Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Panasonic Lumix GH4 i teleskop Bresser VENUS 76/700
Autor Wiadomość
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 25 Cze, 2016   Panasonic Lumix GH4 i teleskop Bresser VENUS 76/700

Witam serdecznie! :cool:

Sprzęt taki jak w temacie. Jak to połączyć i czy gra jest warta świeczki?

Wiem tylko, że powinienem nabyć adapter T-mount do MTF, ale co dalej?

Proszę o pomoc.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Nie 26 Cze, 2016   

Nie mogę nigdzie się doszukać jaki ma wyciąg ten "teleskop" a konkretnie jaki i czy w ogóle jest na nim jakiś gwint? Jeśli jest to gwint T-2 to taki adapter jest potrzebny: http://teleskopy.pl/Pier%...skopy-1630.html
Przypuszczam jednak, że z tej mąki chleba nie będzie. Jest to zbyt słaby sprzęt aby można było oczekiwać od niego ciekawych efektów. Do prób fotografowania astronomicznych obiektów powinien być porządny refraktor z obiektywem przynajmniej 90 mm (cena ok. 3 kzł) lub więcej albo reflektor z lustrem przynajmniej 200 mm (cena nieco ponad 1 kzł).
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 26 Cze, 2016   

Niestety Twój teleskop to zabawka. Od biedy, jeśli połączysz lustrzankę przez T2 (tak jak napisał Preskaler) zrobisz rozsądne zdjęcie Księżyca. Jeśli dokupisz filtr słoneczny, to Słońca. I na tym Twoja przygoda z astrofoto z tym teleskopem się skończy.
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Nie 26 Cze, 2016   

Jestem jak najbardziej świadomy małych możliwości tego teleskopu. Posiadam go od jakiś 15 lat, czasami go wyciągam do obserwacji Księżyca. Można też pooglądać Saturna, Jowisza i Marsa, ale to już wiadomo, jako dość malutkie obiekty. Mgławic nigdy nie oglądałem, więc nie wiem czy coś można ciekawego wypatrzeć.

Uznałem, że może małym kosztem będzie można sfotografować / sfilmować właśnie Księżyc. Koszt 100 zł. za adaptery to tyle co nic, a nie powiedziane, że z czasem zaopatrzę się w lepszy teleskop (właśnie taki za 1-1,5k). :-)

@Preskaler

Mam nadzieję, że te zdjęcia pomogą. Do tego wszystkiego jest jeszcze soczewka odwracająca 1,5x (taka mała, czarna "lunetka") - rozumiem, że tego już nie użyję i obraz w aparacie będzie do góry nogami?





 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Nie 26 Cze, 2016   

Obraz w aparacie będzie prosty (nieodwrócony) bez tej soczewki. Newton daje obraz odwrócony w ognisku głownym, tak samo jak obiektywy foto.
Ale! To co masz na wyciągu okularowym to raczej na 99,99% nie jest gwint T2, tylko jakiś dziadowski gwint no-name trzymający tę plasticzaną końcówkę wyciagu ze śrubką blokującą okular. Sam wyciąg wygląda na kaliber 1.25" (31.7mm). To akurat dobrze. Niestety, jest inny problem -adapter musi być krótki.
Mógłbyś użyć adaptera na tuleję 1.25". Niestety, nie ma takiego 1.25"-m4/3. To oznacza, że będzie problem ze złapaniem ogniska przez matrycę, bo aparat będzie za daleko.
Składak adapterów 1.25"-T2 + T2-m/4/3 będzie bardzo długi, bo T2-m4/3 symuluje komorę lustra w lustrzankach. Mam taki komplet, którym podpinam się do Maka127 -u Ciebie nie ma szans.
Pewną nadzieję daje Ci kombinacja adapterów 1.25"-Cmount + C-mount-m4/3. Oba do dostania na allegro, pierwszy nich ze stajni teleskopy.pl, przeznaczony oryginalnie do kamer astro z tym mocowaniem (C-mount). Adapterów C-mount-m4/3 masz na allegro i gdzie indziej cały legion. To jest jedyny zestaw, który ma szansę u ciebie zadziałać -daje niemal zerową długość optyczną sumarycznego adaptera.
Uwaga -gwarancji nie ma. Aby uniknąć wpadki, zrób we własnym zakresie pomiar położenia ogniska głównego: wyceluj teleskop w Księżyc, następnie wyjmij okular, wsuń do środka maksymalnie wyciąg okularowy. Nastepnie kawałkiem papieru/kalki technicznej zbadaj, gdzie masz ognisko główne -tam będzie mały, ostry obraz Księżyca. To musi być na zewnątrz nad końcówką wsuniętego na maksa wyciągu. W takiej odległości (3-4cm), aby sięgnęła do tego miejsca matryca aparatu podpiętego adapterem. Jeśli to niemożliwe nawet na oko, daruj sobie wszelkie próby podpinania tego aparatu do tego teleskopu.
To co wyżej tak naprawdę nie wyczerpuje tematu, bo w razie problemu z ogniskiem głównym możesz jeszcze próbować projekcji okularowej lub wyciągnąć ognisko Barlowem, ale to wyższa szkoła jazdy, poza tym przy odrobinie pecha dostaniesz efektywną ogniskową taką, że się Księżyc nie zmieści w kadrze. U mnie w Olku (to też m4/3 jak Twój Panasonic GH4) podłączonym do Maka127 o ogniskowej 1540mm obcina tarczę w krótszym boku kadru -musiałem zaimprowizować mały reduktor ogniskowej (z 10-20%, nie sprawdzałem dokładnie)
Pozdrawiam
-J.
P.S. Daj znać, jak wypadł test położenia ogniska w teleskopie.
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Nie 26 Cze, 2016   

OK, dzięki za instrukcję. Wydaje mi się, że wszystko zrozumiałem. Na dniach przeprowadzę test. ;-)

+edit

Wyszukane na szybko. Może po prostu musiałbym nabyć takie coś > KLIK

Podpinam ten adapter do body GH4 i wsuwam go w "plasticzaną końcówkę" wyciągu okularowego blokując go śrubką. ;-) Chyba o to chodzi?
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Może i o to chodzi ale - tak jak napisał "Jar" główny problem to właśnie to miejsce gdzie jest ognisko główne? Czy wyciąg da radę wyostrzyć na matrycy ten obraz (Księżyca np.) czy będzie on leżał poza matrycą? Najlepszym rozwiązaniem było by wymiana całego wyciągu i założenie np. takiego: http://deltaoptical.pl/wy...ewton,d785.html
Tylko też istnieje kwestia czy zmieści się ta ogniskowa? Na to pytanie może tylko odpowiedzieć ten kto przeprowadził taki test i pomiary jak radzi "Jar".
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Uważam, że zakup takiego wyciągu jest pozbawiony sensu. Chodzi mi oczywiście o koszt, który wynosi praktycznie tyle, co sam mój teleskop. Może faktycznie czas rozejrzeć się za nowym teleskopem...
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

O! Super! Adapter z linku jest właściwy, nie wiedziałem, że takie są już dostępne. Spróbuj zatem zmierzyć położenie ogniska. Jak będzie wystawać dostatecznie, jesteś w domu. Bezlusterkowiec ma tu łatwiej od lustrzanki, bo wymaga krótszego zapasu drogi optycznej. Jeśli zabraknie milimetrów, możesz spróbować z Barlowem 1.5-2.0x (lepiej słabszy, jak chcesz tarczę zmieścić w kadrze).
Na tym możliwości się praktycznie kończą, bo zestaw do projekcji okularowej wymaga innych złączek, choć jednocześnie eliminuje problem z wysunięciem ogniska. Tylko tu musisz dobrać okular, złączkę do projekcji, do tego adapter do aparatu -sporo zmiennych, wpływających na mechaniczną kompatybilność i na wypadkową ogniskową, która może wyjść sporo za duża.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Dzięki wielkie za rzeczowe rady. :-)

Podlinkowany przeze mnie adapter to cały czas spory koszt, jak na inwestycję w teleskop, który posiadam.

Pytanie czysto teoretyczne. Gdybym skusił się na Syntę 8 (w kwocie lekko ponad 1000 zł. to chyba najlepsze co można dostać?), to czy podpięcie GH4ki dalej byłoby takim problemem?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Player-01, nie byłoby żadnym problemem, bo tam jest 2-calowy wyciąg więc możesz podłączać na wiele sposobów. Ale Synta na montażu dobsona to nadal sprzęt stricte wizualny. Z foto zrobisz tylko Słońce i Księżyc, choć już nie poglądowo, ale całkiem fajnie.
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

@Arek

Można dostać coś lepszego w tej cenie tj. 1200 zł. (absolutny maks 1500 zł.)? U mnie problemem jest też waga. Mieszkam w domku jednorodzinnym i muszę to trzymać na piętrze. Synta 8 to waga 20kg (12kg montaż i 8kg teleskop), czyli już całkiem sporo jak na targanie po schodach. Dla mnie to krowa. ;-)
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Możesz wziąć Syntę 6" (152/1200). Gabaryty prawie takie same, ale kilka kg mniej. Za to nadal jest to teleskop o dużych możliwościach i do wszystkich kategorii obiektów na niebie. Wszystko inne będzie albo wielkim kompromisem, albo sporo droższe, albo jedno i drugie.
Ważne jest to co napisał Arek: niezależnie jaki teleskop kupisz, będzie to zestaw do obserwacji wizualnych. Foto podpiętym aparatem jedynie Księżyc (ew. przez specjalny, przedni filtr Słońce). Astrofotografia to jest zupełnie oddzielna sprawa sprzętowo, dużo droższa i nie teleskop jest podstawowym elementem. Wymagane są zupełnie inne rozwiązania sprzętowe.
To są 3 zupełnie różne obszary zastosowań [wymagania]:

-obserwacje wizualne
[duża apertura, spora ogniskowa = duży teleskop]

-astrofoto obiektów głębokiego nieba
[montaż paralaktyczny raczej dobrej klasy, obiektyw foto lub lekki teleskop o b. dobrej optyce i możliwie krótkiej ogniskowej = mały teleskop lub jego brak]

-astrofoto planet
[teleskop o długiej ogniskowej, możliwie dużej aperturze, montaż paralaktyczny o niskiej precyzji prowadzenia przydatny, ale aparat foto słabe zdjęcia daje, robi się filmy kamerką i składa klatki]

Jak widać, aby pożenić obserwacje i foto tym samym sprzętem, daje się tylko w przypadku planet, ale Twój aparat będzie za to nieprzydatny jako detektor.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016   

Astrofotografia to dla mnie coś absolutnie nowego, zacząłem się tym interesować praktycznie od wczoraj. O nowym teleskopie myślałem już rok temu, jednak ten zakup musiałem odłożyć na dalszy plan.

Teraz temat powrócił i chyba szarpnę się na tę Syntę 8, ewentualnie Syntę 6.

@Jar

Trafiłem na stronkę ze zdjęciami z Synty 6 - przykłady:
1, 2, 3.

Zdjęcia są dla mnie fenomenalne. Czy przy GH4 mogę liczyć na przybliżone efekty? :roll:

+edit

W podanych przykładach autor użył jakiejś zmodyfikowanej wersji Canona 350D, do tego jakiś specjalny montaż. Na moim obecnym poziomie wiedzy nie wiem co jest istotniejsze w tym przypadku: sam aparat czy montaż?
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Nie, nie możesz.
1) Mówimy o różnych Syntach 6". Ta na Dobsonie to F/8 (152/1200), ta z linkowanej galerii to F/5 (150/750) -zupełnie inny teleskop, o znacznie krótszej ogniskowej.
2) Montaż "jakiś specjalny" EQ6. Zobacz, ile ta zabawka kosztuje w sklepach astro, jak to jest duże i ile waży. Liczy się nie tylko udźwig montażu, ale też dokładność prowadzenia. To kosztuje grube $$$$. A i tak przy ogniskowych o jakich mówimy nie wystarcza do długich ekspozycji, konieczne są dodatkowe gadżety typu guiding (kolejne $$$$). Na tym poziomie zaawansowania temat znam wyłącznie z literatury, nie jako praktyk. Ja mam na koncie jakieś wprawki kompaktem powieszonym na paralaktyku oraz niewymagające fotki Księżyca i Słońca przez teleskop. Tudzież jakieś fotki zorzy polarnej ze statywu.
3)Niezależnie do sprzętu, autor zdjęć z galerii ma już na pewno spore doświadczenie. Zarówno w kwestii prawidłowego robienia zdjeć przy tak dużej ogniskowej (750mm), jak i obróbki naświetlonego materiału
4) Aparaty Panasonica mają dość duże szumy na długich czasach, co ogranicza ich zastosowanie w długoczasowej astrofotografii. Dlatego mają ograniczone czasy B. Zobacz, jakie były czasy ekspozycji pojedynczych klatek składanych w te zdjęcia -10minut
Jeśli naprawdę chcesz rozpracowywać temat astrofoto, musisz wejść na specjalizowane strony i fora (jest tego trochę). Ja tu nie dam rady zrobić wykładu, z resztą byłbym w 90% "znawca-teoretyk" :mrgreen: Kwestię teleskopu do obserwacji wizualnych oddziel całkowicie od tematu foto, poza okazjonalnym foceniem Ksieżyca itp.
Wbrew pozorom to nie jest nudny temat, bo raz na jakiś czas zdarzają się ciekawe zjawiska, typu bliskie koniunkcje z planetami, zakrycia/odkrycia, zaćmienia. Właśnie ostatnio przespałem zakrycie Neptuna :cry: :evil:
Pozdrawiam
-J.
P.S. W długoczasowej astrofoto najważniejszy jest montaż. Fajne zdjęcia nieba można robić z niego samym aparatem z obiektywem. Po prostu krótkie ogniskowe łatwo się prowadzi, większa tolerancja na błędy, mniej problemów technicznych itp. Istnieją nawet mobilne rozwiązania do krótkich ogniskowych typu NanoTracker, SkyTracker, Polarie, Astrotrac, nie mówiąc o wynalazkach home-made typu barn door. Do takich fotek Twój Panasonic też się nada, choć z pewnymi ograniczeniami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14