Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Obiektywy 43 w aparacie m43
Autor Wiadomość
bronku 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Pon 21 Lis, 2016   Obiektywy 43 w aparacie m43

Witam
Przygodę na forum rozpocząłem od wybory bezlusterkowca, wybór wtedy padł na Olympusa OM-D E-M10 II.
Teraz przyszedł czas na obiektywy.
Jak wiadomo obiektywy m43 (te względnie jasne) są koszmarnie drogie. Pomyślałem więc o obiektywach systemu 43. Tam są fajne jasne obiektywy, które można kupić w bardziej przystępnej cenie. Jednak chciałbym zapytać czy taki zestaw się sprawdza. A jeżeli tak to który obiektyw wybrać? Mam tu na myśli takie jak:
12-60 f2.8-4 (lepszy zakres ale droższy)
14-54 f2.8-3.5
14-54 f2.8-3.5 mkII
Zdaję sobie sprawę, że obiektywy są większe i cięższe, ale gdy aparat wykorzystuję bardziej stacjonarnie (nie na wakacyjny wyjazd rowerowy) to masa i wielkość odgrywa mniejszą rolę niż jakość zdjęć.
Będę wdzięczny za opinie, zwłaszcza osób które korzystają z takiego rozwiązania.
P.S.
Jaki adapter warto kupić (mmf-1 -2 -3 czy chińczyk)?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

Obiektywy ze starego 4/3 nie tylko są większe i cięższe. Przede wszystkim AF będzie wolniejszy, są po prostu niekompatybilne a raczej nie dogadują się tak dobrze ze sobą (4/3 AF fazowy kontra m4/3 AF z detekcją kontrastu) O ile w krajobrazie ujdzie ten mankament w tłoku, to przy potrzebie sfotografowania czegoś na szybko lub szybszego, np. idącego człowieka, fotografowanie robi się niewygodne.
Osobiście wolałem oryginalny MMF-3 choć ponoć zamienniki też są ok.
Moją E-M5mk2 w 90% używam z mZD 12-60 zajebisty obiektyw, choć mógłby być czasem o 10mm dłuższy ;) , dlatego nie pozbyłem się ZD 14-54 z dużego 4/3. A bardzo często korzystam z ZD 9-18 ze starego systemu i nawet się nie przymierzam do mZD 9-18. Już szybciej sięgnałbym po mZD 7-14 lub Fisha. E-M5mk2 spinałem również przez MMF3 z ZD 50-200SWD i tu też dało się zrobić zdjęcia, nawet na koncercie :P ...ale bardziej wygodnie byłoby z czymś tele mZD.
Gdybym miał wybierać jednak coś ze szkieł starego 4/3, wziąłbym raczej ZD 12-60 (zakres bardzo uniwersalny), choć to kobyła jest ;) Choć od początku miałem 14-54, złego słowa nie da się powiedzieć na ten obiektyw. Po dokupieniu ZD9-18 ten 12-60 mnie już nie kusił, bo zakres ogniskowych miałem pokryty.
W krótkim podsumowaniu można by to ująć tak. Jeśli Twoim priorytetem są krajobrazy, architektura, rzeczy nieożywione tudzież inna fotografia niepospieszna, taki ZD14-54 i inne z dużego 4/3 jak najbardziej się sprawdzą. W pozostałych przypadkach trzeba pomyśleć o szkłach mZD.
 
 
bronku 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

Dzięki za odpowiedź.
Trochę mnie zbiłeś z tropu bo jednak większość moich zdjęć to portrety, a przynajmniej ludzie są n nich obecni. Do krajobrazów nie potrzebny mi jaśniejszy obiektyw a o światło głownie chodzi.
Teraz mam kitowego pancake'a 14-42 i też jest kiepsko z ostrzeniem w przypadku "ruchomych celów". A najbardziej mi przeszkadza elektryczny zoom, choć obiektyw jest na prawdę mały i lekki. Ciekawe czy na obiektywie 43 byłoby faktycznie gorzej z AF.
Poza tym cena obiektywów m43 to jakaś pomyłka. Taki 12-40 kosztuje ponad 4000.
No cóż, muszę chyba jeszcze o tym pomyśleć i dobrze to przekalkulować. Obawiam się jednak że na jasny obiektyw m43 mnie nie stać (cena nie jest warta efektu).
A może trzeba spróbować ze stałką.
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

bronku napisał/a:
Dzięki za odpowiedź.
Trochę mnie zbiłeś z tropu bo jednak większość moich zdjęć to portrety, a przynajmniej ludzie są n nich obecni..... Ciekawe czy na obiektywie 43 byłoby faktycznie gorzej z AF.

Niestety, na pewno nie będzie lepiej. Rzadko doradzam a jeśli już to robię, opieram się na własnym doświadczeniu. Nie lubię pustych spekulacji i teorii nie popartych praktyką.
Napisałeś "ludzie są obecni", jeśli masz na myśli kontrolowane, ustawiane portrety, kogoś kto wykaże się chwilą cierpliwości to ok. Jeśli zamierzasz łowić ludzi w ruchu, stare obiektywy nie sprawdza się.

bronku napisał/a:
Poza tym cena obiektywów m43 to jakaś pomyłka. Taki 12-40 kosztuje ponad 4000.

Wysokie ceny jasnych standardów, to nie tylko domena m4/3. W każdym systemie takie konstrukcje drogie, droższe i b.drogie. W sumie 4.000 to nie jest jeszcze wygórowana cena.
Sony FE 24-70 mm f/2.8 do ichniejszych bezluster 9.799, Nikkor AF-S 24-70mm f/2,8G ED - 7.700, a po uwzględnieniu nowej wersji z VR jedyne 9.800 :D
To mnie skutecznie ostudziło od podążenia w stronę FF. Jak zaczniesz analizowac ceny w takim kontekście, cena 4.000 nie jest jakaś wysróbowana. Po prostu to drogie hobyy :)

bronku napisał/a:
A może trzeba spróbować ze stałką.

I to jest całkiem słuszna koncepcja :) Powiem Ci, że zanim kupiłem samego E-M5mk2 z m.ZD12-40, zanabyłem używanego m.ZD 25, f1,8. Super szkiełko, za relatywnie małe pieniądze. Polecam
Poszperaj na forum olympusclub, czasem ktoś sprzedaje jakieś szkiełko i można wyrwać taniej.
Ostatnio zmieniony przez avalon Wto 22 Lis, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bronku 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

No ale takie Fuji ma wyraźnie tańsze obiektywy, tudzież w podobnej cenie, ale jaśniejsze.
Ale to już drugi głos przeciw (oprócz jakiegoś komentarza pod filmikiem na YT). W takim razie chyba na serio muszę pomyśleć o Panasoniku 20 lub 25mm (może sigma) do szybkich fotek z małego dystansu, w kiepskim świetle i w pomieszczeniach, a na resztę sytuacji Panas 14-140.
edit:
fajnie byłoby mieć jednak jakiegoś zooma. Patrzyłem 12-35(Panas) i 12-40(Olek), ale nawet używki są dość drogie jak na moje amatorskie zastosowania. Nie wiem czy będę w stanie przyzwyczaić się do braku zooma w obiektywie, ale jeżeli da mi to możliwość robienia lepszych fotek w słabym świetle i być może sprawniejszy AF to może jakoś to będzie.
Ostatnio zmieniony przez bronku Wto 22 Lis, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

bronku napisał/a:
No ale takie Fuji ma wyraźnie tańsze obiektywy, tudzież w podobnej cenie, ale jaśniejsze...

Jak dają cashback, to jest taniej, jak nie dają jest podobnie drogo :)
Tu możesz poczytać moje dylematy, zanim olympus skusił mnie ponownie: http://forum.optyczne.pl/...ghlight=#500508
A rozważałem i kalkulowałem wszystkie opcje Nikon FF, Fuji XT, Sony A7.... wszędzie to na czym mi zależało, było drogie :)
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

No tak.
Za 2000zł +/-100 masz korpus dobrej lustrzanki
za 1500 Sigmę 17-50/2.8
za 900 standardowe 35/1.8
Wszystko nowe.
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

PDamian napisał/a:
No tak.
Za 2000zł +/-100 masz korpus dobrej lustrzanki
za 1500 Sigmę 17-50/2.8
za 900 standardowe 35/1.8
...

I to oczywiście wszystko zapnę pod puszkę Sigmy ;P
Chyba nie załapałeś, że podałem 1:1, czyli Nikon + Nikon, Fuji+Fuji, Sony+Sony.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

Nie moja to wina, że do bezlusterkowców nie ma zoomów firm niezależnych.

W cenie nowej Sigmy można jedynie kupić używanego np. http://allegro.pl/fotogra...-5-ele-1-3-1018 ze starego systemu 4/3 z którym autofokus będzie ledwo działał.

Te jaśniejsze zoomy 4/3 małe i lekkie nie są http://www.optyczne.pl/po...d3=656&add4=908 i trzeba jeszcze dodać adapter

A z obrazków mało się da wyciągnąć https://www.dpreview.com/...276926516856206
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Wto 22 Lis, 2016   

Możemy przerzucać się argumentami.
PDamian napisał/a:
Nie moja to wina, że do bezlusterkowców nie ma zoomów firm niezależnych.

Punkt dla Ciebie, choć szkło nieuszczelnione. Trudno żądać za szkło z 2009 pod APS-C, które skusi zapewne mniej świadomych użytkowników, więcej niż 1500 PLN w dobie gdzie smartfony i bezlustra wypierają ten segment rynku.

PDamian napisał/a:
W cenie nowej Sigmy można jedynie kupić używanego np. http://allegro.pl/fotogra...-5-ele-1-3-1018 ze starego systemu 4/3 z którym autofokus będzie ledwo działał.

Obiektywy dużego 4/3 nie były konstruowane z myślą o bezlustrach, więc dlaczego miałyby działać idealnie.

PDamian napisał/a:
A z obrazków mało się da wyciągnąć https://www.dpreview.com/...276926516856206

Ilu amatorów będzie tak się znęcać. Mówisz, że forsowanie o 5EV to najważniejsza cecha aparatu, bez której nie da się zrobić dobrego zdjęcia.
OK, podam swój przykład. Autor fotografuje głownie ebzlustrami Olympusa:
http://www.juzaphoto.com/...s_em5_ii&show=2
Autor też znęcał się na zdjęciami. Da się ?

Możemy przerzucać się argumentami w nieskończoność tylko czego to dowodzi.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 23 Lis, 2016   

Jeżeli chcesz tylko jedno szkło: Bierz 12-40/f2.8. Chodzi ńie po 4000 ale można wyrwać już za 3000 z dostawą.Nie pożałujesz. Piszę jako użytkownik od 2 lat.
http://pages.ebay.com/lin...lobalID=EBAY-PL

Jeżeli w większosci ludzie i street to 25/1.8 albo nawet ciut szerszy ale za to super ostry Panas 20/1.7.
Do reporterki i streeta imho lepszy od 25/1.8.
Oba ńiedrogie. Panasa 20/1.7 możesz upolować za 800-900 PLN.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 23 Lis, 2016   

bronku napisał/a:
Jak wiadomo obiektywy m43 (te względnie jasne) są koszmarnie drogie.

20 1.7 I lub II, do tego 45 1.8 nie są koszmarnie drogie.
Super ostra Sigma 60 2.8 DN jest nawet dość tania.
 
 
bronku 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Sro 23 Lis, 2016   

Ale to stałki.
A jednym z moich kryteriów (i to ważniejszych) przy zamianie kompakta na bezlusterkowca była przyjemność korzystanie z pierścienia zooma na obiektywie :)
Ja zdjęcia robię amatorsko, fotografuję zastane sytuacje, nie kreuję ich i nie ustawiam nikogo do pozowania. W takich przypadkach zoom jest nieoceniony bo ciężko zawsze przewidzieć która ogniskowa się sprawdzi a w dodatku zdążyć zmienić obiektyw.
Dlatego ja od początku nastawiam się na posiadanie 2 obiektywów (ewentualnie 3-ci do jakiś specyficznych zastosowań) i te dwa obiektywy muszą mi zapewnić maksymalną uniwersalność.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 23 Lis, 2016   

bronku, ja też nikogo nie ustawiam a stałek używam. I to czterech :mrgreen:
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Sro 23 Lis, 2016   

bronku napisał/a:

A jednym z moich kryteriów (i to ważniejszych) przy zamianie kompakta na bezlusterkowca była przyjemność korzystanie z pierścienia zooma na obiektywie :)
Ja zdjęcia robię amatorsko, fotografuję zastane sytuacje, nie kreuję ich i nie ustawiam nikogo do pozowania. W takich przypadkach zoom jest nieoceniony ...


To tanio nie będzie.
Obiektywy 4/3 do m4/3 bym sobie odpuścił, gdy AF ma jakieś znaczenie.
Jak ma być tanio i zoom to mus, to zamiast m4/3 kup jakąś lustrzankę i jedź na niezależnych obiektywach. Będzie taniej.

A stałki wbrew pozorom nie gryzą.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15