Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Panasonic Lumix GH4 i teleskop Bresser VENUS 76/700
Autor Wiadomość
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Kilka lat temu też przechodziłem przez podobne problemy i doradzono mi zakup Syty 200/1200 na Dobsonie. Jest to wybór przyzwoitego teleskopu za rozsądną cenę. Dobson może nie jest najdoskonalszym rozwiązaniem ale do pewnego pułapu w zupełności wystarcza. Koszt tego teleskopu wraz z późniejszymi akcesoriami zamknął się w kwocie ok. 1,5 kzł. Jest to śmiesznie mała cena jak na sprzęt tego rodzaju i jest oczywistym, że posiada pewne ograniczenia, jednak stosunek ceny do jakości i możliwości jest zdecydowanie najlepszy ze wszystkich rozwiązań. Umożliwia on też jakieś tam fotografowanie (nawet planet) i w sumie jestem z niego zadowolony. Ograniczeniem jest możliwość fotografowania z długimi czasami ale to oddzielny rozdział i aby do niego wejść trzeba przeznaczyć drugie tyle a potem aby znów pokonać następne progi kilka razy jeszcze podwajać tą kwotę i to w zasadzie bez końca. :wink:
Tu jest podobny temat: http://forum.optyczne.pl/...ghlight=#516236
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Pomyśl o tym:

http://www.optyczne.pl/13...50750EQ3-2.html

To bardzo fajny zestaw w rozsądnej cenie. Co ważne, masz już montaż paralaktyczny, który możesz rozbudować o silnik i napęd, a w przypadki większej inwestycji nawet w system GoTo.
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Najważniejszą rzeczą jaką się tutaj dowiedziałem jest to, że nie ma uniwersalnego sprzętu, który nadaje się do obserwacji wizualnych, jak i astrofotografii. Trzeba się nastawić na jedno albo drugie, albo zaopatrzyć się w dwie różne tuby. Zatem z pełnym przekonaniem stwierdzam, że bardziej zależy mi na wizualu. Zdjęć w internecie jest mnóstwo, a nic nie zastąpi oglądania danego obiektu "na żywo". :wink:

W takim przypadku co brać? Synta 8 będzie najlepszym wyborem? Chociaż propozycja Arka też jest bardzo kusząca z uwagi na montaż paralaktyczny i większą mobilność.

Nawiązując do przykładowych zdjęć jakie wrzuciłem parę postów wyżej. Czy "gołym okiem" też mam szansę na takie widoki na zaproponowanych tutaj teleskopach?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Synta 8" to sprawdzony sprzęt, który pod ciemnym niebem pokaże wiele wspaniałości naszego nieboskłonu. Warto jednak doposażyć go w dobre okulary. Przyda się jakiś 2-calowy okular o ogniskowej około 30 mm do szerszych widoków i coś o ogniskowej około 6-8 mm co da powiększenie 150-200x (większego nie radzę, z racji na dobsona) do planet, Księżyca i Słońca.
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Rozbieżność cenowa okularów jest dość spora. Jaka firma / modele są warte uwagi, tak aby nie dać za bardzo sobie po kieszeni, ale żeby też być zadowolonym z zakupu?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Polecam to:

https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-plossl-7-mm,d1204.html
https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-baader-scopos-35-mm-2,d909.html
 
 
Atrix 
Bywalec


Posty: 157
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016   

Player-01 napisał/a:
Najważniejszą rzeczą jaką się tutaj dowiedziałem jest to, że nie ma uniwersalnego sprzętu, który nadaje się do obserwacji wizualnych, jak i astrofotografii. Trzeba się nastawić na jedno albo drugie, albo zaopatrzyć się w dwie różne tuby. Zatem z pełnym przekonaniem stwierdzam, że bardziej zależy mi na wizualu. Zdjęć w internecie jest mnóstwo, a nic nie zastąpi oglądania danego obiektu "na żywo". :wink:

W takim przypadku co brać? Synta 8 będzie najlepszym wyborem? Chociaż propozycja Arka też jest bardzo kusząca z uwagi na montaż paralaktyczny i większą mobilność.

Nawiązując do przykładowych zdjęć jakie wrzuciłem parę postów wyżej. Czy "gołym okiem" też mam szansę na takie widoki na zaproponowanych tutaj teleskopach?


To zależy co chcesz obserwować.
Jeżeli planety to polecam refraktory o długich ogniskowych ( światłosiła 10 do 22 )- obiektyw od 100mm.
DS i inne cuda nocnego nieba to Newtony - lustro minimum 150mm
Okulary -
do refraktorów długich dadzą radę zwykłe Plossle czy RKE
Z Newtonami sprawa nieco skompliowana - lepsze okulary - lantany,ortoskopy,erfle itd

Takich widoków jak na zdjęciu w wizualu nie zobaczysz. Zdjęcia są obrabiane

Synta 8" to kawałek rury już jest. Zwykle te Synty mają Dobsona. Zamiast Synty 6" lepsza będzie 8". Im więcej tym lepiej.

Ja daję radę z Dobsonem i z rurą 2600 z lustrem 250mm :mrgreen:
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

Atrix napisał/a:
Player-01 napisał/a:
Najważniejszą rzeczą jaką się tutaj dowiedziałem jest to, że nie ma uniwersalnego sprzętu, który nadaje się do obserwacji wizualnych, jak i astrofotografii. Trzeba się nastawić na jedno albo drugie, albo zaopatrzyć się w dwie różne tuby. Zatem z pełnym przekonaniem stwierdzam, że bardziej zależy mi na wizualu. Zdjęć w internecie jest mnóstwo, a nic nie zastąpi oglądania danego obiektu "na żywo". :wink:

W takim przypadku co brać? Synta 8 będzie najlepszym wyborem? Chociaż propozycja Arka też jest bardzo kusząca z uwagi na montaż paralaktyczny i większą mobilność.

Nawiązując do przykładowych zdjęć jakie wrzuciłem parę postów wyżej. Czy "gołym okiem" też mam szansę na takie widoki na zaproponowanych tutaj teleskopach?


To zależy co chcesz obserwować.
Jeżeli planety to polecam refraktory o długich ogniskowych ( światłosiła 10 do 22 )- obiektyw od 100mm.
DS i inne cuda nocnego nieba to Newtony - lustro minimum 150mm Okulary -
do refraktorów długich dadzą radę zwykłe Plossle czy RKE
Z Newtonami sprawa nieco skompliowana - lepsze okulary - lantany,ortoskopy,erfle itd

Takich widoków jak na zdjęciu w wizualu nie zobaczysz. Zdjęcia są obrabiane

Synta 8" to kawałek rury już jest. Zwykle te Synty mają Dobsona. Zamiast Synty 6" lepsza będzie 8". Im więcej tym lepiej.

Ja daję radę z Dobsonem i z rurą 2600 z lustrem 250mm :mrgreen:


Wszystko to prawda co napisał "Atrix" oprócz tego, że chochlik drukarski zeżarł mu jedno zero w wytłuszczonych miejscach. :wink:
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

Że niby dobry refraktor to dopiero od 1000mm?!
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

Liczba zer jest OK. Wyraźnie pisane było o obiektywie od 100 mm.

Ale czy jest refraktor na rynku o f/22? Abstrahując od tego, że przy obiektywie >100 mm musiałby mieć ponad 2.2 metra długości :)
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

Myślałem o ogniskowej 1000 mm bo średnica obiektywu to oczywiście, ze powinna mieć przynajmniej te 90 - 100 mm a reflektor 150 -200 mm
Dobre jak dobre ale jasne powinny mieć te wymiary. Refraktory zwykle są dużo droższe od reflektorów a poza tym mają zwykle krótszą ogniskową i wymagaja przez to "Barlow'a". Są też okropnie ciężkie. Teleskop powinien mieć możliwie dużą średnicę aby "łąpał" możliwie dużo światła aby było z czego powiększenie możliwie duże uzyskać. Co na z tego, że powiększenie będziemy mieć 300 x jeśli będzie tak ciemno, że nic nie będzie widać? Te powiększenia podawane często w specyfikacji to jest czysta teoria, która w praktyce się nie sprawdza.
 
 
Player-01 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

Chyba muszę na spokojnie usiąść i trochę poczytać o sprzęcie, bo już mam papkę w głowie. :razz:

Trochę zaniepokoiło mnie, że do obserwacji planet, albo DSów najlepiej mieć dwa różne sprzęty. Naprawdę nie ma nic w miarę uniwersalnego?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

Player-01 napisał/a:
Trochę zaniepokoiło mnie, że do obserwacji planet, albo DSów najlepiej mieć dwa różne sprzęty. Naprawdę nie ma nic w miarę uniwersalnego?


Bez przesady. Synta 8" pokaże planety bardzo ładnie. Choć lepiej nadaje się do DSów. Poczytaj np. to:
http://www.optyczne.pl/49...cji_planet.html
 
 
Atrix 
Bywalec


Posty: 157
Wysłany: Sro 29 Cze, 2016   

Arek napisał/a:
Player-01 napisał/a:
Trochę zaniepokoiło mnie, że do obserwacji planet, albo DSów najlepiej mieć dwa różne sprzęty. Naprawdę nie ma nic w miarę uniwersalnego?


Bez przesady. Synta 8" pokaże planety bardzo ładnie. Choć lepiej nadaje się do DSów. Poczytaj np. to:
http://www.optyczne.pl/49...cji_planet.html


Synta jest przyrządem tak jakby uniwersalnym. Ma światłosiłę F6. Planet nie pokaże zbyt ładnie. Jowisza ładnego nie będzie bez dodatkowych ustrojstw typy filtr itd. Synta 8" jest nieco za jasna do planet.
Typowy planeciak to zaczyna się od F10. Dlatego mój sprzęt robiłem ( teleskop ATM - lustro metalowe z aluminium) właśnie pod planetki, stąd ogniskowa F10,4. I tak Jowisz daje nieźle po oczach. Planetki ładnie widać w F15 czy F20. refraktory o dużych światłosiłach robi D&G - cena średnio 2800$

Synty 8" są w miarę tanie. Dokupując dodatkowe okulary, filtry, dobrego Barlowa mamy w miarę uniwersalny sprzęt. Jednak kompromisowy.
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Czw 30 Cze, 2016   

W pierwszym post'cie na str. 2 w tym temacie pisałem o "Synta 8" cyt. ...posiada pewne ograniczenia, jednak stosunek ceny do jakości i możliwości jest zdecydowanie najlepszy ze wszystkich rozwiązań. Umożliwia on też jakieś tam fotografowanie...
Wybór tego teleskopu pozwoli każdemu w praktyce poznać tajniki obserwacji astronomicznych jak również i początki astrofotografii i zorientować się na ile nas to wciągnie. Wtedy można będzie się zorientować (po kilku latach oczywiście) na co mamy składać pieniądze i w jakiej ilości? :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14