Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Bokeh-jaki powinien być?
Autor Wiadomość
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 19 Maj, 2008   

Subiektywnie w takim 70-200/4 IS L jest okropny w porównaniu do 70-200/2.8 IS L. Stwierdzenie nie tylko moje ale i właściciela tego pierwszego szkiełka.
Najładniejszy bokeh dają jasne stałki. To też moje zdanie. Szybko to czytajcie bo zaraz Arek tutaj wpadnie i będzie naukowo dowodzić, że bokeh nie istnieje... :cool: :???:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






sławek_38 
Rozmowny



Pomógł: 9 razy
Posty: 441
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon 19 Maj, 2008   

MM napisał/a:
Szybko to czytajcie bo zaraz Arek tutaj wpadnie i będzie naukowo dowodzić, że bokeh nie istnieje...


zdążyłem zanim wyciął :mrgreen: , MM wszystko ok. tylko kasy brak ! Gdyby ktoś powiedział, że najładniejszy wychodzi np. z 55-250 a nie L-ki tobym wtedy się zdziwił...
kasa,kasa,kasa
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 19 Maj, 2008   

MM napisał/a:
Subiektywnie w takim 70-200/4 IS L jest okropny w porównaniu do 70-200/2.8 IS L. Stwierdzenie nie tylko moje ale i właściciela tego pierwszego szkiełka.
Najładniejszy bokeh dają jasne stałki. To też moje zdanie. Szybko to czytajcie bo zaraz Arek tutaj wpadnie i będzie naukowo dowodzić, że bokeh nie istnieje... :cool: :???:


Oż Ty, a tak mi doradzałeś 70-200/4LIS...! :wink:

[ Dodano: Pon 19 Maj, 2008 22:01 ]
Czyli jest związek bokeh ze światłem obiektywu, taki właśnie jak w tym przypadku? Czyli im lepsze światło obiektywu tym subtelniejszy bokeh? Czy to norma?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

Arietiss, raczej z konstrukcją niż ze światłem tak bezpośrednio. Te jasne stałki są chyba prostsze optycznie. A np. z tego co widziałem na Twoich bodaj zdjęciach, to moje biedniejsze 70-200/4L bez IS ma ładniejszy bokeh niż Twoje bogatsze o IS, co by potwierdzało opinię MM. Ale ja oceniałem po jednym czy dwóch kadrach, a to trochę za mało na wyrok...
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

Komor. To co zauważyłem w mojej eLce, to związek bokeh ze stabilizacją. Włączona stabilizacja na dużych ogniskowych prowadzi do pogorszenia bokeh (to znaczy staje sie on taki bardziej "nerwowy" i "twardy"). A różnica i tak z pewnością będzie, bo przecież zmieniono trochę optykę przy 70-200/4LIS. Czyli znowu potwierdza się, że stabilizacja to żaden miód! :mrgreen:
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

Tylko pamiętać trzeba, że bokeh nie jest gorszy czy lepszy - jest elementem obrazu, którego trzeba wykorzystać należycie :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

Brak zgody z mojej strony, Mavierk. :)
Aparaty i obiektywy też są lepsze i gorsze, choć jedne u drugie należy odpowiednio nauczyć się wykorzystywać, co nie znaczy, że lepszy sprzęt nie jest potrzebny.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

Szanuję Twoje zdanie, jednak dla mnie bokeh to charakter szkła - niezależny od jego ostrości - ludzie też mają różne charaktery a jednak 99% znajduje sobie drugą połówkę :P
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

Nie no, pewnie, że jedna połówka to za mało...

Po dwóch bokeh jest dużo lepszy, z tym że przysłona opada.
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

Może nie całkiem związane to z tematem postu, ale mam jedno ciekawe (dla mnie, bo w sumie to jest nieudane) zdjęcie. Zupełnie przypadkowe, a efekt, który mnie zaciekawił! Próbowałem to powtórzyć, ale bezskutecznie! Wychodzi zawsze rozmazane wszystko... :???: Czy ten efekt to może wynik panoramowania za obiektem? Czy to wynik tego, że zgrał się ruch obiektywu z przemieszczającą sie rowerzystką?



200mm 1/60s f4,0 ISO200
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

Rowerzystka sie w miare ostra, wiec to chyba faktycznie panoramowanie Ci wyszlo.
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

Efekt Blair With...! :mrgreen:
Wobec tego panoramowanie, to trudna sprawa. Trzeba ćwiczyć, ale już przynajmniej jestem teraz pewien w czym rzecz! :smile:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

mavierk napisał/a:
dla mnie bokeh to charakter szkła - niezależny od jego ostrości


Zgadzam się, że to jest charakter szkła. Tylko tak jak niektórzy ludzie mają paskudne charaktery :) , tak i obiektywy mają paskudny bokeh, który przeszkadza w wyodrębnieniu obiektu z tła. Trzeba wtedy więcej wysiłku włożyć w takie ustawienie odległości przedmiotowej, tła, przysłony, żeby jakoś to wyszło. A nie zawsze jest czas i możliwość, zależy co się foci i jak, nieprawdaż? Ale Ty Mavierk jesteś ambitny i pewnie lubisz takie wyzwania.

Możemy się jedynie sprzeczać, czy lepsze są takie prążki, precle, prezerwatywy:

Canon EF 70-200/4L, f/4, 200 mm


czy może takie:

Sigma 70-300/4–5.6 APO, f/5, 200 mm


czy takie:

Sigma 17-70/2.8-4.5, f/4,5, 70 mm


Jak widać eLka ma ślady precelkowatości, a obydwie Sigmy (choć tak różne, bo jedno to tele, a drugie spacer-zoom) mają jakieś niejednorodności w jasności samego krążka. Coś tam się odbija czy interferuje.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

Ale Ty nie rozumiesz, taką Sigmą ciężej wyciągnąć coś z tła, bo zazwyczaj tło ustawiasz jakieś 3-4 metry za fotografowanym obiektem - wtedy nie ma co się nawet rozmyć - Moja VRka też ma paskudny bokeh na f5.6 i 300mm, jak źle zdjęcie przemyślę :) No i to, co sfociłeś to tylko kolorowe prążki, za mało, żeby ocenić bokeh (lepiej by było, jakbyś płot sfocił różnymi obiektywami, zamiast tylko światełek)


Tutaj mój test bokeh jupiter 37A, nikkor 50/1.8, helios 44M w dwóch wersjach, nikkorowy kit na 50mm i 70-300VR na 135mm ;)
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

Dokładnie, bokeh to nie tylko wygląd krążków świetlnych...
Choć de facto, jak się głębiej zastanowić to one są jego najbardziej oczywistą i łatwą do pokazania cechą, a mają zasadniczy wpływ na wygląd całego rozmycia (nawet jak ich nie ma w kadrze)...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14