Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Wujek_Pstrykacz
Sob 28 Sty, 2017
Nikon czy Pentax
Autor Wiadomość
hazard2 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Pią 27 Sty, 2017   Nikon czy Pentax

Witam serdecznie mam pytanie myślę o wymianie i byłem już prawie pewny że wezmę Nikona D 5300 ponieważ został mi obiektyw po starym nikonie 18-200 i chciałem sobie jeszcze dokupić nikora 35/1,8. I tu jeden znajomy wyskoczył mi z Pentaxem abym sobie poczytał . po przeczytaniu kilku artykułów zobaczyłem że ludzie bardzo chwalą sobie Pentaxy . Przyznam szczerze że zamieszało mi to trochę w głowie bo sercem jestem przy nikonie bo zaczynałem przygode z tą firmą . Jak byście mi doradzili jeszcze co wybrać. Czy warto się przesiadać z nikona na pentaxa. Cena do około 2500 zł max 3000zl.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 27 Sty, 2017   

https://www.pentaxforums....ey-results.html

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=51448
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sob 28 Sty, 2017   

Z materiałów przedstawionych przez PDamian wynika, że Pentax K-S1 nigdy się nie psuje. Ja myślałem, że wszystkie aparaty się psują, jedne częściej inne rzadziej. Akurat K-S1 jest najtańszą lustrzanką Pentaxa, wg. skąpca kosztuje 1699zł korpus, 1898zł w "kicie" z 18-55. Aparat już nie jest produkowany, zastąpił go K-S2 (przynajmniej tak wynika z oznaczenia, że to następca). Co ciekawe w okresie kiedy jeszcze był produkowany można było go kupić za 1370zł za korpus.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 28 Sty, 2017   

Ja zdecydowanie stawiam na Pentaxa jako sprzęt ergonomiczny, niezawodny i dający bardzo dobry obraz. Duży plus za stabilizację w korpusie, uszczelnienia, współpracę z manualnych obiektywami.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sob 28 Sty, 2017   

Oj, mocno polemizowałbym z tezą, że K-S2 miał być następcą K-S1.

Moim zdaniem oba to takie przejściowe aparaty z matrycą 20 MP. W pewnym sensie K-S1 można traktować raczej jako następce k-500, a K-S2 jako następce K-50, ale tylko w pewnym sensie. Oba miały pewno służyć wypróbowaniu reakcji rynku na pewne rozwiązania. K-S1 ma niekonwencjonalny system obsługi, który mnie akurat bardzo się spodobał, ale jest krytykowany przez wielu użytkowników mocno przyzwyczajonych do innych lustrzanek. W K-S2 powrócono do bardziej tradycyjnych rozwiązań, ale za to po raz pierwszy w Pentaxach zastosowano w nim ekran uchylny. Z uwagi na uszczelnienia i wspomniany ekran jest to na pewno aparat ze znacznej wyższej półki cenowej niż K-S1.

Tak nawiasem mówiąc to K-S2 ma właściwie już swego następcę czyli K-70, więc chyba jego produkcja nie będzie za długo kontynuowana. Może za około rok lub wcześniej pojawi się prawdziwy następca K-S1 - chyba bardziej tradycyjny w obsłudze i oby z matrycą 24 MP, ale bez uszczelnień.

Co do cen to występuje tu pewna ogólna prawidłowość. Z dokładnością do wahań kursów, a nawet czasem pomimo tych wahań, aparaty są są najtańsze w okresie krótko przed zaprzestaniem produkcji. Wtedy trzaska się ich dużo i jest dużo promocyjnych okazji w hurtowniach, na których dealerzy chcą zarobić. Później jest mniej takich okazji i aparaty nieco drożeją, choć zwykle są jeszcze w sprzedaży przez długie lata. Ja sam kupiłem body K-S1 za 1400 zł.

Efekt niskiej pozornej awaryjności K-S1 może wynikać z faktu, że rzadko są one kupowane przez zawodowców robiących kolosalne ilości zdjęć.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 28 Sty, 2017   

hazard2 napisał/a:
Przyznam szczerze że zamieszało mi to trochę w głowie bo sercem jestem przy nikonie bo zaczynałem przygode z tą firmą
I tego bym się trzymał. To jest trochę, jak ze zmianą wiary. Trudno jest zmienić wiarę, tylko dlatego, że w tej innej noszą pomarańczowe ciuszki... A jak jednak zmienisz, bo kolega Cię namówił, to co, potem znowu zmienisz, jeśli inny kolega znajdzie w innej wierze coś ciekawszego? Owszem zmiana systemu, to nie zmiana wiary, ale... Moim zdaniem zmianę powinno poprzedzić coś więcej, niż tylko kolega i trzy komentarze na forum. Co wiesz o Pentaxie? Co wiesz o cenie i dostępności obiektywów? Co wiesz o jego ergonomii? Czy stabilizacja w korpusie jest rzeczywiście taka dobra? Zauważ, że w żadnym momencie nie powiedziałem, że Pentax jest gorszy, albo Nikon jest lepszy... Powiedziałbym raczej, że trudno powiedzieć, co jest lepsze. W tym momencie chyba większe znaczenie ma to, co bardziej Ci się podoba.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sob 28 Sty, 2017   

W znacznym stopniu popieram zdanie autora poprzedniego postu. Na tej zasadzie zostałem przy Pentaxie, choć mocno zastanawiałem się nad Nikonem, ze względu na bardzo bliskie mojemu sercu bardziej pojemne matryce.

Moje własne doświadczenie mówi, że taki spacerzoom jak 18-200 powinien dać znośniejsze wyniki przy bardziej pojemnej matrycy. Pytanie tylko, czy twój ma własny silniczek i będzie prawidłowo ostrzył z d5300.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
hazard2 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Sob 28 Sty, 2017   

No właśnie nie wiem nic na temat Pentaxa . I dlatego przed zakupem chciałem się spytać ludzi którzy się znają lub mieli do czynienia z jednym jak i drugim aparatem . Jak pisałem zabawe zaczynałem z Nikonem i byłem zadowolony z tego aparatu . Pentaxa nawet w reku nie trzymałem a same opinie na różnych forach dają do myślenia.A jeśli chodzi o tego Nikora 18 200 ma własny silnik i myśle że bedzie działał z D 5300.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Sob 28 Sty, 2017   

Oba Nikkory 18-200 mają napęd AF.

hazard2, a ze średnio-zaawansowanych Pentax to najciekawszy jest teraz K-70.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sob 28 Sty, 2017   

Najciekawszy również dlatego, że z niecierpliwością czekamy na jego tutejszy test.

Istotną przewagą wszystkich Pentaxów nad Nikonami seri d3x00 i d5x00 jest zastosowanie prawdziwych pryzmatów pentagonalnych, podczas gdy w wymienionych Nikonach stosowany są celowniki zbudowane z lusterek, dające mniejszy i ciemniejszy obraz.

Pewną zaletą Pentaxów jest stabilizacja matrycy, która w Nikonach jest zastępowana przez stabilizacje optyczną obiektywów, przekładającą się na ich wyższe ceny.

Pentaxy mają zdecydowaną przewagę nad Nikonami d3x00 w skuteczności ostrzenia, która jest mocno w tych ostatnich krytykowana. Niestety nie jest idealna również w d5x00

Z kolei Nikony mają lepszą rozdzielczość matryc, nawet przy porównywalnej liczbie pixeli i braku filtra AA.

Oczywiście warto czytać testy aparatów i obiektywów na optyczne.pl, ale również na innych portalach, polecam np. photozone.de i TechRadar.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 01 Lut, 2017   

WojciechW napisał/a:
Pewną zaletą Pentaxów jest stabilizacja matrycy,

Prawda.

WojciechW napisał/a:
która w Nikonach jest zastępowana przez stabilizacje optyczną obiektywów, przekładającą się na ich wyższe ceny.

Nieprawda. Ze względu na popularność i znacząco większą ilość dostępnych modeli i wariantów taniej kupić coś do Nikona ze stabilizacją niż pentaksowe szkła, które zwykle są droższe od swoich odpowiedników w systemach C czy N.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sro 01 Lut, 2017   

Czasami jednak stabilizacja przekłada się na ceny. Tak było np w przypadku Tamronów 17-50/2.8 i 18-200, gdy pojawiły się ich droższe wersje stabilizowane.

W przypadku obiektywów z logo Pentax ceny rzeczywiście są spore, bo płaci się za warstwy przeciwodblaskowe, dodatkowe uszczelnienia itp. Porównywalne obiektywy Nikona, czy Canona są może tańsze, ale zwykle i tak droższe od podobnych obiektywów Tamrona lub Sigmy.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 02 Lut, 2017   

WojciechW napisał/a:
Czasami jednak stabilizacja przekłada się na ceny. Tak było np w przypadku Tamronów 17-50/2.8 i 18-200, gdy pojawiły się ich droższe wersje stabilizowane.

Ale każdy nowy model obiektywu jest od dłuższego czasu droższy od swojego poprzednika. Owszem, początkowo nowe modele ze stabilizacją były oferowane równolegle i były droższe, zresztą np. Canon nadal ma w ofercie modele 70-200, gdzie odpowiednio wariant ze stabilizacją jest droższy, ale to raczej wyjątek niż reguła. Dziś części obiektywów Sigmy czy Tamrona po prostu nie ma wersji z mocowaniem Pentax i tyle. Trzeba kupić coś innego, przeważnie droższego.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pią 03 Lut, 2017   

To ja mam poważny problem, bo kupiłem ostatnio do Pentaxów Sigmę 10-20/3.5, która wg. specyfikacji w różnych sklepach powinna mieć stabilizację obrazu, również z mocowaniem Pentaxa. A teraz to już nie wiem.


Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 03 Lut, 2017   

Sigma 10-20 nie ma stabilizacji obrazu. W mocowaniu Pentax masz stabilizację dzięki matrycy i to jest ten moment, kiedy Pentax ma przewagę nad pozostałymi systemami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 16