Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Olympus 4/3 - zmiana systemu czy lepszy obiektyw?
Autor Wiadomość
IP68 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Sob 08 Paź, 2016   Olympus 4/3 - zmiana systemu czy lepszy obiektyw?

Cześć :)

Mój aparat to Olympus E-30 z obiektywem ZD 14-54 MKII. Używam go amatorsko do fotografii turystycznej - krajobraz, wnętrza dużych budynków (np. kościoły, hale koncertowe, mauzoleum Lenina ;) ) Znaną bolączką mojego zestawu jest słabiutki autofocus w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Dziś w zalanej deszczem nocnej ulicy (inna strefa czasowa :) ) robiłem zdjęcie mijającej mnie rowerzystki z barwnym parasolem, w tle neony, strugi deszczu, długa wąska ulica - no bajka - i co? Nie wyostrzyło. Kobieta pojechała dalej, a ja wróciłem do hotelu i zamiast spać piszę posta!

Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami mojego problemu:
1. Zakup Zuiko Digital 12-60 do obecnego aparatu
2. Zmiana całego systemu - Nikon D300 + dobre szkło o świetle zaczynającym się poniżej 3 i podobnym do obecnie stosowanego zakresem ogniskowych?

Które rozwiązanie wybrać? Czy zmiana obiektywu poprawi w sposób odczuwalny pracę mojego zestawu?
Czy może jednak sprzedać Olympusa? W końcu 4/3 to wymarły gatunek i mniejsza i gorsza niż u Nikona matryca.
Koszty biorę pod uwagę, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę z konieczności ich poniesienia. Oświećcie mnie tylko co do ceny obiektyw do Nikona.

Z góry dzięki za podpowiedzi :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 08 Paź, 2016   

Do dynamicznego autofocusa na nocnej ulicy to moim zdaniem trudno będzie coś zagwarantować. Ja bym w 4/3 już nie inwestował, a jeśli to niezbędna byłaby też wymiana korpusu na ostatni, najlepszy, jeśli miałoby się coś poprawić z AF.

A jeśli zmieniać system to czemu akurat na Nikona D300? To solidny kloc, ale staruszek już. Nie myślałeś o bezlusterkowcu m4/3, te nowsze i z nieco wyższej półki mają zaskakująco dobry AF.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016   

Z podanych rozwiązań sensowniejsze wydaje się to drugie, choć warto by chyba zastanowić się czy nie lepiej dołożyć nieco do D300s lub D7100.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016   

No właśnie, dlaczego akurat dziewięcioletni trupek D300?
Jeśli chodziło o siedmioletni D300s to już trochę lepszy i na poziomie trochę jeszcze nowszego D7000, za to propozycja Sunders, w postaci D7100 to chyba takie optimum. W ręce masz puszkę, której nie wstydzą się profesjonaliści, AF działa i na elektronice i na wiertarce itd.
 
 
IP68 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

Dziękuję za odpowiedzi.

Widzę, że 4/3 skreśliliście na wstępie, zdaję sobie sprawę z jego śmierci ale lubię go, stąd myślałem przez chwilę o próbie reanimacji, może jeszcze tak jak pisano powyżej E-5 - zdecydują pieniądze, choć niekoniecznie wybiorę rozwiązanie najtańsze.

Czemu D300? Kiedyś porównywałem mojego E-30 do D-200 (niestety kurczę obiektywu nie pomnę, ale jakiś z podobnym zakresem do mojego ZD) i dużo fajniej to robiło zdjęcia. Dlatego pomyślałem o D-300, ale rzczywiście D-300s zdaje się dużo lepszym wyborem i to jego będę brał pod uwagę.

Bezlusterkowiec - nie, po prostu nie, żonaci zrozumieją, co to znaczy :)

D7100? - poczytam, ale skłaniałbym się ku serii trzycyfrowej ze względu na zastosowane materiały, no i cena, wolę wydać mniej na korpus, a więcej na optykę.

Pozostaje kwestia optyki do Nikona, doradzicie coś odpowiadającemu mi i obecnie używanemu Zuiko 14-54? Zakładam, że body, to body, można kupić używane i potem zmienić, ale obiektyw ma być docelowy.

Z góry dzięki za dalsze wypowiedzi :)
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

IP68 napisał/a:
doradzicie coś odpowiadającemu mi i obecnie używanemu Zuiko 14-54? Zakładam, że body, to body, można kupić używane i potem zmienić, ale obiektyw ma być docelowy


Nikkor AF-S DX 17-55 mm f/2.8G IF-ED
 
 
IP68 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

Stałe światło 2.8. Chyba nie chcę już 4/3 :)

Jeszcze dwa pytania:

1. Kiedyś czytałem, a dokładnie nie pamiętam, że ze względu na rożne wielkości matrycy otrzymamy rożne kąty widzenia dla danej ogniskowej. Mam tu na myśli aparaty 4/3 i Nikona D300S. Jak będzie z największym możliwym kątem w przypadku porównania:

Nikkor AF-S DX 17-55 mm f/2.8G IF-ED
Zuiko Digital 12-60mm 1:2,8-4 ED
Zuiko Digital 14-54 mm f/2.8-3.5

2. Z jakimi aparatami będzie kompatybilny ten Nikkor? Czy to sprzęt rozwojowy (w znaczeniu z perspektywą współpracy z nowymi modelami)? Czy pełnoklatkowce Nikona wymagają innej serii obiektywów?
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

IP68 napisał/a:
Jak będzie z największym możliwym kątem w przypadku porównania:
Nikkor AF-S DX 17-55 mm f/2.8G IF-ED
Zuiko Digital 12-60mm 1:2,8-4 ED
Zuiko Digital 14-54 mm f/2.8-3.5


Będzie to, odpowiednio:
79
84
75 stopni.
:smile:

[ Dodano: Pon 10 Paź, 2016 13:28 ]
IP68 napisał/a:
Z jakimi aparatami będzie kompatybilny ten Nikkor? Czy to sprzęt rozwojowy (w znaczeniu z perspektywą współpracy z nowymi modelami)?


Jest przeznaczony do lustrzanek z matrycami formatu DX.

IP68 napisał/a:
Czy pełnoklatkowce Nikona wymagają innej serii obiektywów?


Tak, przeznaczonych do lustrzanek z matrycami formatu FX.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

IP68 napisał/a:
D7100? - poczytam, ale skłaniałbym się ku serii trzycyfrowej ze względu na zastosowane materiały, no i cena, wolę wydać mniej na korpus, a więcej na optykę.

Moim zdaniem jeśli już zmieniać system i ponosić związane z tym „karne” koszty, to lepiej od razu wkroczyć w świat współczesnych matryc. D300 czy D300s to jest jednak już mocno poprzednia generacja matryc. D7000 lub D7100 da Ci naprawdę rewolucyjną różnicę w jakości, jeśli często musisz korzystać z wysokich czułości (kościoły, muzea, nocny street).

Zamiast bardzo drogiego Nikkora 17-55, którego (nie bez powodu, ale może jednak na złość? :mrgreen: ) polecił Sunders, zastanowiłbym się nad Sigmą 17-50, która nie zje tyle budżetu, posiada stabilizację obrazu, a za pozostałe pieniądze kupiłbym stałkę Nikkora 35/1.8, która jest stosunkowo tania a dobra. Chyba że nie chcesz zmieniać obiektywów, żonglować stałkami i wolisz pozostać z jednym, solidnym zoomie standardowym. Tylko akurat w systemie Nikkora jest on mocno drogi, choć pancerny.

IP68 napisał/a:
2. Z jakimi aparatami będzie kompatybilny ten Nikkor? Czy to sprzęt rozwojowy (w znaczeniu z perspektywą współpracy z nowymi modelami)? Czy pełnoklatkowce Nikona wymagają innej serii obiektywów?

Zoomy standardowe niestety wymagają decyzji, albo kupujemy pod pełną klatkę FX, albo pod małą DX. Dłuższe ogniskowe i stałki od 50mm wzwyż można brać po prostu pełnoklatkowe, niestety to, co poniżej to albo znacznie droższe i większe, albo dedykowane do DX.
 
 
IP68 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

Dziękuję za wypowiedzi.Są dla mnie bardzo ważne.

Moim celem jest uzyskanie zestawu po pierwsze lepszego od posiadanego (więc D300s spełnia te kryteria ), po drugie rozwojowego (upgrade do 4/3 jest możliwy, ale stosunek wkładu do efektu mizerny).

Wejście w system z średniej jakości korpusem, który w razie potrzeby za dopłatą wymienię na D7000 czy jakiś inny i z dobrym obiektywem na dłużej, to wlaśnie to czego oczekuję. Wszelkie rozwiązania idące w kierunku hevy duty też są miłe widziane, ponieważ aparatu używam także w pracy. Z tego powodu nie chcę wozić ze sobą drugiego obiektywu. Nie mam na niego miejsca, po drugie nie ma czesto warunków do zmiany. Pył, deszcz, śnieżyca, pomór bydła :) Może w domu sobie leżeć jakaś kupiona okazyjne stałoogniskowa portretówka, gdy między wyjazdami przyjdzie mi ochota porobić zdjęcia żonie (swojej) i teleobiektyw (żonie sąsiada) :D , ale kolejnego grata tachać nie będę, o ile nie będę pewien, że nie będzie mi potrzebny.

Popatrzę na koszty i rozważę tańszy obiektyw, zwłaszcza jeśli trafi się jakaś okazja na cały zestaw, ale potem pewnie będę szukał tego Nikkora.

Pozostaje jeszcze dla uczciwości spytać o Canona. Czy mają w ofercie podobny korpus (60D?) i obiektyw?
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

IP68 napisał/a:
Popatrzę na koszty i rozważę tańszy obiektyw, zwłaszcza jeśli trafi się jakaś okazja na cały zestaw, ale potem pewnie będę szukał tego Nikkora.


http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=171412 :wink:

IP68 napisał/a:
Pozostaje jeszcze dla uczciwości spytać o Canona. Czy mają w ofercie podobny korpus (60D?) i obiektyw?


Canon EOS 7D
np. http://allegro.pl/canon-e...6557106600.html

Canon EF-S 17-55 mm f/2.8 IS USM
np. http://allegro.pl/canon-e...6557403463.html
:smile:
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

IP68, nieco ciężko 60D porównać do D7000, aczkolwiek "na siłę" się da. Aby zrozumieć dlaczego, napiszę ci tyle, że pewnym momencie Canon z 2 linii, amatorskiej (xxxD) i półprofesjonalnej (xxD) przeszedł na 4 linie, które można opisać jako bardzo amatorska (xxxxD), amatorska pro video (xxxD), półprofesjonalna pro video (xxD) i półprofesjonalna (xD). 60D był właśnie pierwszym produktem tej linii i w porównaniu do Nikona, jest on lepszy od D5000, ale raczej nie od D7000. Inna sprawa, że jeżeli chciałbyś filmować coś konkretnego, to wybór Canona wydaje się faktycznie bardziej sensowny. Jeśli patrzysz tylko fotograficznie i miałbym jeszcze bardziej zamieszać, to w twoim budżecie powinien spodobać ci się Pentax k-5.
 
 
IP68 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
Jeśli patrzysz tylko fotograficznie i miałbym jeszcze bardziej zamieszać, to w twoim budżecie powinien spodobać ci się Pentax k-5.


Patrzę wyłącznie fotograficznie, niestudyjnie i z ręki :) a mój E-30 trafił wczoraj (z ciężkim sercem) na aukcję. Z tym Pentaxem rzeczywiście zamieszałeś :) Czy znajdzie się w gamie obiektywów coś podobnego do mojego ZD 14-54 MKII? Przyznam szczerze, że systemu nie znam zupełnie, czy jest on nadal "aktualny"? Pamiętam rozmowę z użytkownikiem tego systemu i wyrażał się o nim bardzo pochlebnie.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Gru, 2016   

Pentax K-5 II jak najbardziej godny uwagi, a jeśli budżet pozwoli, jest teraz dobra oferta na K-3 II:
http://www.fotoplus.pl/ap...e/Pentax-K-3-II

Obiektywów jest kilka do wyboru, wszystkie ze stabilizacją ;)
Sigma 17-50 f/2.8 EX DC OS HSM
Sigma 17-70 mm F2.8-4 DC MACRO HSM
Pentax smc DA 18-135 mm F3.5-5.6 ED AL[IF] DC WR

Albo jeśli ma zostać przy przesiadce na pełną klatkę:
Sigma AF 24-70/2.8 IF EX DG HSM
Tamron 28-75 mm F/2,8 SP XR Di LD

Do tego dużo starych, także manualnych szkieł, w których będziesz miał stabilizację, pomiar światła i potwierdzenie ostrości.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 28 Gru, 2016   

Obiektyw 14-54mm f/2.8-3.5 II bardzo łatwo zastąpisz zwłaszcza na szerokim kącie, bo E-30 to był system 4/3. Dla APS-C to praktycznie 19mm. Z wymienionych przez kolegę Marlut, najbardziej będzie pasowała Sigma 17-70. Co może być jeszcze dla ciebie istotne, takie f/2.8 da efekt nieco mocniej rozmytej głębi ostrości niż owe f/2.8 przy E-30.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15