, bo zakładam, że każdy z tych aparatów ma akceptowalne dla mnie wymiary i wagę):
1. Jakość zdjęć w formacie JPG – w terminologii testów na cameradecision.com chodzi mi o zdjęcia typu „landscape”, „street” i „daily”. Portretów ani zdjęć sportowych raczej nie mam w planie (zdjęcia planuję też potencjalnie wywoływać, nie tylko oglądać na kompie),
2. Dobry i celny autofokus,
3. Żeby obiektyw(y) w zestawie był(y) na takim poziomie, że na nadchodzącego tripa do Kalifornii / Arizony / Nevady (a więc fotografowanie Grand Canyon, Vegas, Sekwoi, Golden Gate w San Francisco, etc. i wszelkich innych parków narodowych tamtejszych) w zupełności wystarczy i zdjęcia będą naprawdę b. dobrej jakośc,

Dodatkowymi atutami będą:
4. Prostota obsługi,
5. Stabilizacja matrycy w body (podobno jest skuteczniejsza co do zasady?),
6. Wizjer,
7. Żeby LCD był uchylny / obrotowy, etc.

Trochę poszukałem po Internetach i teraz poniżej moje typy:

1) Olympus OMD E-M10

• cena z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14 42mm 1:3.5 5.6 II R (o którym czytałem, że jest bardzo przyzwoity jak na taki basicowy obiektyw) – 2599 zł
• Nagroda EISA dla najlepszego kompaktu konsumenckiego 2014/2015,
• http://cameradecision.com/find --> 3 miejsce wśród bezlusterkowców do 1000 USD (88/100)
• http://www.dpreview.com/reviews/olympusem5/22 80% i rekomendacja
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” (od 0/100) = 55 / 77 / 93

2) Sony Alpha A6000
• Trochę drogi, bo cena to 2829 zł z obiektywem 16-50 mm, o którym wyczytałem w Internetach rozbieżne opinie, ale z przewagą negatywnych (nawet na tle innych kitowych)
• http://cameradecision.com/find --> 4 miejsce wśród bezlusterkowców do 1000 USD (87/100)
• http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-a6000/13 --> 80%
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 64 / 77 / 69

3) Sony Alpha 5100
• 2179 zł z tym samym 16-50mm, który ma Sony A6000
• Dopiero 22 miejsce na cameradecision.com wśród bezlusterkowców do 100 USD (77/100)
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 60 / 75/ 63

4) Panasonic DMC-G5

• 1599 zł z podobno średnim obiektywem 14-42 mm
• http://cameradecision.com/find --> 13 wśród bezlusterkowców do 1000 USD (80/100)
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 60 / 75/ 63

5) Panasonic GX7
• 2390 zl z dostawą I obiektywem14;42, tym samym co DMC-G5 (chyba średnim?)
• http://cameradecision.com/find  1 miejsce w ranking bezlusterkowcow do 1000 usd (91 pkt/100)
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 55 / 77 / 92

6) Olympus PEN E-PL5
• 1700 zł w Media Markt albo Saturnie z obiektywem 14-42 (tym samym, co OMD E-M10, podobno b. fajnym) oraz zbierającym b. dobre recenzje obiektywem 40-150 (mimo, że podobno jest nieco ciemny).
• http://cameradecision.com/find --> 17 wśród bezlusterkowców do 1000 USD (79/100)
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 52 / 78 / 89

7) Fuji X-M1
• 1999 zł Saturn np. z 2 obiektywami – są różne zestawy, w każdym jest XC 16-50 (podobno w miarę ok.), w jednym dodatkowo jest XF 27 mm (podobno fajny), w innym zestawie jest XC 55 – 230 (podobno też nie taki najgorszy)
• http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-m1/12 --> 77%
• http://cameradecision.com/find --> 28 wśród bezlusterkowców do 1000 USD (76/100)
• Podobno ma rewelacyjną jakość zdjęć (vide dpreview i optyczne.pl), ale taki sobie AF,
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 53 / 63 / 73

8) Samsung NX30

• 2349 z obiektywem 18-55 (podobno takim sobie)
• http://cameradecision.com/find --> 2 miejsce bezlusterkowce do 1000 usd (89/100)
• http://www.dpreview.com/reviews/samsung-nx30/12 --> 77%
• Oceny przydatności do fotografowania pejzażu / codziennych zdjęć / zdjęć „ulicznych” = 60 / 73 / 71

Konkluzja:
No i teraz tak – Sony A6000 jest trochę za drogi (maksimum to ok. 2500), plus nie wiem czy na tyle lepszy od pozostałych faktycznie, żeby dopłacać. Kusi E-PL5 z dwoma fajnymi obiektywami i w b. dobrej cenie, tylko… no właśnie jest podejrzanie tani na tle innych i miejsca w rankingach ma niższe sporo. OMD E-M10 ma niezłe opinie, ale ogólnie Olympusy nie mają za dobrych ocen, jeśli chodzi o przeznaczenie do zdjęć w plenerze. Na cameradecision tłumaczą to tym, że mają matrycę 16Mpix a nie 24Mpix – pytanie czy to ma faktycznie takie duże znaczenie?
Będę z góry wdzięczny za wszelkie porady i pomoc 
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Panasonic GX7 :smile:
 
 
GWR 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Ok, dzięki za sugestię - a czemu uważasz, że akurat GX7 będzie najlepszy do tych celów? Wg cameradecision.com do pleneru nie jest on akurat w czołówce.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

GWR napisał/a:
Chodzi raczej o wyjazdy podróżniczo-wakacyjne, czyli de facto od Chorwacji, przez np. europejskie miasta, po Azję, Amerykę Płd/Płn.


GWR napisał/a:
czemu uważasz, że akurat GX7 będzie najlepszy do tych celów? Wg cameradecision.com do pleneru nie jest on akurat w czołówce


Jednak do streetu jest, a z tego co napisałeś to zastosowanie jest dla Ciebie najistotniejsze :smile:
 
 
dcs
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Canon G1X II lub G7 X
 
 
GWR 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Sunders napisał/a:


Jednak do streetu jest, a z tego co napisałeś to zastosowanie jest dla Ciebie najistotniejsze :smile:


Hm, to nie było to moim zamiarem, żeby ktoś odniósł wrażenie, że najważniejszy jest street :)

Powiedziałbym, że najważniejszy jest plener, na drugim street. Plener w najbliższej przyszłości w postaci np. Wielkiego Kanionu, parków narodowych w USA, etc.

Może niejasno na początku to napisałem, jeśli tak to sorry.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

GWR, przez plener rozumiesz fotografie krajobrazu?
 
 
Lucas1981r 
Rozmowny


Pomógł: 5 razy
Posty: 288
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Zamiast NX30 to juz (jak patrzysz tez na A6000) lepiej NX500

EPL5 fajny aparacik - jest tez w sprzedazy nastepca EPL7 :)


dcs napisał/a:
G7 X


Jak juz w kompakt to lepiej Panas LX100
Ostatnio zmieniony przez Lucas1981r Nie 26 Kwi, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GWR 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Sunders napisał/a:
GWR, przez plener rozumiesz fotografie krajobrazu?


Hm, przepraszam jeśli mieszam pojęcia - nie jestem jakimś wielkim fachowcem w dziedzinie fotografii :)

Chodzi mi o zdjęcia krajobrazu, czasem jakiejś osoby na tle jakiegoś krajobrazu (w krótkiej perspektywie mam na myśli na pewno USA i ten Wieli Kanion np., parki narodowe w USA, sekwoje, etc.).

[ Dodano: Nie 26 Kwi, 2015 18:12 ]
Lucas1981r napisał/a:
Zamiast NX30 to juz (jak patrzysz tez na A6000) lepiej NX500


No tak, tylko NX500 jest jeszcze droższy od A6000 (taniej niż za 3000 zł w PL nie da się chyba kupić), a A6000 (do dostania na upartego za ok 2800) już jest trochę za droga..
 
 
Lucas1981r 
Rozmowny


Pomógł: 5 razy
Posty: 288
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   Re: Pilnie potzebna pomoc - bezlusterkowiec do podróży (pejz

No niestety NX500 to nowosc - stad taka cena - ale tylko patrzec kiedy zacznie topniec ;)


GWR napisał/a:

Samsung NX30
• 2349 z obiektywem 18-55 (podobno takim sobie)


akurat Samsungowy kit 18-55 nie jest taki zly na tle innych takich kitow (np od Sony) :)
jak Ci wizjer nie potrzebny to massz jescze NX300m (dostepny takze z 16-50 ale nie w pl)
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

GWR napisał/a:
najważniejszy jest plener, na drugim street

GWR napisał/a:
Sony A6000 jest trochę za drogi


GWR, za podany budżet IMO nie kupisz lepszego aparatu do obu tych zastosowań niż Panasonic GX7.
 
 
GWR 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Lucas1981r napisał/a:
Zamiast NX30 to juz (jak patrzysz tez na A6000) lepiej NX500

EPL5 fajny aparacik - jest tez w sprzedazy nastepca EPL7 :)



No właśnie, tylko się zastanawiam czy na tyle lepszy od EPL5, żeby dokładać prawie 700 zł za niego, podczas gdy EPL5 z dwoma podobno niezłymi obiektywami (tak jak pisałem powyżej) można mieć za 1500, co jest dla mnie naprawdę super ceną.

A co do samego EPL5, to uważasz, że nada się do takich zastosowań, o jakich napisałem? Czy jakością zdjęć nie będzie odstawał od droższej konkurencji?
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

Zamiast patrzeć na jakąs jakość zdjeć (a o co dokładnie Tobie w tej jakości chodzi?) i podniecać się lepsiejszością jednego zestawowego ciemnego zooma nad drugim kup coś z obiektywem raczej 16mm niż 18 mm (APSC) ew. 12 mm niz 14 mm (mikro 4/3), a jak kompakt to z ekwiwalentem małoobrazkowego 24 mm. Po prostu zrobisz tym nieco szersze kadry.
Ot, za Twoje pieniądze to taki kompaktowy G1X II na przykład. Albo Sony a6000 (wizjer i także cakiem dogodny rozmiar). Ta wymienność obiektywów to Ci do czegokolwiek jest potrzebna aby?
 
 
Lucas1981r 
Rozmowny


Pomógł: 5 razy
Posty: 288
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

GWR napisał/a:

No właśnie, tylko się zastanawiam czy na tyle lepszy od EPL5, żeby dokładać prawie 700 zł za niego, podczas gdy EPL5 z dwoma podobno niezłymi obiektywami (tak jak pisałem powyżej) można mieć za 1500, co jest dla mnie naprawdę super ceną.

A co do samego EPL5, to uważasz, że nada się do takich zastosowań, o jakich napisałem? Czy jakością zdjęć nie będzie odstawał od droższej konkurencji?


Poszukaj - poczytaj opinie -> http://forum.olympusclub....rpusy-micro-4-3
 
 
GWR 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2015   

RB napisał/a:
Zamiast patrzeć na jakąs jakość zdjeć (a o co dokładnie Tobie w tej jakości chodzi?) i podniecać się lepsiejszością jednego zestawowego ciemnego zooma nad drugim kup coś z obiektywem raczej 16mm niż 18 mm (APSC) ew. 12 mm niz 14 mm (mikro 4/3), a jak kompakt to z ekwiwalentem małoobrazkowego 24 mm. Po prostu zrobisz tym nieco szersze kadry.
Ot, za Twoje pieniądze to taki kompaktowy G1X II na przykład. Albo Sony a6000 (wizjer i także cakiem dogodny rozmiar). Ta wymienność obiektywów to Ci do czegokolwiek jest potrzebna aby?


Nie jestem, jak podkreślałem, jakimś super znawcą fotografii, ale nie chciałbym być ograniczony na przyszłość i móc ewentualnie coś zmienić, zainwestować w lepszy (albo innego rodzaju) obiektyw, dlatego raczej chodziły mi po głowie bezlusterkowce, niż tradycyjne kompakty (choć słyszałem dużo dobrego o tych nowych kompaktach Sony, Panasonica czy Canona, które tu były wymieniane).

Co do jakości zdjęć, to jest to szerokie pojęcie, owszem. Ponownie może wyjdzie tutaj mój brak dużego obeznania, ale ja rozumiem przez to: ostre mniej więcej na całej powierzchni (bez rozmyć i zniekształceń) zdjęcie, z dobrym odwzorowaniem kolorów, bez szumów, etc.

Nie chciałbym absolutnie, tak jak to piszesz, "podniecać się" lepsiejszością danego obiektywu kitowego nad drugim, ale jeśli nie mogę się zdecydować na dany model a języczkiem u wagi może być np. lepszy obiektyw firmowo dodawany do zestawu, to czemu tego nie sprawdzić? Wiadomo, że nie od razu Rzym zbudowano i na obiektyw lepszy pewnie czas przyjdzie potem.

A jak się ma ta porada dotycząca szukania bardziej szerokokątnych obiektywów do jakości zdjęć? Jest faktycznie jakaś zależność?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15