Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Vanguard Endeavor ED IV 10x42
Autor Wiadomość
hanasaan 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   Vanguard Endeavor ED IV 10x42

Planuję zakup lornetki do obserwacji ptaków i innych zwierzaków jak i lustracji terenu... Jestem ornitologiem z ponad 20-letnim stażem i trochę szkieł przy oczach w życiu miałem... Moją ostatnią lornetką był Zeiss Dialyt (Classic) 10x40 T*P* z ostatnich lat produkcji - fajny sprzęt, mały, lekki świetnie zbudowany - jednak od jakiegoś czasu różnica między topowymi produktami (Swarovski, Leica, Zeiss) a co gorsza i chińszczyzną (np. Zen Ray) zaczęła mnie trochę wkurzać. Zeiss się trochę znudził i co gorsza technologicznie zestarzał... więc go sprzedałem. Moja obecna filozofia mówi mi również - po cholerę wydawać 6-8k na sprzęt kiedy za 2-3k mogę mieć lornetkę niewiele ustępującą w warunkach terenowej obserwacji kiedy niekoniecznie liczą się rozdzielczość czy CA na brzegu obrazu tudzież krzywa transmisji dla poszczególnych długości fal etc. W skrócie chodzi o lornetkę przez którą zobaczę lepiej szczegóły ubarwienia danego ptaszora.... (czyli głównie, jasność, rozdzielczość, kontrast, ostrość i to raczej w centrum obrazu)... Plan mam taki żeby kupić coś w okolicach 2000pln. Najlepiej bym sobie porównał w realu np. Monarcha 7, Vortexa Vipera, Zen Raya ED4 no i właśnie lornetkę o której trochę się już mówi i pisze raczej pozytywne opinie. Niestety w Polsce chyba jeszcze nie jest dostępna - Vanguard Endeavor ED IV 10x42 z tego co poklikałem. Jest natomiast w UK-ejowie za jakieś 2100pln z przesyłką i tak na podstawie różnych tekstów w necie zastanawiam się czy brać w ciemno, (czekać za bardzo mi się nie chce bo nie mam przez co patrzeć a pora roku zachęca do jazdy w teren...). Wiem, że w podobnej cenie jest sporo ciekawych lornetek więc może ktoś jeszcze mnie oświeci co mógłbym wziąć pod uwagę... Czy ktoś może ma info kiedy i w jakiej cenie będzie w Polsce dostępna Vanguard Endeavor ED IV 10x42...? Z góry dzięki za informacje i sugestie.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






m-day 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 209
Skąd: W-wa
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   Re: Vanguard Endeavor ED IV 10x42

hanasaan napisał/a:
[...]
Moja obecna filozofia mówi mi również - po cholerę wydawać 6-8k na sprzęt kiedy za 2-3k mogę mieć lornetkę niewiele ustępującą w warunkach terenowej obserwacji kiedy niekoniecznie liczą się rozdzielczość czy CA na brzegu obrazu tudzież krzywa transmisji dla poszczególnych długości fal etc.
[...]
W skrócie chodzi o lornetkę przez którą zobaczę lepiej szczegóły ubarwienia danego ptaszora.... (czyli głównie, jasność, rozdzielczość, kontrast, ostrość i to raczej w centrum obrazu)...

Przecież te 2 zdania sobie zaprzeczają? Czyli ostrość i transmisja są ważne, czy nie?

Jestem mało doświadczonym użytkownikiem i nie mogę z Tobą nawiązać równorzędnej dyskusji. Jednak kierując się tym co można znaleźć w necie, kupiłem VE EDII (i kilka innych też). VE EDII to nie jest zła lornetka w segmencie 10x42, jak za swoją cenę. Jednak mając do porównania Olka 10x42 EXWP I, Monarcha HG 10x42, jak i parę starszych porrówek, mam wątpliwości. Dopóki nie wyczytam czegoś więcej, szczególnie jeśli chodzi o ostrość i transmisję, te 2 sprawy EDII ma poniżej średniej imo, więc ED IV nie ma u mnie żadnych punktów początkowych, chociaż też o niej myślę.
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 615
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   

Kolego zadzwoń do tego Pana. http://www.lanius-books.com/ wszystko się dowiesz i zapewne kupisz tam sprzęt godny uwagi.
 
 
m-day 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 209
Skąd: W-wa
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   

Santre napisał/a:
Kolego zadzwoń do tego Pana. http://www.lanius-books.com/ wszystko się dowiesz i zapewne kupisz tam sprzęt godny uwagi.

Do mnie piszesz, czy do niego? Jak się nie zacytuje to raczej nie wiadomo..
Dodatkowo lanius to Vanguarda nie prowadzi, więc o co chodzi?
 
 
hanasaan 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   

m-day - chciałem napisać, że laboratoryjne wyniki niekoniecznie przekładają się na użyteczność/przyjemność korzystania sprzętu w terenie... jak również, że jestem w stanie pominąć gorszą jakość obrazu na brzegu tańszej lornetki versus dopłacać np. 4000pln za to, że na brzegu będę miał mniej CA i ostrości a 80% obrazu będę zbliżone jakością...

Santre - rozmawiałem z tym sympatycznym człowiekiem już kilka razy tyle, że on nie handluje np. takimi markami jak np. Vortex czy Vanguard...
 
 
m-day 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 209
Skąd: W-wa
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   

hanasaan napisał/a:
m-day - chciałem napisać, że laboratoryjne wyniki niekoniecznie przekładają się na użyteczność/przyjemność korzystania sprzętu w terenie... jak również, że jestem w stanie pominąć gorszą jakość obrazu na brzegu tańszej lornetki versus dopłacać np. 4000pln za to, że na brzegu będę miał mniej CA i ostrości a 80% obrazu będę zbliżone jakością...

Aaa, teraz rozumiem, no więc kierując się analogią z EDII, gdzie ostrość w centrum ustępuje konkurentom, których znam, nie liczę cud w ED IV.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   

Dialyt wytrzymał 20 lat i miał się pewnie wyśmienicie.
Vanquard wytrzyma ???-ja daje 2 lata intensywnego użytkowania
Ostatnio w sklepie oglądałem 8x42 Conquesta, nowego Trinovida, etc pułap cenowy, Vipera miałem jak i podobne japończyki również. Dołóż tysiak i kup Zeissa, albo Leice. Uzywany jak nowy sprzet za tą kase też by coś wybrał.
 
 
m-day 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 209
Skąd: W-wa
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   

kimek27, Ale dlaczego lornetkę ma się kupować na 50 lat? Samochody/kompy/telefony tak też kupujemy? To się już stało demode. Po co to zakładać - żeby wnuczek miał pożytek? Nie jestem złośliwy, tylko pytam grzecznie, a po co ;) Przecież za 10 lat będą lepsze lornetki?
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Sob 01 Kwi, 2017   

Zakładam że jeśli 10 lat wytrzyma bez szwanku to dobry produkt.
Markową lornetke można odrestaurować, choć kosztuje to krocie. "Kundelków" nikt niestety nie naprawia.
I uwierzcie mi chińczyki wytrzymują 2 lata ( 10 lat w szufladzie, po czym następuje rozpad połowiczny), widuje je często i gęsto, Siada mostek, ogniskowanie, muszle oczne, albo powłoki wytrzymują tyle że lepiej nie pisać o tym
Ja nie widzę celu kupowania takiej lornetki do zastosowań profesjonalnych.
 
 
m-day 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 209
Skąd: W-wa
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

kimek27 napisał/a:
[...]
Ja nie widzę celu kupowania takiej lornetki do zastosowań profesjonalnych.

No tak, ale Vanguarda tak właśnie pozycjonujesz? Jako pył...?

Edit: bo wiesz, ja Sportstera EX 10x25 użytkuję z 10 lat i działa ciągle, tylko mu gumy zmętniały z letka. No i jak przez niego popatrzę, w porównaniu do tego co teraz mam, to mi się słabo robi, ale działa. No ale ja nie jestem profesjonalistą - to bez 2 zdań.
 
 
toomkoo7474 
Rozmowny



Pomógł: 2 razy
Posty: 207
Skąd: Wielka Brytania
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

Mam Vanguarda endeavor II ed i potwierdzam ze z powodu slabej ostraosci bym drugi raz go nie kupil wiec jesli w wersji IV uzyli tych samych okularow to obawiam sie ze moze byc podobnie z ostroscia,
Naprzyklad w optyczne w rankingu nikon se 10x42 a vanguard sa blisko siebie,ale w praktyce to nikon se kladzie na lopatki vanguarda jesli chodzi o ostrosc czy transmisje,nawet przez stara carl zeiss jana 10x50 lepiej mi sie patrzy niz przez vanguarda.
 
 
nieborek 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Posty: 74
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

No właśnie.M-day i toomkoo7474 jako posiadacze Endeavor EDII 10x42 narzekają na jego ostrość.M-day twierdzi, że nawet w porównaniu do Olka EXWP I, Vanguard ma ostrość poniżej średniej.Toomkoo zaś pisze, że Nikon SE pod względem ostrości kładzie Vanguarda na łopatki.
A w rankingu "Optyczne" Vanguard stoi WYŻEJ od Nikona.
I co mi z tego, że jakaś lornetka dostała 10/10, bo pole deklarowane jest zgodne z rzeczywistym itd itp, gdy to, na czym nam wszystkim zależy, czyli ostrośc jest daleka od oczekiwanej.Też miałem sprowadzać z US tego Vanguarda.Bo niezła cena i b.wysoko w rankingu optycznych...Dzieki panowie, teraz wiem, że nie warto.
 
 
hanasaan 
Nowy


Posty: 16
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

Lornetki zawodowo już raczej używał nie będę, te czasy chyba minęły... więc zostaje "rekreacja". Mimo to każdy woli patrzeć przez sprzęt który nie sypie się po paru latach... Koledzy którzy użytkują Zenki po paru latach są załamani ich mechaniką/materiałami to fakt - optyka się trzyma ale muszle i guma się rozlatują.... Patrzyłem kiedyś przez Nikosia 10x se i przyznam, że nawet chciałem na niego zapolować - obraz jest fajny tylko ciężko znaleźć od ręki.... Ceny EII w ostatnich kilku latach też jakby o 1/3 podskoczyły...Może jeszcze ktoś wypowie się na temat Vanguarda i jego jakości (na opinie o wytrzymałości ED IV niestety trzeba pewnie będzie poczekać....) To może Vortex - wszak dają dożywotnią gwarancję - i chyba nie słyszałem żeby się mocno sypały - tylko, że to konstrukcja sprzed 10 lat... (przynajmniej zwykły bez HD). Może ktoś coś jeszcze dorzuci...? Endeavory są objęte wieczystą gwarancją - taką informację też znalazłem...
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

Vortexa gwarancja dziala rewelacyjnie, wrecz sa w stanie "naprawic" lornetke uszkodzoną z winy użytkownika. Jeśli nie ma modelu dostepnego na wymiane, daja nowy jej odpowiednik. Vortex ma servis w USA nie wiem czy w Europie też.
Miałem Vipera w wersji 8x32, 10x42 i 8x42 gdyby nie AC to byłbym pewnie skłonny kupić jeszcze raz 8x32.
Do "rekreacji" kupil bym mniejszą (32mm) lornetke
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 02 Kwi, 2017   

Ha.....wraca dyskusja o tzw. OSTROŚCI w lornetkach. Jak widać, problem jest i nabiera cech obiektywnych. Marlut, czytałeś?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15