Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Ostrość obrazu w lornetkach
Autor Wiadomość
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 07 Lip, 2016   Ostrość obrazu w lornetkach

Arek,

Podejmuję kolejną próbę zwrócenia uwagi na istotny a pomijany w testach lornetek parametr jakim jest ostrość obrazu w centrum pola widzenia. Opisujesz szereg cech zapominając o podstawowej. Proszę o dopisywanie takiej informacji przynajmniej w podsumowaniu testu, bez wpływu na ustaloną wcześniej punktację, aby każdy z nas mógł mieć pełny obraz opisywanego urządzenia. Bez tej informacji testy uważam za niepełne i nieodpowiadające na podstawowe pytanie – która lornetka jest lepsza.

Z wyrazami szacunku,
Marlut
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Czw 07 Lip, 2016   

A jak chcesz to testować żeby było obiektywnie i dało się porównywać ostrość między różnymi lornetkami testowanymi w różnym czasie?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 07 Lip, 2016   

Ten temat był poruszany kilkakrotnie. I nie chce mi się go wałkować po raz kolejny. Ostrość jest mierzona, tylko nie bezpośrednio ale w rozbiciu na składowe takie jak np. astygmatyzm, CA, transmisja, odblaski itp.

A jak się chce mierzyć tylko ostrość i to korespondencyjnie, to zaczynamy zabawę a nie pomiary. Dla zobrazowania tematu dodam tylko, że są na tym forum osoby, które twierdzą, że topowe Nikony, przez wielu uwielbiane, nie mają wcale ostrości w centrum.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 07 Lip, 2016   

W najprostszy możliwy sposób - "na oko". Wystarczy aby było to oko tej samej osoby. Można także przyjąć jakąś wzorcową lornetkę, nie musi być wybitna, i odnosić się do niej, np. lornetka x jest trochę bardziej ostra, y mniej ostra, itd.

[ Dodano: Czw 07 Lip, 2016 14:56 ]
Arek, tak, temat był poruszany ale nadal nie mamy tej ważnej informacji i właśnie z tego powodu zdecydowałem się "wrzucić temat na czołówkę"
Nie bardzo rozumiem w czym tkwi problem, wyobrażasz sobie np. test obiektywów bez parametru ostrość w centrum?

[ Dodano: Czw 07 Lip, 2016 23:08 ]
Ostatnio jeden z forumowiczów szukając nowej lornetki doszedł do bardzo ciekawych wniosków w tej materii. Otóż, okazało się ................ może jednak on sam napisze :mrgreen:

Przy okazji zachęcam wszystkich do wypowiedzenia się w tej sprawie.
Kto za? kto przeciw? Jakieś sugestie, wątpliwości, pomysły. Po to jest forum aby rozmawiać.
 
 
s.turek 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Posty: 29
Wysłany: Pią 08 Lip, 2016   

Pozwolę sobie na kilka uwag. Jestem raczej „początkującym lornetkarzem” więc proszę o wyrozumiałość jeśli pojawią się jakieś nieścisłości w moim wywodzie, ale zgadzam się z Marlutem, że taki parametr jak ostrość, bardzo ułatwiłby życie. Warto tu odnieść się do testów obiektywów gdzie parametr taki jak rozdzielczość i wykres MTF dla różnych ogniskowych jest nam bardzo dużo powiedzieć o obiektywie. W lornetce ten parametr jest chyba jeszcze ważniejszy, bo obraz widziany w okularze to nie Raw, który można obrobić, wyostrzyć itp. Być może w sprzęcie z najwyższej półki (Zeiss, Leica, Swarovski) ostrość jest doskonała i to inne parametry decydują o zakupie, ale na niższym poziomie wygląda to zapewne całkiem inaczej.

Sam stałem ostatnio przed problem zakupu lornetki, niskobudżetowej i każda z nich miała całkowicie inną ostrość obrazu, co przekładało się na ilość dostrzeganych szczegółów. I co się okazało, że prze lornetkę z powiększeniem 8,5x32 widać więcej niż przez 10x42.

W teście lornetek pojawia się parametr „nieostrość obrazu” w kontekście spadku ostrości, ale z jakiej wartości do jakiej nikt nie wie. Dla jednych pewnie takie „45–50 lpmm” spadające do 30 na brzegu (wartości oczywiście poglądowe) będzie ważniejsze niż 40 lpmm w całym zakresie, a może być przecież odwrotnie w zależności co obserwujemy.

Zdaję sobie sprawę, że test powinien się opierać na wartościach mierzalnych i porównywalnych, ale jeśli nie da się w jakiś sposób opomiarować tej nieszczęsnej ostrości, to myślę, że każdy zaufa wiedzy i doświadczeniu redaktora Arka, który punktowałby w skali 1-10 obserwując jakiś obraz testowy, złożony np. z różnej grubości sznurków, nitek, pędzli, ziaren cukru czy soli, monet (proszę się nie śmiać ;) ) czy też innych drobiazgów pozwalających na ocenę drobnych szczegółów, ze stałej odległości w stałych warunkach oświetleniowych.
Amen.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Pią 08 Lip, 2016   

Jest takie coś jak "USAF resolution test chart". Można wpisać w google.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Lip, 2016   

Fajnie by było, dla mnie kiepska ostrość i AC to najbardziej uwierające wady... To że na ostrość wpływają inne wady to już Arek pisał wiele razy przy testach obiektywów do aparatów, no ale mimo wszystko rozdzielczość testuje ;) Jak w jednej lornetce mamy większy astygmatyzm i komę, ale za to mniejszą AC, to jak się to ma do ostrości? Ja tego jeszcze potrafię oszacować z pojedynczych pomiarów, w których np. w przypadku AC wiem, że ostatecznie mogę zaakceptować 6/10, ale oczekuję ok 8/10.

Może spróbować by znaleźć algorytm (w przybliżeniu) wiążący różne wady z jakościową oceną ostrości? Jedna doświadczona osoba musiałby popatrzeć przez kilkadziesiąt lornetek. Potem tego modelu prognozującego używałoby się do oszacowania ostrości nowych lornetek na podstawie pozostałych wad...
 
 
s.turek 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Posty: 29
Wysłany: Pią 08 Lip, 2016   

Miałem na myśli taką scenkę rodzajową :)

Schowek-1.jpg
Plik ściągnięto 10391 raz(y) 136,5 KB

 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pią 08 Lip, 2016   

Parę lat temu także poruszyłem tą kwestię. Czytając o lornetkach na różnorodnych stronach zauważymy, że ostrość obrazu w lornetce to główna kwestia.oceny jej jakości. Na np. Cloudynights w opisach pojawia się "Sharpness and contrast."
Można mierzyć rozdzielczość liniową - ten parametr pojawia się w opisach niektórych lornetek, np. DO Forest 2. Jest też przetaczana w temacie skala USAF...

Proste zdanie z Cloudy..., że obraz z lornetki A jest zdecydowanie ostrzejszy niż z lornetki B" to kapitalna informacja dla czytelnika.

"Lepsze nie jest wrogiem dobrego" więc popieram ideę przypomnianą przez kolegę Marluta. Może nie trzeba wiele i bez rewolucji w Testach da się napisać dodatkowe jedno czy dwa zdania w recenzji sprzętu na temat rozdzielczości/ostrości...i byłoby jeszcze piękniej niż jest.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pią 08 Lip, 2016   

Dawno temu w artykule z bodajże Austriackiej prasy fachowej był wykaz gwiazd podwójnych i ich lokalizacja. Była tam też tabelka ich kątowej odległości od siebie stanowiąca zarazem wskaźnik ostrości. W zależności od tego który komplet udało się rozdzielić z tabelki odczytywało się wynik ostrości - moim zdaniem całkiem niegłupia metoda - czy też jeden z aspektów oceny ostrości.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Lip, 2016   

Niegłupia. Ale na orbicie ;) Albo w chociaż w Chile.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Lip, 2016   

Wejście na orbitę w piątkowy wieczór często skutkuje aberracjami w sobotę i z pomiarów nici ;)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Lip, 2016   

A jak sugerujecie obejść problem zmiennego rozmiaru źrenicy oceniającego?

Przecież jak ja sobie wstawię taką tablicę do rozdzielczości i oświetlę ją, to moja źrenica będzie miała 3-4 mm. I jak wtedy mam testować lornetki 7x50, 8x56, 8x42 czy nawet 10x50?
 
 
MARKOB1904 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Posty: 34
Wysłany: Sob 09 Lip, 2016   

Najbardziej obiektywną tego oceną parametru było by użycie kolimatora z kreskowym kątowym testem zdolności rozdzielczej i lunetki dioptryjnej, ale na razie ten sprzęt jest niedostępny
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 09 Lip, 2016   

Arek napisał/a:
A jak sugerujecie obejść problem zmiennego rozmiaru źrenicy oceniającego?

Przecież jak ja sobie wstawię taką tablicę do rozdzielczości i oświetlę ją, to moja źrenica będzie miała 3-4 mm. I jak wtedy mam testować lornetki 7x50, 8x56, 8x42 czy nawet 10x50?

Skupmy się na ostrości obrazu, rozdzielczość faktycznie komplikuje sprawę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 17