Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcia w pełnej rozdzielczości bez podpisów.
Autor Wiadomość
SylwekG 
Bywalec



Posty: 119
Skąd: Podlaskie
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   Zdjęcia w pełnej rozdzielczości bez podpisów.

W dobie monitorów HD i 4K dziwi mnie fakt, że większość fotografów (także na tym forum) umieszcza zdjęcia w rozdzielczości max. 1024x768. Dlaczego ludzie boją się umieścić taką rozdzielczość jaką oferuję aparat, lub taką jaka pozostanie po ewentualnym wykadrowaniu.
Druga sprawa to obsesyjne wręcz podpisy i znaki wodne. Co one dają? I tak nikt nie ukradnie takiego zdjęcia.
Czy zna ktoś strony (polski) np gdzie można obejrzeć zdjęcia ślubne, przyrody, architektury w pełnych wymiarach? Wielu fotografów ślubnych chwali się tzw. wirtualnymi galeriami, jednak nikt nie chce udostępnić linku do nich. Jak zatem sprawdzić jakość zdjęć gdzie są umieszczane na stronie np. w rozdzielczości 800x600?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

Byłbym za tym, żeby to było 2048 na dłuższym boku. 1024 to na moim laptopie (całkiem przeciętnym na dzisiejsze czasy) połowa ekranu. Mechanizm forum potem powiększa takie zdjęcie i oczywiście przy tym powiększaniu psuje, bo jest to więcej niż 1:1.

Większe, wręcz w oryginalnej wielkości - a po co?
Przeciwko temu przemawia wszystko, od obawy o niecne wykorzystanie, poprzez zatykanie serwerów, do czasu ładowania.
 
 
SylwekG 
Bywalec



Posty: 119
Skąd: Podlaskie
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

2048 to rozsądny i optymalny wybór. To także max. jaki oferuje facebook. Dobrym przykładem są zdjęcia Jerzego Rajeckiego - znana strona na fb. to "Podlaskie Klimaty". Daje właśnie w takiej rozdzielczości fotki, ale co ciekawe nie dodaje żadnych podpisów. Dla mnie klasa sama w sobie. Zdjęcia niektóre naprawdę świetne.

Ps. Zastanawia mnie dlaczego darmowa Wikipedia i Wikimedia umożliwia wgrywanie zdjęć o wadze do 100MB.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 02 Sty, 2017   

SylwekG, regulamin forum ogranicza wielkość zdjęcia, a jak ktoś ma ochotę podzielić się fotą w pełnej rozdzielczości, to umieszcza link. Poza tym niby są czasy 4K, ja klientom daję fotki w 2160p a i mało kto chce większe.
Co do znaków wodnych, zasadniczo siara, ale jak już ci ktoś zakosi zdjęcie to lepiej to utrudniać niż ułatwiać, co nie?
Jak chcesz foty w pełnych wymiarach to szukaj na flickr.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 04 Sty, 2017   

SylwekG napisał/a:
Zastanawia mnie dlaczego darmowa Wikipedia i Wikimedia umożliwia wgrywanie zdjęć o wadze do 100MB.

Zastanawiasz się, czemu tak dużo, czy czemu tak mało? Wikipedia ma być darmowo dostępną encyklopedią i archiwum cyfrowym, więc umożliwia wrzucanie obszernych materiałów. Ale to zupełnie inny aspekt i problem, bo zdjęcia do Wiki muszą mieć status Public Domain lub licencję Creative Commons.

Co do ograniczeń na forum, to oczywiście temat poruszany był parokrotnie:
Wielkość zdjęć w dziale Nasze Zdjęcia.
Jak już Wojmistrz napisał, na Flickrze jest możliwość wrzucania zdjęć w pełnej rozdzielczości, z Flickra łatwo też linkować na forum, bo można pobrać gotowy kod dla forum. Czyli na forum masz rozmiar 1000px, a po kliknięciu zdjęcia przechodzisz na Flickra, gdzie dostępne są też większe rozdzielczości.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 11 Sty, 2017   

SylwekG napisał/a:
Druga sprawa to obsesyjne wręcz podpisy i znaki wodne. Co one dają? I tak nikt nie ukradnie takiego zdjęcia

Zdziwiłbyś się. Kradną na potęgę i to mniejsze rozdzielczości. Kiedyś moją fotę 800x500px podpieprzyła prywatna, amerykańska mennica i wypuściła jako element serii pamiątkowych monet. Jeśli wrzucisz znak wodny, najlepiej trudno usuwalny, jest szansa, że przynajmniej osoba zainteresowana zakupem/publikacją dotrze do oryginalnego autora. Bez znaku wodnego masz "wolną amerykankę", bo fota zaczyna krążyć po sieci, po najróżniejszych serwisach, które jeszcze dodają swoje znaki wodne, coby nikt nie ukradł im już ukradzionego przez nie materiału... Dziś mało kto respektuje w sieci prawo autorskie.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 11 Sty, 2017   

DarkRaptor napisał/a:
Kiedyś moją fotę 800x500px podpieprzyła prywatna, amerykańska mennica i wypuściła jako element serii pamiątkowych monet.
To interesujące, choćby na sposób wykorzystania Twojego zdjęcia. Zapłacone, czy nie, to jest jakieś osiągnięcie. Mógłbyś się pochwalić zdjęciem i obrazem monety? Ciekawi mnie też, jak mozna rozpoznać fragment fotografii na malutkiej płaskorzeźbie.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 11 Sty, 2017   

Oryginalne zdjęcie i pierwotne źródło obrazka krążącego w sieci już bez podpisu...
http://dark-raptor.devian...rrrrr-116106663

I monetka, produkt już usunięty, więc mam go tylko na obrazkach :)
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 11 Sty, 2017   

Faktycznie... Samo zdjęcie pierwsza klasa i trudno się dziwić, że akurat je buchnęli :)
 
 
SylwekG 
Bywalec



Posty: 119
Skąd: Podlaskie
Wysłany: Sob 14 Sty, 2017   

Część zdjęć wiosek z mojej okolicy które wrzuciłem na Wikipedię zostało wykorzystane przez portale fotopolska i dioblina. Ten pierwszy dodaje nawet swoje loga i nie informuje kto jest autorem zdjęcia. Pytanie co straciłem? Nic!, gdyż sam chciałem się dzielić tą informacją. To samo dotyczy innych zdjęć - nie chcesz żeby ktoś wykorzystał zdjęcia, nie wrzucaj do netu.
 
 
DarkRaptor 
Entuzjasta
Bezkręgowcofil ;)



Pomógł: 9 razy
Posty: 508
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 29 Sty, 2017   

SylwekG napisał/a:
(...)To samo dotyczy innych zdjęć - nie chcesz żeby ktoś wykorzystał zdjęcia, nie wrzucaj do netu.

Dawno nie czytałem bardziej kuriozalnego i głupiego tekstu. Czyli z domu mam nie wychodzić, bo mogą mnie okraść? W końcu to moja wina, a nie złodzieja, że jest złodziejem... tak, pokrętna logika :P
 
 
viss
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Sty, 2017   

Normalna rzecza sa podpisy. Podpis nie jest magicznym runem chroniacym przed kradzieza. Chodzi o nakierowanie osoby, ktora to interesuje na autora zdjecia. Wiekszosc osob, ktore to robi najnormalniej liczy na jakis zysk. Wejscia na strony, lajki, kase itp.

Skad ludzie maja sie dowiedziec o ich tworczosci? Z ich dyskow? No nie. Najlepiej jest cos umiescic w necie. I warto je podpisac chocby dlatego, zeby osoba zainteresowana mogla sie skontaktowac.

Widzieliscie kiedys zdjecia promujace programy telewizyjne? Np. przyrodnicze BBC? Albo foty z planow filmowych, z planow seriali? Promujace produkcje filmowe? Sluzace do promocji produkcji filmowych? Kazda fota jest podpisana. Kazda fota jest opisana. Nie tylko w metatagach, ktore maja po kilkaset slow. Sa do kazdego zdjecia PDFy i tam jest wszystko opisane. Co wolno a co nie. Czy mozna odbic, kropowac, zmieniac kolory, wycinac osoby itd. Najczesicej nie. Dlaczego? Bo osoba, ktora zrobila zdjecie firmuje je swoim imieniem i nazwiskiem. To jest jej praca. Z niej jest rozliczana i ma do niej tez prawa wiec sie podpisuje.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 30 Sty, 2017   

viss napisał/a:
Normalna rzecza sa podpisy.(...) Skad ludzie maja sie dowiedziec o ich tworczosci?
Podpisy wcale nie są normalną rzeczą W większości przypadków są zwyczajnie obciachowe. Chyba chodzi o to, że wielcy artyści nie podpisują swoich zdjęć, a im fotograf mniejszy, tym większy ma podpis. Podpis niczemu nie służy, niszczy jedynie obraz. Jeśli oczekujesz zysku, to jest Exif do umieszczenia informacji o autorze. Zwykle też, kiedy publikujesz swoje zdjęcia, to publikujesz je w galerii, która sama w sobie identyfikuje autora. A jeśli fotografia zostanie skradziona... cóż wtedy trudno też spodziewać się jakiegokolwiek zysku...
 
 
viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto 31 Sty, 2017   

Chyba jednak mowisz o swoich odczuciach, wrazeniach, a nie o realiach ;)
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 31 Sty, 2017   

viss napisał/a:
Widzieliscie kiedys zdjecia promujace programy telewizyjne? Np. przyrodnicze BBC? Albo foty z planow filmowych, z planow seriali? Promujace produkcje filmowe? Sluzace do promocji produkcji filmowych? Kazda fota jest podpisana.
Realia, ale czy nasze forumowe?

viss napisał/a:
Wiekszosc osob, ktore to robi najnormalniej liczy na jakis zysk. Wejscia na strony, lajki, kase itp.
To są Twoje odczucia, czy realia? Mówisz "większość osób..." Czy to znaczy, że znasz tą większość, czy tylko tak sobie mówisz, co Ci się wydaje?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 15