Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nic nowego
Autor Wiadomość
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   Nic nowego

Witam

Długo, długo, długo mnie na tym forum nie było.

Ale z ciekawości zajrzałem kilka tygodni temu z kilka razy i tak zauważyłem, że trochę tutaj cicho. Więc, żeby nie zaśmiecać w jakiś głównych działach, gdzie bym się naraził moderatorom i adminom (przeczytałem te czerwone tematy "Zanim napiszesz" i aż się przeraziłem) to myślę, że jednak pozawracam wam głowę w dziale "Wolne tematy" bo będzie tak o wszystkim i o niczym.

Ale po kolei.. Minęło trochę latek i okazuje się, że nasze poczciwe 2x Canon 40D (plus jedno 40D w szafie które wciąż czeka na części) to tak trochę nie wystarcza i warto pójść do przodu. Pod ręką mam Huawei P9, które jako "cyfróweczka wakacyjna" spisuje się rewelacyjnie (jak te czasy się zmieniły, że smartfonem można zrobić dobre zdjęcia) ale przydałoby się coś innego. No i z racji, że w końcu na koncie nie jest aż tak bardzo na minusie, to trafiła się okazja i wpadł "nowy" sprzęt do naszego zestawu. Nie chcę tutaj zbytnio się rozchodzić nad tym, że lepiej byłoby pewniej uzbierać na jakiś bezlusterkowiec, albo że lepiej byłoby wziąć coś na raty, bo to co kupiłem to przeżytek, ale... (do celu):

W końcu po wielu, wielu latach, trafił pod nasze strzechy Canon 5D (mark 1). Normalnie nowość.. Mamy 2017 rok kiedy ten aparat był wyprodukowany gdzieś z 12 lat temu.
I pomimo posiadania "nowszych" modeli z 2007 roku (Canon 40D) to ta pełna klatka stanowi dla nas coś w rodzaju kamienia milowego w naszym hobby/pseudo biznesie.

Ale.. pytanie czy jest sens w ogóle się tym bawić i inwestować w szkła. Oczywiście znam odpowiedź że w szkła zawsze warto inwestować, bo te zazwyczaj nie tanieją a jeśli już tracą na wartości, to nie aż tak bardzo jak body, ale czy do 5D Mark1 jest coś sensownego na start, żeby nie załamywać rąk nad "jakością" zdjęć bo za słaby obiektyw będzie podłączony?

Dla porównania mam przecież pod ręką 40D które z matrycą 8mpix na APS-C podobno nie ukazuje mi niedoskonałości obiektywów (a w szczególności tych obiektywów które były stworzone dla pełnej klatki) i jest modelem "nowszym" więc teoretycznie bez sensu pchać się w "starsze modele" ale z drugiej strony jest przecież "magia pełnej klatki" choćby nie wiadomo jak była stara która ma 12mpix (ale w jakieś zabytkowe średnio-formatowce jeszcze się nie pcham).

I tutaj taki malutkie odskoczenie od głównego tematu, żeby nie było. Gdyby do tego tematu zaglądał ktoś kto mnie nie zna i nie kojarzy z tego forum, to tylko zaznaczam że mnie te mpix'y naprawdę mało interesują i nie wspominam o nich w żadnym konkretnym celu (jak niektórzy którzy kochają wręcz MEGApiksele i uważają że ich większa ilość to wyznacznik jakości).

Ale wracając do tematu:
co na początek pod tą pełną klatkę szukać, żeby się nie wykosztować a mieć coś pod ręką?
Teoretycznie na razie mam zapięte to co tygryski uwielbiają najbardziej i jest wyznacznikiem Canonowskiej jakości czyli 50mm 1.8 w którym nie działa autofocus (znaczy się kręci silnikiem, ale nie potwierdza złapania punktu przez co autofocus chodzi w nieskończoność... może kiedyś uda mi się to jakoś naprawić a jak nie, to to plastikowe szkiełko leci w kosmos)... ;) ale cieszy że Canon 70-200 f4 czy Sigma 70-200 2.8 (ta bez OS... która kiedyś w górach przeżyła kompletne zalanie wodą a na zlocie przepięknie wytrzymała spotkanie z ziemią z wbitym filtrem UV w gwint filtrów) działa bezproblemowo. Nie podpinałem jeszcze Sigmy 30 1.4 bo podobno nieźle winietuje z racji że to 30 1.4 DC dla APS-C... 17-70 Sigmowskie raczej nawet nie podpinam bo aż strach. W torbie jeszcze jest Samyang 8mm ale to już będzie zdecydowaną przesadą.

I tak.. wiem że najlepiej byłoby od razu szukać Canona 17-40 f4? Może Sigma 28-70 2.8? Kiedyś na liście obiektywów które lubiłem był Canon 10-22 lub Sigma 10-20, Cieszyłoby na pewno jakby z nieba spadła Sigma 50 1.4, ale to wiadomo - są "marzenia"..
Teoretycznie net podpowiada, żeby szukać Canona 24-105 f4 IS ale ciężko mi znaleźć na razie idealnego "rozwiązania".

Więc tak z luzackim podejściem, bo na razie w priorytetach mam obiektyw dla małżonki (Sigma 17-50 2.8 OS) i w końcu kupić dwie lampy i sterownik do nich a nie obiektyw dla pełnej klatki, czego szukać i co obserwować na eBayu? 17-40 f4? Czy jednak zamiast zooma dla 5D, to zoomy zostawić dla APS-C, a dla pełnej klatce jednak tylko stałki?

(i tak wiem.. zaraz mnie tu ktoś wyprowadzi na prostą, że muszę sam przecież zdecydować czy wolę zoomy czy lepiej mi się bawi stałkami)....

A tak przy okazji - co u was słychać? Tyle lat mnie nie było że aż sam nie wiem kto tutaj będzie odpisywał, więc chociaż komora tutaj przywołam żeby .

komor napisał/a:
Jesteś tam?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

To nie ten dział. :razz:

Ale chaotyczny post. Ogarnij się edmun. :wink:

To ty nie wiesz czy wolisz 24-105/4 / 24-70/2.8 czy 17-40mm?
Ciężko w takim wypadku coś doradzić.

Z podanych zakresów najlepsze (nie licząc najdroższych 24-70L II i 16-35L III) są: Tamron 24-70/2.8 VC (zwrócić uwagę na stan, bo pancerny nie jest https://www.lensrentals.c...-f2-8-vc-issue/ ), Sigma 24-105/4 OS i Canon 16-35/4 IS.

Może kiedyś przejdziesz na 5D II lub III i wtedy lepsza jakość się przyda.

Najsłabszy optycznie z wymienionych przez ciebie jest 17-40/4 (ale pewnie paru jego obrońców się tu znajdzie :wink: ).

[ Dodano: Czw 06 Kwi, 2017 16:09 ]
* "(ale pewnie paru jego obrońców, kiedyś -jak te forum jeszcze żyło, by się znalazło :wink: )."
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

O, teraz już wiem o którym wątku mówiłeś na Messengerze. :)

edmun napisał/a:
mam przecież pod ręką 40D które z matrycą 8mpix

10 mpix. Know your gear, edmun. ;)

Jak chcesz magię pełnej klatki to nie patrz na jakieś zoomy f/4, od tego masz ciągle jeszcze 40D+17-70. Kup nowego Canona 50mm f/1.8 STM, kosztuje tyle samo co ten zepsuty, którego nigdy nie naprawisz i będziesz miał już pierwszy element magii z przyzwoitym AF, a użyjesz go także na 40D. Potem przydałby się element drugi i trzeci. Skoro dłuższe ogniskowe masz obsłużone, to powiedzmy element trzeci już jest. To teraz element drugi, czyli coś szerszego niż ta 50-tka. Z tanich rzeczy stary Canon EF 35 f/2, na eBayu na pewno znajdziesz używanego w dobrym stanie. Gwiazda to nie jest, ale na 5DI da radę.

edmun napisał/a:
Kiedyś na liście obiektywów które lubiłem był Canon 10-22 lub Sigma 10-20

Pod małą matrycę obydwa.

Porad PDamiana nie neguję, ale spodziewam się, że przekraczają budżet.
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

Wszystko rozchodzi się jak zwykle o to, aby dostać jak najwięcej za jak najmniej ;)
Ale jak wspominałem, nie chodzi tutaj o to, żeby ta "pełna klatka" rozwinęła skrzydła i miała przypięte z przodu coś, co jest warte 10x tyle co body. Byłoby miło, ale nie w tym rzecz. To co robimy na razie na APS-C nam jako tako starcza a małymi kroczkami trzeba by coś dokupić do 5D. Stąd takie podchodzenia jak do jeża, bo człowiek wciąż się zastanawia po co mu to body kiedy nie ma szkła.

Co do obecnego stanu, przepraszam za pomyłkę z mpix... Jak widać, nie przykładam do tego znaczącej uwagi. Canon 50 1.8 na razie na manualu. Łatwo nie jest bo 5D demonem szybkości nie jest jeśli chodzi o "potwierdzenie" punktu AF w trakcie ręcznego ostrzenia. 17-70 na APS-C niedługo pójdzie do szafy z racji tego, że jest to ten obiektyw klejony przez palindroma bo się po prostu rozpada (płaszczyzna ostrości jest adekwatna do siły z jaką trzyma się obiektyw w kupie). Stąd przymiarki do wymiany na coś jaśniejszego, ostrzejszego i przede wszystkim sprawnego.

Zobaczę za tą 50-tką 1.8 STM. O ile kojarzę to jest to odświeżona wersja starej plastikowej 50 1.8?
No i będę patrzył za tym 35 f/2... może się trafi znowu okazja.

P.S. A jak nic się z tego nie uda to 5D znajdzie nowego właściciela, tym bardziej że wizualnie ten egzemplarz wygląda jak nowy.... Nie wiem kto go używał że nawet wyświetlacz nie ma jednej ryski a na przyciskach nie ma śladu ani wytarcia czy rysek....
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

edmun napisał/a:
Zobaczę za tą 50-tką 1.8 STM. O ile kojarzę to jest to odświeżona wersja starej plastikowej 50 1.8?

Tak, zgadza się. Udane odświeżenie. tym bardziej, że nadal w pasztetowej cenie. Wiesz, Mariusz, jest taki portal internetowy, optyczne.pl się nazywa, może kiedyś słyszałeś. Tam testują różne rzeczy, lornetki, czasem chochle stalowe, ale czasem testują też obiektywy. Można zajrzeć i rzucić okiem na test 50/1.8 STM, żeby się dowiedzieć, co to jest. :twisted:

edmun napisał/a:
A jak nic się z tego nie uda to 5D znajdzie nowego właściciela

Możesz mi sprezentować, będę miał backup do 6D. :razz: Sprawdź tylko czy lustro się nie odkleja temu misiu, bo to zdaje się częsta przypadłość była po sporym upływie czasu.
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

komor napisał/a:
Wiesz, Mariusz, jest taki portal internetowy, optyczne.pl się nazywa

Nie słyszałem. Nie zaglądam. Tylko na jakieś zloty przyjeżdżam :)

A tak na serio. Sam widzisz, że nawet na to forum nie było czasu zajrzeć przez kilka lat, co dopiero optyczne.pl przeglądać i czytać o nowościach.

komor napisał/a:
Możesz mi sprezentować, będę miał backup do 6D. Sprawdź tylko czy lustro się nie odkleja temu misiu, bo to zdaje się częsta przypadłość była po sporym upływie czasu.

Do środka nie zaglądałem. Z zewnątrz wygląda prawie jak nowy:








Będę się rozglądał za tymi dwiema stałkami. Może faktycznie nie ma co się w zoomy na razie bawić na tej puszce tylko ją stałkami wyposażyć.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

edmun, wciąż w UK?
Za Canona EF 35/2 będziesz musiał dać ze 150£.


http://www.optyczne.pl/in...ywu&test_ob=358

http://www.ebay.co.uk/sch...+35&_sacat=3323

35mm http://www.ebay.co.uk/sch...=p2045573.m1684

85mm http://www.ebay.co.uk/sch...+85&_sacat=3323

100mm http://www.ebay.co.uk/sch...=p2045573.m1684

i http://www.optyczne.pl/po...add0=150&add1=3
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

edmun napisał/a:
Będę się rozglądał za tymi dwiema stałkami. Może faktycznie nie ma co się w zoomy na razie bawić na tej puszce tylko ją stałkami wyposażyć.

Magia pełnej klatki na zoomach to wymaga f/2.8. Co najmniej. :wink: Jak ma być jakieś tam zarobkowanie na foto, to tanim sposobem zrobienia wow może być też kupno niedrogiego Canona EF 85mm f/1.8 USM. Sesje portretowe, bobaski czy co tam, można zrobić magię, bokeh i w ogóle. Choć oczywiście mając 70-200/2,8 mniejsze jest ciśnienie na 85/1.8 niż na przykład na 35/2.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

Najrozsądniej byłoby więc upolować Sigma 24-70 mm f/2.8 HSM.
http://www.ebay.co.uk/sch...=p2045573.m1684
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

Stara Sigma 24-70 to doskonały sposób na potwierdzenie tezy, że Sigmy to kiepskie kundle z niedziałającym AF i mydlanym obrazem. :) To lepiej już sprzedać tego 5D i dać se spokój. To już lepiej kupić Sigmę 17-50/2.8 do 40D.
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 10 Kwi, 2017   

Minęło kilka dni, edmun uczy się fotografii na nowo. W szczególności, że 5D mark I nie jest demonem prędkości jeśli chodzi o AF. Stąd w weekend była "nauka" na nowo. Na szczęście tandem 5D1 + S70-200 2.8 lub C70-200 4.0 spisuje się bardzo dobrze. Teraz czeka nas zakup 17-50 2.8 na APS-C, potem będziemy szukać czegoś na pełną klatkę. Nie ukrywam, że 5D ładnie mi pokazało czego mi na zdjęciach brakowało. Tej magicznej magii owianej magicznym pyłkiem. Tak.. to niezmierzalne coś na zdjęciach co bardzo mi się podoba, tylko dzięki temu, że głębia inaczej rozchodzi się po kadrze, bo nie jest przycięte mnożnikiem 1.6 występującym na APS-C :) Jak coś obrobię, to się może w końcu na forum pochwalę pstrykami.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Wto 11 Kwi, 2017   

edmun, ty naprawdę w UK? Gdzie mieszkasz?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15