Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
450d - problem z ostrością
Autor Wiadomość
XGrzesX 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Sro 30 Kwi, 2008   450d - problem z ostrością

Kupiłem kilka dni temu Canona 450d z obiektywem 18-55mm IS. Od początku moją uwagę zwrócił brak ostrości na zdjęciach. Ponieważ jest to moja pierwsza lustrzanka zacząłem przeglądać różne fora i szukać informacji na ten temat. Podejrzewając występowanie FF lub BF zrobiłem kilka testów z bateryjkami i tablicami testowymi. Ostrość wychodziła w miarę to znaczy zdarzały się przypadku, że punkt ostrości nie był idealnie ostry ale najczęściej było OK. Dzisiaj zrobiłem test i wykonałem to samo ujęcie przy użyciu AF ustawionego centralnie oraz w trybie LiveView z ustawionym AF w trybie detekcji kontrastu. Okazało się, że w tym drugim przypadku zdjęcia wychodzą ostre natomiast jeśli AF pracuje na zasadzie detekcji fazy już ostre nie są.

1. zdjęcie zrobione z AF w trybie detekcji fazy (crop 1:1)


2. zdjęcie zrobione z AF w trybie detekcji kontrastu - LiveView (crop 1:1)


Proszę doradźcie co z tym zrobić ? Czy próbować aparat wymienić u sprzedawcy czy oddawać do serwisu ? Trochę naczytałem się nagatywnych opinii o serwisie Canona i boje się, że mogę mieć z nimi sporo kłopotów.

Dzięki za pomoc !
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Karipu 
Uczestnik


Posty: 90
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 30 Kwi, 2008   

Ja to jeszcze świerzak jestem, ale skoro jedno zdjęcie wychodzi Ci dobre, to pewnie nie jest to wada obiektywu, tylko wina ustawień.
Masz włączoną funkcję blokady AF po wciśnięciu spustu migawki do połowy?
Najlepiej przywróć ustawienia default'owe i spróbuj jeszcze raz.

Zdjęcia były robione z tym samym czasem ekspozycji? Robiąc je korzystałeś ze statywu?
 
 
XGrzesX 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Sro 30 Kwi, 2008   

Karipu napisał/a:
Ja to jeszcze świerzak jestem, ale skoro jedno zdjęcie wychodzi Ci dobre, to pewnie nie jest to wada obiektywu, tylko wina ustawień.
Masz włączoną funkcję blokady AF po wciśnięciu spustu migawki do połowy?
Najlepiej przywróć ustawienia default'owe i spróbuj jeszcze raz.

Zdjęcia były robione z tym samym czasem ekspozycji? Robiąc je korzystałeś ze statywu?


Ten sam czas, te same parametry. Nie korzystalem ze statywu ale czas był bardzo krótki (1/100s przy ogniskowej 18mm). Ponadto zrobiłem 6 takich zdjęć po 3 dla każdego przypadku i efekt na wszystkich jest taki sam jak napisałem wcześniej. Za każdym razem AF potwierdzał ustawienie ostrości.
 
 
Ale 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   

Zrobiłem dzisiaj test i u mnie problemu nie ma . Ustaw AF na centralny punkt i wyceluj nim w barierkę. Musi być kontrast na wybranym punkcie inaczej AF nie ma się czego chwycić .
 
 
XGrzesX 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   

AF był ustawiony centralnie. A możesz pokazać swoje zdjęcia testowe zrobione w tych dwóch trybach AF ?
 
 
Karipu 
Uczestnik


Posty: 90
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   

U mnie z ostrością nie ma żadnego problemu. Dziś postanowiłem zrobić testy w plenerze i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem jakości zdjęć. Do kompakta już chyba nie wrócę ;-)
Miałem tylko problem z uzyskaniem jakiejkolwiek innej, niż białej barwy nieba. Nie pomagały zmiany pomiaru światła itd... Ale jak w domu analizowałem zdjęcia to zacząłem się zastanawiać, czy jak zmniejszę kontrast o 2-3 kreski, to będzie lepiej. Myślę, że tak, ale muszę to jeszcze sprawdzić...

Przy okazji nauczyłem się, że małej głębi ostrości nie uzyskuje się tylko z niską wartością przysłony.
http://i32.tinypic.com/2i7wnyb.jpg
Takie coś jak w linku powyżej można uzyskać także przy f:11
 
 
Ale 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   

Rzeczywiście po bardziej dogłębnej analizie :wink: wydaje się że LV lepiej sobie radzi niż AF ,przynajmniej z kitowym obiektywem .Zrobiłem zdjęcia w podobnym klimacie i chociaż
trzeba ostro zomować na kompie żeby zobaczyć różnice to jednak są . Skoro tablice testowe wyszły ci dobrze to myślę że nie powalczysz o wymianę.Może to kwestia „klasy” AF w kitowym obiektywie ?
(crop 1:1) ostrość na barierce
http://www.voila.pl/355/x6o7j/
 
 
XGrzesX 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Czw 01 Maj, 2008   

Ale napisał/a:
Rzeczywiście po bardziej dogłębnej analizie :wink: wydaje się że LV lepiej sobie radzi niż AF ,przynajmniej z kitowym obiektywem .Zrobiłem zdjęcia w podobnym klimacie i chociaż
trzeba ostro zomować na kompie żeby zobaczyć różnice to jednak są . Skoro tablice testowe wyszły ci dobrze to myślę że nie powalczysz o wymianę.Może to kwestia „klasy” AF w kitowym obiektywie ?
(crop 1:1) ostrość na barierce
http://www.voila.pl/355/x6o7j/


Podobnie jak u mnie. Czyli to chyba normalne.

Edit:

Przy okazji chciałbym Was jeszcze zapytać o jeden szczegół dotyczący obiektywu kitowego 18-55mm IS (jeśli go macie). Czy u Was przy kręceniu ogniskową też słychać takie tarcie ? Szczególnie jak przyłoży się ucho to słychać odgłosy jakby tam dostał się jakiś drobny piasek. U Was jest podobnie ?
 
 
Karipu 
Uczestnik


Posty: 90
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 02 Maj, 2008   

Coś mi się zdaje kolego, że na siłę próbujesz się unieszczęśliwiać swoim aparatem...
 
 
igorax 
Rozmowny
vast



Pomógł: 5 razy
Posty: 408
Skąd: p-ń
Wysłany: Pią 02 Maj, 2008   

...jezeli nie mineło jeszcze 10 dni mozesz oddać aparat lub wymienić go na inny model, jeżeli faktycznie jesteś niezadowolony lub też aparat jest uszkodzony.
szczerze powiem te crop'y wygladają dziwnie, nie wiem jak funkcjonuje to w 450d, ale tak na pierwszy rzut oka to zdjęcie na dole wygląda jakby było bardziej wyostrzone przez aparat; być może ustawienia się zmieniają przy zmianie na LV...
spróbowałbym jeszcze sprawdzić to z innym obiektywem, sprawdzić AF na FF i BF, bo być może jest to kwestia kalibracji, choć wtedy wymieniłbym to body.

[ Dodano: Pią 02 Maj, 2008 ]
XGrzesX napisał/a:
Przy okazji chciałbym Was jeszcze zapytać o jeden szczegół dotyczący obiektywu kitowego 18-55mm IS (jeśli go macie). Czy u Was przy kręceniu ogniskową też słychać takie tarcie ? Szczególnie jak przyłoży się ucho to słychać odgłosy jakby tam dostał się jakiś drobny piasek. U Was jest podobnie ?


jak przypuszczam z opisu to dzwięk IS'a...
 
 
Luke_S 
Maniak


Pomógł: 9 razy
Posty: 895
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 02 Maj, 2008   

A AF był pojedynczy, czy ciągły? Bo to ma znaczenie przy fotografowaniu obiektów nieruchomych.
 
 
XGrzesX 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Pią 02 Maj, 2008   

AF był pojedynczy.

Edit:
Z tego co wyczytałem na forum dpreview to takie zachowanie AF w 450d jest powszechne. Wygląda na to, że przy obiektywie kitowym AF działający na zasadzie detekcji kontrastu radzi sobie lepiej (chociaż wolniej) niż standardowy AF działający na zasadzie detekcji fazy.
 
 
Wojtek86 
Początkujący


Posty: 38
Wysłany: Czw 08 Maj, 2008   

Ja na moim 450D + kit nie mam żadnych problemów z AF. ładnie ostrzy w punkt. Co do trzasków z obiektywu to ja czegoś takiego nie zauważyłam.
 
 
sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Czw 08 Maj, 2008   

XGrzesX napisał/a:
ale czas był bardzo krótki (1/100s przy ogniskowej 18mm)


bardzo krótkie czasy to raczej powyżej 1/1000, zrób tą samą próbę przy oświetleniu słonecznym i porównaj wtedy barierki. Gwarantowana różnica wpomiędzy tym co pokazałeś na początku
 
 
talu 
Nowy
amator


Posty: 1
Wysłany: Sob 17 Maj, 2008   taki sam problem :(

Witam, trzy dni temu stałem się szczęśliwym a może i nieszczęśliwym posiadaczem 450d z kitem. Wcześniej bawiłem się lustrzankami ale nie miałem swojej. Robiłem zdjęcia Minoltą A200. Canon tragedia z pomiarem ostrości, nie wiem co jest... Mała minolta nigdy nie maiła problemów z ostrością, a tutaj przy panoramach i zdjęciach np. portretowych jest lipa. Nie łapie tak jak powinien, i zdjęcia z kompaktu wyglądają o niebo lepiej !!! Może ktoś wie jak to obejść? strasznie mnie się to nie podoba, tamten aparat robił zdjęcia tak jak chciałem ja, a 450d robi sobie sam :( przy takich samych ustawieniach kompakt wypadł lepiej...
Więc zgłupiałem, Prosił bym o pomoc, co z tym zrobić albo jak nauczyć się to robić poprawnie?
Mam do dyspozycji jeszcze drugi obiektyw Ef 75-300, i jest podobnie.
Będzie problem jak sobie z tym nie poradzę, nie widzę sensu się męczyć, i chyba trzeba będzie wrócić do poprzedniego aparatu :(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15