Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy aparat i poważniejsza zabawa z fotografią | Podróże
Autor Wiadomość
Szmout 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   Pierwszy aparat i poważniejsza zabawa z fotografią | Podróże

Witajcie,

Własnie szykuję się do swojego pierwszego zakupu aparatu innego niż kompakt za kilka stówek, jednak potrzebuję Waszej pomocy. Do rzeczy:

Dużo podróżuję, i po ostatnim swoim pobycie w Ameryce Południowej stwierdziłem, że najwyższy czas wymienić mojego kompakta (Nikon Coolpix l820) na coś zdecydowanie lepszego, bo po prostu zaczynał mnie ograniczać.

Stwierdziłem, że kupię jakąś lustrzankę wraz z obiektywem do powiedzmy 4 tysięcy. Zastanawiałem się nad Canonem 70d lub Nikonem 7100. Jednak gdy tak sobie o nich czytałem natrafiłem na tekst o bezusterkowcach (wcześniej nawet nie wiedziałem o ich istnieniu!), no i sadzę, że chyba to jest strzał w 10.

I tu dwie kandydatury:

Sony a6000
Olympus OM-D E-M10

Bardziej skłaniam się za Olympusem. Czy to dobry wybór? A może coś zupełnie innego mi polecacie?

Czego potrzebuję:

- Dobrego aparatu, który będzie mi służył podczas podróży (90% zdjęc będzie z wyjazdów po świecie)
- Poręcznego
- Filmy mnie nie interesują, kręcę innym sprzętem
- Dobry autofocus, bo czasem decyduje chwila
- Dobra jakość zdjęć

I teraz tak:

Jaki obiektyw do tego aparatu, jakiś w miarę uniwersalny i dobry. Body brać w zestawie z obiektywem czy same i dokupić coś do niego? A jeśli dokupić to co?

http://www.cyfrowe.pl/apa...-r-srebrny.html

Czy taki jest np. dobry?

Przepraszam z góry za być może banalne pytania dla Was, ale w tej dziedzinie jestem laikiem.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za pomoc :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Szmout napisał/a:
Czy to dobry wybór?

Dobry.
Osobiście mam GX7 (oprócz lustrzanek) i ... jeśli by taki dostać jeszcze to też warto i do tego lepsze szkła.
 
 
FotoVideo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Bierz samo body zawsze to taniej przy ograniczonym budżecie zależy ci na dobrej jakości zdjęć obiektyw stało ogniskowy wyeliminuje nieostrości na brzegu kadru a jasny obiektyw F1.8 to dodatkowa zaleta czyli głębia ostrości w portrecie oraz niższe iso w ciemnosciach jako podstawowy obiektyw proponuje Olympus M.Zuiko 25mm f1,8 do wszystkiego dodatkowo zachowasz kompaktowość zestawu a ten 40-150 mm f/4.0-5.6 jako dodatkowy.

W przypadku Sony a6000 + adapter Sigmy MC-11 + Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro (OS) HSM | C

Pozdrawiam Sylwester :)
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Szmout,

Po amatorsku, ale już parę lat używam Olympusa.
Na stałe mam założony obiektyw M.Zuiko 25/1.8
40-150/4.0-5.6 to całkiem dobry obiektyw i nie taki ciemny, jak na tele. Ale właśnie - tele - więc będziesz go używał tylko czasem. Częściej będzie Ci brakowało szerokiego kąta i dlatego nie warto rezygnować z "kitowego" obiektywu, który zwykle w zestawie jest tani i w przypadku Olympusa jest to zwykle 14-42 mm. Ponieważ w moim przypadku był to II R (ten starszy, nie EZ), dobrze uzupełniał go niedrogi konwerter szerokokątny. (Piszę w czasie przeszłym, bo właśnie dorobiłem się prawdziwego szerokiego kąta.)
 
 
Szmout 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Dziękuję bardzo za odpowiedzi! :)

@FotoVideo: Dziękuję za polecenie obiektywu, widzę, że jest to już premium, łącznie z body wyjdzie mi +- 4300zł - do zaakceptowania, a jak czytam jest to super obiektyw. Mówisz, aby kita nie brać?

@T.B.: Dziękuję, widzę, że druga osoba poleciła mi ten obiektyw, czyli to pewniak. Zdecydowałem, że biorę Olympusa i ten obiektyw, a w późniejszym czasie dokupię ten 40-150, bo obecnie byłbym dużo poza budżetem. Ty z kolei piszesz, abym brał tego kita. W zestawie jest 500zł droższy niż samo body. Warto?

Przepraszam, ale czy możesz mi napisać w kilku słowach dlaczego jednak brać kita? I co on ma takiego, czego nie dostanę w tym 25/1.8 (przepraszam jeśli to głupie pytanie).

Jak już wspomniałem pódę w taki zestaw, a 40-150 dokupię z czasem, bo jednak nie będzie tak często używany.

Dziękuję Panowie :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

FotoVideo napisał/a:
Bierz samo body zawsze to taniej przy ograniczonym budżecie

Nie polecam.

T.B. napisał/a:
nie warto rezygnować z "kitowego" obiektywu, który zwykle w zestawie jest tani

Też tak uważam. Choć jeśli różnica wynosi 500 zł to rzeczywiście dość dużo.

Szmout napisał/a:
dlaczego jednak brać kita? I co on ma takiego, czego nie dostanę w tym 25/1.8

Obiektyw, który dostajesz w zestawie ma zooma, natomiast 25/1.8 jest stałoogniskowy, w zamian za to jest jaśniejszy i jest wyższej jakości, czyli potrafi dać ostrzejsze zdjęcia (o ile warunki pozwolą i fotograf nie zawiedzie).
 
 
RB 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 203 razy
Posty: 6186
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Olympus 25/1.8 kosztuje nowy ok. 1600 PLN
Panasonic 25/1.7 kosztuje nowy ok. 800 PLN
http://abfoto.pl/panasoni....pl-o_3513.html

Oba pasują do każdego korpusu mikro 4/3. Ale jak masz życzenie nieco zasponsorować Olympusa, to w sumie czemu nie ;-)

Poza tym, jest jeszcze fajny Panasonic 20/1.7 za jakieś 1400 PLN. Też pasuje, daje trochę szersze kadry, przy okazji jest bardzo mały.
http://www.cyfrowe.pl/apa...17-ii-asph.html
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Gorąco popieram komora a zwłaszcza T.B., bo mam taki same poztywne doświadczenia z kitem vrii i konwterem szerokokątnym. Chodzi m.in. o to że są to szkła, które całkiem nieżle rysują, a koszt kita vrii w zestawie to zwykle tylko nieco więcej niż 300 zł.

Byłbym natomiast ostrożniejszy z krótkim kitem EZ Olka, który jest mniej ostry i do którego nie ma konwerterów.

Lepszego szerokiego kąta do m 4/3 sobie nie sprawiłem, bo ciesze się Sigmą 10-20/3.5, którą dokupiłem do Pentaxów. Na moim K-S1 (który jak wiadomo jest świetnym aparatem dla schyłkujących) z rzeczonej Sigmy wychodzą zresztą też całkiem ostre zdjęcia.

W przypadku Sony alfa 6000 może dobrze rozważyć jest raczej kupno konwertera na system Canona, zamiast konwertera na system Sigmy, który przenosi wszystkie funkcje elektryczne. Sigmy 16-50/2.8 z mocowaniami Canona będą tu pewno też działać.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW
 
 
FotoVideo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Adapter Sigma MC-11 umożliwia użytkownikom aparatów Sony z mocowaniem E na korzystanie z obiektywów z bagnetami Sigma SA lub Canon EF/EF-S
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Czw 04 Maj, 2017   

Szmout napisał/a:
co on ma takiego, czego nie dostanę w tym 25/1.8

Jeśli mówimy o 14-42 mm, to szerszy kąt.
Chociaż nie raz radziłem sobie z 25 mm - który jest moim podstawowym obiektywem i często mam ze sobą tylko ten - w ten sposób, że robiłem dwa zdjęcia po prostu i potem łączyłem jak panoramę (zarówno w poziomie, jak i w pionie - według potrzeb). Albo cztery, łącząc potem jak szachownicę w obejmujący cztery razy więcej obraz. Ale ja lubię się bawić.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 05 Maj, 2017   

Ogólnie podróże z obiektywem stałoogniskowym to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Jak to w podróży, tutaj szeroki plan, za chwilę portret jakiegoś tubylca... Osobiście wolałbym chyba zabrać ciemniejszego zooma, niż jakąś wypasioną stałkę.
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pią 05 Maj, 2017   

W pełni popieram przedmówcę.

Może jeszcze wspomnę jak to było ze mną.

Przez pierwsze trzydzieści fotografowania lat byłem pod dyktatem standardowej ogniskowej, a w tamtych czasach było łatwiej o coś z tele niż coś szerokiego.

Jak popróbowałem takiej nieco krótszej ogniskowej - a był to taki mały Nikonik z automatycznym ostrzeniem kupiony córce i pierwszy zoom 30-70 do Praktiki BX, to poczułem się wolnym człowiekiem i do tej standardowej już niezbyt chętnie wracam.

Owszem kupiłem do Olka Panasonica 25/1.7, który jest niezły i jasny, ale zakładam go dość rzadko, bo ma ogniskową standardową, a nie taką krótszą. Pewno 20/1.7 zakładałbym częściej.

Na wyjazdach z Olkiem E-PM2 zupełnie mi wystarcza jasność kita. Można nim robić całkiem znośne zdjęcia nawet w ciemnych kościołach i muzeach, gdy czułość jest zwiększana do 1600 ISO.

Serdecznie pozdrawiam,

WpjciechW
 
 
Szmout 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Pią 05 Maj, 2017   

Może i faktycznie jeszcze za szybko na dla mnie na wypasioną stałkę?

A takie coś może być: Olympus plus dedykowany kit i do tego taki zoom - http://www.cyfrowe.pl/apa...-r-srebrny.html

Z czasem sobie dokupię stałkę?

czy:

Olympus, ta stałka pro i z czasem dokupuję zooma.

Dodam, że 90% zdjęć będzie z wyjazdów. (portrety, uliczki, sceny, reportaże, krajobraz czasem, jakaś architektura, no i jedzenie) Jedzenia będzie trochę.

Który wybór dla mnie lepszy? Chciałbym już na weekend kupić i zacząć się bawić :)
 
 
FotoVideo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 05 Maj, 2017   

Jeżeli juz to w zestawie będzie taniej w MM

https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/aparat-olympus-e-m10-mark-ii-14-42mm-iir-srebrny-40-150-r-czarny
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pią 05 Maj, 2017   

Taki zestaw z 14-42 + 40-150 mm jest bardzo poręczny.
To był mój pierwszy zestaw obiektywów - tyle że z innym aparatem - i starczył mi na długo.
No i ten 14-42 II R jest tańszy niż EZ, a mówią, że lepszy. EZ jest chyba trochę mniejszy, ale to wątpliwy uzysk.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 14