Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Powiąż ekspozycja i punkt AF pentax
Autor Wiadomość
dexdorma310878 
Bywalec



Posty: 144
Wysłany: Sob 08 Paź, 2016   Powiąż ekspozycja i punkt AF pentax

Cześć,dawno mnie tu nie było.
Bardzo proszę o wyjaśnienie tej funkcji,powiąż ekspozycja i punkt AF pentax ponieważ nie rozumiem o co z tym chodzi

są dwie opcje do zaznaczenia przy tej funkcji;

1. WYŁ. Ekspozycja jest ustawiona niezależnie od punktu ostrości
2. WŁ. Ekspozycja jest odchylona od punktu ostrości



1.
2. Ekspozycja jest odchylona od punktu ostrości
Czy to znaczy ,że jeśli np;

Ustawie pomiar na policzki modelki zablokuje *, i w korekcji ekspozycji ustawie np+1 ev, a ostrość AF złapie na oko to czy dobrze rozumiem, że oko nie będzie uczestniczyło i nie będzie brane pod uwagę to znaczy ta korekcja o +1EV.


BO nie bardzo rozumiem jak powinienem to ustawić, próbowałem różnie włączać i nie widzę różnic.



Bardzo dziękuje koledzy za wszelaka pomoc[b]
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 08 Paź, 2016   

A wybrałeś punktowy pomiar ekspozycji? Bo jeśli nie to faktycznie niewiele zauważasz. To opcja, która powinna powiązać pomiar ekspozycji z wybranym punktem AF, domyślnie centralnym. Jeśli używasz tylko centralnego punkty AF - nie zauważysz różnicy.

Druga sprawa, że akurat policzek to 18% szarość ;) więc jak tam ustawisz ekspozycję to żadnej korekcji nie musisz aplikować.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 08 Paź, 2016   

To chyba jest jakiś błąd w tłumaczeniu, zamiast „odchylona” powinna być „powiązana”, jak się wydaje na chłopski rozum. Masz anglojęzyczną wersję instrukcji i możesz zajrzeć dokładnie w ten sam rozdział/punkt?
 
 
dexdorma310878 
Bywalec



Posty: 144
Wysłany: Sob 08 Paź, 2016   

Dziękuję. Za odpowiedzi

[ Dodano: Sob 08 Paź, 2016 15:28 ]
Przyjmuje się ze W systemie strefowym Adamsa przyjmuje się, że skóra człowieka rasy kaukaskiej, to 1EV powyżej 18% szarości. Tak wycztalem

Druga sprawa używam tylko centralnego punktu Af i przekadrowuje, więc jak ta opcja powinna być włączona,jeśli chodzi o tryb pomiar to spot albo centralnie ważony, przepraszam ale dalej nie rozumie, mogę prosić o wyjasnienie bo faktycznie kolega powiedział ze cos zle jest przetłumaczone

[ Dodano: Sob 08 Paź, 2016 15:55 ]
Z tego co tez wyczytałem to wnętrze dłoni ma 18%, może ktoś odpowiedzieć na to

[ Dodano: Sob 08 Paź, 2016 17:00 ]
Takie cos pisza wiec już sam nie wiem . Godnym polecenia pomysłem jest wykorzystanie wnętrza własnej dłoni! Odczytaj z powyższej tabeli wartość korekty dla jasnej skóry (pole nr 2), wynosi niemal dokładnie +1 EV. Moze chodzi o to ze policzek opalony ma 0ev,
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016   

Jak funkcja jest wylaczaona to pomiar jest obszaru dokola centralnego punktu. Jak wlaczona to pomiar bedzie dokola aktywnego punktu AF. To czy przekadrowujesz nie ma zanczenia, pomiar zostanie zrobiony dokola punktu AF po przekadrowaniu.
W Twoim przypadku (uzywasz tylko centralnego AF) stan fnkcji jest obojetny, pomiar I tak jest dokola centralnego punktu (po przekadrowaniu)


dexdorma310878 napisał/a:
Ustawie pomiar na policzki modelki zablokuje *, i w korekcji ekspozycji ustawie np+1 ev, a ostrość AF złapie na oko to czy dobrze rozumiem, że oko nie będzie uczestniczyło i nie będzie brane pod uwagę to znaczy ta korekcja o +1EV.


Jak zabloujesz pomiar to poprostu nic juz nie bedzie mierzone, tylko naswietli +1EV, w stosunku do tego co bylo zapamietane, czyli policzkow modelki.

PS. Tylk ze ja nie znam Pentaxa, to moze tam sa jakies inne czary :lol:
 
 
dexdorma310878 
Bywalec



Posty: 144
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016   

Usjwo napisał/a:
Jak funkcja jest wylaczaona to pomiar jest obszaru dokola centralnego punktu. Jak wlaczona to pomiar bedzie dokola aktywnego punktu AF. To czy przekadrowujesz nie ma zanczenia, pomiar zostanie zrobiony dokola punktu AF po przekadrowaniu.
W Twoim przypadku (uzywasz tylko centralnego AF) stan fnkcji jest obojetny, pomiar I tak jest dokola centralnego punktu (po przekadrowaniu)


Kurcze nie rozumiem.
to znaczy moze lepiej ją włączyć , bo jeśli jest ta funkcja wyłączona czyli (piszesz że łapie i tak w dookoła Af ).
przykład portret

Modelka portret.
łapię pomiar na policzku (af mam na środku), po zablokowaniu pomiaru , ustawiam ostrość na oczach , ale przekadrowuje tak by modelka była całkowicie z boku kadru , zdjęcie Poziome , gdzię pomiar będzie brany w początkowym centru kadru gdy ustalałem pomiar, (policzek model), czy pomiar będzie brany z środka już przekadrowanego zdjęcia

[ Dodano: Nie 09 Paź, 2016 13:30 ]
Druga sprawa zauważyłem dosyć dziwną rzecz jeśli złapie pomiar np. na książce i zablokuje *, to ten pomiar czasami mi sie zmienia, po prze kadrowaniu ustalam ostrość na odległy punkt od książki i wtedy na przykład z 1/50 zmieni mi sie na 1/40
czy to jest zależne od trybu pomiaru;
spot,centr.W,

[ Dodano: Nie 09 Paź, 2016 13:32 ]
Usjwo napisał/a:
Jak wlaczona to pomiar bedzie dokola aktywnego punktu AF


czyli aktywny punkt będe miał z boku kadru (ostrośc na oczy brana)nie już w centrum?, bo w centrum kadru będzie tło np?
 
 
Usjwo 
Optyczny



Pomógł: 25 razy
Posty: 4172
Skąd: Shanghai
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

Aby latwiej zrozumiec rozdzielmy dwie rzeczy:
1. Powiazanie pola pomiarowego z aktywnym punktem AF.
2. Blokowanie pomiaru.

ad 1.
Mamy teraz dwie opcje:
a) expozycja jest niezalezna od aktywnego punktu AF (OFF)
b) expozycja jest powiazana z aktywnym punktem AF (ON)

W przypadku a) do pomiaru expozycji jest wykozystywany standardowy obszar, ktory jest dokola cetralnego punktu AF.
W przypadku b) obszar pomiarowy znajduje sie dokola wybranego punktu AF.
Jezeli uzywasz tylko punktu centralnego, w obydwu przypadkach a) i b), obszar pomiarowy bedzie dokola punktu centralnego.
Jak napisal hijax_pl dziala to napewno dla trybu punktowego pomiaru, czy sa jakies roznice przy innych trybach pomiaru trzeba by doczytac lub przetestowac.

ad 2) W tym przypadku zostaje zmierzona i zablokowana expozycja (na jak dlugo to trzeba wyczytac w instrukcji). Gdzie jest robiony pomiar swiatla to patrz punkt 1.

dexdorma310878 napisał/a:
Modelka portret.
łapię pomiar na policzku (af mam na środku), po zablokowaniu pomiaru ,

Expozycja zostanie zmierzona na policzku.

dexdorma310878 napisał/a:
ustawiam ostrość na oczach,

Parametry naswietlania sie nie zmieniaja, bo zostaly zablokowane wyzej.

dexdorma310878 napisał/a:
ale przekadrowuje tak by modelka była całkowicie z boku kadru , zdjęcie Poziome ,


Ostrosc i expozycja sie nie zmieniaja.

dexdorma310878 napisał/a:
gdzię pomiar będzie brany w początkowym centru kadru gdy ustalałem pomiar, (policzek model), czy pomiar będzie brany z środka już przekadrowanego zdjęcia


Pomiar z policzkow, ostrosc na oczach.
ale:
dexdorma310878 napisał/a:
zauważyłem dosyć dziwną rzecz jeśli złapie pomiar np. na książce i zablokuje *, to ten pomiar czasami mi sie zmienia, po prze kadrowaniu ustalam ostrość na odległy punkt od książki i wtedy na przykład z 1/50 zmieni mi sie na 1/40


Sparawdz w instrukcji na jak dlugo jest blokowany pomiar i jakie sa warunki na zerwanie blokady. Jezeli pomiar jest zablokowany to w trybie preselekcji przyslony lub czasu, nic sie nie powinno zmienic. Czy cos sie zmieni w trybie A lub P, to nie jestem pewien.
 
 
dexdorma310878 
Bywalec



Posty: 144
Wysłany: Czw 13 Paź, 2016   

dziękuje za odp.
Sparawdz w instrukcji na jak dlugo jest blokowany pomiar i jakie sa warunki na zerwanie blokady. Jezeli pomiar jest zablokowany to w trybie preselekcji przyslony lub czasu, nic sie nie powinno zmienic. Czy cos sie zmieni w trybie A lub P, to nie jestem pewien.[/quote]

Własnie mam ustawiona na 30 sek.w trybie AV

[ Dodano: Wto 08 Sie, 2017 15:41 ]
hijax_pl napisał/a:
A wybrałeś punktowy pomiar ekspozycji? Bo jeśli nie to faktycznie niewiele zauważasz. To opcja, która powinna powiązać pomiar ekspozycji z wybranym punktem AF, domyślnie centralnym. Jeśli używasz tylko centralnego punkty AF - nie zauważysz różnicy.

Druga sprawa, że akurat policzek to 18% szarość ;) więc jak tam ustawisz ekspozycję to żadnej korekcji nie musisz aplikować.



A co jeśli jestem w trybie a f c i pomiar nie jest centralny tylko wyznacza go akurat osoba która jest w centrum ewentualnie na brzegu kadru w każdym bądź razie obiekt ruchomy, czy wtedy lepiej mieć właczoną funkcje
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14