Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Oznaczenie 1Q w lotrnetkach Carl Zeis Jena
Autor Wiadomość
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 11 Cze, 2017   Oznaczenie 1Q w lotrnetkach Carl Zeis Jena

Czy ktoś się orientuje co oznacza znaczek 1Q? Nie wszyskie lornetki CZJ go mają, a wersje multi coated to chyba wcale. Podobno to oznaczenie 1 jakości choć nie chce mi się wierzyć, że na rynek mogły wyjść lornetki z Jeny pozajakościowe.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Nie 11 Cze, 2017   

Chyba wersje "eksportowe" miały taki znaczek co miało oznaczać "first quality"
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 11 Cze, 2017   

Nie bardzo mi się chce w to wierzyć. Czyli reszta egzemplarzy to niby jaką jakość ma? Są tu entuzjaści marki, którzy może wcześniej rozpracowali ten symbol?
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Pon 12 Cze, 2017   

To był chyba taki "chłyt materkingowy"
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 12 Cze, 2017   

A jeszcze jedno kwestia mnie nurtuje. Co to za lornetki z nazwą aus Jena? Wyglądają identycznie jak CZJ a jednak nie ma na nich oryginalnego loga. To jakieś podróby? Prawie jak Jena? O co tu chodzi?
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pon 12 Cze, 2017   

Rzeczywiście dziwne. NRD-owski Carl Zeiss Jena miał umowę z zachodnim Zeissem o wzajemnym nie wchodzeniu sobie w drogę. Dlatego też lornetki CZJ na zachodzie sprzedawane były pod marką bodajże "Revue" - ale "aus Jena"? pierwsze słyszę.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pon 12 Cze, 2017   

Revue to jakiś merketowy brand. Zamawiali gdzie popadne. Najczęściej w Japonii. Nawet rosjanie robili lornetki dla Revue, ale Jena chyba nie. Dziś na olx był ladny ogumowany Octarem 8x50 aus Jena za 400 zł. Zniknął zanim zdąrzyłem się dodzwonić.
 
 
Kerebron 
Bywalec
The Beholder



Pomógł: 6 razy
Posty: 117
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 12 Cze, 2017   

"aus Jena" znaczy po prostu "z Jeny". Tak oznaczane były produkty eksportowane do USA, Beneluxu, Włoch, Austrii i Grecji, wytwarzane przez NRD-owskiego Zeissa, bo prawo do nazwy Carl Zeiss sąd przyznał Zeissowi z Oberkochen (czyli z RFN). W krajach Commonwealthu, Japonii i Ameryce Południowej obie firmy mogły używać nazwy Carl Zeiss, ale z dopiskiem: "West Germany" lub "Jena".
 
 
m-day 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 209
Skąd: W-wa
Wysłany: Wto 13 Cze, 2017   

1Q to wg mnie wersje obiektywów i lornetek przed multi-coated, czyli ze starymi powłokami. Są tu mądrzejsi ode mnie, ale nic nie gadają.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 13 Cze, 2017   

M-day być może, ale te same modele przed multi coated występuja tez w wersjach bez 1Q.
PS Prośba do mądrzejszych ode mnie i M-daya: pomórzcie :-)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 14 Cze, 2017   

To 1Q czy Q1, jak wolicie, pojawiało się nie tylko na sprzęcie optycznym z Jeny, to ogólenie był symbol "wysokiej jakości dedeerowskiej". Widziałem kiedyś jakiś sprzęt audio z tym znaczkiem, coś a'la nasz Diora czy Kasprzak.
Nie jest prawdą, że "1Q" to sprzęt z epoki pojedynczych powłok.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 14 Cze, 2017   

Sporo ogloszeń przewertowałem szukając jeniacza do mojej kolekcji i nie spotkałem tego znaczka na żadnej wersji z powłokami multicoated.

[ Dodano: Sro 14 Cze, 2017 23:47 ]
Źle się wyraziłem. Zmaczek 1Q nie występuje wspólnie z napisem multi coated na obudowie, choć występują wersje lornetek z tymi powlokami bez tego napisu na obudowie za to ze znaczkiem 1Q.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 17 Cze, 2017   

RoboBat napisał/a:
Sporo ogloszeń przewertowałem szukając jeniacza do mojej kolekcji i nie spotkałem tego znaczka na żadnej wersji z powłokami multicoated.

[ Dodano: Sro 14 Cze, 2017 23:47 ]
Źle się wyraziłem. Zmaczek 1Q nie występuje wspólnie z napisem multi coated na obudowie, choć występują wersje lornetek z tymi powlokami bez tego napisu na obudowie za to ze znaczkiem 1Q.

Nie masz racji. Mój jeniacz 8x30 ma obie grawury

ZJ8x30okular9.jpg
Plik ściągnięto 4546 raz(y) 186,33 KB

 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sob 17 Cze, 2017   

Widać nikt takich nie sprzedaje skoro jeszcze nie natrafłem :-) Takie dobre?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 18