Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
O co chodzi z tym polem widzenia.
Autor Wiadomość
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 08 Maj, 2017   O co chodzi z tym polem widzenia.

Po przetestowaniu całkiem sporej sterty lornetek doszedłem do wniosku, że pole podawane przez producentów na obudowie to jedno, a wrażenia z obserwacji to drugie. Dwie różne lornetki o identycznych parametrach potrafią dawać zupelnie inne odczucia z obserwacji. Czasem dwie lornetki rózniące się polem o prawie dwa stopnie na papierze, po przyłożeniu do oka nie wydają się aż tak bardzo różne. Jakie są wasze doświadczenia w tej materii?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Mówisz zapewne o tym wrażeniu tunelu, czy dziurki i powiedzmy ....dużego obrazu przed oczami, w którym kożna się zanurzyć? To zlożona kwestia kąta widzenia okularów, ale chyba też jeszcze czegoś związanego z geometrią, a czego nie rozukiem, a widzę. Podobne pole pozorne AFoV jest różne w różnych lornetkach o technicznym (papierowo) podobieństwie.
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Producenci często kłamią w kwestii FOV ale również niedokładnie podają powiększenie, co skutkuje tym, że ciężko policzyć sobie AFOV. Myślę, że również stąd może wynikać zaskoczenie. Na szczęście są testy Arka, więc można jeden i drugi parametr zweryfikować. :)

Ja zauważyłem jeszcze, że zupełnie inaczej odbieram pole widzenia w lornetkach w których obraz ma postać koła wyraźnie wyciętego diafragmą a inaczej w lornetkach w których brzegi wydają się być rozmyte.

[ Dodano: Wto 09 Maj, 2017 02:07 ]
A tak na marginesie... Nurtuje mnie czemu o wiele popularniejsza jest konwencja podawania przybliżonego pola widzenia okularu - liczonego FoV x powiększenie, a nie tak jak jest na prawdę czyli z tangensami. W testach Optycznych ta konwencja też obowiązuje. Pola widzenia okularów astronomicznych podawane są chyba ściśle a nie z przybliżeniem odpowiadającym jakiemuś typowemu powiększeniu. Trochę się z tym można pogubić - szczególnie w przypadku lunet obserwacyjnych z wymiennymi okularami...

[ Dodano: Wto 09 Maj, 2017 02:21 ]
Żeby nie być gołosłownym. Pentax w specyfikacji okularu XW-20 podaje AFoV 70 stopni. A w tabelce odnoszącej się do zestawów z lnetami, dajmy na to dla lunety PF-80EDA widnieją następujące parametry: Magnification 24x, Real Field of View 2.9. Iloczyn tych dwóch wielkości to 70 stopni, czyli jest to AFoV przybliżone (zawyżone). Co to więc znaczy, że producent sprzedaje okular o polu widzenia 70 stopni? To, że jak dokupię sobie jakąś konkretną lunetę, to z przybliżonego wzoru uzyskam warość 70? A jak kupię inną lunetę to już nie? Czy ja może czegoś nie rozumiem? :neutral:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

leniwiec napisał/a:
Producenci często kłamią w kwestii FOV ale również niedokładnie podają powiększenie, co skutkuje tym, że ciężko policzyć sobie AFOV. Myślę, że również stąd może wynikać zaskoczenie.


Dokładnie. Rekordziści potrafią kłamać w kwestii pola nawet prawie 2 stopnie. Dotyczy to oczywiście najczęściej taniej chińszczyzny, ale zdarza się też w klasie droższej. Pamiętam test Vanguardów ED II
8x32 i 8x42, które miały mieć pole 7,2 stopnia. Jeden rzut oka pokazywał, że ich pole się zauważalnie różni i potwierdziły to potem pomiary.

Ostatnio pisałem pierwsze wrażenia GPO Passion HD 10x42 czyli sprzętu kosztującego 4000 zł. Tam też nakłamali w kwestii pola.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Porownując deltę optical forest II 8x42 z polem ponad 8 stopni z nikonem monarch 5 8x42 z polem 6,3 stopnia jakos specjalnie różnicy nie widzę. Mam widok z okna na taki parking pomiędzy dwoma drzewami. I w nikonie i w delcie patrząc na wprost łapie je oba krawędziami pola widzenia. Gdy się skupię na jednym to drugie mi znika z pola widzenia i natychmiast mi sie pojawia gdy spojrzę na wprost. Oba sprzęty dzieli prawie dwa stopnie różnicy. O co tu chodzi. Arek przecież testował tą deltę i test potwierdził, że ma ponad 8 stopni pola. To ile w obec tego ma nikon skoro widzę w nim dokladnie to samo a w specyfikacji podane jest 6,3? Nie wiem jak Arek sprawdza to pole, ale dla mnie jedyny miarodajny test to test w warunkach polowych, gdzie dwóch ochotników z jakimiś jaskrawymi palikami w pewnej odleglości od obserwatora oddala się w przeciwnych dla siebie kierunkach a on patrząc na to z boku daje komende stop aż znikną mu z pola widzenia. Wtedy miarka, kalkulatorek i mamy zmierzone rzeczywiste pole widzenia. Zaznaczam - zmierzone, a nie wyliczone z innych parametrów. A to widać jest zasadnicza różnica.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Pole widzenia należy sprawdzić na gwiazdach ponieważ pole widzenia powinno sie mierzyć przy ustawieniu lornetki na nieskończoność. Można znaleźć dwie gwiazdy łapiące się na skraj widzenia po obu stronach i odczytać separację tych gwiazd w programie astronomicznym, np. Cartes du Ciel
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Daleki parking powinien dać taki sam wynik jak gwiazdy. Czy 20-30 metrów czy nieskończoność, to praktycznie żadna różnica.

Natomiast do ocen, którymi dzielimy się z innymi i opisujemy konkretne rezultaty należy przykładać się z należytą starannością. Proponowałbym umieszczenie obu lornetek na statywie i spokojne porównanie.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Jak mierzyć to jedno, a odczucia to drugie. Mam dwie lornetki 7x35 o identycznych parametrach. Jedna to popularny nikon ex a druga to fajne tasco, które niedługo wrzucę do klasyków bo to póki co najlepszy mój klasyk i jedna z najlepszych lornetek jakie w życiu miałem przy oku, a festwal optyczny mam zaliczony. Otóż patrząc w nikona mam wrażenie patrzenia przez rurę. Dość sporą, ale rurę. Mimo tego ogromnego pola widzenia widać czarne brzegi ograniczające pole widzenia. W tasco mimo, że nie widać specjalnie szerzej nie mam wrażenia, że coś mnie ogranicza. Przykladam lornetkę do oczu i czuję jak niczym nie skrępowany zagłebiam się w obraz. Póki co, żadna lornetka nie zrobiła na mnie jeszcze takiego wrażenia.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Arek napisał/a:
Daleki parking powinien dać taki sam wynik jak gwiazdy. Czy 20-30 metrów czy nieskończoność, to praktycznie żadna różnica.

Mam nadzieję, że żartujesz :?: Przecież mierząc pole widzenia z 20-30 metrów otrzymamy zaniżone wyniki bo powiększenie się zwiększa...
Mam nadzieję, że pole widzenia w testach jest mierzone na nieskończoności bo inaczej to wielki błąd :!:
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Ciekawa uwaga, możesz to rozwinąć?
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Przecież Arek powiększenia też nie mierzy tylko wylicza. W sumie to jeszcze nie wykombinowałem jak by fizycznie miała wyglądac procedura pomiaru powiększenia.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

widoczek napisał/a:
Arek napisał/a:
Daleki parking powinien dać taki sam wynik jak gwiazdy. Czy 20-30 metrów czy nieskończoność, to praktycznie żadna różnica.

Mam nadzieję, że żartujesz :?: Przecież mierząc pole widzenia z 20-30 metrów otrzymamy zaniżone wyniki bo powiększenie się zwiększa...
Mam nadzieję, że pole widzenia w testach jest mierzone na nieskończoności bo inaczej to wielki błąd :!:


Widoczek Ty stary forumowiec i nie znasz procedury testowej:

http://www.optyczne.pl/2...._lornetki_.html

tam stoi wyraźnie:

POLE WIDZENIA (8 pkt) - Test na prawdomówność producentów. Ustawiając lornetki w odległości od 6 do 15 metrów przed płaszczyzną z papierem milimetrowym kilka osób niezależnie od siebie mierzyło rzeczywiste pole widzenia lornetek. Pomiary były na tyle dokładne, że błąd wynosił średnio około 0.02 stopnia. Porównywaliśmy potem rzeczywiste pole widzenia z podawanym przez producenta. Dodatkowe 2 punkty premii można było otrzymać za pole wyjątkowo duże w swojej klasie powiększenia, a jeden punkt premii za rzeczywiste pole większe niż podawane w specyfikacjach.

więc skąd Twoje ździwienie?

Mógłbyś wytłumaczyć dlaczego pomiar pola na krótszą odległość to błąd? Bo moim zdaniem odległość pomiarowa nie ma znaczenia. Ostatnio sprawdzałem pola lornetek w pokoju z odległości 3,5 metra.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Wto 09 Maj, 2017   

Żeby wyostrzyć obraz na powiedzmy 25 metrów, należy "cofnąć" okulary bo punkt/ognisko jest w innym miejscu niż dla nieskończoności, inaczej mówiąc zwiększamy długość toru optycznego/ogniskową układu, a jak wiadomo zwiększa to powiększenie. Pole własne okularów oraz ogniskowa okularów jest stała i niezależna od odległości na jaką chcemy wyostrzyć. Warto zauważyć, że im bliżej chcemy wyostrzyć obraz tym bardziej należy wysunąć mostek z okularami i ta zależność nie rośnie liniowo tylko wręcz wykładniczo, żeby wyostrzyć na np. 6m należy znacznie bardziej wysunąć mostek z okularami niż na 25m. Zrobiłem szybkie pomiary żeby nie zostawić to tak "na sucho". Akurat mam 3 lornetki pod ręką: 7x35 12.5st. ; 10x42 7st. oraz 16x70 4.1st.

1) 7x35 12.5st.
Długość ogniskowej na nieskończoność ok. 126mm;
Ogniskowa okularów wynosi więc ok.18mm, pole własne okularów 87.5st. - to są stałe, niezależne parametry.
a) Przy wyostrzeniu na ok.25metrów trzeba wysunąć okulary o 1,0mm w stosunku do ostrzenia na nieskończność;
Nowa długość ogniskowej 126+1=127mm
Nowe powiększenie 127:18=7.056x
Nowe pole lornetki 87.5:7.056x=12.40st. czyli o 0.10st mniej niż na nieskończoność
b)Przy wyostrzeniu na 6metrów trzeba wysunąć okulary o 2,6mm
Nowa długość ogniskowej 126+2.6=128.6mm
Nowe powiększenie 128.6:18=7.144x
Nowe pole lornetki 87.5:7.144x=12.25st. czyli o 0.25st mniej niż na nieskończoność

2) 10x42 7st
Długość ogniskowej na nieskończoność ok. 160mm;
Ogniskowa okularów wynosi więc ok.16mm, pole własne okularów 70st. - to są stałe, niezależne parametry.
a) Przy wyostrzeniu na ok.25metrów trzeba wysunąć okulary o 1.5mm
Nowa długość ogniskowej 160+1.5=161.5mm
Nowe powiększenie 161.5:16=10.09x
Nowe pole lornetki 70:10.09x=6.94st. czyli o 0.06st mniej niż na nieskończoność
b)Przy wyostrzeniu na 6metrów trzeba wysunąć okulary o 4,4mm
Nowa długość ogniskowej 160+4.4=164.4mm
Nowe powiększenie 164.4:16=10.275x
Nowe pole lornetki 70:10.275x=6.81st. czyli o 0.19st mniej niż na nieskończoność

3)16x70 4.1st
Długość ogniskowej na nieskończoność ok. 320mm;
Ogniskowa okularów wynosi więc ok.20mm, pole własne okularów 65.6st. - to są stałe, niezależne parametry.
a) Przy wyostrzeniu na ok.25metrów trzeba wysunąć okulary o 3.6mm
Nowa długość ogniskowej 320+3.6=323.6mm
Nowe powiększenie 323.6:20=16.18x
Nowe pole lornetki 65.6:16.18x=4.05st. czyli o 0.05st mniej niż na nieskończoność
b)Wyostrzyć na 6metrów nie da się, brakuje wysuwu.

Gdyby jeszcze policzyć dla wyostrzenia na 3.5m to pola lornetki byłyby sporo mniejsze.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Maj, 2017   

widoczek napisał/a:
Mam nadzieję, że pole widzenia w testach jest mierzone na nieskończoności bo inaczej to wielki błąd :!:


Opis procedury dawno się zdezaktualizował i ciągle nie mam czasu, żeby napisać go od nowa. Pole widzenia faktycznie jest dodatkowo sprawdzane na gwiazdach, ale daje w granicach błędów pomiarowych takie same wyniki jak pole mierzone metodą "na parking". Wyjaśnieniem jest to, że w Twoich obliczeniach przyjąłeś błędnie, że ogniskowa układu zmienia się o tyle o ile przesuwasz mostek, a to nieprawda.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Sro 10 Maj, 2017   

Arek napisał/a:
Wyjaśnieniem jest to, że w Twoich obliczeniach przyjąłeś błędnie, że ogniskowa układu zmienia się o tyle o ile przesuwasz mostek, a to nieprawda.

Czy możesz wyjaśnić dlaczego jest to błędne i jak to powinno być prawidłowo uwzględnione?

[ Dodano: Czw 11 Maj, 2017 13:46 ]
Arek?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16