Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lustrzanka, a bezlusterkowiec - opinie i doświadczenia
Autor Wiadomość
4kolka 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   Lustrzanka, a bezlusterkowiec - opinie i doświadczenia

Cześć!

Wcześniej tylko czytałem optyczne.pl, ale nadszedł czas kiedy postanowiłem skorzystać z Waszej wiedzy/opinii.

Stanąłem właśnie przed dylematem...

Dotychczas używałem Nikona d7100 w zestawie z Sigma C 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM. Zestawu tego używałem hobbystycznie, dla przyjemności - głównie fotografowanie krajobrazów podczas wyjazdów i górskich wędrówek. Z jakości zdjęć i wygody użytkowania oraz możliwości jestem zadowolony.
Sprzętu jednak nie wykorzystuję, do fotografii studyjnej i zacząłem zastanawiać się nad zmianą powyższego zestawu na Olympus E-M10 MARK II 14-42 IIR.

Z pewnością Olympus zajmie mniej miejsca w plecaku i nie będzie już tak, że na górskiej wyprawie lub w podróży jedna osoba niesie plecak ze sprzętem foto, a druga z prowiantem i resztą gratów. Jest to istotna zaleta - również przy szybkich wypadach na spacer foto oraz weekendowych lotach na zwiedzanie Barcelony, itp.

Pytanie jednak, na ile odczuję/zauważę różnicę w jakości zdjęć po przesiadce z d7100 na wymienionego Olympusa? A może ta różnica jest niezauważalna?
Pomacałem tego Olympusa w sklepie i bardzo mi się spodobał, ale jakości zdjęć nie jestem w stanie ocenić trzaskając próbną fotkę w centrum handlowym.

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z używania tych aparatów? Jakie są wasze wrażenia odnośnie jakości zdjęć i ewentualnej przesiadki z d7100 na E-M10 MARK II?

Będę wdzięczny za podzielenie się Waszymi doświadczeniami.

Pozdrawiam,
4kolka

Będę wdzięczny za wasze uwagi i opinie
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

Tu chyba nawet nie chodzi o jakość matrycy - choć patrząc na detektor obrazek z D7100 będzie trochę ładniejszy od E-M10 II. Różnica nie jest jednak na tyle duża, żeby ją mocno roztrząsać.

To co odczujesz negatywnie to zmiana obiektywu. Teraz masz sprzęt lepszy optycznie, jaśniejszy i masz większy zakres na obu końcach oraz opcję makro. Przesiadasz się na kita, który przy krajobrazach często okaże się za wąski, a przy zdjęciach ludzi nigdy nie da takiej głębi i ładnego rozmycia jak Sigma na 70 mm f/4.
 
 
4kolka 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

Arek napisał/a:
Tu chyba nawet nie chodzi o jakość matrycy - choć patrząc na detektor obrazek z D7100 będzie trochę ładniejszy od E-M10 II. Różnica nie jest jednak na tyle duża, żeby ją mocno roztrząsać.

To co odczujesz negatywnie to zmiana obiektywu. Teraz masz sprzęt lepszy optycznie, jaśniejszy i masz większy zakres na obu końcach oraz opcję makro. Przesiadasz się na kita, który przy krajobrazach często okaże się za wąski, a przy zdjęciach ludzi nigdy nie da takiej głębi i ładnego rozmycia jak Sigma na 70 mm f/4.


Co do zakresu ogniskowych to na szerokim końcu jest to samo 28 w Olympusie i 27,2 w Sigmie. Na długim końcu to już jest spora różnica bo 84 do 112 mm robi różnicę, ale tego końca to ja często nie wykorzystuję. Faktycznie przy portretach będzie gorzej, ale mnie głównie interesują krajobrazy. Światła raczej na zewnątrz też nie zabraknie. Z drugiej strony jaśniejszy obiektyw przydałby się do nocnych krajobrazów, tu znowu Olympus daję 5 osiową stabilizację, więc ta różnica w jasności powinna zostać tym trochę zrekompensowana.
 
 
fides 
Entuzjasta
fides


Pomógł: 8 razy
Posty: 557
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

4kolka, jeżeli nie robisz jakiś ekstremalnych powiększeń Panasonic LX100 jest ciekawszy od E-M10 z ciemnym kitem.

[ Dodano: Sro 15 Cze, 2016 17:13 ]
...albo Fuji X-T10 z 16-50mm

Oba będą miały szersze obiektywy od Olka i Sigmy.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

4kolka napisał/a:
14-42 IIR.

Ciemno to widzę w porównaniu z jaśniejszym, tudzież nieco jaśniejszym 17-70.
4kolka napisał/a:
ale mnie głównie interesują krajobrazy.

To jakieś szerokie szkło, albo... tele do krajobrazów. A jakże!
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

Bezlusterkowce są generalnie droższe (szczególnie patrząc na polskie ceny).
Zresztą skoro wędrujesz po górach to pewnie znasz tę zasadę, że im lżejszy i mniejszy gabarytowo sprzęt, tym droższy. Tu będzie dokładnie tak samo.

Osiągi aparatów będą w tych zastosowaniach w zasadzie porównywalne, ale już w przypadku obiektywów nie będzie tak kolorowo.
Albo kupujesz przeciętne kitowe obiektywy, albo drogie i wielkie obiektywy PRO.
Inna opcja to 2 mniejsze obiektywy, ale to wszystko drożej niż w przypadku lustrzanek.
Za to lżej i wygodniej.

Ja w górach zazwyczaj mam w jednej kieszeni aparat z 9-18, w drugiej olympusowa 45.
Oba kupione poza Polską w promocjach za jakieś 500 €.
Minus taki, że trzeba zmieniać obiektywy.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   Re: Lustrzanka, a bezlusterkowiec - opinie i doświadczenia

4kolka napisał/a:

Dotychczas używałem Nikona d7100 w zestawie z Sigma C 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM.
.......i zacząłem zastanawiać się nad zmianą powyższego zestawu na Olympus E-M10 MARK II 14-42 IIR.

Z pewnością Olympus zajmie mniej miejsca w plecaku i nie będzie już tak, że na górskiej wyprawie


IMO przesiadka to niezły pomysł, ale na tym obiektywie nie najprawdopodobniej skończysz, bo to rewelacja żadna miarą nie jest. Ot, normalny standardowy zoom zestawowy, jakości jak gdzie indziej podobne sprzęty. Jak taka jakość Cię nie przeraża to...
IMO skończy jednak się albo na jakimś 12-40/2.8 (dość duże, ale w sumie i tak mniejsze od sigmy z nikonem, za to mocno nietanie), albo na koncentracji na dobrych i niedużych stałkach. Plus bardzo przydatne malutkie UWA 9-18.
W efekcie masz UWA, ew. stałkę 20 lub 25 mm i 42.5 lub 45 mm i ew. 60-75 mm.
UWA gdzieś cn. 2 tys, stałki jw. jak ma byc opcja po taniości (ale nowe) to wyjdzie 2500-2600 ... Tanio nie jest :-(
 
 
fotoparanoja 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 142
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

snufkin napisał/a:
Bezlusterkowce są generalnie droższe (szczególnie patrząc na polskie ceny).


no nie bardzo, to nie jest zasada.

snufkin napisał/a:
Osiągi aparatów będą w tych zastosowaniach w zasadzie porównywalne, ale już w przypadku obiektywów nie będzie tak kolorowo.


pierwsze moze być prawdą, drugie nie jest. Jest całkiem spory wybór obiektywów o dobrych osiagach do bezlusterkowców, no powiedzmy do odpowiedniej ogniskowej ;)


4kolka napisał/a:
Pytanie jednak, na ile odczuję/zauważę różnicę w jakości zdjęć po przesiadce z d7100 na wymienionego Olympusa? A może ta różnica jest niezauważalna?


Różnica będzie i to zauważalna, akurat ten nikon, ma dobre osiągi w kategorii rozpietości tonalnej a jego sensor pracuje lepiej i da więcej szczegułów, do tego optyka o ktrej wspomniał Arek.
Masz bardzo przyzwoity aparat i akurat ten olympus wypada od niego słabiej, co możesz sprawdzić na dxo. Tylko, że w takim przypadku chyba górę powinna wziąć waga zestawu i to ona powinna stanowić kryterium wyboru.
Ja na razie mam siłę nosić w góry zestaw ff ale jak przyjdzie na mnie czas rozejrze się za bezlusterem.
 
 
4kolka 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

Dziękuję wszystkim za opinie.

Chyba jednak lepiej zostanę przy Nikonie z Sigmą i zaczekam, aż wsadzą do takiego Olympusa matrycę rozmiaru i jakości tej z d7100. Wówczas dobiorę rozsądny obiektyw i będzie mały rozmiar i dobra jakość zdjęć.
Podobają mi się gabaryty i wygląd Olympusa oraz to jak leży w dłoni (małe, a jednak daje wrażenie, że ma się w ręku coś solidnego), ale przyzwyczaiłem się już na tyle do jakości mojego zestawu, że nie chcę robić kroku w tył, w kwestii generowanych przez ten zestaw zdjęć.
 
 
fotoparanoja 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 142
Wysłany: Sro 15 Cze, 2016   

4kolka, ależ są aparaty bezlusterkowe które obrazują nawet lepiej niż niktóre lustrzanki ff, wszystko to kwestia budżetu. Mozna się też rozejrzeć za czymś w porównywalnej cenie jak ten olek ale co obrazuje podobnie do twojego nikona, niestety do optyki będziesz musiał dopłacić. Tak więc kompromisy.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Czw 16 Cze, 2016   

4kolka napisał/a:
Dziękuję wszystkim za opinie.

Chyba jednak lepiej zostanę przy Nikonie z Sigmą i zaczekam, aż wsadzą do takiego Olympusa matrycę rozmiaru i jakości tej z d7100. Wówczas dobiorę rozsądny obiektyw i będzie mały rozmiar i dobra jakość zdjęć.
Podobają mi się gabaryty i wygląd Olympusa oraz to jak leży w dłoni (małe, a jednak daje wrażenie, że ma się w ręku coś solidnego), ale przyzwyczaiłem się już na tyle do jakości mojego zestawu, że nie chcę robić kroku w tył, w kwestii generowanych przez ten zestaw zdjęć.


Ale to znacznie mniej kwestia matrycy, a bardziej kwestia podstawowego zooma i efektów związanych z oczekiwanym niewielkim obiektywem.

W kwestii matrycy moim zdaniem nie ma co się specjalnie bać. Jak będziesz ciągnąc mocno z cieni to może będzie problem.
Zresztą, popatrz sam na obrazkach jak wyglda Twój Nikon w por z rozpatrywanym maluszkiem:
http://www.dpreview.com/r...m10-ii-review/8

Naprawdę warto nosić dla tej "jakości zdjęć Nikona" oceń sam.

(Przy okazji - DxO mierzy, ale dobrze wiedzieć mniej więcej jakie zmiany obrazu za tymi wykresami stoją i co w realu oznacza, że kreska jest trochę wyżej :-) )

Tu kilka osób przeniosło się w krajobrazówce z APSC czy nawet FF na m4/3 i specjalnie nie jęczy. Polecam np. pooglądać galerię fatmana (o ile pamiętam migrant do m4/3 z 5d). i trochę efektów używania tych matryc w sieci. Z nich dużó można wyczarować.
To niemal zawsze jest prawie tak jak można dostać z APSC, ale to nie jest daleko.

Ja tam w każdym razie nie wracam do większego formatu (w moim wypadku z APSC), zdjeć na duże formaty nie drukuję.

Natomiast gdy powiększysz matrycę to powiększysz też obiektywy aby więcej kryły. Cudów nie ma...

Moim skromnym zdaniem zresztą Olek nie przejdzie zbyt szybko na APSC, a jak chcesz koniecznie taki rozmiar przetwornika w bezlusterkowcu to idź do Fuji. Z wszelkimi tego konsekwencjami. Jakości obrazka z jednej a ceny osprzętu z drugiej strony. No i rozmiarowo też m4/3 to zwykle nie jest.
 
 
fides 
Entuzjasta
fides


Pomógł: 8 razy
Posty: 557
Wysłany: Czw 16 Cze, 2016   

4kolka, Pomyśl o tym http://camerasize.com/compact/#440,620,ha,f
http://camerasize.com/com...06,620.421,ha,b

Z obiektywami:
http://camerasize.com/com...06,620.421,ha,t

[ Dodano: Czw 16 Cze, 2016 06:35 ]
chyba, że z jaśniejszym, ale mniej szerokim XF 18-55/2.8-4 http://camerasize.com/com...59,440.206,ha,t

[ Dodano: Czw 16 Cze, 2016 06:36 ]
http://camerasize.com/com...06,620.421,ha,t
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Cze, 2016   

4kolka napisał/a:
Co do zakresu ogniskowych to na szerokim końcu jest to samo 28 w Olympusie i 27,2 w Sigmie.


W Olympusie jest odpowiednik 28 mm, ale w Sigmie 25.5 mm. Jeśli mówimy o kątach widzenia w Olku będzie 75.4 stopnia, a w Sigmie z Nikonem 79.7 stopnia. To zauważalna różnica.

Olka można wziąć z tym:
http://www.optyczne.pl/10..._obiektywu.html
ale nadal będzie ciemno, choć zakres już fajniejszy.
 
 
snufkin 
Rozmowny


Pomógł: 13 razy
Posty: 211
Wysłany: Czw 16 Cze, 2016   

fotoparanoja napisał/a:
snufkin napisał/a:
Osiągi aparatów będą w tych zastosowaniach w zasadzie porównywalne, ale już w przypadku obiektywów nie będzie tak kolorowo.


pierwsze moze być prawdą, drugie nie jest. Jest całkiem spory wybór obiektywów o dobrych osiagach do bezlusterkowców, no powiedzmy do odpowiedniej ogniskowej ;)


Pisałem o tym konkretnym rozpatrywanym zestawie.
Oczywiście są świetne obiektywy do bezlusterkowców, wręcz wybitne dla których warto zmienić system, ale ceny są jakie są i trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Można kupić fajny zestaw w promocjach, na zagranicznych rynkach, ale nawet wtedy ciężko im konkurować cenowo z obiektywami lustrzankowymi.

Napiszę jeszcze raz: by było lżej i mniej do pakowania - trzeba niestety płacić więcej. To już indywidualny wybór. Jeden woli dopłacić, drugi woli większy bagaż (co czasem też jest kosztowne i mniej wygodne).
 
 
4kolka 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 16 Cze, 2016   

Ogólnie to już wiem, że nic nie wiem. Jakość zestawu z Nikonem w rozmiarze Olympusa była by rozwiązaniem idealnym dla mnie - niestety chyba nic takiego za te same pieniądze nie kupię. Pozostaje więc pogodzenie się z gabarytami i wagą.
Szkła do Olympusa są niestety dość kosztowne, a nie chciałbym teraz inwestować dodatkowych środków w obiektywy, tym bardziej że zakres mojej Sigmy, ale też kitowego Olympusa mi w zupełności wystarcza.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14