Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Rozwój szklarni - Nikon D5300
Autor Wiadomość
adas.woz 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   Rozwój szklarni - Nikon D5300

Uszanowanko!

Odwlekałem to, odwlekałem, ale w końcu wszystko zapięło się w odpowiednim momencie (czas, fundusze, chęci... ;) ) - robię pierwszą rozbudowę szklarni po KITcie.

Mam plan na najbliższe miesiące dotyczący rozwoju szklarni - chcę "obsadzić" ogniskowe 18-200 czymś wyraźnie lepszym, aniżeli KIT Nikona. Pierwszy zakup realizowany będzie w przyszłym tygodniu (tak, aby na Święta nowe szkło zagościło w korpusie).

Zerknąłem w rozkład ogniskowych tych zdjęć, które zdecydowałem się zachować jako "the best of the best" z ostatniego roku (chyba nawet dosłownie, bo aparat kupiłem w grudniu 2015) i wyszła ciekawa sytuacja - na ok. 1000 pozostawionych 585 z nich "pstryknęło mi się" na zakresie 18-35, a 574 na zakresie 24-70 mm. Dlaczego to takie ważne?

Ano dlatego, że szkła, nad którymi się zastanawiam po zasięgnięciu opinii, poczytaniu testów (tabelki, tabelki!), czy wieeelu tematów na forach to:

18-35 mm: Sigma A 18-35 mm F1.8 DC HSM
24-70 mm: Tamron 24-70 mm f/2.8 Di VC USD
70-200 mm: Tamron 70-200 mm F/2.8 SP Di VC USD
85 mm: Nikon Nikkor 85 mm f/1.8 G AF-S

Pierwsze moje pytanie: czy te szkła (przy założeniu takich wymogów co do ogniskowych) to aktualnie dobry wybór w tej cenie? Rozbudowa szklarni na pewno potrwa (rok? półtora?) więc zdaję sobie sprawę, że w tym czasie mogą wychodzić całkiem nowe, dobre obiektywy.

Jak już wspomniałem - chciałbym zacząć od 18-35 lub 24-70 mm i waham się, na który się zdecydować. W najbliższym czasie nie planuję przeskoku na pełną klatkę, a więc argument "przyda się później" póki co traci na sile, a tym samym Sigma - stricte pod DX - staje jak równy z równym z Tamronem.

70-200 mm to na razie zakup czysto teoretyczny, bo nie wykorzystuję takich ogniskowych (zbyt często), focąc w pomieszczeniach i nie mając nic przeciwko podejściu bliżej do obiektu (o ile jest to możliwe). Ten obiektyw na potrzeby najbliższego tygodnia - pomińmy. Podejrzewam, że może przydać się na jakieś większe imprezy lub na zewnątrz. Pstrykam głównie ludzi, czasem coś pseudo artystycznego jak trafi się wena, a na wiosnę wyjdę pod gołe niebo (okolica zachęca do uwiecznienia).

Kusi mnie też ta stałka Nikona (85 mm), bo to bardzo rozsądne szkło, o bardzo dobrych parametrach (vide testy) i z całkiem ciekawą ceną. Jedyny minus jest taki, że póki nie będę trochę dalej lub na zewnątrz, to obiektyw ten będzie się nudził/kurzył. Ale...

Po zimie na pewno wyjdę w teren, bo dokupię jakiś podstawowy statyw. Myślałem o Genesis Gear ABT Kit , ale póki co od 2 tygodni nie ma go na stanie. Gdyby nie to - przyszedłby przed Świętami w jednej paczce razem z Sigmą/Tamronem (bo portretówka po Nowym Roku, o ile w ogóle).

No i mam zagwozdkę, jak widzicie. Chcę w miarę elastyczny zakres ogniskowych (stąd nie decyduję się na jakąś fajniutką stałkę, nawet 35/50mm F1.4 od Sigmy; w ogóle jakiekolwiek szkło 1.4 będzie jak mi się wydaje poza sferą moich zainteresowań, bo po prostu nie wykorzystam tych możliwości, a i cenowo to trochę zbyt dużo...), ale jednocześnie wiem, że ta Sigma 18-35 mm kosi większość szkieł stałoogniskowych F1.8 w tym przedziale. Tamron z kolei całkiem dobrze cenowo i testowo wypada w 24-70 mm.

Myślę, że w końcu kupię oba - a taki przynajmniej jest pierwotny plan. Jednak teraz - chcę w końcu kupić pierwszy po-KITowy obiektyw w życiu... :)

Głupota? Mogę mieć inne opcje? Macie swoje zdroworozsądkowe przemyślenia?
Piszcie śmiało! :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

adas.woz napisał/a:
585 z nich "pstryknęło mi się" na zakresie 18-35, a 574 na zakresie 24-70 mm.

-a ile było w zakresie 24-35mm?


[ Dodano: Czw 15 Gru, 2016 22:08 ]
adas.woz napisał/a:
Macie swoje zdroworozsądkowe przemyślenia?

Sigma 18-35mm f/1.8 to kloc. http://camerasize.com/com...06,490.333,ha,t

Pierwszy kub drugi. http://www.optyczne.pl/po...0=908&add1=1083
 
 
adas.woz 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

PDamian napisał/a:
-a ile było w zakresie 24-35mm?


Równe 317.

PDamian napisał/a:
Zdjęć z zakresu 70-140mm żadnych nie zostawiłeś?


70 fotek.

PDamian napisał/a:
Sigma 18-35mm f/1.8 to kloc.


Jestem świadomy. :) Powiedzmy, że nie jest to dla mnie wadą krytyczną. ;)

PDamian napisał/a:
Pierwszy kub drugi.


Zapomniałem dopisać, a to wydaje mi się ważne - jako że w ogóle powodem do podjęcia decyzji o kupnie innego, lepszego szkła był notoryczny brak światła (co wpływało u mnie zarówno na niepożądane rozmycie ruchu, do tego marne odseparowanie obiektu od tła - przymykanie przysłony przy zmianie ogniskowej - i niebotyczne szumy jak to na DX, a więc trafił mi się cały pakiet tałatajstwa), zatem chciałbym obiektyw o stałym świetle w całym zakresie, a im większa dziura tym lepiej...

Mocno zastanawiałem się nad SIgmą 17-50 mm, ale skłaniam się jednak do 18-35, bo jak zauważyłem - z tej nifty-fifty mogę zwykle spokojnie zejść do 35 mm robiąc krok-dwa do przodu, przy niekoniecznie zmienionej perspektywie...
Myślałem też o Sigmie 24-35 F2.0, ale również po namyśle wracałem 18-35... :roll:
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

18-24mm: 268 zdjęć
24-35mm: 317 zdjęć
35-70mm: 257 zdjęć

No to ta Sigma 18-35mm


Jak trochę szerzej niż 18mm potrzebujesz, to jest jeszcze Tokina 14-20mm f/2. http://www.optyczne.pl/38..._2_(IF)_DX.html
 
 
adas.woz 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Czw 15 Gru, 2016   

Szerzej póki co nie - fotografuję ludzi i chcę unikać zniekształceń/rozciągnięć o ile tylko jestem w stanie.

Szerzej - jeśli kiedyś mi się trafi okazja, na przykład do przyrody - to prędzej jakaś stałka. Ale takie szkło póki co nawet mi się nie marzy, prędzej (+ X lat) chyba zmienię DX na FX... :P
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Ten:
Cytat:
18-35 mm: Sigma A 18-35 mm F1.8 DC HSM



Ten jest na pełną klatkę "dedykowany":
Cytat:
24-70 mm: Tamron 24-70 mm f/2.8 Di VC USD


Do tej Sigmy np. 50-150 2.8 VC, albo 50-100 f2 :razz:
 
 
adas.woz 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

muzyk napisał/a:
Ten jest na pełną klatkę "dedykowany":


A to robi różnicę, czy podepnę go pod DX czy FX?

Sigmy 18-35 mm nie podepnę pod FX, bo mega winieta, tak, ale ten Tamron...? Czegoś nie wiem? :o
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

adas.woz napisał/a:
A to robi różnicę, czy podepnę go pod DX czy FX?


Tak, na FX da szersze kąty widzenia niż na DX.
 
 
adas.woz 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Sunders napisał/a:
Tak, na FX da szersze kąty widzenia niż na DX.


No tak, wiadomo, ale to co napisał @muzyk zabrzmiało, jakby ten Tamron nie współgrał z cropem 1.5. :)
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

adas.woz napisał/a:
to co napisał @muzyk zabrzmiało, jakby ten Tamron nie współgrał z cropem 1.5


Współgra, ale ile zdjęć pstryknąłeś na ogniskowych 38-112mm? Nie lepiej wybrać zakres 17-55 czy też nawet 17-50mm?
 
 
adas.woz 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Hmm, może to dlatego, że jest piątek i przestaję myśleć, ale nie wiem, czy dobrze rozumiem. :) Pozwólcie, że doprecyzuję dwoma pytaniami.

1) Czy zakres 18-35 mm na Sigmie 18-35 mm równy jest zakresowi 18-35 mm na Nikkorze 18-140 mm, przy założeniu, że oba obiektywy podpinane są do matrycy APS-C (crop 1.5)?

2) Czy zakres 24-70 mm na Tamronie 24-70 mm równy jest zakresowi 36-105 mm na Nikkorze 18-140 mm,przy założeniu, że oba obiektywy podpinane są do matrycy APS-C (crop 1.5)?

Chodzi mi naturalnie o finalny obrazek (kąt widzenia). ;)
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

adas.woz napisał/a:
1)

-Tak
adas.woz napisał/a:
2) Czy zakres 24-70 mm na Tamronie 24-70 mm równy jest zakresowi 36-105 mm na Nikkorze 18-140 mm,przy założeniu, że oba obiektywy podpinane są do matrycy APS-C (crop 1.5)?

-Nie.
Jest równy zakresowi 24-70 mm na Nikkorze 18-140mm.

Jednym słowem: ich (Sigmy i Tamrona) zakresy ogniskowych będą ci się pokrywać na D5300 (od 24mm do 35mm)
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

adas.woz napisał/a:
Chodzi mi naturalnie o finalny obrazek (kąt widzenia).


adas.woz napisał/a:
1) Czy zakres 18-35 mm na Sigmie 18-35 mm równy jest zakresowi 18-35 mm na Nikkorze 18-140 mm, przy założeniu, że oba obiektywy podpinane są do matrycy APS-C (crop 1.5)?


Tak.

adas.woz napisał/a:
2) Czy zakres 24-70 mm na Tamronie 24-70 mm równy jest zakresowi 36-105 mm na Nikkorze 18-140 mm,przy założeniu, że oba obiektywy podpinane są do matrycy APS-C (crop 1.5)


Tak, ekwiwalent jego ogniskowej dla formatu APS-C (DX) = 36 - 105 mm.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

adas.woz napisał/a:

2) Czy zakres 24-70 mm na Tamronie 24-70 mm równy jest zakresowi 36-105 mm na Nikkorze 18-140 mm,przy założeniu, że oba obiektywy podpinane są do matrycy APS-C (crop 1.5)?
Chodzi mi naturalnie o finalny obrazek (kąt widzenia). ;)


Sunders napisał/a:

Tak, ekwiwalent jego ogniskowej dla formatu APS-C (DX) = 36 - 105 mm.


Sunders, dobrze się bawisz?
 
 
adas.woz 
Uczestnik


Posty: 52
Wysłany: Pią 16 Gru, 2016   

Panowie, muszę drążyć dalej... :lol:

Stawiam D5300 na statywie.
Podpinam Nikkor 18-140 mm.
Ustawiam ogniskową 70 mm.
Robię zdjęcie.
Odpinam Nikkor 18-140 mm.
Podpinam Tamron 24-70.
Ustawiam ogniskową 70 mm.
Robię zdjęcie.

Czy oba zdjęcia będą takie same, jeśli chodzi o to, co zostanie ujęte w kadrze, pomijając kolory, ostrość, szum, flary, dystorsję, aberracje i tak dalej...? :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14