Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Vanguard Orros 8x25
Autor Wiadomość
marman 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 51
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Benedykt napisał/a:


Cały czas dręczy mnie ten Vortex, o którym wcześniej pisał Kolega Dziubiński. Obiektyw 32 mm to już jest coś, ale ta waga 490 g burzy całe moje wyobrażenie o poręczności i lekkości. Żeby ona miała tak 350 g, maksimum 400 g, to dużo łatwiej byłoby mi ją "przełknąć".


Pamiętaj,że wybór optymalnej lornetki zawsze będzie sztuką kompromisu.

8x25 - będzie Ci się łatwiej nosić, ale ciężko patrzeć.
6x30 - będzie Ci się łatwo patrzeć, ale trochę ciężej nosić.

Miałem przyzwoitą dachówkę Nikona, wprawdzie nie 8x25 lecz 10x25 i powiem szczerze, że dopiero po kupnie lornetki 6x30 (klona Vortexa Raptora 6x30 i Kowy YF 6x30) zobaczyłem, jaką radość daje mała i lekka (waga zaledwie 470 g), a przy tym świetna optycznie kieszonkowa lornetka o tych parametrach. W porównaniu z 6x30, która bezproblemowo mieści mi się w kieszeni spodni czy kurtki patrzenie przez 10x25 to była męczarnia. Ciemniejsza, małe pole widzenia, obraz bez efektu 3D. Moja 6x30 przy niej to bajka.
Ostatnio zmieniony przez marman Pią 17 Lut, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Benedykt 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 157
Skąd: Krzeszowice
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Kamakura waży 390 g, Kowa - 260 g. W moim przypadku plus dla Kowy.
Kamakura poza tym wychodzi ponad - i tak już naciągnięty - mój budżet.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Benedykt napisał/a:

Nikona kupiłem w 2012 roku. Kiedy Nikon zmienił powłoki, bo jakoś nie odnotowałem tego faktu?
Czyli masz wersję "po liftingu" w dziale księgowości - zmiana będzie mniej dramatyczna ;)
Co do rozmiaru lornetki - wiesz najlepiej czego potrzeba, ja wolę trochę cięższą ale lepszą. Z tego też powodu sprzedałem Ecotone 8x28 - to dobra optycznie i świetna mechanicznie lornetka, ale ma zbyt małe pole widzenia.
 
 
Benedykt 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 157
Skąd: Krzeszowice
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Marman,

co rozumiesz pisząc, że patrzenie przez 10x25 to była męczarnia?
Ostatnio w jakimś markecie patrzyłem przez lornetkę 10x25 za kilkadziesiąt złotych i miała sporo wad (nieostrość, dystorsja, aberracja). Ale nie odczułem, żeby patrzenie przez nią wywołało u mnie efekt "męczarni".
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Powiększenie 10x w lornetce 25 a zwłaszcza 20 mm to fatalny pomysł. Lornetki 25 mm wprawdzie dają mobilność i funkcjonalność, ale odbywa się to kosztem jakości i jasności obrazu oraz pola widzenia. Zwiększenie powiększenia pogarsza te i tak słabe parametry. W lornetkach 10x maluśka źrenica w połączeniu z ciemnym i drgającym obrazem może powodować spory dyskomfort obserwacji - a niektórych męczyć :wink:
 
 
marman 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 51
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Benedykt napisał/a:
Marman,

co rozumiesz pisząc, że patrzenie przez 10x25 to była męczarnia?
Ostatnio w jakimś markecie patrzyłem przez lornetkę 10x25 za kilkadziesiąt złotych i miała sporo wad (nieostrość, dystorsja, aberracja). Ale nie odczułem, żeby patrzenie przez nią wywołało u mnie efekt "męczarni".


Gdybyś w tym sklepie miał ze sobą dajmy na to Nikona 8x30 EII i przez chwilę popatrzył przez niego, a dopiero potem przez tanią 10x25 z polem widzenia jak dziurka od klucza, ciemną, dającą mało przestrzenny i mało stabilny obraz, na dodatek z zauważalnie dużo gorszym kontrastem, to zgadnę, że jak najszybciej odłożyłbyś ją na półkę. Zmiana 10x25 na 6x30 to jak wyjście na dwór w słoneczny dzień z ciemnej, wilgotnej, klaustrobicznej nory i zaciągnięcie się świeżym powietrzem. :wink: To właśnie miałem na myśli. Maciek wyjaśnił Ci to nawet lepiej niż ja :wink:
Ostatnio zmieniony przez marman Pią 17 Lut, 2017, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Benedykt 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 157
Skąd: Krzeszowice
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Marlut napisał/a:
Czyli masz wersję "po liftingu" w dziale księgowości - zmiana będzie mniej dramatyczna ;)

Marne pocieszenie. Ale i tak mój Nikon EX nie jest zły. :cool:

Marlut napisał/a:
Co do rozmiaru lornetki - wiesz najlepiej czego potrzeba, ja wolę trochę cięższą ale lepszą.

A ja właśnie na odwrót. :mrgreen:
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

No właśnie - dlatego najlepiej mieć kilka lornetek do różnych zastosowań.
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Maciek napisał/a:
No właśnie - dlatego najlepiej mieć kilka lornetek do różnych zastosowań.
Zgadza się, 6-7 sztuk zazwyczaj wystarcza ;)
 
 
Benedykt 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 157
Skąd: Krzeszowice
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

marman napisał/a:
Gdybyś w tym sklepie miał ze sobą dajmy na to Nikona 8x30 EII i przez chwilę popatrzył przez niego, a dopiero potem przez tanią 10x25 z polem widzenia jak dziurka od klucza, ciemną, dającą mało przestrzenny i mało stabilny obraz i na dodatek z zauważalnie dużo gorszym kontrastem, to zgadnę, że jak najszybciej odłożyłbyś ją na półkę. To właśnie miałem na myśli.

Kowa, o której teraz cały czas myślę nie jest wcale (przynajmniej dla mnie) tania. Poza tym ma powiększenie 8, a nie 10 razy.
Zdaję sobie sprawę, że moje uwarunkowania (lekkość, poręczność i limit ceny) mają wpływ na jakość. Wiem, że mój wybór będzie kompromisem. Być może nawet dużym kompromisem. Ale tak jak napisałem wcześniej - wolę mieć ze sobą lornetkę "gorszą", niż nie mieć "lepszej". Gdybym był w sytuacji, w której nie mam żadnej lornetki i chciałbym kupić jedną, to na pewno nie zdecydowałbym się na taką "maliznę". Więc może sytuację przedstawię tak: lornetka, którą chcę kupić ma być alternatywą dla posiadanego Nikona Action EX 10x50 w sytuacji, w której Nikona ze sobą miał na 100% nie będę z powodu jego wagi i gabarytów.

[ Dodano: Pią 17 Lut, 2017 16:45 ]
Marlut napisał/a:
Zgadza się, 6-7 sztuk zazwyczaj wystarcza ;)

Zazwyczaj :?:
:mrgreen:
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

W swoich rozważaniach zaszyłeś odpowiedź. Masz 10x50, która jest w sam raz do astro, samolotów i stacjonarnych obserwacji. Sprawisz sobie 8x25 do zastosowań mobilnych i lornetki te będą się idealnie uzupełniać.

A z czasem może faktycznie podążysz drogą wskazaną przez Marluta, ponieważ:
- przyda się 32 lub 42 jako lornetka uniwersalna,
- może jeszcze 12x na statyw do obserwacji odległych szczegółów,
- Nikon EII - bo każdy binocholik musi ją mieć,
itd. itd.
Ostatnio zmieniony przez Maciek Pią 17 Lut, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Benedykt, najlepiej pojechać do specjalistycznego sklepu i tam porównać kilka lornetek. Np. w Krakowie są http://www.teleskopy.pl/

Maciek napisał/a:

- Nikon EII - bo każdy binocholik musi ją mieć.
Akurat jest w dobrej cenie jesli ktoś zapomniał kupić wcześniej http://www.lanius-books.c...rnetka-8x30-eii
 
 
Benedykt 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 157
Skąd: Krzeszowice
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Marlut napisał/a:
Akurat jest w dobrej cenie jesli ktoś zapomniał kupić wcześniej http://www.lanius-books.c...rnetka-8x30-eii

Jakby miał obiektywy 25 milimetrów, to brałbym w ciemno.
:wink: :mrgreen:
 
 
Dziubiński M. 
Bywalec
m.dz.


Pomógł: 1 raz
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Nie przekreślałbym tej Kowy YF 6x30. Jej cena nieco ponad 500 pln a komfort obserwacji na pewno lepszy niz 8x25. To przecież powinien być kluczowy argument w zakupie lornetki.
Trudny wybór. Teoretycznie jest jeszcze klasa 7x28 ale oprócz drogiego Minoxa nic nie kojarzę. Możesz również śledzić ogłoszenia z tego forum. Czasami ktoś coś sprzedaje w dobrej cenie. Jest wtedy szansa kupić coś lepszego w założonym budżecie.
 
 
Obserwatorek 
Rozmowny



Pomógł: 10 razy
Posty: 332
Wysłany: Pią 17 Lut, 2017   

Benedykt, nie daj się życiowym pesymistom i sprzętowym fetyszystom !

Od 20 lat używam Samyanga 10x25 , a jako następcę właśnie kupiłem sobie wspomnianego Olympusa 8x25.
Są to zakupy świadome, lornetki turystycznej, terenowej, noszonej przy pasku, ewentualnie w kieszeni, a więc nie przeszkadzającej w wędrowaniu, takiej "której się nie czuje że się ją ma", a jednocześnie zawsze jest pod ręką. Bo noszenie lornetki na szyi to niewygoda i narażanie jej na uszkodzenia, a noszenie w plecaku to zaprzeczenie idei lornetki turystycznej.
Oczywiście mam inne lornetki, jak jestem gdzieś gdzie wędrowanie polega na grzecznych spacerkach, albo idę nad rzekę na ptaszki, to zabieram Nikona porro 8x30, ale co się mój Samyang 10x25 najeździł po świecie przy pasku to tylko on wie ...

W młodości biegałem z rosyjską 7x50 po Orlej Perci, ale teraz się z tego śmieję,
choć czuję się usprawiedliwiony bo 10x25 za komuny u nas nie było.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15