Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Próby polowe z Olympusem OMD-EM5 II
Autor Wiadomość
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Sob 17 Cze, 2017   Próby polowe z Olympusem OMD-EM5 II

Na przełomie kwietnia i maja br miałem okazję przeprowadzić "próby polowe" bezlusterkowca Olympus EM5mII wraz z bogatym osprzętem, na który składały się przede wszystkim obiektywy serii PRO: Olympus M.Zuiko Digital 12-40 mm f/2.8 ED PRO, Olympus M.Zuiko Digital 40-150 mm f/2.8 ED PRO i Olympus M.Zuiko Digital 60 mm f/2.8 ED Macro oraz lampy błyskowe FL-600R i FL-300R. Z możliwości fotografowania tym sprzętem byłem tym bardziej zadowolony, że już na zlocie Optycznych w 2016 roku w Trzebieszowicach, wypożyczyłem ten aparat i muszę przyznać, że przypadł mi do gustu.
Chciałbym podkreślić, że celowo nie użyłem w pierwszym zdaniu słowa "test", ponieważ kojarzy mi się ono z próbami o znacznie szerszym zakresie, w tym także laboratoryjnymi, które absolutnie nie były moim celem. Nie zamierzam pod tym względem konkurować np. z Optycznymi.
Podstawowym celem, jaki zamierzałem zrealizować, było wykonanie zdjęć z wylęgu motyli pazia królowej (Papilio machaon), których poczwarki czekały na ten moment od lata ub. roku. Zanim jednak do tego doszło, pojawiła się możliwość wykonania prób w innych sytuacjach, m.in. podczas zawodów sportowych. Okazją był mecz Polskiej Superligi Tenisa Stołowego pomiędzy Toruniem a Ostródą.
Oto, na początek, seria zdjęć z tego pojedynku, przedstawiająca fazy odbioru serwisu w wykonaniu zawodnika Morliny Ostróda, Belga Robina Devosa.

[ Dodano: Sob 17 Cze, 2017 22:36 ]
Kiedy wreszcie poczwarki dały oznaki zbliżającego się momentu wylęgu, należało przygotować stanowisko fotograficzne i sprawdzić działanie sprzętu. I tutaj spotkała mnie niespodzianka: po założeniu softboxa na lampę błyskową okazało się, że stanowi on przeszkodę w komunikowaniu się lamp, zasłaniając czujnik zdalnego sterowania, wskutek czego lampa zewnętrzna tylko sporadycznie reagowała błyskiem na sygnał świetlny lamp sterującej, umiejscowionej na aparacie. Rozwiązaniem zapewne byłby zestaw do sterowania radiowego lampami błyskowymi, ale w wersji do Olympusa, niestety, nie miałem, więc musiałem sobie radzić prostszymi metodami, oczywiście bez softboxa. Być może dałoby się obejść ten mały problem w inny sposób, ale nie pozwoliło mi na to niewielkie doświadczenie w obsłudze sprzętu Olympusa i jedynie pobieżna znajomość jego rozbudowanych funkcji. Koniec-końców, zamieszczam tutaj kilka zdjęć z tego niezwykłego momentu, jakim są narodziny motyla.

[ Dodano: Sob 17 Cze, 2017 22:44 ]
Sorki Winetu, ale ten edytor działa chyba trochę złośliwie: niby nie pozwala edytować swojego postu po 60-ciu minutach, ale jak dodaję odpowiedź, to zamieszcza ją w starym poście, w dodatku PRZED poprzednimi fotkami.
Pytanie do admina/moderatora: czy tego nie da się poprawić i przynajmniej zmienić kolejności zdjęć, żeby była zgodna z nadaną przeze mnie numeracją?
Straszny chaos się wkrada w te posty :shock:

P4220377_900.jpg
6. Jeszcze tylko trzeba "przestrzelać broń" i można czekać na wylęg pazia.
Plik ściągnięto 4923 raz(y) 291,25 KB

P5050466_1000.jpg
7. Na kilkanaście godzin przed wylęgiem, przez oskórek poczwarki widać już barwy dorosłego motyla (imago).
Plik ściągnięto 4923 raz(y) 526,61 KB

P5060476_1000.jpg
8. Tuż po wylęgu skrzydełka motyla wyglądają jak wilgotne, pogięte szmatki.
Plik ściągnięto 4923 raz(y) 433,94 KB

P5060477_1000.jpg
9. Prostowanie skrzydeł i przygotowanie ich do lotu trwa ok. 2 godzin.
Plik ściągnięto 4923 raz(y) 348,84 KB

P5060483_1000.jpg
10. Paź królowej gotów do lotu.
Plik ściągnięto 4923 raz(y) 500,62 KB

P4210142_1000.jpg
1.
Plik ściągnięto 4959 raz(y) 557,34 KB

P4210143_1000.jpg
2.
Plik ściągnięto 4959 raz(y) 552,94 KB

P4210144_1000.jpg
3.
Plik ściągnięto 4959 raz(y) 551,37 KB

P4210145_1000.jpg
4.
Plik ściągnięto 4959 raz(y) 619,7 KB

P4210146_1000.jpg
5.
Plik ściągnięto 4959 raz(y) 591,62 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jack_K 
Nowy



Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Wysłany: Nie 18 Cze, 2017   

Zdjęcia motyli dla mnie bardzo ciekawe, także poznawczo. Mam nadzieję, że nie miałeś zbyt dużo problemów ze sprzętem. Problem z komunikacją pomiędzy korpusem a lampami z założonymi softboxami jest spowodowany tym, że urządzenia porozumiewają się na drodze optycznej. O ile sygnał generowany lampą błyskową aparatu ma szansę dolecieć do czujnika w korpusie lampy błyskowej, jeżeli nie jest zbyt mocno zasłonięty, to jednak niezbędna jest również odpowiedź lampy odpowiednim sygnałem w, niemal, podczerwieni. Ten nadajnik w korpusie lampy bardzo łatwo jest zasłonić choćby małym softboxem i wtedy zrywa się wymiana informacji aparat - lampa. Nie jest to komunikacja radiowa.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 18 Cze, 2017   

Niestety silnik forum działa jak działa, nie mamy na to wpływu, ja też nie mam możliwości zamiany kolejności już tych wrzuconych fotek.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Nie 18 Cze, 2017   

komor napisał/a:
silnik forum działa jak działa, nie mamy na to wpływu

Najlepiej byłoby w takim razie po prostu uniemożliwić całkowicie edytowanie postów po upływie tej godziny, a nie żeby automat sam robił-co-mu-się-żywnie-podoba :idea:
Jack_K napisał/a:
Zdjęcia motyli dla mnie bardzo ciekawe, także poznawczo. Mam nadzieję, że nie miałeś zbyt dużo problemów ze sprzętem.

Dzięki. Jeżeli były jakieś problemy, to raczej z powodu mojej niewielkiej znajomości wszystkich funkcji, niż z przyczyn leżących po stronie tego sprzętu. Co do komunikowania się, to potwierdzasz moje przypuszczenia. Gdybym miał okazję po raz kolejny korzystać z tego sprzętu w takim celu, to z pewnością bym odżałował i dokupił sobie jakiś niedrogi zestaw wyzwalaczy radiowych, chociażby taki, jaki mam w swoim Sony, czyli Pixel Soldier.
Podsumowanie dodam nieco później, a na razie dodaję jeszcze fotki wykonane w warunkach w zasadzie półmroku (nie mylić z "pomrocznością jasną" :lol: )

P5250728_1000.jpg
11. Strój bitewny Króla Władysława Jagiełły. Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej (światło zastane)
Plik ściągnięto 4866 raz(y) 578,38 KB

P5250731_1000.jpg
12. XVI-wieczna zbroja rycerska. Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej (światło zastane)
Plik ściągnięto 4866 raz(y) 510,47 KB

P5250745_1000.jpg
13. Wilk w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt przy Nadleśnictwie Olsztynek
Plik ściągnięto 4866 raz(y) 787,51 KB

P5250769_900.jpg
14. Tańczący kopciuszek (Phoenicurus ochruros)
Plik ściągnięto 4866 raz(y) 210,11 KB

 
 
Dynax 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Posty: 61
Skąd: 100lica
Wysłany: Pon 19 Cze, 2017   Sterowanie bezprzewodowe Olympusa

Oczywista sprawa że jak zasłonisz czujnik to lampa nie będzie reagować :-)

Ale obsługa systemu bezprzewodowego Olympusa (i każdego innego) wymaga sporo wprawy i doświadczenia. Fajne jest to ze Olympus wstawia ten system do wielu aparatów, również kompaktów i tak np. mając kompakcik XZ-10 można sobie "u cioci na imieninach" postawić gdzieś z boku dodatkową lampę odbijająca światło od ścian i dodać plastyki do lampki wbudowanej błyskającej prosto w oczy.....

Czujnik w FL 600 znajduje się po lewej stronie od białej lampki doświetlającej na przodzie lamp, blisko palnika i nie może być fizycznie zasłonięty. Wyzwalanie działa jednak, jeśli dociera do niego błysk sterujący odbity - nie musi mieć bezpośredniego "widoku" na błyskająca lampę, co przy bliskim ustawieniu lamp w makrofotografii nie stanowi problemu. Generalnie producent zaleca zwrócenie lampy sensorem w stronę aparatu/lampy sterującej, co przy makro nie zawsze jest możliwe (lampy raczej obok aparatu niż naprzeciwko, małe odległości.) Musi być po prostu dostęp czujnika do światła.

Ja używam z Olympusem lamp FL36R i Metz-48 z softboxami i wyzwalanie bezprzewodowe jest OK. Fakt że w FL-36R czujnik remote znajduje się w niższej części lampy i nieduży softbox go nie zasłania. Metz za to ma czujnik umieszczony z boku, przy komorze baterii i w ogóle nie jest w "linii błysku" ale zapewne wystarcza mu jego odbicie od ściany. Tak na marginesie, FL-600 wydaje mi się nieco chimeryczna w sterowaniu bezprzewodowym - próbowałem jej używać jako sterownika i ddatkowej grupy lamp (czyli nie tylko sterownik, ale też udział w naświetleniu) z w/w lampami i dawała jakieś 50-60% poprawnych wyzwoleń....., cześć była zupełnie niedoświetlonych.

Czasami ustawiam lampy w dwie osobne grupy A i B, działa to niźle, ale jest problem gdy np. jedna grupa (A) oświetla obiekt (np. FL-36R i metz) a w grupie B jest FL-300R doświetlająca tło. niestety zbalansowanie tła i obiektu w makro nie jest takie proste jak by się wydawało...wymaga kilku prób i najczęściej ustawienie grupy A na sporym plusie, a grupy B na sporym minusie. Tak czy inaczej - lepsze możliwości niż w starym systemie Sony Alfa (wysiadłem z niego na poziomie Alfy 700- tam nie było możliwości grup ani proporcji błysku pomiędzy lampami- co np. wcześniej miał system minolty.

Efekt oświetlenia dwoma lampami z softboxami (jeden kupny, niewielki, o szerokości ok 10 cm, drugi duży, kartonowa samoróbka o wymiarach ok 25x25 cm.
Pasyn debrak wychodzący z poczwarki.


Uzywam starego olka EM 5 mark 1, ale szczegółowość zdjęć makro jest świetna (tu ze starym obiektywem makro 100/3,5 Cosina)

Modraszek argyrognomon


crop 1:1 z włoskami i łuseczkami



 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Pon 19 Cze, 2017   

@Dynax: świetne fotki! Jak ci się udało znaleźć gąsienice pasyna? Super :!:

Dynax napisał/a:
jak zasłonisz czujnik to lampa nie będzie reagować

Niby oczywiste, ale przecież szczelnie go nie zasłoniłem, miałem nadzieję, że jakiś "sygnał z boku" wyzwoli lampę. No cóż - zyskałem cenne doświadczenie.

Na koniec jeszcze parę słów odnośnie "prób terenowych".
Otóż dorosłe pazie królowej wylęgały się z poczwarek gdzieś między 2:30 w nocy a 6:30 nad ranem. Egzemplarz widoczny na zdjęciach wylągł się o 5:20. Ponieważ pierwszy z nich zaskoczył mnie całkowicie i wylągł się, zanim się obudziłem i podszedłem do przygotowanego poprzedniego wieczora stanowiska, dlatego kolejne (w sumie 4) pilnowałem, siedząc już przy nich całą noc.

Na zakończenie serdecznie dziękuję Pani Ewelinie i Panu Jackowi z polskiego oddziału Olympusa, dzięki którym miałem okazję fotografować tym wdzięcznym sprzętem o bardzo szerokich możliwościach. Nie muszę chyba dodawać, że oceniam go jako znakomite, wszechstronne narzędzie, gwarantujące zaawansowanym, świadomym użytkownikom, świetną jakość fotek. Potwierdziło się zarazem moje przekonanie, jakie wyniosłem ze zlotu w Trzebieszowicach, że Olympus poważnie traktuje swój system i jego użytkowników. Oby to się nie zmieniło także w przyszłości, zwłaszcza wtedy, gdy obecne pokolenie nastolatków, zafascynowanych możliwościami smartfonów, zacznie dostrzegać ich słabsze strony i zechce poszukiwać sprzętu foto równie poręcznego jak smartfon, ale otwierającego nieporównanie szersze możliwości tworzenia fotografii. Myślę, że dla tego "segmentu rynku" naturalnym wyborem będzie m43. :idea:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,72 sekundy. Zapytań do SQL: 30