Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
micro 4/3 - zoom na safari
Autor Wiadomość
mua 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pon 12 Gru, 2016   micro 4/3 - zoom na safari

Cześć,

poczytałem trochę stron i mam spory kłopot co wybrać.

Za około dwa tygodnie wyjeżdżam na safari, a obecnie posiadam GX7 z 20mm 1.7 i muszę zaopatrzyć się w jakiś fajny zoom.

budżet około 1000zł w porywach do 1500

prawdopodobnie najlepiej byłoby kupić panasonica 100-300 ale niestety ponad 2000 a używek nie ma.

Na alle wyskakują mi:
Panasonic LUMIX G Vario 45-200 f/4-5,6 MEGA O.I.S. - 650
Olympus 14-150/4-5.6 ED + Olympus filtr Gwa - 1600
Olympus M.Zuiko Digital 75-300mm f/4.8-6.7 ED II 1600
Olympus M. Zuiko Digital ED 40-150 mm f/4-5,6 R 500


Ktoś ma jakiś pomysł na co się rzucić - coś z listy powyżej czy zupełnie co innego?

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 794
Wysłany: Pon 12 Gru, 2016   

Na safari z tej listy wg. mnie wchodzi chyba tylko 75-300, choć ciemny.
Tak wnoszę po lekturze analogicznych wątków "safari" z dpreview i własnych doświadczeń z fauną w terenie (choć nie na safari). Wszystkie 150-tki mogą tu być w pewnych sytuacjach za krótkie, o ile nie da się podjechać do zwierząt naprawdę blisko.
45-200 ma ponoć (opinie z netu, sam nie miałem) słabą jakość na długim końcu, do 150mm jest O.K. Tylko wtedy można brać 40-150... (14-150 jest niezbyt ostry przy 150mm, mam wersję I).
Jak wiesz, wybór długich tele-zoomów jest w m4/3 dość ograniczony. Wymieniłeś wszystko, co wchodzi w grę dla niezasobnego w gotówkę amatora, łącznie ze 100-300 Panasa, który byłby tu najlepszy. Może uda się uciułać na niego? Parę osób na tym forum używało tego szkła i oni mogliby najwięcej powiedzieć o jego jakości.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Zakładam, że masz aparat z wizjerem. Operowanie czymś dłuższym niż 150 mm bez wizjera (PEN-y, GF-y itp.) z ręki może być bardzo problematyczne
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 12 Gru, 2016   

Jar napisał/a:
Zakładam, że masz aparat z wizjerem.

mua napisał/a:
obecnie posiadam GX7

Czyli wizjer jest, choć mocno z boku, co chyba przy długich zoomach nie pomaga.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pon 12 Gru, 2016   

mua, obiektywy tylko marki Panasonic, bo one posiadają stabilizację.
 
 
mua 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Pon 12 Gru, 2016   

Dzięki bardzo za odpowiedzi.
Kurde 2000 na tego 100-300 trochę duzo patrząc na to, że zoomy bardzo mi nie sa potrzebne. Wizjer jest ale faktycznie z boku mocno.

A jakiś inny zoom z panasonica polecacie?
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 12 Gru, 2016   

mua, tylko Panasonic 100-300 bo masz stabilizację.
Reszta jest za krótka.
Niestety musisz troche dołożyć. Ja swojego wyrwałem za 1600 na alledrogo.
Ostry w centrum dobrze. Brzegi nie powalają ale ujdą za te pieniądze.
Ostry tak do 250-270mm. Na maksymalnej ogniskowej ciut mniej ale jak ktoś z lupą nie patrzy to też ujdzie.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 73 razy
Posty: 794
Wysłany: Pon 12 Gru, 2016   

mua napisał/a:
A jakiś inny zoom z panasonica polecacie?


Ogólnie zgadzam się z fatmanem co do 100-300 jako najlepszego wyboru. Spoza listy jest jeszcze 45-175 Panasonica, wg. niektórych całkiem niezły. Co prawda dość krótki, ale zawsze to lepiej niż 40-150. No i gabarytowo jest z nim porównywalny. Sprawdzi się więc w dalszej eksploatacji.
GX7 akurat ma stabilizację w korpusie, więc teoretycznie można z nim swobodnie używać obiektywów Olka bez stabilizacji. Ale w przypadku długich zoomów lepiej się tu chyba sprawdzi stabilizacja w obiektywie. Ta wbudowana w niektóre korpusy Panasa ma mniejszą skuteczność od tej w aparatach Olka.
Pozdrawiam
-J.
 
 
mua 
Nowy


Posty: 7
Wysłany: Wto 13 Gru, 2016   

a jeszcze ostatnia podpowiedź polowa ceny 100-300 warto czy nie :)
LUMIX G VARIO 14-140MM F/4-5,8 ASPH MEGA O.I.S.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Gru, 2016   

To nie jest takie oczywiste, że Panas 100-300 jest lepszym wyborem, bo druga wersja Olkowego 75-300 jest ostrzejsza (według DxO), a GX7 ma stabilizację.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Wto 13 Gru, 2016   

Nie wiem jak blisko podchodzą te słonie, lwy i żyrafy na safari. Jeśli tak do 100 m lub bliżej, to te 150 mm ogniskowej (300 na FF) wystarczy. Gorzej, gdybyś chciał sfotografować jakiegoś ptaka nie będącego strusiem.
Niedawno fotografowałem konie i jeźdźców na Hubertusie obiektywem 100-300 mm. 150 mm to było raczej max w użyciu, a dolne 100 mm momentami, gdy towarzystwo podjeżdżało bliżej, okazywało się za długie i przydałby się drugi aparat z szerszym kątem. Natomiast gdy fotografuję z paru metrów sikorki na balkonie, to te 300 mm wcale nie jest za dużo.
(Cały czas mówimy o matrycy 4/3".)
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 13 Gru, 2016   

TS napisał/a:
a GX7 ma stabilizację

ale słabą i ta w obiektywie byłaby lepsza
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Gru, 2016   

Ta w obiektywie to mniej skuteczny M.O.I.S, droższe/nowsze szkła Panasa mają skuteczniejszy P.O.I.S. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby stabilizacja matrycy GX7 na długich ogniskowych wypadła podobnie do MOIS.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 13 Gru, 2016   

TS, niekoniecznie
"If you’re using the lens on the OMD EM5, the lens’s image stabilization is better than on the OMD EM5’s." http://www.thephoblograph...s/#.WE_ZJlyit7F

"With a little care, the optical stabilisation system allows sharp shots to be taken just over half the time at 300mm at 1/40sec, and about two thirds of the time at 1/80sec which is roughly three to four stops slower than the usual rule of thumb would dictate" https://www.ephotozine.com/article/panasonic-lumix-g-vario-100-300mm-f-4-0-5-6-zoom-lens-review-17763

"In practice, at 300 mm and with image stabilization turned on, one should not use exposure times longer than 1/100 s." http://www.savazzi.net/ph...nic100-300.html
Ostatnio zmieniony przez PDamian Wto 13 Gru, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 13 Gru, 2016   

45-150 Panasa też mam i jest to całkiem przyzwoite szkło.
Zaleta - małe. Używam go na wyjazdach i na wędrówkach, kiedy waga do taszczenia i rozmiary mają znaczenie.
Dopóki nie zaopatrzyłem się w 40-150/2.8 PRO to była mija podstawa w tym zakresie ogniskowych.
Naprawdę nie mogę o tamtym Panasie złego słowa powiedzieć.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 13 Gru, 2016   

Myślę, że mua może mieć inny problem.
Obiektywy 75-300/100-300mm miałyby lepszy "zasięg" na safari,
ale OP chyba posiada tylko
mua napisał/a:
GX7 z 20mm 1.7
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14