Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Czw 22 Maj, 2008
Własności matrycy, a ekspozycja.
Autor Wiadomość
dawid_
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Maj, 2008   

Pytanie było czysto teoretyczno-fizyczne.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 22 Maj, 2008   

Kto pyta nie błądzi. :)
Ja się zastanawiam jak większośc z Was radzi sobie z podanym przeze mnie przykładem ( wcześniej). Biel sukni Panny Młodej i czerń garnituru Pana młodego ?

Kontrast spory. Kto jest ważniejszy ?

... tak, tak, wiem... teściowa.... :lol:
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 22 Maj, 2008   

Zawsze ważniejsza jest Panna Młoda. Nie można jej sukienki wyjarać bo wydrapie pazurami oczy. Facetom jest to przeważnie obojętne, ale w PS-ie da się z cieni wiele wyciągnąć. Jak dowali się za mocno lampą to jest większy problem, dlatego tak lubię jasne szkła i nie boję się wysokich ISO.
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Czw 22 Maj, 2008   

MM napisał/a:
da się z cieni wiele wyciągnąć.

ze świateł jeszcze więcej.
a z Pannami rzeczywiście lepiej nie zadzierać :twisted:
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 22 Maj, 2008   

kijos napisał/a:
ze świateł jeszcze więcej.
Wolę czarną plamę, niż białą :) A najbardziej to wolałbym zakres tonalny z s5 pro ;)
 
 
dawid_
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Maj, 2008   

.. który przy 5D nie jest tak imponujący.
 
 
veenee 
Optyczny
fotosapiens



Pomógł: 1 raz
Posty: 1311
Skąd: nie stąd
Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

kijos napisał/a:
MM napisał/a:
da się z cieni wiele wyciągnąć.

ze świateł jeszcze więcej.


chyba sie z tym tak do konca nie zgodze...
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

Wogóle uważam że przepalenie o +2EV i potem powrót do 0 EV w programie jest jakąś pomyłką.
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

Może i pomyłką ale tak to właśnie działa.
Poniżej 100% fragment zdjęcia tłumu.

Ramiączko nieźle zjarane (fot_1). - jakby to był JPEG to mogiła ;)

Dokładnie tak by nas ostrzegał przed przepaleniem aparat (fot_2).

-2 EV w wywoływarce i odzyskujemy wszystkie szczegóły (fot_3)

-2 EV jak na mój gust w tym wypadku to trochę za dużo ale jak już rozmawiamy o -2 EV ;) W każdym razie uzyskujemy dobry materiał wyjściowy. Na pewno lepszy niż gdybyśmy poprawnie naświetlili ramiączko bluzki.
Najprościej - jeżeli rozjaśniamy zdjęcie po zrobieniu to zawsze tracimy na jakości. Jeżeli przyciemniamy to wręcz odwrotnie.
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

Ale co stało się z resztą tłumu naświetlonego prawidłowo?
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

Stopień naświetlenia zmienił się o 2EV.
 
 
igorax 
Rozmowny
vast



Pomógł: 5 razy
Posty: 408
Skąd: p-ń
Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

Oczywista oczywistość że przy jasnych obiektach lepiej nie doświetlić dla uzyskania większej ilości szczegółów, ale zdażają się wyjątki od tej reguły i trzeba tego pilnować; przykładem może być zdjęcie na którym mamy 80% przewagi ciemnych partii obrazu zestawionych np ze średnio jasnymi i do tego jeszcze ograniczone światło (wyższe iso) no i może się okazać, że jakość detali wyciągniętych z cieni będzie mizerna.[/i]
 
 
dawid_
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

Panowie.. nie mówię tutaj o przeciętnej sytuacji gdzie w kadrze mamy powiedzmy budynki i niebo. Wtedy najczęściej nie możemy pozwolić sobie na tak duże wahania EV. Mam na myśli czysto laboratoryjne warunki, gdzie rozpiętość fotografowanej sceny wynosi powiedzmy 5EV a więc spokojnie mieści się w rozpiętości naszego aparatu i możemy ją naświetlić "do prawej krawędzi" (choć sama scena tak nie wygląda), a później wrócić podczas wywoływania RAW.\

Czy tak naświetlona scena będzie zawierała więcej szczegółów niż scena sfotografowana ze standardowymi ustawieniami?

Pytam, bo mój D80 ma tendencję (w centralnie ważonym, żeby nie było) do naświetlania wszystkiego "do prawej krawędzi". Uważam że jest to podyktowane powyższym przykładem.
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

dawid_, jeżeli tylko mogę sobie na to pozwolić to zwiększam wartość ekspozycji w stosunku do tego co sugeruje światłomierz. Nawet ustawiłem sobie domyślnie +1EV (jako wyjściowa) w C1 na pokrętle wyboru trybów. Robię zdjęcia EOSem 40D.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Pią 23 Maj, 2008   

Mi się zdaje że to zależy - od pomiaru światła, od warunków oświetleniowych, od używanego ISO i od gustu :)

Ja mam w zwyczaju niedoświetlać zdjęcia - przynajmniej kiedyś tak miałem, teraz jest inaczej z powodu większej wiedzy - zazwyczaj ustawiam sobie aparat na +0.3EV, żeby cienie dobrze oświetlić i ewentualnie klapnąć później to -0.3EV w wywoływaczu - szumy znikają i zdjęcie ciekawsze jest w odbiorze :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16