Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Trzy lornetki 15x70, która najlepsza?
Autor Wiadomość
Joey Magnitudo 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Wto 04 Lip, 2017   Trzy lornetki 15x70, która najlepsza?

Cześć Wszystkim :!:

Przeczytałem już chyba pół internetu i przekroczyłem budżet kilkukrotnie i jeśli tak dalej pójdzie, to pójdę z torbami... Ktoś musi to zatrzymać :!: :lol: Póki co kupiłem "Miesięczny przewodnik po niebie" Ridpatha Iana i wytypowałem trzy faworytki.

1. Delta Optical Extreme 15x70 ED
2. TS Optics 15x70 MX Marine
3. Delta Optical SkyGuide 15x70


Dwie pierwsze z nich to mocno chwalone BA8, różniące się chyba jedynie ceną (około 100zł). W tej klasie cenowej - wybór niemal idealny, jednakże nie bez mankamentów. Martwią mnie negatywne komentarze pod testem na stronie http://www.optyczne.pl/index.html?lorne ... at=0&sort=. Nie wiem co o tym myśleć i w ogóle jeśli jest między nimi jakaś znacząca różnica, to bardzo proszę o jej wskazanie.

Natomiast Skyguide, to lornetka budżetowa, którą najchętniej bym wybrał (nawet pomimo negatywnych testów latarkowych). Pytanie tylko czy różnica klas w stosunku do dwóch pierwszych jest AŻ tak widoczna? Czy można procentowo ocenić o ile mniej zobaczę na swoim niebie?

Moje niebo: to Jabłonna, miejscowość tuż pod Warszawą, najbliższa latarnia około 60 metrów od domu (95% obserwacji).

Budżet:
około 1500 zł.

Cel: Nauka nieba, zobaczenie licznych gwiazd (niektórych w kolorze) ,mgiełka Andromedy, Oriona, Kraba, Jowisz z księżycami (a przy cudownych warunkach nawet z lekko migoczącym chociaż jednym pasem ), Saturn z pierścieniem (może być spłaszczona elipsa). To tak w skrócie.

Na koniec refleksja, chciałem kupić lornetkę z uwagi na początek mojej przygody z astronomią, wiem że ułatwia to naukę nieba itd., ale w dobie aplikacji mobilnych, które znacząco ułatwiają czytanie nieba, może warto przejść od razu do teleskopu? Przeglądając rozliczona fora często spotykałem się z opinią, że powiększenie lornetki bardzo szybko nie wystarcza, a swoisty efekt "wow" szybko się wypala, do tego stopnia, że niektórzy żałowali, iż nie kupili od razu teleskopu. Dlatego chciałbym poprosić o sugestię również w tej materii.

Mam nadzieję, że nie zanudziłem kolejnym tematem tego typu, ale bardzo proszę o wyrozumiałość i pomoc :roll:

Pozdrawiam :!: :!:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Sro 05 Lip, 2017   

Ja tylko odnośnie ostatniego akapitu, z mojego(!) amatorskiego doświadczenia: lornetka 15x70 nie spełniła moich oczekiwań. Ani pierścienia, ani pasów, niewygodna w użytku, bo bez statywu bardzo ciężko coś zobaczyć, do nauki za duże(!) powiększenie, bo widać za mały wycinek nieba... Dzisiaj sądzę, że lepiej mieć dobrą 10x50 lub nawet 8x42. No i "byle jaki" teleskop, bo dopiero z powiększeniem 50-100 wreszcie zobaczysz planety jak chciałeś :cool:
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 05 Lip, 2017   

Zgadzam się z wypowiedzią poprzednika. Nie tak dawno sam napisałem podobnie. 10x50 da pole plus refraktor, nawet taki za 350 zł a lepiej 90/900 i to jest pakiet w cenie Extreme 15x70. Sama 15x70 byłaby fajna jako kolejna. Extreme jest wyraźnie lepsza od Skyguide. Te dwie miałem w rękach. Teleskop zastępuje częściowo lorneta statywowa 20x80 lub mocniejsza a cała satysfakcja z obserwacji planet to zobaczyć pasy na Jowiszu, pierścienie Saturna...Refraktor już za 300 zł robi to świetnie.
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 05 Lip, 2017   

Zdecydowanie odradzam 15x70. Miałem BA 8 w wydaniu Orion Resolux. Była fajna do ogladania m42 i m31, trochę innych jasnych DS i Księżyc. Tyle, na Jowiszu flara, Saturn niesatysfakcjonujący, ciężar akurat mi nie przeszkadzał.
Miałem Bressera R 90 90/ 900 i był to fajny sprzęt do miasta dający czysty obraz do max. 150x. Widać tranzyty na Jowiszu, pierścienie Saturna i godzinami można ogladać Księżyc.Teraz idę w Maka Intes 150/ 1800. A niebo w lornetce 8x42 jest naprawdę cudne! Nie potrzeba nawet 10x50. A masz pole 7-8 stopni.
 
 
Joey Magnitudo 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Czw 06 Lip, 2017   

OK :)


Wybieram Ecotone KAMAKURĘ WP2 10x50, która kosztuje 600 zł, a która według rozmaitych testów jest lepsza o kultowego Nikona 10x50 EX, na początek myślę spoko. Mam tyko nadzieję, że jej parametry są odpowiednie pod podmiejskie niebo, gdzieś czytałem, że pod takim lekko rozświetlonym niebie - lepiej sprawdza się 15x70, ale niech już będzie, zaryzykuję :D

Mam tylko do Was ostanie pytanie. :roll: Zakupu dokonam w sklepie stacjonarnym i nie wiem na co zwrócić szczególną uwagę, np. jak rozpoznać błędną kolimację?
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Czw 06 Lip, 2017   

Joey Magnitudo napisał/a:
jak rozpoznać błędną kolimację?


Najpierw ustaw rozstaw lornetki na taki sam jaki masz rozstaw oczu. Patrząc przez lornetkę na odległy punkt odsuwaj ją powoli od oczu tak mniej więcej na 5cm. Jeśli obraz się nie rozdwoi to jest dobrze. Poza tym wystarczy np. przez minutę patrzeć nieustannie przez lornetkę. Potem nagle odstawić lornetkę i jeśli nic się nie będzie działo z wzrokiem (uczucie zeza, napięcie gałek ocznych itp.) to jest ok.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pią 07 Lip, 2017   

Kamakura da radę :mrgreen:
 
 
Volver 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Posty: 533
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 07 Lip, 2017   

Zbiera naprawdę dobre opinie. Koniecznie opisz ją na forum!
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sob 08 Lip, 2017   

Ja mam mocno ambiwalentne uczucia gdy patrzę na tę lornetkę. Podobno ma niezłą optykę ale czemu jest tak łudząco podobna do wielu tanich, chińskich lornetek, np. Bressera z Lidla. Mam wrażenie, że do szeregowej obudowy z taśmy włożono przyzwoitą optykę...To tylko wrażenie więc mogę się mylić.
 
 
Joey Magnitudo 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Sob 08 Lip, 2017   

To fakt, nie wygląda na wybór 1-klasy, ale myślę, że z dwojga złego, lepiej przyoszczędzić na wyglądzie, niż optyce.

Tu świetna recenzja porównawcza : http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=118

Jedyne czego mi brakuje, to wypełnienia Azotem, ale pocieszam się, że nasze powietrze mam go 78%, więc może nie będzie źle hehe.

Lornetki jeszcze nie kupiłem, chwilowo jest niedostępna. Później z pewnością zdam relację :wink:
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 16 Lip, 2017   

Jak zakupy?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15