Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Bardzo prosze o Wasze opinie o Olympusie PEN E-PL5
Autor Wiadomość
Ziomal 
Początkujący
Kadet


Posty: 38
Wysłany: Nie 12 Mar, 2017   Bardzo prosze o Wasze opinie o Olympusie PEN E-PL5

Dzien dobry,

Prosze Kolezanki i Kolegow o Wasza opinie o Olympusie PEN E-PL5 + Micro Zuiko Digital 14-42mm f/3.5-5.6 oraz o obiektywie Micro Zuiko Digital 12-50mm f/3.5-6.3

Bardzo mi sie podoba ten aparat i chcialbym go glownie uzywac do zdjec zblizeniowych oraz do zdjec obiektow o wielkosci min. 5-10mm, ktore nie musza zajmowac calego kadru.
Tu jest przyklad takiego zdjecia:
https://www.google.pl/sea...3ttutbSALJ4pcM:

Z mila checia bym obejrzal Wasze zdjecia wykonane tym aparatem :wink:
Pozdrawiam z Katalonii,
Ziomal
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Czw 16 Mar, 2017   

Ziomal napisał/a:

Bardzo mi sie podoba ten aparat

W takim razie kup go, do tego z obiektywem makro.
 
 
Ziomal 
Początkujący
Kadet


Posty: 38
Wysłany: Czw 16 Mar, 2017   

Musi byc taki: M.Zuiko Digital 12-50mm f/1.8 , czy moze byc cos tanszego?
Pozdrawiam
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Czw 16 Mar, 2017   

Mam E-PL5 i mogę powiedzieć tyle, że amator - taki jak ja - nie jest w stanie wykorzystać całego potencjału tego aparatu. Możesz oczywiście obejrzeć moje zdjęcia tutaj, chociaż one niekoniecznie świecą przykładem. Lepiej obejrzyj te:
https://1x.com/member/tede07
Autor używa wprawdzie E-M5, ale to jest taka sama matryca. Obiektywu do makro używa M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm f2.8 Macro, który jest względnie tani. Do innych zdjęć używa M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50 f3.5-6.3EZ.

Nie znam takiego obiektywu o jaki pytasz wyżej - nie wiem, co masz na myśli. Mogę jednak powiedzieć, że obiektyw, jak i cały sprzęt, ma znaczenie. Tym większe, im bardziej wyspecjalizowana fotografia. Ale zwróć jednocześnie uwagę, że starsze zdjęcia - autor, którego Ci podlinkowałem, zrobił kompaktem SP-590UZ.
 
 
Ziomal 
Początkujący
Kadet


Posty: 38
Wysłany: Czw 16 Mar, 2017   

Czesc T.B.

Bardzo dziekuje o informacje o tym aparacie :grin:
A z tym obiektywem sie rypnalem, bo powinno byc f3.5-6.
Jeszcze lepszy jest M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm f2.8 Macro, ale to, co dla jednego jest "wzglednie tanie" dla kogos innego jest troche za drogo - od 2140 zeta :wink:

I dziekuje za namiary na ten portal, bo naprawde bylo co ogladac i jeszcze bede tam wracal :smile:
Pozdrawiam,
Ziomal
 
 
Jack_K 
Nowy



Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Wysłany: Czw 16 Mar, 2017   Re: Bardzo prosze o Wasze opinie o Olympusie PEN E-PL5

Ziomal napisał/a:
Dzien dobry,

Prosze Kolezanki i Kolegow o Wasza opinie o Olympusie PEN E-PL5 + Micro Zuiko Digital 14-42mm f/3.5-5.6 oraz o obiektywie Micro Zuiko Digital 12-50mm f/3.5-6.3[...]
Kupno 12-50 z myślą o robieniu makrofotografii jest trochę niecelowe. Co prawda, przy 12-50 zyskujesz trochę większy zakres ogniskowych, ale makro maksymalnie jest w skali odwzorowania 1:2. Moim zdaniem, w stosunku do 14-42 "zysk" nie jest jakiś ewidentnie duży. Za, mniej więcej, te same pieniądze co 12-50, mógłbyś kupić 30mm/3.5 Macro ze skalą odwzorowania 1,25:1
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Czw 16 Mar, 2017   

Jeśli dobrze czytam i nie ma pomyłki, 12-50 ma maksymalne powiększenie (skalę odwzorowania) 1:1.4, czyli jest to duża różnica w stosunku do 14-42, niezależnie od wersji.
Oczywiście, do makro lepiej kupić obiektyw makro - jeśli nie szukamy jakiegoś kompromisu.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 17 Mar, 2017   

Do takiej biżuterii jak w pierwszym poscie przydałaby się jednak dłuższa ogniskowa ze względu na istotność zachowania neutralnej perspektywy.
 
 
Ziomal 
Początkujący
Kadet


Posty: 38
Wysłany: Pią 17 Mar, 2017   

Bardzo dziekuje za Wasze podpowiedzi :grin:

Czy moglbys komor podac konkretny i nie za drogi model takiego obiektywu z dluzsza ogniskowa do aparatu Olympus PEN E-PL5 :wink:

Pozdrawiam,
Ziomal
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pią 17 Mar, 2017   

Tak na marginesie.
Przeglądając parametry obiektywów pod kątem skali odwzorowania zauważyłem, że (chyba) optyczne.pl raz podają to normalnie, a raz w przeliczeniu na FF. To drugie, to marketingowa ściema - ale dla celów porównawczych niech będzie tak, albo siak, byle zawsze jednakowo. A przynajmniej niech będzie z informacją, jak skala odwzorowania została podana w danym miejscu.
 
 
Jack_K 
Nowy



Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Wysłany: Pią 17 Mar, 2017   

@T.B. - ja, akurat, podaję wyłącznie faktyczną skalę odwzorowania, tzn. fizyczną proporcję wielkość obrazu obiektu na matrycy w stosunku do wielkości naturalnej obiektu. Podawanie "jak FF" służy wyłącznie możliwości wyobrażenia sobie użytkownikowi aparatu FF, jak by to mogło wyglądać proporcjonalnie w jego aparacie.

Fizycznie M.ZD 12-50mm wg dokumentacji ma skalę odwzorowania 1:2,7 - podałem pi x oko całe 2, ponieważ głębia ostrości pozwala podejść nieco bliżej. Obiektyw M.ZD 14-42mm posiada skalę odwzorowania 1:4,3, co nie jest już jakimś specjalnym zakresem makro.
 
 
szafir51 
Nowy


Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 22 Mar, 2017   

Ziomal napisał/a:
Bardzo dziekuje za Wasze podpowiedzi :grin:

Czy moglbys komor podac konkretny i nie za drogi model takiego obiektywu z dluzsza ogniskowa do aparatu Olympus PEN E-PL5 :wink:

Pozdrawiam,
Ziomal


Jak AF nie jest ci potrzebny (biżuteria nie ucieka) to możesz rozejrzeć się za jakimś starym obiektywem macro na M42 i przejściówką.
Ale i tak to będą półśrodki. Używany mZD 60/2.8 macro można kupić za około 1600 zł i to chyba najlepsze rozwiązanie. Chociaż przyznam, że niezbyt tanie.
 
 
Dynax 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Posty: 61
Skąd: 100lica
Wysłany: Sro 22 Mar, 2017   

Obiektyw zuiko 12-50 posiada najlepsze dostępne makro w tzw "kitowych" czy "standardowych" zoomach dołączanych do aparatów. I co ważne- ma bardzo dobra ostrość zdjęć w trybie makro i bardzo dobrze działający autofokus. Wiem bo mam i używam, jak również zuiko 60 mm i wiele innych starych obiektywów makro przez przejściówki.

Ustawiamy przełącznikiem specjalny tryb makro gdzie ogniskowa ustawia się na 43 mm i możemy robić zdjęcia aż do powiększenia 0,36x - czyli 0,72x tłumacząc na pełną klatkę (czyli żeby otrzymać obraz TAK samo wypełniający kadr trzeba użyć powiększenia 0,36x w mikro4/3 i 0,72x na dawnej "pełnej klatce").. nie ma tu żadnej ściemy marketingowej, po prostu trzeba wiedzieć co mówią te parametry. to spora różnica w wypadku oferowanego przez inne obiektywy powiększenia 0,20-0,25x

Jedyna niedogodność, to minimalna przysłona 6,0 - trudniej robić "bokehowe" rozmyte fotki.....Mnie akurat to zupełnie nie przeszkadzało. Oczywiście że Zuiko 60 to lepszy obiektyw, ale mamy też takie pojęcie jak relacja cena/jakość :-) Do zdjęć które chcesz robić, kit 12-50 w zupełności wystarczy

polecam ten opis, widać co potrafi w makro ten "kit"

https://robinwong.blogspot.com/2011/12/olympus-mzuiko-12-50mm-f35-63-review.html
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Sro 22 Mar, 2017   

Dynax napisał/a:
nie ma tu żadnej ściemy marketingowej, po prostu trzeba wiedzieć co mówią te parametry.

Jest tutaj ściema marketingowa. Trzeba wiedzieć, co mówią prawa fizyki.
Kąt widzenia jest kątem widzenia, a ogniskowa jest ogniskową. Przy danym kącie widzenia obiektywu, ogniskowej i odległości fotografowania, ten sam robal będzie miał tyle samo milimetrów na każdej matrycy. Ściema marketingowa bierze się stąd, że porównuje się jaką część np. przekątnej matrycy zajmuje robal - i wtedy mniejsze matryce wypadają (pozornie) lepiej niż większe i lepiej niż to jest naprawdę, bo robal zajmuje procentowo więcej matrycy.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sro 22 Mar, 2017   

Mam doświadczenie z używaniem Sigmy 2.8/50 macro i mocowanego odwrotnie (z pierścieniami) Pancolara do K-S1 i E-PM2 (przez adapter), więc muszę tu zwrócić uwagę, że przy przejściu z APS-C na m4/3 nie wykorzystuje się tego samego kąta widzenia jak w pierwszym wypadku tyko nieco zmniejszony, a jednocześnie wkorzystuje się bardziej rozdzielczość mniejszej matrycy. Oczywiście fizyczne rozmiary obrazów na obu matrycach są takie same. (Nie mówie o wielkości robala, bo fotografuje praktycznie tylko obrazy polaryskopwe płaskich płytek i wysokorozdzielcze negatywy, więc w sumie jest prościej niż z żywymi stworzeniami, które jeszce mogą ugryźć.)

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 14