Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
[do 2500 PLN] Body + obiektyw osobno czy kit
Autor Wiadomość
M42lover 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Pon 02 Sty, 2017   [do 2500 PLN] Body + obiektyw osobno czy kit

Witam.

Niedawno umarła moja sędziwa małpka (Canon PS 720IS) i chciałbym zacząć budować system do DSLR. Bezlusterkowce także mnie kręcą, ale obiektywy są jeszcze zdecydowanie zbyt drogie - dlatego lustrzanka.

Doświadczenie z lustrem mam - analogowe. Do tej pory pstrykam Zenithem i Canonem AE-1 (do którego mam tylko kitowy obiektyw, bo zooma "upadłem" na beton), ale od dawna tylko cz-b jako rozrywka ;)

Dylematy mam dwa: co kupić, i jak kupić. Jak kupić - czy kupić tylko body i osobno obiektyw co mnie trochę ograniczy. Czy kupić kita z uniwersalnym szkłem, a potem powoli rozbudowywać system. Druga opcja da mi więcej możliwości z jednej, a z drugiej mocno ograniczy w miejscach gdzie przydałby się bardzo jasny obiektyw.

Jadąc tabelką z "przeczytaj najpierw":
czego szukamy (rozważane modele lustrzanek)
samo body, osobno obiektyw używany
- Pentax K-50 + Revuenon 50mm f1,4 MC
- Pentax K-50 + Pentax 50mm f1,8 DA
- Pentax K-50 + Pentax 28-70mm f4 AL
- Nikon D3200 + Nikkor AF 50 f/1,8
- Nikon D3200 + Nikkor AF-S 35 mm f/1.8G DX
- Canon 1300D + Yongnuo YN-50mm F1.8
- Canon 1300D + Canon 50 mm f/1.8 EF STM

Z czasem planuję dokupić jakiś jasny zoom na pokazy, a potem to się zobaczy :)


body z kitowym obiektywem
- Nikon D3300 + AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR II
- Pentax K-50 + 18-55mm WR
- Canon EOS 1300D + 18-55mm III + 70-300mm

do jakich celów ma służyć lustrzanka (co chcemy fotografować)
- fotografia w muzeach (głownie lotniczych/wojskowych) czyli wewnątrz hangarów i podobnych konstrukcji
- fotografia na pokazach/targach lotniczych (samoloty na ziemi, ew. podczas startu/lądowania)
- architektura
- samochody (stojące, często w nocy)

ile planujemy/możemy wydać na zakup
do 2500 PLN

jakie jest nasze doświadczenie z fotografią oraz
Z cyfrową znikome poza małpkami, z analogową już większę. Focę w sumie 30 lat z większymi czy mniejszymi przerwami, głownie cz-b i czasami slajdy (no i w dawnych czasach jak nie było cyfr to wszystko na kliszy). Poza cyfrą nigdy nie miałem idiot-kamer, zawsze Zenith (3M, potem XP) i później Canon AE-1.

czy zakup ma być jednorazowy czy w przyszłości planujemy rozwijać system
Planuję rozbudowę, chociaż to może dużo powiedziane. 3-4 obiektywy które dadzą mi swobodę fotografowania tego co opisałem wyżej + osprzęt.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 02 Sty, 2017   

W przypadku Pentaxa dopłata do zestawu z obiektywem jest tak niewielka, że warto wziąć przynajmniej DA 18-55 ED WR- jest to całkiem dobre szkło. Za pozostałe 500zł dokupisz pierwszą jasną stałkę.
 
 
M42lover 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Tylko za te 200 PLN różnicy wolałbym kupić nowy statyw, bo stary to jeszcze tow. Gierka pamięta. Zwłaszcza że mam gdzieś starą Tokinę 100-300mm pod Pentaxa więc dłuższe ogniskowe w Pentaksie pokryję.

W sumie to z tą Tokiną sens ma tylko Pentax więc K-50. Do tego dobiorę jakieś jasne 50mm.

Ale, żeby nie było zbyt prosto, to podczas dłubania trafiłem na bezlusterkowce (także tylko body):

- Olympusa E-M10 - nówkę
- Fuji X-T10 - używkę, o taką: http://allegro.pl/fujifil...6660287686.html

Do jednego i drugiego mógłbym dokupić manualne 50mm od Meiko. AF mi średnio potrzebny, więc takie 50mm f2.0 byłoby całkiem spoko.

Pytanie jak się mają do K-50?
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

M42lover Przewidziane przez ciebie zastosowania są dość popularne i w znacznej mierze odpowiadają moim. Niepokoi mnie natomiast to, że wszystko chciałbyś obsłużyć jedną stałką o wydłużonej ogniskowej, jakim jest na pewno 50 mm w przypadku matrycy APS-C. Ja bym już zupełnie nie potrafił ograniczyć się do takiego obiektywu.

Choć wolę zoomy, to wyobrażałbym sobie robienie większości zdjęć pojedynczą stałką ale musiałaby być krótsza od tzw. standardowej. A więc na przykład równoważnik 35 mm dla pełnego formatu. Już kilkadziesiąt lat temu producenci aparatów spostrzegli, że jest to bardzo wygodna ogniskowa.

Mnie po trzydzieści latach fotografowania obiektywami ze standardową ogniskową, ćwierć wieku temu zafascynowały zoomy i wspomniane nieco skrócone ogniskowe, od których już nie potrafię się odzwyczaić

Może więcej frajdy sprawiłby tobie taki obiektyw jak Tamron 17-50/2.8, który jest jeszcze względnie tani, a dopuszczając sprzęt używany potrafiłbyś zmieścić z nim K50 w rozważanej cenie. A jeżeli nie to K-50 ze standardowym kitem 18-55 WR.

Do Pentaxów jest jeszcze dość tania stałka 35/2.4 (ze standardową ogniskową), którą sam posiadam. Używam ją jednak dość rzadko, bo jest dla mnie trochę za długa i mniej wygodna od zoomów, np. wspomnianego wyżej Tamrona.

Serdecznie pozdrawiam i życzę Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku,

WojciechW
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Na Pentax K-50, K-500 i K-30 lepiej uważać. http://pentax.org.pl/view...hlight=#1228997

http://www.pentaxforums.c...ey-results.html
 
 
M42lover 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Ooo to ciekawa informacja. Komuś się takie K-50 posypało po 5000 zdjęć. Hmm, trzeba będzie pomyśleć o alternatywach i bezlustrze może, chociaż to ciut kosztowna zabawa. Szkoda, bo o ile prawie w ogóle Pentaxami nie fociłem, to mam miłe wspomnienia po dziadkowym K-1000 i zawsze miałem dziwny szacunek do tej marki.

@WojciechW - nie chcę się ograniczać do jednego obiektyw, po prostu od czegoś trzeba zacząć. I moja wina, że nie przeliczyłem ogniskowej na APS-C. Żeby uzyskać odpowiednik =< 50mm musiałbym szukać szkła 20-30mm. Ok, znajdzie się coś pewnie pod każdy system.

A zależy mi na jasnym i w miarę krótkim obiektywie na start bo najwygodniej byłoby mi takim focić po muzeach, a do końca zimy raczej do tego będę się musiał ograniczyć.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Używam od lat luster Pentaxa i szczęśliwie nigdy nie miałem najmniejszej awarii.
Do końca stycznia jest promocja z 3 letnią gwarancją. Proponowanego przez kolegę Tamrona mają w Foto zakupy.pl za 1kzł
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Marlut napisał/a:
Proponowanego przez kolegę Tamrona mają w Foto zakupy.pl za 1kzł


Ten? http://fotozakupy.pl/prod...-do-Pentax.html
1400
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Tak, ten. Czyli do niedawna mieli za 1kzł.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

To już lepiej Sigma 17-50mm f/2.8.

Tamron 17-50/2.8 jest tandetnie wykonany (odklejająca się guma i przy intensywnym użytkowaniu potrafi się rozpaść), ma wolny i głośny AF, zasysa paprochy.
 
 
M42lover 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Panowie, panowie, nie rozpędzajcie się. Budżet z gumy nie jest, się nie rozciągnie :P Z czasem taki obiektyw byłby możliwy, teraz nie. 2500 to maks tego co chcę w tej chwili wydać.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Która to Tokina 100-300mm?
f/5.6-6.7 czy f/5.6 czy f/4
z AF czy bez
http://www.ebay.pl/sch/Ob...00&LH_PrefLoc=2
 
 
M42lover 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

http://www.pentaxforums.c...6-6-8-7-af.html
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Czyli nic specjalnego,
ale od ciebie zależy czy chcesz przy wyborze aparatu kierować się jego kompatybilnością z tą Tokiną.
 
 
M42lover 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Nie jestem przywiązany do Pentaxa, w końcu analoga mam od Canona.

Po prostu moja znajomość cyfrówek ogranicza się do jednej małpki i tego co mam w smartfonie. Te które podałem to mój "wybór" po tygodniu lektury wszelkiego rodzaju recenzji, testów, for i podobnych + potrzymaniu w łapach różnych aparatów które by się zmieściły w budżecie. Najlepiej w ręku leżał mi Pentax, potem Nikon. Canon wydawał się jakiś taki nie do końca pasujący chociaż cena korci, bo body zawsze można wymienić po otrzaskaniu się z cyfrą.

Jest jeszcze ten Olympus który wlazłby w budżet na styk, ale jakoś mi te bezlusterkowce wydają się małe. Zwłaszcza jakby podpiąć pod nie większe szkło.

[ Dodano: Wto 03 Sty, 2017 17:52 ]
Ok, Canon odpada. Wracam z CH gdzie obmacalem wszystkich kandydatów i Canon 1300D wydaje się zabawkowy. Nie przez wagę czy wgląd, tylko jakość plastiku. Zupełnie jakbym trzymał w ręku małpkę za 400 złotych. Nawet w.porownaniu z Panasonic GX7 ktory wygląda jak zabawka, a odczucia po wzięciu w łapę są całkiem przyjemne.

W boju został Nikon D3300/3400 i K-50 plus bezlusterkowiec Olympusa. Będę myślał iacal dalej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15