Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Czw 20 Kwi, 2017
Sony A6000 czy cos innego ?
Autor Wiadomość
Damian L 
Początkujący


Posty: 43
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Dzięki wszystkim za podpowiedź.
Na dwa samyangi mnie nie stać:) wiec myślałem na jakimś szerokim mieke.

Samyang 85mm oraz 14mm są dedykowane pod FF wiec na A6000 będę miał realne 135mm i 21mm, dodatkowo światło się się zmniejsza , zgadza się ?

W związku z tym czy Samyang 85mm czyli praktycznie 135 i 2,1f faktycznie sie opłaca bo zrobił sie z niego niezły teleobiektyw.

Czy ten "crop factor" oblicza sie do każdego obiektywu czy tylko w momencie gdy wybieramy obiektyw ff do aps-c ? Czy na obiektywach jest zaznaczone gdzieś że jest dedykowany do ff czy aps-c ?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Samyanga 85/1.4 używałem z dobrym skutkiem na matrycy APS-C. Nadal ładny i ostry obrazek, tyle że do czego się używa niż na FF. Co do Samyanga 14mm to jak słusznie zwrócił uwagę PDamian, jest osobna konstrukcja do bezlusterkowców, 12 mm f/2, więc w sumie na 14 mm nie ma co patrzeć.


Damian L napisał/a:
Czy ten "crop factor" oblicza sie do każdego obiektywu czy tylko w momencie gdy wybieramy obiektyw ff do aps-c ?

Zawsze patrzysz na podaną ogniskową i jeśli chcesz porównać do FF, to musisz sobie w głowie przeliczyć. Jeśli zaczynasz zabawę z fotografią od zera, to nie masz sobie co tym zawracać głowy, po prostu używaj.

Damian L napisał/a:
Czy na obiektywach jest zaznaczone gdzieś że jest dedykowany do ff czy aps-c ?

Z oznaczenia obiektywu można wyczytać, na jaką matrycę jest przeznaczony, oczywiście na stronach WWW producenta też znajdziesz taką informację.
http://www.optyczne.pl/52...obiektywów.html – lekko nieaktualne, bo nie ma Samyanga i nie było wtedy bezlusterkowców, ale nadal myślę przydatne.
 
 
Damian L 
Początkujący


Posty: 43
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

komor napisał/a:
Damian L napisał/a:
Czy ten "crop factor" oblicza sie do każdego obiektywu czy tylko w momencie gdy wybieramy obiektyw ff do aps-c ?

Zawsze patrzysz na podaną ogniskową i jeśli chcesz porównać do FF, to musisz sobie w głowie przeliczyć. Jeśli zaczynasz zabawę z fotografią od zera, to nie masz sobie co tym zawracać głowy, po prostu używaj.


Troszkę nie rozumiem. Mam obiektyw w sklepie, który jest 50mm (na obiektywie to pisze) i chce go kuipc do APS-C:
- jeśli jest to obiekty dedykowany FF wtedy 50x1,5 - 75mm (dla APS-C),
- jeśli obiektyw dedykowany APS-C to 50mm = 50mm ?


Dzięki
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Dedykowanie obiektywu do APS-C oznacza tylko, że jego koło obrazowe jest przystosowane do tejże matrycy, czyli może być znacząco mniejsze niż w przypadku obiektywu FF. Natomiast wynikające z ogniskowej samo „ugięcie światła” przekładające się na kąty widzenia obiektywu – pozostaje tak samo. To takie uproszczone tłumaczenie, mam nadzieję, że nie zawierające istotnych błędów. :)

Czyli kąty widzenia pełnoklatkowego 50mm są takie samo, jak niepełnoklatkowego 50mm, jeśli podepniemy go do matrycy APS-C.

Jeśli nadal jest niejasne, czym jest koło obrazowe, to przykład. Kiedy taki niepełnoklatkowy obiektyw podepniesz do korpusu pełnoklatkowego, to obraz rzutowany na matrycę może wyglądać np. tak:


https://somewhatfuzzy.wordpress.com/2012/01/18/dx-lenses-on-fx-body/
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

komor,
Chybaś żeś deczko namieszał :zalamany: :mrgreen:

[ Dodano: Pon 24 Kwi, 2017 17:36 ]
Damian L napisał/a:
Mam obiektyw w sklepie, który jest 50mm (na obiektywie to pisze) i chce go kuipc do APS-C:
- jeśli jest to obiekty dedykowany FF wtedy 50x1,5 - 75mm (dla APS-C),

Akurat odwrotnie:
- jeśli przeliczasz z FF do APS-C, to 50/1.5
- jeśli przeliczasz z APS-C do FF, to 50x1.5

Co mówi ten przelicznik?
Ten przelicznik mówi, że obiektyw 50mm założony do APS-C ma taki kąt widzenia (może bardziej obrazowo, chociaż nie wiem, czy prawidłowo: takie pole widzenia), jaki ma obiektyw 75mm założony do FF.

[ Dodano: Pon 24 Kwi, 2017 17:39 ]
komor,
Cytat:
Czyli kąty widzenia pełnoklatkowego 50mm są takie samo, jak niepełnoklatkowego 50mm, jeśli podepniemy go do matrycy APS-C.

Nie - jeśli się umówimy (a tak się umawiamy), że w fotografii kąt widzenia, to kąt pomiędzy skrajnymi promieniami docierającymi do matrycy.
Ostatnio zmieniony przez T.B. Pon 24 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Damian L napisał/a:

Troszkę nie rozumiem. Mam obiektyw w sklepie, który jest 50mm (na obiektywie to pisze) i chce go kuipc do APS-C:
- jeśli jest to obiekty dedykowany FF wtedy 50x1,5 - 75mm (dla APS-C),
- jeśli obiektyw dedykowany APS-C to 50mm = 50mm ?


50mm to 50mm bez wzgledu na to, do jakiego aparatu zostanie podpiety. Ponieważ matryca APS-C jest mniejsza od matrycy FF o 1.5 raza, to o tyle mniejszy obszar sceny zostanie zarejestrowany na matrycy APS-C.
Aby na matrycy FF zarejestrować podobnie okrojoną scenę, trzeba by podpiąć do do aparatu obiektyw 75mm. Ktoś kto całe życie fotografował na kliszy 35mm (format FF), po przejściu na aparat cyfrowy z matrycą APS-C, mógł poczuć się zagubiony. Aby ogarnąć jakoś różnice w obrazowaniu, do jakiego ten ktoś był przyzwyczjony, pomocny był przelicznik jeden i pół. Jeśli ktoś nie ma przyzwyczjeń, niczego nie musi przeliczać, tylko podpina obiektyw i fotografuje.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

T.B., na pewno na matrycy APS-C prawdą jest, że pełnoklatkowy 50 mm da te same kąty widzenia, co (hipotetyczny) niepełnoklatkowy 50 mm. Nic nie namieszałem.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Niech Ci będzie, komor. Mnie jest obojętne, jak Ty to sobie w głowie układasz. Wiem, że w praktyce dasz radę. Ale jeśli nie odrzucasz tego, co napisałem o tym, czym jest kąt widzenia w fotografii, to lepiej nie rób wykładów innym.

Ale gdyby Ci się chciało, to poczytaj tutaj:
http://www.fotografuj.pl/...u_aparatu/id/69
i pobaw się tutaj:
http://www.fotografuj.pl/...obiektywu/id/68
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

T.B., czyli wszystko będzie w porządku, jesli odrzuci sie Twoje argumeny? :)
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

A ja, biedny, obserwując dyskusję szanownych Kolegów na temat zmieniających się ogniskowych i stałych kątach widzenia wciąż zbieram się do przejścia na emeryturę, które pozwoliło by mi wreszcie zapomnieć o moim wyuczonym zawodzie. Z drugiej strony jestem trochę rozczarowany, że nikt z was nie odniósł się do zaproponowanego przeze mnie gadżetu. Zobaczcie tylko fragment opisu (nie zamieszczam linku do strony by nie reklamować konkretnego sklepu):

"Adapter bagnetowy Commlite Canon AF - Sony E wersja II z przeniesieniem elektroniki obiektywu, kompatybilny z obiektywami systemu Canon EOS EF/EF-S i korpusami Sony E.
Wersja II dostosowana do pracy z aparatami pełnoklatkowymi Sony E - seria A7 (np. A7R, A7S, A7II).

Adapter umożliwia stosowanie obiektywów systemu Canon EF i EF-S z pełnoklatkowymi aparatami z bagnetem Sony E. Adapter montowany jest na bagnecie Sony E (NEX) aparatu w podobny sposób, w jaki montuje się obiektywy. Następnie obiektyw z mocowaniem Canon montowany jest w bagnet adaptera.

Adapter posiada układ elektroniczny oraz styki pozwalające na komunikację aparatu z obiektywem. Dzięki temu w obiektywie działa silnik AF, przeniesienie informacji oraz kontrola przesłony, opcjonalnie stabilizacja obrazu.
Ostrość oraz przysłonę aparat może dobierać automatycznie. Parametry w trybach manualnych możemy zmieniać z poziomu przycisków na korpusie. Po założeniu obiektywu systemu Canon z tym adapterem, aparat rozpoznaje obiektyw systemu Sony E z pełnym wsparciem AF/kontroli przesłony/stabilizacji. Urządzenie sprawdzi się zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania.

Adapter posiada mocowanie do statywu, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie aparatu i ciężkiego obiektywu na statywie. Jest całkowicie bezpieczny dla obiektywów, jak i aparatu. Jego instalacja jest prosta i szybka. Wykonany niezwykle starannie, z wytrzymałego metalu.

SPECYFIKACJA:
kompatybilny z następującycmi aparatami
- modele pełnoklatkowe systemy Sony E (cała seria A7),
- wszystkie modele systemu Sony NEX, m.in. A6000, NEX-7, NEX-6, NEX-5T, NEX-5R, NEX-5N, NEX-5, NEX-F3;
kompatybilny z wszystkimi obiektywami systemu Canon EF / EF-S;
wyposażony w mocowanie do statywu;
wykonany z metalu;
2 lata gwarancji."

Ogólnie w przypadku bezlusterkowców jest dużo miejsca na adaptery, innych systemów, a tu jest jeszce możliwość przeniesienia funkcji elektroniczych. Niestety obiektywy fabryczne Sony do bezlusterkowców mają często takie czy inne wady, a do Canona jest tyle wspaniałych fabrycznych obiektywów, nie wspominając o niektórych atrakcyjnych Sigmach, które nie są dostarczane w wersji do bagnetu Sony E.

No, ale może ktoś wie o jakichś rzeczywistych ograniczeniach tego wspaniałego wynalazku.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
Ostatnio zmieniony przez WojciechW Pon 24 Kwi, 2017, w całości zmieniany 8 razy  
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Oczywiście.
Jeśli Jan Kowalski odrzuci moje argumenty, a przyjmie swoje i tylko swoje, to w świecie Kowalskiego będą obowiązywały prawa Kowalskiego.

To do Tutejszyna.

[ Dodano: Pon 24 Kwi, 2017 20:22 ]
Tutejszyn,
Słyszałeś chyba o takim poglądzie filozoficznym, że jak zamknę oczy i nie widzę Tutejszyna, to Tutejszyn nie istnieje?
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

W końcu jednak trzeba bedzie otworzyć oczy, chcby po to, aby zaczerpnąć powietrza...
Tak na marginesie, istnieje coś takiego, jak "ignoruj". Nie potrzeba tu wielkiej filozofii. :)
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Tutejszyn,
Nie wiem, co ma tutaj do rzeczy przycisk "ignoruj" ale wiem i używam.

A może ja gadam zbyt abstrakcyjnie? Ale szwagier rozumie :???:
 
 
Damian L 
Początkujący


Posty: 43
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Dziękuję wszystkim za tłumaczenie.
Wszystko rozumie i wieczorem co z czego się bierze ale chodziło mi o to czy ten przelicznik stosujemy zawsze, do każdego biektywu, który chcemy użyć na matrycy aps-c ? Nie ma obiektywów które mając 50mm i na matrycy aps-c będą pokazywały kat widzenia odpowiedni dla 50mm ?
Inaczej, jak będę kupował obiektyw do a6000 czy innego aps zawsze będę musiał ogniskowa pomnożyć przez 1,5 ?

T.B. napisał/a:

Ten przelicznik mówi, że obiektyw 50mm założony do APS-C ma taki kąt widzenia (może bardziej obrazowo, chociaż nie wiem, czy prawidłowo: takie pole widzenia), jaki ma obiektyw 75mm założony do FF.


Ok rozumiem i to miałem na myśli.
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Damian L napisał/a:
Dziękuję wszystkim za tłumaczenie.
Wszystko rozumie i wieczorem co z czego się bierze ale chodziło mi o to czy ten przelicznik stosujemy zawsze, do każdego biektywu, który chcemy użyć na matrycy aps-c ? Nie ma obiektywów które mając 50mm i na matrycy aps-c będą pokazywały kat widzenia odpowiedni dla 50mm ?
Inaczej, jak będę kupował obiektyw do a6000 czy innego aps zawsze będę musiał ogniskowa pomnożyć przez 1,5 ?
.

Damian - ogniskowa jest pewnym parametrem fizycznym obiektywu całkowicie niezależnym od matrycy. To odlegość pomiędzy tzw. punktem głownym układu optycznego a miejscem gdzie skupiają sie równoległe promienie światła po przejściu przez ten ukłąd optyczny. Ta wielkość jest podawana niezależnie od tego czy obiektyw pasuje do maleńkiej matrycy mikrego kompaktu (i ma ogniskowe rzędu 3 mm) czy do już raczej wielkiej matrycy aparatu średnioformatowego.

Cała sprawa z przeliczaniem bierze się stąd, że dawno dawno w czasach przedcyfrowych (czyli jakieś 15 lat temu, raczej nie więcej) dominującym formatem rejestratora obrazu był format małoobrazkowy czyli 36x24 mm. Dziś ten format to owe słynne FF (Full Frame - pełna klatka małoobrazkowa). Ale na początku fotografii cyfrowej wykonanie dużego przetwornika z rozsądną ilością wad było kosztowne (większość lądowała w koszu) więc w cyfrowych aparatach z wymienną optyką (wówczas wyłacznie/głównie lustrzankach) postawiono na mniejsze przetworniki formatu APS-C.
Jednocześnie zachowano kompatybilność "starych" obiektywów systemowych. Użytkownicy byli przyzwyczajeni do kątów widzenia swoich obiektywów na formacie małoobrazkowym (czyli obecnym FF). Zastosowanie mniejszego przetwornika zmusiło użytkowników do jakiegoś przyswojenia tego, ze ich obiektywy będą produkowały nieco inne kadry. Najłatwiej było to sobie wyobrazić przeliczając - i w ten sposób ludzie sobie wizualizowali, ze teraz jak wezmę 50mm to będę miał taki kadr jaki robił mi na kliszy obiektyw 75 mm.
I stąd to całe przeliczanie.

Natomiast obiektyw 50 mm zrobi zawsze kadr właściwy do 50 mm na dowolnej matrycy. Tylko, że na matrycach róznych rozmiarów to będą kompletnie inne kadry. Jeśli nie przyzwyczaiłeś się do tego jakie kadry produkuje dany obiektyw na jakiejś tam matrycy to w zasazdie niczego nie musisz sobie przeliczać. Bo i po co. Każda 50-tka przykręcona do korpusu APS-C da to samo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15