Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Mpx w aparacie.
Autor Wiadomość
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   Mpx w aparacie.

Witam, aktualnie posiadam aparat z 12 Mpx i chcę wymienić go na nowszy, ale mniejsza o to, to posłuży mi jako przykład :mrgreen: 12Mpx to aktualnie mało, na pewno zdjęcia aparatem, który mnie zainteresował i ma 18 Mpx będą ostrzejsze, no ale idąc tym tropem oba te aparaty (Canon 450d i 700d) przegrywają pod względem ostrości z nikonami podobnej klasy. I to jest trochę poplątane, bo co, te Canony robią złe, nieostre zdjęcia? Wiem, że ta ilość Mpx nie jest aż tak ważna, no ale te 12 Mpx to jednak mało, natomiast jak duża różnica w ostrości zdjęć będzie zauważalna w stosunku do 18 Mpx i tych 24 Mpx Nikona? A Panasonic? Modele G7 czy GH4 mają 16 Mpx ale ja nie mogę zarzucić im nieostrych zdjęć. Jest jakiś podział ile megapikseli to mało, ile wystarczy na ekran monitora a ile na telewizora a ile na baner reklamowy i w jakiej odległości będzie można zauważyć piksele? Jak dużo w takim razie zależy od obiektywu, od tego jak bardzo jest on ostry?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

Matpol7, Wzrost rozdzielczości, nie da Ci zauważalnego wzrostu ostrości. Ostrość robi obiektyw, a nie rozdzielczość.
Matpol7 napisał/a:
oba te aparaty (Canon 450d i 700d) przegrywają pod względem ostrości z nikonami podobnej klasy
Naczytałeś się wypowiedzi na forach, prawda? Jesli jesteś aptekarzem, a zdjęcia będziesz oglądał pod mikroskopem, pewnie coś tam zauważysz.. choć moim zdaniem różnica jest bez znaczenia, potem przy prezentacji swoich fotografii.
 
 
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

Czyli te Mpx nie robią wcale takich różnic?

[ Dodano: Nie 05 Lut, 2017 15:29 ]
Dzięki za pomoc :mrgreen:
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

Można powiedzieć, że w ogóle. Jeśli wymieniasz powiedzmy Nikona z matrycą Dx 12 Mpix na Nikona z matrycą Dx 18 Mpix, jedyną zauważalną różnicą będzie to, że zdjęcie będzie odrobinę większe, ale jeśli będziesz się przyglądał szczegółom obrazu, to trudno będzie Tobie dojrzeć coś więcej.
Jeśli zajmujesz się grafiką, albo wydrukami, dobrze jest mieć tych pixeli więcej, ale do wyświetlania na ekranie monitora, albo przy drukowaniu fotografii do albumu, to nie robi większej różnicy.
 
 
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

No to dzięki :mrgreen: Ale niestety canona 450d i tak muszę wymienić na nowszy, technologia szybko pędzi...
Ale rozwiałeś moje wątpliwości :grin:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

Matpol7 napisał/a:
na pewno zdjęcia aparatem, który mnie zainteresował i ma 18 Mpx będą ostrzejsze

Jak już wspomniał Tutejszyn – nie, nie będą ostrzejsze. Będą mogły mieć więcej szczegółów, pod warunkiem że optyka da radę.

Matpol7 napisał/a:
oba te aparaty (Canon 450d i 700d) przegrywają pod względem ostrości z nikonami podobnej klasy

Bo Nikony mają ostatnio zwykle usunięty filtr antyaliasingowy, którego zadaniem jest zmniejszanie występowania zjawiska mory, co odbywa się kosztem pewnej utraty ostrości. Zauważyć różnicę między matrycami Canona z filtrem AA i Nikona bez filtra AA da się, pod warunkiem stosowania dobrej optyki, po odpowiednim przymknięciu i przy odpowiednich obiektach, które się fotografuje. Na codzień nie ma to specjalnego znaczenia, tzn. wybór systemu powinien odbywać się na podstawie innych kryteriów, a już w ogóle przesiadka z Canona na Nikona z tego powodu – powinna być mocno uzasadniona. Choć jeśli nie masz żadnej optyki i wymienisz jeden zestaw kitowy na drugi, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeskoczyć na Nikona (no, przyzwyczajenia mogą stanąć na przeszkodzie).

Cała ta dyskusja o ostrości ma sens tak naprawdę tylko przy używaniu plików RAW, bo przy JPG-ach sposoby i stopnie wyostrzania u różnych producentów nie pozwalają już na tak łatwe porównania.
 
 
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

Aktualnie robię w Jpeg ale zmienię to i będę cykał w Raw. No a te szczegóły spowodowane rozdzielczością będą bardzo różne między tymi systemami? Nie wiem czemu, ale po prostu po przeczytaniu kilku postów różnych użytkowników mam wrażenie, że Canon robi słabsze zdjęcia od Nikona czy Pentaxa i to mnie troszkę martwi bo ja mam do Canona szkła.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

Tradycyjnie odpowiemy wymijająco, że zdjęcia robi fotograf, nie aparat. ;) Można jeszcze prowokacyjnie i propagandowo napisać, że większość nagród na konkursach zgarniają fotografie wykonane Canonem. :mrgreen:

https://petapixel.com/2015/02/17/breakdown-cameras-captured-winning-images-world-press-photo-2015/

A tak na poważnie, jeśli masz jakieś sensowne szkła do Canona, to chyba nie ma sensu przesiadka.
 
 
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

Dzięki :mrgreen: Ale już wymiana 450d na 700d sens ma? Bo już pewne osoby mi tak pisały i myślę, że to prawda
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 05 Lut, 2017   

Matpol7 napisał/a:
Ale już wymiana 450d na 700d sens ma?

Oczywiście, że ma, bo 450D to już naprawdę staruszek.
 
 
Matpol7 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 230
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Pon 06 Lut, 2017   

Wiedziałem, że ma w kwestii filmowania, ale co do zdjęć myślałem tak "jeśli odpuszczę sobie filmy i będę robił tylko zdjęcia to 450d da radę i zaoszczędze kasę" No ale w sumie to racja, 2008 rok a 2013 to duża różnica między tymi dwoma aparatami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14