Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Bezlusterkowce a stare manuale
Autor Wiadomość
krootki 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Czw 05 Sty, 2017   Bezlusterkowce a stare manuale

Nie raz spotkałem się z stwierdzeniem, że bezlusterkowce dają drugie życie starym manualnym obiektywom... Ponieważ wydaje mi się, że oferują świetną jakość w niskiej cenie, są dla mnie propozycją wartą rozważenia. Nie mam doświadczenia z takowymi dlatego prosiłbym o pomoc/doradzenie.
1) Czy MF można opanować, żeby robić zdjęcia obiektów w ruchu (wiem że trzeba ostrzyć na miejsce w którym obiekt się zaraz znajdzie)
2) Na jakie obiektywy "polować", wiadomo jedne są lepsze inne gorsze.
3) Na co zwracać uwagę przy kupnie, bo czytałem że obiektyw w złym stanie może uszkodzić body (grzyb, olej itd.)...
Z góry dzięki za pomoc :wink:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






WueN 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Posty: 198
Wysłany: Czw 05 Sty, 2017   

1. Da się, ale wymaga to wprawy. Tryb seryjny pomaga.
2. Na dobre :) Jak powiesz, jakie ogniskowe Cię interesują, to będzie można powiedzieć, czego szukać.
3. Zaniedbane szkła przede wszystkim mogą odebrać radość ro ienia fotek. Uszkodzone powłoki i brudne szkła to spadek ostrości i kontrastu. Unikaj szkieł z informacją, że stan nieznany, nie ma jak sprawdzić, nie znam sie (ale wystawiam 40 innych szkieł, bo likwiduję kolekcję).
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 05 Sty, 2017   

Zależy o jakich obiektywach manualnych mowa, ale zakładam, że takich od analogów.
1. Niektóre bezlusterkowce niezależnie od zamontowanego obiektywu posiadają działającą funkcję focus peaking. W takim przypadku ostrzenie ręczne jest banalne, ponieważ zaznacza ci na ekranie, co będzie ostre na zdjęciu.
2. Zasadniczo jasne. Mając cierpliwość i nieco funduszy, można upolować naprawdę fajne szkiełka np Asahi/Tukumar 50/1.4 na M42, czy jakiegoś 135/2.8, nawet Zeissa.
3. Czystość szkła jest ważna, ale nie wiem czy sam jesteś w stanie ocenić, czy coś dziwnego w obiektywie to olej, grzyb czy tylko przyklejony paproch. Następna sprawa to umiejętność czyszczenia takich problemów, a jeszcze inna, że jak trafisz przypadkiem za 20 zł takiego 50/1.4, to będziesz miał gdzieś, co w nim jest. Co do uszkodzenia body... ja nie słyszałem, no chyba że się faktycznie z nich coś sypie.
 
 
krootki 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Czw 05 Sty, 2017   

Dzięki za odpowiedzi :grin:
Zależało by mi żeby przejściówka za duża nie była, i żeby były w jednym systemie najlepiej.
Przejrzałem trochę stron o tym w internecie i w sumie przypadła mi do gustu Konica... Co do szkieł na start chyba szeroki (mniej lub bardziej) kąt i standardowe 50 mm (tych jest dużo), takich 135 mm raczej nie. Jestem otwarty na propozycje :wink:
 
 
WueN 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Posty: 198
Wysłany: Czw 05 Sty, 2017   

Z mocowaniem Konica AR masz trzy fajne szkła: 35/2, 40/1.8 i 57/1.2, jest też genialny Konica Hexanon 60mm f1.2 z mocowaniem m39. Gdybym miał wybrać tylko jedną przejściówkę, wybierałbym między MD, FD i PK. MD i FD - bo są tańsze, niż pentaksy czy nikony, a jednocześnie jest ich większy wybór, niż z mocowaniem AR czy C/Y.

Za zestaw: Panagor PMC 90/2.8, Panagor 28/2 oraz Canona FD 50/1.4 dałem łącznie około 600 złotych :)
 
 
krootki 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

WueN napisał/a:
Z mocowaniem Konica AR masz trzy fajne szkła: 35/2, 40/1.8 i 57/1.2, jest też genialny Konica Hexanon 60mm f1.2 z mocowaniem m39 [...]

Właśnie chciałem kupić tą 40 (widziałem w dobrym stanie na olx za mniej niż 200 zł) i z "pięćdziesiątek" chyba najbardziej dostępną 50/1.7 lub 52/1.8. Samo 35/2 to koszt około 500 zł, przy czym ofert jest niedużo... 57/1.2 i na ebay i allegro ~300.
A przejściówka na ebay'u ze Stanów za 10$
Mógłbyś podać jakich obiektywów szukać z innych systemów i w jakiej cenie? Byłbym zobowiązany :grin:

[ Dodano: Pią 06 Sty, 2017 12:22 ]
Wojmistrz napisał/a:
[...] np Asahi/Tukumar 50/1.4 na M42, czy jakiegoś 135/2.8, nawet Zeissa.
[... ]

Myślałem o czymś tańszym na początek :grin:
 
 
WueN 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Posty: 198
Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

krootki napisał/a:
57/1.2 i na ebay i allegro ~300

1.4, 1.2 to inne pieniądze ;)

40/1.8 (i w ogóle) - doradzam cierpliwość, niedawno na aukcji była jakaś konica z dwoma szkłami: 40 i 50 f/1.8, całość poszła w okolicach 200 złotych.


krootki napisał/a:
Mógłbyś podać jakich obiektywów szukać z innych systemów i w jakiej cenie? Byłbym zobowiązany :grin:

Nie wiem, czego oczekujesz, więc nie wiem co ci polecić.

Żebyś się nie nudziła, to proszę, miłej lektury:

http://www.verybiglobo.com/
http://www.pentaxforums.com/lensreviews/
http://www.pentaxforums.com/userreviews/
http://vintage-camera-lenses.com/
https://www.vintagelensesforvideo.com/
 
 
krootki 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

WueN napisał/a:
[...]
Nie wiem, czego oczekujesz, więc nie wiem co ci polecić. [...]

Żebym to ja wiedział co powinienem oczekiwać od takich szkieł :razz:
Chciałbym ta z 2 szkła do rozwoju, niedrogie, o dobrych parametrach, które pozwolą ogarnąć mi MF i przy tym robić ciekawe zdjęcia (wiem to głównie zależy ode mnie...)
Przejrzałem linki i mam jeszcze większy mętlik
Ciekawe wydają mi się:
KMZ 50mm, F/1.7 Zenitar-M i Helios 44M-7 (Valday) 58mm, F/2
A i jeszcze mam pytanie jak przelicza się ogniskową? Bo te obiektywy powstawały na pełną klatkę, czyli crop na APS-C x1.5, na Micro4/3 x2?
 
 
WueN 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Posty: 198
Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

Z grubsza tak, jak piszesz, tylko w Canonie x1.6.

Chcesz niedrogo się pobawić, to kup sobie jakąś 50/58 z fajnym rozmyciem (Pancolar/Pentacon 50/1.8, Helios 44-2 albo 3 (ze wskazaniem na trzy - po prostu obiektyw :) ). A co dalej? Chcesz jakieś tele, czy coś szerokiego?
 
 
krootki 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

Wuen napisał/a:
Helios 44-2 albo 3 (ze wskazaniem na trzy - po prostu obiektyw :) )

W sensie 44-3? Wybacz ale nie jestem w stanie wywnioskować :grin:
W jakiej cenie brać tego heliosa?
Jako drugi coś szerokiego, uniwersalnego (wiem że ogólne kryterium, ale nie wiem jeszcze w jakim kierunku pójdą moje zainteresowania :wink: )
Wielkie dzięki za pomoc!
 
 
WueN 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Posty: 198
Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

Helios 44 58/2 to słynny helios, który był w zestawie z zenitami. Wersje 2 i 3 (oraz chyba m) posiadają 8 listków przysłony, są kopiami Biotara 58/2. Jako uniwersalne szkło szukaj jakiejś 35/2.8. Miałem dwa szkła o tej ogniskowej, dwa porsty weitwinkel 35/2.8, ten z literkami MC był OK.
 
 
krootki 
Nowy


Posty: 18
Wysłany: Sob 07 Sty, 2017   

Dzięki, bardzo pomogłeś :grin:
To uzbrojony w cierpliwość poluję :wink:
 
 
wkg
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Sty, 2017   Re: Bezlusterkowce a stare manuale

Hej !
krootki napisał/a:
Ponieważ wydaje mi się, że oferują świetną jakość w niskiej cenie, są dla mnie propozycją wartą rozważenia.


Właśnie z tą jakością ... Podpiąłem przez przejściówkę KF Koncept do Fuji kilka posiadanych obiektywów: manualne Canony FD 50mmm f/1.4, 85mm f/1.8, 135mm f/2.8, Olympusa Zuiko MC 50mm f/1.4. Ze wszystkich byłem zadowolony focąc analogami na pełnej klatce no, może ten FD 135mm trochę słabszy. Nie mam wyników sformalizowanych testów ale jeżeli chodzi o rozdzielczość to przymknięte zachowują się podobnie do najtańszego kitowego zooma 16-50 mm Fuji w pełni otwartego lub lekko przymkniętego : (( Najgorzej porównanie wypada na brzegach kadru. Kontrast OK.
Nie wiem, czy to kwestia faktu, że są projektowane pod pełną klatke czy tego, że obecna technologia jest o wiele bardziej zaawansowana ... Nie wierzę, żeby wszystkie moje manuale nagle okazały się popsute : (
Można używać specjalizowanych Speed Boosterów Metabones ale kosztowo to się nie skleja zupełnie.
Może zacznij od jednego, w miarę dobrego i wyciągnij sam wnioski. Przejściówkę KF szczerze polecam. I nie tylko ja.

Oczywiście powyższe może okazać się zupełnie nieprawdziwe jeżeli posiadasz aparat z pełną klatką.

krootki napisał/a:
Czy MF można opanować, żeby robić zdjęcia obiektów w ruchu (wiem że trzeba ostrzyć na miejsce w którym obiekt się zaraz znajdzie)


Ano można, można. Jeżeli masz odpowiednio dużo czasu i masz na co naostrzyć żeby Focus Peaking miał się na czym oprzeć - spoko. O wiele trudniej jest ostrzyć przy spontanicznych portretach lub zdjęciach poruszających się dzieci. Tak czy owak łatwiej będzie przy szerokich ogniskowych i hiperfokalnej : ) Stare manualne obiektywy podpięte pod nowoczesne aparaty nie przymykają przysłony przed robieniem zdjęcia. Ostrzysz więc na pełnej dziurze żeby wyraźniej widzieć scenę a potem przymykasz obiektyw do potrzebnej przysłony i robisz zdjęcie. To trwa. Przy krajobrazach to oczywiście nie przeszkadza ale w bardziej dynamicznych sytuacjach ....

krootki napisał/a:
Na jakie obiektywy "polować", wiadomo jedne są lepsze inne gorsze.


Biorąc pod uwagę niskie ceny starych manuali nie warto polować na kiepskie. W średnich cenach mogę polecić FD 24mm f/2.8, FD 50mm f/1.4, 85mm f/1.8 Canona i Zuiko 35 /f2 Olympusa. 50mm f/1.8 Nikona też ma dobrą opinię.

Co do słynego Heliosa 44 58/2 to jako w sumie podróbka Biotara na maszynach zabranych Niemcom po wojnie słynie ze swojego "Swirling Bokeh" - plamek rozmycia układających się w wir wokół kadru. Działa to jednak tylko na pełnej dziurze. Obiektyw małoobrazkowy przypięty do cropowej matrycy zachowuje się jak obiektyw ciemniejszy jeżeli chodzi o głębię ostrości - nie wiem czy ten efekt uda Ci się uzyskać.

Podsumowując - najlepiej pożycz od kogoś taki obiektyw z przejściówką i porównaj z jakimkolwiek posiadanym. Żebyś nie wylądował z kupą staroci które będą się dalej kurzyły tylko tym razem u Ciebie : )
 
 
bergercs 
Rozmowny


Pomógł: 7 razy
Posty: 237
Wysłany: Sob 14 Sty, 2017   Re: Bezlusterkowce a stare manuale

wkg napisał/a:
Hej !



Co do słynego Heliosa 44 58/2 to jako w sumie podróbka Biotara na maszynach zabranych Niemcom po wojnie słynie ze swojego "Swirling Bokeh" - plamek rozmycia układających się w wir wokół kadru. Działa to jednak tylko na pełnej dziurze. Obiektyw małoobrazkowy przypięty do cropowej matrycy zachowuje się jak obiektyw ciemniejszy jeżeli chodzi o głębię ostrości - nie wiem czy ten efekt uda Ci się uzyskać.


Takowy z Lumixem GH1
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16